Постанова № 40457250, 08.09.2014, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2014
Номер справи
823/2099/14
Номер документу
40457250
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2014 року справа № 823/2099/14

м. Черкаси

17 год. 15 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

секретар - Шепель А.М.,

за участю представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» Радіонової Т.Є. - за довіреністю від 07.07.2014р.,

представника відповідача державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області Яременко Л.О. - за довіреністю № 309/23-25-10-013 від 13.01.2014р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» до державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр», в якому просить визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області щодо надання направлень № 45/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 46/23-25-03-043 від 13.05.2014р. та № 47/23-25-03-043 від 13.05.2014р. на проведення фактичної перевірки з 13.05.2014р. до 22.05.2014р. товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр», визнати протиправними дії відповідача щодо проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр», за результатами якої був складений акт № 70/17/013/30272371 від 28.05.2014р., а також визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області № 0006101700 від 06.06.2014р. про застосування фінансових санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» у розмірі 7 200 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що 28.05.2014р. уповноваженими особами державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області на підставі наказу державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області «Про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» № 137 від 13.05.2014р. та направлень № 45/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 46/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 47/23-25-03-043 від 13.05.2014р. проведено фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» (акт перевірки № 70/17-013/30272371), за результатами якої встановлено порушення абз. 3 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995р., а саме неоприбуткування готівки в розмірі 1 440 грн. На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006101700 від 06.05.2014р., яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 7 200 грн.

Представник позивача зазначає, що дана перевірка проведена з порушенням норм Податкового кодексу України, оскільки, по-перше, підставою для проведення перевірки був лист Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері № 89-496 від 28.05.2014р., який отриманий державною податковою інспекцією у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області 29.08.2014р., тобто вже після проведеної перевірки; по-друге, згідно змісту листа Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері № 89-496 від 28.05.2014р. вбачається, що підставою для проведення перевірки є сплата коштів товариством з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» за користування земельними ділянками, тобто зовсім інша підстава ніж та, що вказана в наказі державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області «Про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» № 137 від 13.05.2014р.; по-третє, направлення державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області № 45/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 46/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 47/23-25-03-043 від 13.05.2014р. та наказ № 137 від 13.05.2014р. винесені на підставі п.п. 80.2.2 п. 80.2 та п. 80.6 статті 80 Податкового кодексу України, в той час, коли підставою для проведення перевірки був лист Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері № 89-496 від 28.05.2014р.; по-четверте, направлення державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області № 45/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 46/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 47/23-25-03-043 від 13.05.2014р. товариством з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» не отримувалися, у зв'язку з чим позивача було позбавлено можливості з`ясувати підстави для проведення фактичної перевірки.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що перевірка державною податковою інспекцією у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області проведена правомірно, адже підставою для видачі наказу «Про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» № 137 від 13.05.2014р. стало отримання листа Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері № 71-1818вих14 від 30.01.2014р., відповідно до якого було проведено фактичну перевірку в частині сплати коштів за користування земельними ділянками та виявлено інші порушення, а саме неоприбуткування готівки в розмірі 1 440 грн. За наслідками даного порушення державною податковою інспекцією у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006101700 від 06.05.2014р. яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 7 200 грн. Представник відповідача вважає, що аргументи наведені в адміністративному позові є безпідставними, порушення чинного законодавства не мало місця, а посадові особи органу доходів і зборів, при проведенні перевірки, діяли на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому у задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» зареєстрований як суб'єкт господарювання Черкаською районною державною адміністрацією Черкаської області 06.09.2002р., ідентифікаційний код 30272371 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 153677).

13 травня 2014 року державною податковою інспекцією у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області винесено наказ «Про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» № 137 від 13.05.2014р., відповідно до якого на підставі п.п. 80.2.2 п. 80.2 та п. 80.6 статті 80 Податкового кодексу України призначено фактичну перевірку позивача за період з 13.05.2014р. по 22.05.2014р. з питань використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також щодо здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв про державну реєстрацію та інших документів контроль за наявністю яких покладено на органи Міндоходів. Встановлено терміни проведення перевірки - 10 діб з 13.05.2014р. по 22.05.2014р.

13 травня 2014 року державною податковою інспекцією у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області на підставі п.п. 80.2.2 п. 80.2 та п. 80.6 статті 80 Податкового кодексу України, наказу «Про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» № 137 від 13.05.2014р. складено направлення № 45/23-25-03-043, № 46/23-25-03-043, № 47/23-25-03-043 на призначення фактичної перевірки позивача за період з 13.05.2014р. по 22.05.2014р. з питань використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також щодо здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв про державну реєстрацію та інших документів контроль за наявністю яких покладено на органи Міндоходів.

28 травня 2014 року уповноваженими особами державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області на підставі направлень державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області № 45/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 46/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 47/23-25-03-043 від 13.05.2014р. у відповідності до Податкового кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995р., Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» № 1775-ІІІ від 01.06.2000р., Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995р., Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995р., Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004р., проведено фактичну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій (акт перевірки № 70/17-013/30272371).

За результатами проведеної перевірки відповідачем встановлено порушення абз. 3 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995р., а саме не оприбуткування готівки в розмірі 1 440 грн. Так, перевіркою з питань використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин встановлено використання праці п'яти неоформлених найманих працівників. В межах проведення перевірки товариству направлено запит № 4975/23-25-17-023 від 20.05.2014р. про надання пояснень та документального підтвердження щодо кількості видобутого та реалізованого піску та наявності необхідної кількості працюючих з відповідним фаховим знанням для виконання робіт. В ході перевірки 15.05.2014р. об 11 год. 30 хв. встановлено факт реалізації 32 м.куб. піску, по ціні 45 грн. за 1 м.куб. на загальну суму 1 440 грн. Продавець отримав від покупця (перевіряючого) готівку в сумі 1 500 грн., видав решту в сумі 60 грн., кошти поклав до шухляди столу та не видав прибутковий касовий ордер на оприбуткування готівки. Даний акт підписаний 23.05.2014р. уповноваженими особами державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області та представником (продавцем) товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» Прудким О.А.

На підставі зазначеного акту перевірки державною податковою інспекцією у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006101700 від 06.05.2014р., яким позивачу нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 7 200 грн.

Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до п.п. 20.1.4. п. 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п.п. 75.1.3 п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Пунктом 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Відповідно до п.п. 80.2.2 п. 80.2 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин, як, зокрема, у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.

При цьому згідно п. 81.1 статті 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки;

службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що підставою для видачі наказу «Про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» № 137 від 13.05.2014р. стало отримання листа Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері № 71-1818вих14 від 30.01.2014р.

В той же час, суд зауважує, що, як зазначалось вище, підставою для проведення перевірки згідно наказу керівника контролюючого органу є отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.

Як вбачається з листа Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері № 71-1818вих14 від 30.01.2014р., у зв'язку із виконанням завдання Дніпровської екологічної прокуратури щодо проведення перевірок додержання вимог Кодексу України про надра, іншого законодавства щодо охорони та використання надр, а також на підставі статей 8, 20 Закону України «Про прокуратуру» Черкаський міжрайонний екологічний прокурор Чустрак Д. просив начальника державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області Кучеренка Ю.А. надати інформацію щодо сплати товариством з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» протягом 2011-2014 років податків та зборів за користування надрами та плати за землю в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району.

Отже, зі змісту вищевказаного листа вбачається, що останній є письмовим запитом компетентного органу про надання інформації, а не повідомленням про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Більше того, відповідь державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 21.02.2014р. на вищезазначений лит прокуратури також має назву «про надання інформації».

Посилання представника відповідача в запереченнях проти адміністративного позову від 27.08.2014р. на лист Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері № 89-496 від 28.05.2014р., як на підставу проведення фактичної перевірки позивача, що в судовому засіданні від 08.09.2014р. було пояснено як помилково надане, суд взагалі оцінює критично, оскільки лист Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері № 89-496вих-14 від 28.05.2014р. надійшов на адресу державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області 29.05.2014р. за вх. № 2542/10, в той же час, коли фактична перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» була проведена 23.05.2014р.

Окрім того, суд зауважує, що представником відповідача не надано пояснень і щодо строків проведення перевірки, враховуючи той факт, що лист Черкаської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері № 71-1818вих14 датований 30.01.2014р., а фактична перевірка позивача проведена 23.05.2014р., тобто майже через чотири місяці.

Таким чином, на час проведення перевірки у відповідача не було законних підстав для проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Посилання в наказі начальника державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області «Про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» № 137 від 13.05.2014р. на п.п. 80.2.2 п. 80.2 статті 80 Податкового кодексу України як підставу проведення фактичної перевірки за відсутності при цьому законних підстав для її проведення не дає контролюючому органу права приступити до проведення фактичної перевірки та, як наслідок, свідчить про протиправність прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення.

Не дотримано відповідачем і порядку проведення фактичної перевірки.

Так, як вбачається зі змісту наказу «Про проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» № 137 від 13.05.2014р. термін проведення перевірки визначений 10 діб, а саме з 13.05.2014р. по 22.05.2014р., в той же час, коли акт перевірки складений та зареєстрований 28.05.2014р., а посадовими особами та продавцем позивача підписаний 23.05.2014р., що є порушенням п. 82.3 статті 82 Податкового кодексу України, а також п. 86.5 статті 86 Податкового кодексу України, згідно якого акт про результати фактичних перевірок складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки.

За таких обставин, з урахуванням вимог ч. 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області щодо надання направлень № 45/23-25-03-043 від 13.05.2014р., № 46/23-25-03-043 від 13.05.2014р. та № 47/23-25-03-043 від 13.05.2014р. на проведення фактичної перевірки з 13.05.2014р. до 22.05.2014р. товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр»,

Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області щодо проведення фактичної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр», за результатами якої був складений акт № 70/17/013/30272371 від 28.05.2014р.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Черкаському районі Головного управління Міндоходів у Черкаській області № 0006101700 від 06.06.2014р. про застосування фінансових санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» у розмірі 7 200 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Кар`єр» 255 (двісті п'ятдесят п'ять) грн. 78 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 12 вересня 2014 року.