Постанова № 40455340, 10.09.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2014
Номер справи
809/2492/14
Номер документу
40455340
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2014 р. справа № 809/2492/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Чуприни О.В.

за участю секретаря судового засідання Драгомирецького І.М.

представника позивача: Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області - Штигляна С.І.,

представника відповідача: Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області до Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості про стягнення коштів в сумі 14 655,26 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі за позовом Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області (далі по тексту - позивач, Міський центр зайнятості, Фонд) до Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (далі по тексту - відповідач) про стягнення коштів в сумі 14 655,26 гривень.

Позов мотивовано тим, що відповідачем в порушення вимог пункту 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" не повернуто позивачу суму 14 655,26 гривень, виплаченого Міським центром зайнятості в липні 2013 року - червні 2014 року забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному ОСОБА_2, як такому, який був звільнений відповідачем з роботи, та якого на підставі рішення суду поновлено на такій роботі. У зв'язку з невиконанням відповідачем листа-претензії про повернення коштів в силу вимог статті 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", позивач просить в судовому порядку стягнути з Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості кошти в сумі 14 655,26 гривень, виплачених громадянину ОСОБА_2.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю. Зазначив, що 12.06.2013 року ОСОБА_2 був звільнений із Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості. За заявою ОСОБА_2 даного громадянина 10.07.2013 року зареєстровано в Івано-Франківському міському центру зайнятості як особу, яка шукає роботу, та надано статус безробітного. В подальшому, 10.06.2014 року, за рішенням Івано-Франківського міського суду від 11.04.2014 року ОСОБА_2 був поновлений на роботі у відповідача на посаді оператора ополіскуючого автомату 4 розряду горілчаного цеху №1. Під час перебування на обліку у Міському центрі зайнятості ОСОБА_2 з 10.07.2013 року по 09.06.2014 року отримав допомогу по безробіттю на загальну суму 13 730,77 гривень. На підставі пункту 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" позивач 18.06.2014 року звернувся з листом до відповідача про повернення коштів, виплачених ОСОБА_3 на його забезпечення, а також вартості наданих соціальних послуг як безробітному в загальній сумі 14 655,26 гривень, в тому числі 924,049 гривень суми проіндексованих коштів (індекс інфляції за період виплати). Дана претензія залишена відповідачем без виконання. Беручи до уваги вказане позивач просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судові засідання призначені на 11.08.2014 року, 26.08.2014 року і 10.09.2014 року не з'являвся. Відповідач тричі належним чином повідомлений про дату, час та місце судових засідань, що підтверджується отриманими 30.07.2014 року, 13.08.2014 року і 28.08.2014 року рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи (а.с. 24, 33, 42).

В день проведення останнього судового засідання, 10.09.2014 року від Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості на адресу суду засобами факсимільного зв'язку надійшло письмове клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням уповноваженого представника у відрядженні. З даного приводу суд зазначає, що вказане клопотання не містило будь-яких доказів перебування уповноваженого представника у відрядженні (наказу, розпорядження тощо). Відповідачем не надано доказів перебування у трудових відносинах із підприємством лише одного фахівця у галузі права, що може здійснювати представництво. В свою чергу, відповідач не позбавлений права залучити до справи будь-якого іншого уповноваженого представника. Оскільки відповідачем у справі є юридична особа, перебування у відрядженні представника відповідача, на переконання суду, не є поважною причиною для відкладення розгляду справи, а тому суд вирішив продовжити розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Відповідно до приписів частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Судом, за умови неодноразового належного повідомлення відповідача про розгляд справи у відповідності до вимог частини 3 статті 33 і частини 3 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, продовжено розгляд справи за відсутності відповідача на підставі частини 4 статті 128 коментованого Кодексу.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Івано-Франківський міський центр зайнятості Івано-Франківської області - орган Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, який діє відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Про зайнятість населення".

Судом встановлено, що ОСОБА_2 12.06.2013 року був звільнений з Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості з посади оператора ополіскуючого автомату 4-го розряду горілчаного цеху №1 (зворотній бік а.с. 12).

10.07.2014 року ОСОБА_2 звернувся до Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області із заявою про надання йому статусу безробітного (а.с. 8).

Рішенням Івано-Франківського міського суду від 10.04.2014 року у справі №344/9886/13-ц, яке 21.05.2014 року залишене без змін ухвалою Судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області, ОСОБА_2 поновлено на посаді оператора ополіскуючого автомату 4 розряду горілчаного цеху №1 у Івано-Франківському обласному державному об'єднанні спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (а.с. 14-18, 27-29, 50-60).

Ухвалою Івано-Франківського міського суду від 13.06.2014 року у справі №344/9886/13-ц внесено виправлення у текст вступної частини рішення суду від 10.04.2014 року, де замінено дату ухвалення рішення із 10.04.2014 року на 11.04.2014 року (а.с. 61-62).

На підставі вказаного рішення суду наказом Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості №02-03/48 від 10.06.2014 року ОСОБА_2 поновлено на посаді оператора ополіскуючого автомату 4 розряду горілчаного цеху №1 з 12.06.2013 року та допущено до виконання посадових обов'язків з 10.06.2014 року (а.с. 13).

ОСОБА_2 перебував на обліку як безробітній в Міському центі зайнятості з 10.07.2013 року по 09.06.2014 року.

За період перебування на обліку в Міському центрі зайнятості ОСОБА_2, отримав 13 730,77 гривень допомоги по безробіттю (а.с. 9).

У зв'язку з тим, що поновлення безробітного на роботі за рішенням суду в силу вимог пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" припиняє виплату допомоги по безробіттю, наказом Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області №238 від 17.06.2014 року у відповідності до пункту 4 статті 35 коментованого Закону прийнято рішення про повернення Івано-Франківським обласним державним об'єднанням спиртової та лікеро-горілчаної промисловості коштів в загальній сумі 14 655,77 гривень за період з 17.07.2013 року по 09.06.2014 року, в тому числі 924,49 гривень індексації на рівень інфляції за вказаний період (а.с. 10).

В подальшому, позивач направив керівнику Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості повідомлення №2082-06/10-14 від 18.06.2014 року про повернення коштів в загальній сумі 14 655,26 гривень (а.с. 11).

Правовідносини між сторонами регулюються Конституцією України, Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про зайнятість населення", Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 року, та Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.2013 року, в редакціях чинних на час дії спірних правовідносин.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 1 коментованого Закону безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування.

За приписами частин 1, 3, 4 статті 22 вказаного вище Закону, право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для осіб, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону, - 180 календарних днів.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

Пунктом 2 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.

Пунктом 4 статті 35 коментованого Закону визначено, що із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5.5 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 року, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду (з дня поновлення на роботі).

Реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, реєстрація безробітних припиняється з дня поновлення зареєстрованого безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили (абзац 9 підпункту 1 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.2013 року).

Суд бере до уваги обґрунтування представника позивача заявлених позовних вимог, оскільки із роботодавця утримуються сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду з дня набрання таким рішенням законної сили.

У зв'язку з вказаним та тим, що на підставі рішення Івано-Франківського міського суду від 11.04.2014 року ОСОБА_2 поновлено на посаді, з якої останнього звільнено, наказом Міського центру зайнятості від 17.06.2013 року прийнято рішення про вжиття заходів щодо повернення коштів в сумі 14 655,26 гривень.

Абзацом 6 частини 1 статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що Фонд, серед іншого, має право стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

За змістом статті 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

У зв'язку з тим, що відповідач безпідставно залишив без розгляду і виконання лист-претензію позивача від 18.06.2014 року про повернення коштів, суд вважає підставним звернення Міського центру зайнятості із позовною завою про стягнення виплаченої допомоги в загальній сумі 14 655,26 гривень.

Аналогічна правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 29.05.014 року №К/9991/50059/11, прийнятої за результатами розгляду касаційної скарги у справі про стягнення коштів на підставі пункту 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем в порушення пункту 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", безпідставно не повернуто виплачену позивачем допомогу по безробіттю ОСОБА_2 в загальній сумі 14 655,26 гривень, в тому числі індексації на рівень інфляції, які підлягають утриманню в користь Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області.

На підтвердження обставини прийняття Івано-Франківським міським судом і Апеляційним судом Івано-Франківської області рішень від 11.04.2014 року і 21.05.2014 року в матеріалах справи наявна відповідь Івано-Франківського міського суду від 04.09.2014 року №47504, а також роздруковані судом згадані судове рішення і ухвала із Єдиного державного реєстру судових рішень, який функціонує на підставі Закону України "Про допуск до судових рішень" і постанови Кабінету Міністрів України №740 від 25.05.2006 року.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (ідентифікаційний код 00375409) на користь Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 19390067) кошти в сумі 14 655 (чотирнадцять тисяч шістсот п'ятдесят п'ять) гривень 26 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Складання постанови в повному обсязі було відкладено на 5 днів. У зв'язку із вказаним постанова в повному обсязі виготовлена 15.09.2014 року.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.