Постанова № 40442865, 10.09.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.09.2014
Номер справи
826/12566/14
Номер документу
40442865
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 вересня 2014 року 14:10 № 826/12566/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомПриватного акціонерного товариства «АМВ» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку провизнання протиправною та скасування постанови від 14.05.2014р.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство «АМВ» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - відповідач) про визнання нечинною постанову від 14.05.2014р. №537-ЦД-1-Е.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно прийнято оскаржувану постанову.

Відповідач проти позову заперечив з тих підстав, що постанова прийнята правомірно.

В судовому засіданні 09.09.2014р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою №537-ЦД-1-Е від 14.05.2014р. на позивача за правопорушення на ринку цінних паперів накладені санкції в розмірі 17 000грн.

Так, даною постановою встановлено, відповідно до Акта про правопорушення на ринку цінних паперів №484-ЦД-1-Е від 29.04.2014 року факт порушення ПРАТ "АМВ" вимог п. 10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18.09.13 №2003-ЦД-1-Е, термін виконання якого закінчився 28.10.13р.

Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18.09.13 №2003-ЦД-1-Е було винесено стосовно порушення вимог ст. 40 Закону України „Про цінні папери та фондовий ринок", пункту 1, глави 7, розділу V "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.06 №1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.02.07 за №97/13364 (зі змінами та доповненнями), а саме: нерозміщення ПрАТ "АМВ" регулярної річної інформації за 2012 рік на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів за адресою: www.stockmarket.gov.ua.

На виконання Розпорядження від 18.09.13 №2003-ЦД-1-Е ПрАТ «АМВ» 29.04.2014 року розміщено регулярну річну інформацію за 2012 рік на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів за адресою: www.stockmarket.gov.ua, що свідчить про несвоєчасне виконання розпорядження.

Протягом року ця дія ПрАТ «АМВ» вчинена вперше.

До розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ПРАТ «АМВ» листом від 24.04.2014 року №24/04-2 (вх. №4163 від 24.04.2014 року) надано письмові пояснення, які розглянуто Уповноваженою особою Комісії.

Розглянувши матеріали справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Уповноважена особа Комісії встановила, що ПРАТ «АМВ» несвоєчасно виконало розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів від 18.09.2013 №2003-ЦД-1-Е, за що п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Організаційно-правова діяльність Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), регулюється Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні») зі змінами та доповненнями.

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Комісія є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України, що здійснює державне регулювання на ринку цінних паперів шляхом здійснення комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних. До системи цього органу входять центральний апарат Комісії і територіальні органи.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання в Україні» Комісія здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення в установленому порядку.

Одним із основних завдань Комісії, згідно ст. 7 Закону України «Про державне регулювання в Україні», є здійснення державного регулювання та контролю за випуском та обігом цінних паперів, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про пінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п.п. 1, 2 розділу XIV Правил №1470 Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.

Пунктом 3 р. XIV Правил №1470 визначено перелік осіб, які мають право виносити розпорядження про усунення порушень, а саме: Розпорядження про усунення порушень можуть виносити Голова Комісії, члени Комісії, уповноважені Комісією посадові особи.

Судом встановлено, що Актом про правопорушення на ринку цінних паперів №2230-ЦД-1-Е від 03.09.2013 року, встановлено факт порушення ПрАТ «АМВ» вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», пункту 1, глави 7, розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.06 №1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.02.07 за №97/13364 (зі змінами та доповненнями), а саме: нерозміщення ПрАТ "АМВ" регулярної річної інформації за 2012 рік на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів за адресою: www.stockmarket.gov.ua.

Повторність по цьому правопорушенню протягом року відсутня.

Термін розміщення регулярної річної інформації за 2012 рік - до 30.04.2013 року.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» - регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом:

розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;

опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

розміщення на власному веб-сайті.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.

Відповідно до п. 1 глави 7 розділу V Положення №1591 - розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії

Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:

- розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Відповідно до Положення про розкриття інформації №2826 у разі якщо емітент несвоєчасно розкриває Інформацію, розкриття якої є обов'язковим відповідно до законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, емітент повинен письмово повідомити Комісію листом з обґрунтуванням причин, що призвели до несвоєчасного розкриття Інформації, складеним у довільному вигляді та засвідченим підписом керівника та відбитком печатки емітента. Про несвоєчасне розкриття Інформації емітент повідомляє акціонерів або інвесторів шляхом оприлюднення Інформації та відповідного повідомлення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії протягом двох днів, але не пізніше 10.00 години третього дня після дня виявлення емітентом факту несвоєчасного розкриття.

До розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів ПрАТ «АМВ» письмових пояснень, клопотань та/або заперечень надано не було.

18.09.2013 року Уповноваженою особою Комісії була винесено Розпорядження про усунення порушень на ринку цінних паперів №2248-ЦД-1-Е, яким у термін до 28.10.2013 року товариство було зобов'язано усунути порушення на ринку цінних паперів, а саме розмістити річну інформацію про результати фінансово-господарської діяльності за 2012 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів за адресою: www.stockmarket.gov.ua.

18 вересня 2013 року відповідачем прийнято постанову №2248-ЦД-1-Е про накладення на позивача санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 1700грн.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, позивачем сплачені санкції, встановлені постановою №2248-ЦД-1-Е в розмірі 1700грн.

Проте, позивачем Розпорядження №2248-ЦД-1-Е від 18.09.2013р. виконано лише 29.04.2014р., що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до Положення №2826 (та Положення №1591), Положення щодо порядку взаємодії осіб, що зобов'язані розкривати інформацію на фондовому ринку, з особою, уповноваженою Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на розміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів №311 від 12.03.2013 року, Положення про формування інформаційної бази даних про ринок цінних паперів №733 від 03.06.2014 року, ХМL - файл, що містить регулярну річну інформацію та заздалегідь сформований за допомогою програмного забезпечення SimpleXMLReports за адресою http://smida.gov.ua/support/soft/emitents software.

Після процедури завантаження на екрані з'явиться повідомлення «Ваша інформація направлена на розміщення. За результатами обробки Вам буде надіслано листа на адресу «адреса електронної пошти», а також буде відображено дату та час розміщення інформації на сайті Загальнодоступної інформаційної бази даних НКЦПФР.

Емітент має можливість відслідковувати стан розміщення Вашої інформації, обравши розділ «Стан розміщення моєї інформації» Вашого Особистого кабінету (див. малюнок)

Уповноважена особа Агентства надсилає Суб'єкту розкриття (особі, що зобов'язана розкривати Інформацію на фондовому ринку у відповідності з вимогами Положення №2826) на адресу електронної пошти Суб'єкта розкриття, вказану в пункті 15 Ідентифікаційного бланка, відповідні повідомлення про стан та час розміщення інформації.

Регулярна річна інформація за змістом та обсягом має відповідати вимогам, що встановлені Положенням № 2826.

В матеріалах справи наявна роздруківка з програмного забезпечення SimpleXMLReports за адресою http://smida.gov.ua/support/soft/emitents software, відповідно до якої станом з 01.01.2013р. по 16.04.2014р. відсутня річна регулярна інформація емітента по коду ЄДРПОУ 02047891 (ПАТ «АМВ»).

Відповідно до п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів передбачена відповідальність у вигляду штрафу у розмірі віл тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А за ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі вищевикладеного суд приходить висновку, що відповідачем правомірно прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №537-ЦД-1-Е від 14.05.2014р. у відношенні Приватного акціонерного товариства «АМВ», а тому у задоволенні позову має бути відмовлено повністю.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Приватному акціонерному товариству «АМВ» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 10.09.2014р.

Суддя В.В. Амельохін