КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/19977/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А.Б.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
11 вересня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Земляна Г.В.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю"Альянс Холдинг" про застосування заходів реагування, -
В С Т А Н О В И В:
Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Холдинг" (далі - ТОВ Альянс Холдинг") про застосування заходів реагування, у вигляді часткового зупинення роботи підприємства, а саме експлуатації автозаправної станції за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Булигіна, 5-а, до повного усунення порушень.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 березня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
На вказану постанову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, позивачем проведено планову перевірку автозаправної станції (далі - АЗС) ТОВ "АЛЬЯНС ХОЛДИНГ" за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Булигіна, 5-а з метою додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, в період з 11.11.2013 р. по 29.11.2013 р., за результатами якої складено акт перевірки від 29.11.2013 р. №329.
Даною перевіркою встановлено порушення відповідачем Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України №126 від 19.10.2004 р., зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 р. за №1480/10009 (далі - НАПБ А 01.001-2004), Державних будівельних норм України «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту», затверджено наказом Мінрегіонбуду України від 22.12.2010 р. №537 (далі - ДБН В.2.5-56-2010), Інструкції щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій, затверджена наказом МНС України №376 від 06.12.2005 р., зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20.03.2006 р. за №191/12165 (далі - НАПБ Б.05.019-2005), Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.2009 р. (далі - НАПБ В.01.058-2008/112), Державних будівельних норм України «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 3.12.2002 №88 (далі - ДБН В.1.1-7-2002*), а саме: АЗС не обладнано гучномовним зв'язком (п. 7.12.8 НАПБ А. 01.001-2004); не встановлено в приміщені електрощитової сертифіковані протипожежні в Україні двері з нормованою межею вогнестійкості не менше ЕІ-30 (п. 4.2.4 НАПБ А. 01.001-2004, п. 2.12, п. 2.14, табл. 2, п. 4.30 ДБН В.1.1-7-2002*); не встановлено біля місць розташування зовнішнього протипожежного водопостачання покажчики з нанесеними на них літерних індекс «ПГ» цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водогінної мережі (тупикова, кільцева) (п. 6.3.1.11 НАПБ А.01.001-2004); приміщення другого поверху АЗС не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією (п. 6.1.2 НАПБА.01.001-2004 додаток В таб. В. 1 п 12.6 ДБН В.2.5-56-2010); не виведений сигнал від контрольно-приймального приладу станції на пульт централізованого спостереження пожежної охорони (п.6.1.28 НАПБ А.01.001-2004); не забезпечено АЗС жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3 м для евакуації транспортних засобів з території АЗС у випадку пожежі (розділ 7, підрозділ 1 п. 11 НАПБ В.01.058-2008/112); АЗС не забезпечена розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (розділ 7, підрозділ 1, п. 31 НАПБ В.01.058-2008/112); не обладнано АЗС аварійним резервуаром із зливальним трубопроводом що забезпечує злив палива з майданчика без його переливання на іншу ділянку території АЗС у разі можливої розгерметизації зливального патрубка АЦ (бензовозу) (п. 3.1.17 НАПБ Б. 05.019 - 2005); не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту кожного побутового кондиціонера незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів (п. 5.3.16 НАПБ А. 01.001 - 2004); не обладнано на в'їзді і виїзді з території АЗС пологі підвищення висотою не менше 0,2 м або дренажні лотки які відводять забруднені нафтопродукти, атмосферні опади в очисні споруди АЗС (п. 7.12.5 НАПБ А. 01.001-2004, п. 2.1.1 НАПБ Б. 05.019 - 2005) (пропонується до виконання з 2012р.); не проведено очистку резервуарів згідно вимог (п. 7.12.13 НАПБ А.01.001-2004 розділ 7, підрозділ 1, п. 24 НАПБ В.01.058-2008/112); не забезпечено запасом пожежних сповіщувачів на АЗС не менше 10 % від кількості змонтованих (п. 6.1.14 НАПБ А.01.001-2004); допускається улаштування на підлозі на шляху евакуації з другого поверху АЗС перепаду висоти, без улаштування пандусу з ухилом не більш як 1:6 (п. 4.3.1 НАПБ А.01.001-2004 п. 5.27 ДБН В. 1.1-7-2002*); допускається експлуатація пошкодженої розеткою в кімнаті відпочинку (роздягальні) АЗС (розділ 4, підрозділ 1, п. 18 НАПБ В.01.058-2008/112).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем встановлені порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки, які зафіксовані в акті перевірки. Частину встановлених порушень відповідачем було усунено, на підтвердження чого відповідачем надано суду: лист ТОВ «Альянс Холдинг» про усунення встановлених порушень; расчет расхода пенообразователя; акт державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації; договір №0113 від 13.01.2014 р.; специфікацію №1 до договору №0113; рахунок-фактуру №0113 від 13.01.2014 р.; акти очищення резервуарів для пального (4 шт.); договір №4646 від 01.03.2012 р.; витяг з журналу; фотокопії усунених порушень.
ТОВ «Альянс Холдинг» 15.01.2014 р. звернулось до начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з проханням провести позапланову перевірку, у зв'язку з виконанням всіх пунктів припису №650 від 11-29 липня 2013 року з питань пожежної та техногенної безпеки, а також усуненням всіх недоліків, які викладені у адміністративному позові позивача.
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області 27.01.2014 р. проведено позапланову перевірку АЗС №1001 (м. Дніпропетровськ, вул. Булигіна, 5-А.), за результатами якої складено акт від 28.01.2014 №4.
Даною перевіркою встановлено, що порушення встановлені попередньою перевіркою досі невиконані, а саме:
- не обладнано АЗС аварійним резервуаром із зливальним трубопроводом що забезпечує злив палива з майданчика без його переливання на іншу ділянку території АЗС у разі можливої розгерметизації зливального патрубка АЦ (бензовозу) (п. 3.1.17 НАПБ Б. 05.019 - 2005);
- не обладнано на в'їзді і виїзді з території АЗС пологі підвищення висотою не менше 0,2 м або дренажні лотки які відводять забруднені нафтопродукти, атмосферні опади в очисні споруди АЗС (п. 7.12.5 НАПБ А. 01.001-2004, п. 2.1.1 НАПБ Б. 05.019 - 2005).
При цьому, копії актів перевірки від 29.11.2013 р. №329 та від 28.01.2014 р. №4 підписані відповідачем без зауважень.
Доказів усунення таких порушень відповідачем суду не надано.
Крім того, судом першої інстанції не враховано те, що АЗС TOB "АЛЬЯНС ХОЛДИНГ" за адресою: вул. Булигіна,5а, м. Дніпропетровськ, є об'єктом підвищеної небезпеки та зареєстрована в Державному реєстрі об'єктів підвищеної небезпеки за реєстраційним номером 12.34430873.01.2.
Відповідно до п. 29 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, який згідно із законом вважається таким, на якому є реальна загроза виникнення аварії та/або надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру.
Таким чином, з огляду на те, що не усунені відповідачем порушення створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, колегія суддів вважає обґрунтованим застосування до ТОВ Альянс Холдинг" заходів реагування, у вигляді часткового зупинення роботи підприємства, а саме експлуатації АЗС за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Булигіна, 5-а, до повного усунення порушень.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області необхідно задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 березня 2014 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, оскільки постанова ухвалена з неповним з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 березня 2014 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення роботи підприємства, а саме експлуатації автозаправної станції Товариства з обмеженою відповідальністю"Альянс Холдинг" за адресою: вул. Булигіна, 5-а, м. Дніпропетровськ, до повного усунення порушень.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.
Повний текст постанови складено 12.09.2014 р.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Земляна Г.В.
Межевич М.В.