Постанова № 40457293, 10.09.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2014
Номер справи
821/3511/14
Номер документу
40457293
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/3511/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Циганій С.І.,

при секретарі: Чернієнко М.В.,

за участю позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2, представника відповідача - Козлової Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про захист порушених прав, скасування податкових повідомлень-решень та рішень про застосування штрафних санкцій,

встановив:

ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - відповідач, ДПІ) про захист порушеного права, шляхом скасування податкових повідомлень-рішень форми «Р» від 18.06.2014р. за №000281702, №003491702 та вимоги про сплату боргу від 18.06.2014р. №Ф-0002817025 та рішень про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 18.06.2014р. за №000281702.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 03.06.2014р. позивач отримав акт документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_4 від 27.05.2014р. за №732/21-03-17-02/НОМЕР_1. В акті зазначено, що було проведено і виявлено порушення законодавства, контроль за якими віднесено до компетенції державної податкової служби, а саме пп.49.18.1, п.49.18 ст.49; п.203.1 ст.203; п.181.1 ст.181; п.185.1 ст.185; 187.1 ст.187; п.177.1 п.177.2 ст.177 ПК України та п.2 ч.1 ст.7 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Позивач не погодився з результатами перевірки та подав заперечення на акт перевірки, які були залишені без задоволення. 25.06.2014р. позивач отримав податкові повідомлення рішення форми «Р» від 18.06.2014р. за №0003481702 та 0003491702 та вимогу про сплату боргу від 18.06.2014р. №Ф-000281702 та рішень про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 18.06.2014р. за №000281702. На думку позивача оскаржувані податкові-повідомлення рішення та рішення про застосування штрафних санкцій є неправомірними у зв'язку з неправильним застосуванням норм податкового законодавства.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позови. Позовні вимоги не визнає з підстав, зазначених у письмових запереченнях проти позову.

Заслухавши пояснення сторін, свідка ОСОБА_5, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про залишення позову без задоволення.

ДПІ у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Позивача щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011р. по 15.05.2014р., за результатами якої складений акт перевірки від 27.05.2014р. №792/21-03-17-02/НОМЕР_1.

Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_4 у перевіряємому періоді здійснював роздрібну торгівлю в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (за кодом КВЕД 47.11), перебуваючи на загальній системі оподаткування.

В акті перевірки зазначено, що згідно зі звітами про використання реєстраторів розрахункових операцій, книгами обліку доходів та витрат та обліку розрахункових операцій фіскальними 2 звітами РРО та контрольними стрічками та інформації з ЦБД 1- ДФ сукупний дохід Позивача за період з 01.03.2012 по 28.02.2013 складає 305997,16 грн. без урахування ПДВ, тобто перевищено граничну суму від здійснення операцій з постачання товарів (послуг), що підлягають оподаткуванню, за останні 12 календарних місяців у розмірі 300000 грн., яка встановлена пунктом 181.1 статті 181 Податкового кодексу України. В порушення пп.183.2 ст.183 Податкового кодексу України Позивач не зареєструвався до 10.03.2012р. платником ПДВ.

Перевіркою встановлено, що в порушення пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_4 занижено податок на додану вартість на загальну суму 58607,68 грн., у тому числі за березень 2013р. на 3658,57 грн., за квітень 2013р. на 4688,56 грн., за травень 2013р. на 4180,89 грн., за червень 2013р. на 5472,99 грн., за липень 2013р. на 6267,12 грн., за серпень 2013р. на 5563,30 грн., за вересень 2013 р. на 5435,65 грн., за жовтень 2013р. на 5582,01 грн., за листопад 2013р. на 4454,52 грн., за грудень 2013р. на 4551,20 грн., за січень 2014р. на 3102,67 грн., за лютий 2014р. на 3052,34 грн., за березень 2014р. на 2597,86 грн.

Також перевіркою встановлено заниження доходу на 6375 грн. у зв'язку з невключенням до його складу доходу отриманого від АТ «Джей ті інтернешнл компані Україна» в сумі 5250 грн. та від ПП «Парадіум Консалтінг Груп» в сумі 1125 грн., чим порушено п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України. Перевіркою донараховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 956,25 грн., у тому числі за 2012 рік - 262,50 грн., за 2013 рік - 693,75 грн.

За результатами перевірки ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 18.06.2014р. №0003481702 про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 956,25 грн. і застосування штрафних санкцій у розмірі 239,06 грн., №0003491702 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 58607,68 грн. і застосування штрафних санкцій у розмірі 16861,92 грн.

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 пояснив, що працює головним державним ревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи доходів і зборів фізичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ у м.Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області. 27.05.2014р. був складений акт №792/21-03-17-02/НОМЕР_1 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_4, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011р. по 15.05.2014р.». В ході перевірки було встановлені наступні порушення:

- ФОП ОСОБА_4 не подав декларації з пдв до ДПІ за період з 01.03.2013р. по 31.03.2014р., чим порушив граничні строки полдання податкових декларацій з ПДВ.

- встановлено заниження податкових зобов'язань за період з 11.03.2013р. по 31.03.2014р. на загальну суму ПДВ 58607,68 грн.

- встановлено не включення до оподатковуваного доходу ФОП ОСОБА_4 податку на доходи фізичних осіб за 2013р. в сумі 693,75 грн. та 2012р. в сумі 262,50 грн.;

- занижено суму внеску з чистого оподаткування доходу за 2013р. на 4625,00грн. та 2012 рік 1750,00 грн.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку.

Згідно з пунктом 183.1 статті 183 Податкового кодексу України встановлено, що будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

Згідно з пунктом 183.2 статті 183 Податкового кодексу України у разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 183.10 статті 183 Податкового кодексу України будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Відповідно до вимог пункту 176.1 статті 176 Податкового Кодексу України платники податку зобов'язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку; отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого цим Кодексом, документи первинного обліку, в тому числі на підставі яких визначаються витрати при розрахунку інвестиційного прибутку та формується податкова знижка платника податку; подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим. На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку.

Згідно із статтею 177 Податкового кодексу України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу (пункт 177.1). Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (пункт 177.2). До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом III цього Кодексу (пункт 177.4).

Відповідно до пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, одержаних (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.4 цієї статті).

У разі якщо загальна сума отриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17 відсотків суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою, визначеною в абзаці першому цього пункту.

Відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до підпункту 47.1.2 пункту 47.1 статті 47 Податкового кодексу України відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть фізичні особи - платники податків та їх законні чи уповноважені представники у випадках, передбачених законом.

Пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України визначено, що неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу передбачено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Матеріалами перевірки ФОП ОСОБА_4 встановлено, що чистий оподаткований дохід за 2012 рік склав - 13890 грн., за 2013 рік - 12942 грн., максимальна величина бази нарахування єдиного внеску за 2012 рік - 13890 грн., за 2013 рік - 17098,24 грн.

Перевіркою встановлено порушення п.2 частини першої ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» внаслідок, занижено суму єдиного внеску з чистого оподатковуваного доходу за перевіряємий період на загальну суму 1675,63 грн. (за 2012 рік - 543,29 грн., за 2013 рік - 1132,34 грн.).

За результатами перевірки ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області надіслано вимогу від 18.06.2014р. №Ф-000281702 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску у розмірі 1675,63 грн. та штрафні санкції у розмірі 110,95 грн.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010р. №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (із змінами та доповненнями).

Статтею 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно із ст.12 Закону та Податкового кодексу України Міністерство доходів і зборів (його територіальні органи) є органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, завданням якого є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.

Платники єдиного внеску визначені ст.4 Закону, зокрема, до них відносяться фізичні особи - підприємці, або особа, яка забезпечує себе роботою самостійно, та яка в діяльності не використовує праці інших осіб (крім, особи, яка обрала спрощену систему оподаткування).

Згідно з п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

База для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначена статтею 7 Закону.

Згідно з п.2 ч.1 ст.7 та ч.11 ст.8 Закону для фізичних осіб - підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) єдиний внесок установлюється у розмірі 34,7% суми доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, в якому отримано дохід (прибуток).

Згідно з частиною першою статті 9 Закону єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до п.п.1 п.4.5 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013р. №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013р. за №1622/24154 (далі - Інструкція) обчислення сум єдиного внеску зазначеною категорією платників здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій та результатів перевірок діяльності таких осіб, що призвели до збільшення або зменшення розміру доходу, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Відповідно до ч.11 ст.9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до ч.11 ст.9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Згідно п.3 ч.11 ст.25 Закону №2464 за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більше як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_4 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.159-163, 167 КАС України, суд - ,

постановив:

Позов ОСОБА_4 до державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 вересня 2014 р.

Суддя Циганій С.І.

кат. 10.1