ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2014 року (о 10 год. 25 хв.) Справа № 808/3346/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря судового засідання Батечко М.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Запорізького міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
У травні 2014 року Запорізький міський центр зайнятості (далі - Запорізький МЦЗ, позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача кошти, що були витрачені на його професійне навчання у розмірі 2360,71 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 15.08.2013 ОСОБА_1 звернувся до Запорізького МЦЗ, як такий, що шукає роботу, того ж дня йому було надано статус безробітного. 22.08.2013 йому було призначено виплату допомоги по безробіттю. Вказує, що відповідач виявив бажання скористатись соціальною послугою служби зайнятості - пройти професійну перепідготовку за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. З метою надання відповідачеві зазначеної соціальної послуги, 02.09.2013 було укладено договір № 166/05 між відповідачем та Запорізьким МЦЗ про направлення його на професійне навчання за професією «слюсар з ремонту автомобілів» до Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей автотранспорту» зі строком навчання з 02.09.2013 по 30.01.2014. Відповідач розпочав навчання, але в порушення п. 2.1.1. договору № 166/05 від 02.09.2013 не склав кваліфікаційні іспити та згідно наказу навчального закладу від 30.01.2014 № 1 «В-СНН» був відрахований. Зазначає, що Запорізький МЦЗ направляв відповідачу лист-претензію № 959/07-05 від 05.03.2014 з повідомленням про необхідність сплати коштів, витрачених на його професійне навчання у сумі 2360,71 грн., але борг відповідачем не погашено. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вказану суму заборгованості.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте 09.09.2014 надав до суду клопотання (вх. № 33948) про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином. Заперечення на адресу суду не надходили.
Рекомендоване поштове відправлення, яке містило повістку про виклик у суд та надсилалось відповідачу, було повернуто до суду з відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання», а відтак на підставі ст.ст. 33, 167 КАС України вважається таким, що було вручено відповідачу.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Згідно наказу від 15.08.2013 № НТ130815 ОСОБА_1 надано статус безробітного.
Згідно наказу від 22.08.2013 № НТ130822 ОСОБА_1 призначено виплату допомоги по безробіттю.
02.09.2013 відповідач звернувся до Запорізького МЦЗ з проханням направити його на професійне навчання за спеціальністю (професією) автослюсар.
02.09.2013 між відповідачем та Запорізьким МЦЗ укладено договір № 166/05 про направлення ОСОБА_1 на професійне навчання за професією «слюсар з ремонту автомобілів» до Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей автотранспорту» зі строком навчання з 02.09.2013 по 30.01.2014 з метою сприяння подальшому працевлаштуванню.
Згідно наказу Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей автотранспорту» від 30.01.2014 № 1 «В-СНН» ОСОБА_1 був відрахований зі складу слухачів як такий, що не склав державні випускні кваліфікаційні екзамени.
Відповідно до Довідки Запорізького МЦЗ сума витрат на перенавчання безробітного ОСОБА_1 за період з 02.09.2013 по 30.01.2014 складає 2360,71 грн.
Запорізьким МЦЗ було направлено відповідачу лист-претензію № 959/07-05 від 05.03.2014 з повідомленням про необхідність сплати коштів, витрачених на його професійне навчання у сумі 2360,71 грн., але борг відповідачем не погашено.
У зв'язку з несплатою відповідачем вказаної суми заборгованості у добровільному порядку Запорізький МЦЗ звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III (далі - Закон № 1533-III).
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 1533-III право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За змістом ч. 3 ст. 36 Закону № 1533-III у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про зайнятість населення» формування та реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення забезпечують у межах своїх повноважень Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування. Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері зайнятості населення є центральний орган виконавчої влади у сфері соціальної політики.
Згідно з ст. 21 Закону України «Про зайнятість населення» діяльність центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, спрямовується і координується Міністром - керівником центрального органу виконавчої влади у сфері соціальної політики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах є юридичними особами публічного права. До сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, можуть належати підприємства, установи та організації. Фінансування діяльності центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції та виконання ним функцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Таким чином, судом встановлено, що згідно наказу Державного навчального закладу «Запорізький професійний ліцей автотранспорту» від 30.01.2014 № 1 «В-СНН» ОСОБА_1 був відрахований зі складу слухачів як такий, що не склав державні випускні кваліфікаційні екзамени, у зв'язку з чим сума витрат на професійну підготовку відповідача у розмірі 2360,71 грн. підлягає поверненню.
На момент розгляду справи в суді витрати на перенавчання у розмірі 2360,71 грн. відповідачем не повернуті. Проти позову відповідач не заперечив, доводи позивача не спростував.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 кошти, що були витрачені на його професійне навчання у розмірі 2360,71 грн. (дві тисячі триста шістдесят гривень 71 копійка) на користь Запорізького міського центру зайнятості на р/р 37172002004384, одержувач: Запорізький міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 20482573, банк одержувача: ГУДКС України у м. Запоріжжі Запорізької області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак