ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 серпня 2014 року 15:25 год. № 826/11808/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
при секретарі судового засідання Галак А.В.,
у відкритому судовому засіданні в адміністративній справі
за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва
до
Державної установи «Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України»
про
стягнення заборгованості
встановив:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, Державної установи «Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України», в якому просив стягнути з Державної установи «Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України» заборгованість за період з 01.05.2014 року по 30.06.2014 року в сумі 4 558,88 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не відшкодовано витрати Пенсійного фонду України на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи за період з 01.05.2014 року по 30.06.2014 року у розмірі 4 558,88, яка визначена у відповідних повідомленнях, отриманих відповідачем.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задоволити в повному обсязі
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, зазначивши, що оскільки Державна установа «Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України» є повністю бюджетною установою, яка фінансується з державного бюджету, водночас, Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» покладено обов’язок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації за рахунок коштів державного бюджету, у відповідача відсутній обов’язок з відшкодування такої різниці. Тому, за висновком представника відповідача, вимоги позивача про стягнення з відповідача спірної суми заборгованості є безпідставними.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Державна установа «Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України» зареєстрована як юридична особа 16.06.1992 року, присвоєно ідентифікаційний код 02128514, місцезнаходження: 04123, м. Київ, вул. Осиповського, 2-А.
З матеріалів судової справи вбачається, що Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва супровідними листами від 04.06.2014 року № 7590/11, від 03.07.2014 року № 8773/11 надіслало на адресу Державної установи «Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України» повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за травень-червень 2014 року на загальну суму 4 558,88 грн. Вказані повідомлення були отримані відповідачем, що підтверджується наявними у матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення з відміткою про отримання.
Як зазначено у позовній заяві, сума різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за травень-червень 2014 року, відповідачем до цього часу не сплачена. Наведена обставина відповідачем не заперечується.
Відповідно до частини дев'ятої статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року №1977-XII, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації – за рахунок коштів державного бюджету (абзац другий); для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації – за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом (абзац третій); для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації – за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів (абзац четвертий).
Згідно з пунктом 5 «Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року №372 (далі – Порядок №372), розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Заперечуючи проти позову, представник відповідача зазначив, що відповідач є бюджетною установою, яка фінансується з державного бюджету, відтак фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно з пунктом 12 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи – органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
На підтвердження своїх заперечень представник відповідача звертав увагу суду на положення статуту Державної установи «Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України» від 2008 року, з пункту 1.5 якого вбачається, що Державна установа «Інститут харчової біотехнології та геноміки Національної академії наук України» є неприбутковою державною бюджетною науковою установою з правами юридичної особи.
Згідно із свідоцтвом про державну реєстрацію Серія А01 №219168, довідкою з ЄДРПОУ АБ №619412 відповідач є державною організацією і внесений до реєстру неприбуткових організацій.
Також, представником надано довідку Національної академії наук України від 03.03.2014 №12/403-8 про те, що відповідач є державною установою, яка фінансується повністю з Державного бюджету України за кодами програмної класифікації видатків та кодами економічної класифікації відповідно до кошторису, затвердженого НАН України.
Таким чином, беручи до уваги те, що Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» покладено обов’язок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації за рахунок коштів державного бюджету, враховуючи те, що відповідач є державною бюджетною установою, та мав відповідний статус у період, за який йому вручено повідомлення з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за травень-червень 2014 року, що підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача обв’язку з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з травня 2014 року по червень 2014 року в розмірі 4 558,88 грн., відтак у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Позивач не надав до суду аргументованих доводів і доказів, які б спростовували доводи відповідача і надані ним докази.
Судові витрати, які підлягають стягненню у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України – відсутні
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 128, 158-163, 167, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
постановив:
У задоволені позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Шейко Т.І.