Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.06.09Справа №2а-514/09/2770
о 11 год. 54 хв.
каб. № 3
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
судді Єфременко О.О.
при секретарі Францевіній Н.А.,
за участю представників:
позивача –Макєєнко Олександра Ігоровича, довіреність б/н від 20.09.2008;
Веселової Тетяни Львівни, довіреність б/н від 20.09.2008;
відповідача –Новікової Інни Василівни, головного державного податкового інспектора юридичного відділу Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м.Севастополі, довіреність № 3/10-011/2007 від 12.02.2007;
Косіраті Наталії Володимирівни, головного державного податкового інспектора відділу контролю за фінансовими установами та операціями у сфері ЗЕД Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м.Севастополі, довіреність № 38/10-011/2007 від 11.12.2007;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Севастопольської філії Закритого акціонерного товариства "Комутаційні модулі "ТЕЛ"
доДержавної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
суть спору:
Севастопольська філія Закритого акціонерного товариства "Комутаційні модулі "ТЕЛ"(далі –СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ") звернулася до суду з адміністративним позовом доДержавної податкової інспекції у Гагарінському районі м.Севастополя(далі –ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000008220/0 від 16.04.2009.
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем вимог Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
В ході судового розгляду представники позивача на позовних вимогах наполягали.
Відповідач позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у запереченні за вих. №1612/9/10-020 від 13.05.2009, вважає, що зазначене податкове повідомлення-рішення прийнято відповідно до вимог діючого законодавства України (а.с.65-67).
Ухвалою від 28.04.2009 відкрито провадження в адміністративній справі, призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою від 14.05.2009, з’ясував відсутність можливості регулювання спору між сторонами, справа призначена до судового розгляду.
Відповідно до частини другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошувалась перерва з 03.06.2009 по 22.06.2009.
Відповідно до статей 27, 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України представникам сторін роз’яснені процесуальні права і обов’язки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд -
встановив
СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" взятий на облік у ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя 13.12.2004 за № 8193, про що свідчить відповідна довідка № 298/28-143/3 від 14.09.2005, прикладена до матеріалів справи (а.с. 58).
В період з 27.02.2009 по 27.03.2009 співробітниками ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя проведена планова виїзна перевірка СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 03.11.2004 по 31.12.2008, за результатами якої складений акт № 1367/10/22-009/26581951 від 03.04.2009.
Перевіркою встановлено порушення вимог п.п. 4.1.6 п.4.1 ст.4, п.п.7.3.5 п.7.3, ст.7, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.6.1 п.5.6, п.п.5.7.1 п.5.7, п.п.5.2.5 п.5.2, п.п.5.4.8 п.5.4 ст.5, п.п.7.3.5 п.7.3 ст.7, ст.8, п.3.1 ст.3, п.10.1 ст.10 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»(далі –Закон), що призвело до заниження суми податку на прибуток у сумі 114582,15 грн.
При перевірки відображених у рядку 01.1 Декларацій «доходи від продажу товарів (робіт, послуг)»показників за період з 01.01.2006 по 31.12.2008 у загальній сумі 10283051,46 грн. перевіряючими встановлено, що на формування цих показників мало вплив одержання фінансування від головного підприємства ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" (Росія).
Оскільки, платник податку –постійне представництво нерезидента в Україні з метою оподаткування не може розглядатися як відокремлений підрозділ нерезидента, на якого поширюється виняток, передбачений підпунктом 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої постійним представництвом, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих постійному представництву, включаються до його валового доходу.
Перевіряючими зроблений висновок, що відповідно до законодавства України та Статуту ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" (Росія), Положення про СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ", договорам підряду, технічних завдань та звітів результатів експериментів, досліджений, договорів на виконання проектних робіт, договорів на придбання матеріалів для виготовлення опитних зразків, характер діяльності СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" нерезидента в Україні, є звичайною діяльністю іноземної компанії, тому аналогічна діяльність СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" в України буде вважатися постійним місцем діяльності нерезидента в Україні, тобто діяльністю, що здійснюється через постійне представництво і, згідно пункту 13.8 статті 13 Закон, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який здійснює свою діяльність незалежно від такого нерезидента. Тобто прибуток постійного представництва нерезидента відповідно до пункту 10.1 статті 10 Закону, оподатковуються за ставкою 25% до об’єкта оподаткування.
На підставі акту перевірки ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення №000008220/0 від 16.04.2009 про визначення СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" суми податкового зобов’язання по податку на прибуток у сумі 173 685,36 грн., з яких 114 582,15 грн. –основний платіж, 59 103,21 грн. –штрафні (фінансові) санкції.
Відповідно до положень статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, провівши оцінку представленим доказам, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Положеннями статті 95 Цивільного кодексу України встановлено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Як вбачається з Положення про СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ", затвердженого рішенням ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ"№ 3/05 від 02.02.2005, філія є відокремним підрозділом ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ", якій здійснює представництво інтересів ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ". Філія не є юридичною особою.
Метою створення СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ", згідно пункту 2.1 Положення, є здійснення діяльності некомерційного, допоміжного характеру по відношенню діяльності ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ", без права здійснення підприємницької діяльності.
Цим же пунктом Положення передбачено, що основними видами діяльності СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" є теоретичні дослідження статистичних матеріалів, отриманих в ході виробництва електронних і електротехнічних пристроїв і їх компонентів, що розробляються і виготовляюються ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ", а також розробка конструкторсько-технологічних пропозицій, виконання розрахункових робіт, моделювання процесів; вивчення інформаційних матеріалів, складання аналітичних оглядів по досліджуваних проблемах, що виникають у ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" в процесі його основної діяльності, складання методик виконання робіт; узагальнення і аналіз результатів досліджень і розробок; реалізація пропозицій про впровадження у виробництво результатів виконаних робіт.
Згідно довідки Управління статистики у м.Севастополі № 22-364-3312, СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" не є юридичною особою, вид діяльності встановлений по коду 73.20.0 –дослідження та розробка в галузі природничих та технічних наук.
Згідно пункту 1.16 статті 1 Закону нерезиденти - юридичні особи та суб'єкти господарської діяльності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо) з місцезнаходженням за межами України, які створені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства іншої держави.
Пунктом 1.32 статті 1 Закону встановлено, що господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Як свідчать матеріали справи, СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" не надає резидентам України ніяких робіт (послуг) та не отримує від таких резидентів грошових коштів, господарської діяльності, направленої на отримання доходу, на території України не веде.
На вимогу суду позивачем надані первинні документи бухгалтерського обліку, яки свідчать про те, що в період 01.01.2006 по 31.12.2008 на розрахунковий рахунок СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" отримувало фінансування від ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" з цільовим призначенням –оплата по кошторису витрат (заробітна плата, утримання представництва, витрати на придбання основних засобів) на загальну суму 10283051,46 грн.
Відповідно до пункту 4.1 статті 4 Закону, валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Підпунктом 4.1.1.пункту 4.1 статті 4 Закону встановлено, що валовий доход включає загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (за винятком операцій з їх первинного випуску (розміщення), операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації) та операцій з консолідованим іпотечним боргом відповідно до закону).
Доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді, крім їх надання неприбутковим організаціям згідно з пунктом 7.11 статті 7 цього Закону та у межах таких операцій між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи, крім випадків, визначених у частині четвертій статті 3 Закону України "Про списання вартості несплачених обсягів природного газу" (підпункт 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону).
Таким чином, суми коштів, що отримуються позивачем від його головного підприємства, в межах операцій між платником податку –юридичною особою ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" (Росія) та його окремим підрозділом, який не має статусу юридичної особи, не відносяться до складу валового доходу СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ".
Оскільки позивач не є самостійним суб’єктом, грошові кошти, що надходять від ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" (Росія), залишаються власністю юридичної особи-нерезидента, джерелом походження цих грошових коштів не є територія України, база для оподаткування не виникає. Зазначені кошти слід розглядати як витрати нерезидента на утримання його відокремленого підрозділу, тому не можуть бути для СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" безповоротною фінансовою допомогою.
Відповідно до підпункту «й»пункту 13.1 статті 13 Закону, будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, слід розуміти інші доходи від здійснення нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, за винятком доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів (робіт, послуг), переданих (виконаних, наданих) резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг з міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.
Згідно підпункту 13.8 статті 13 Закону суми прибутків нерезидентів, які здійснюють свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються у загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який здійснює свою діяльність незалежно від такого нерезидента.
Статтею 19 Закону України «Про систему оподаткування»та підпунктом 18.1 статті 18 Закону встановлено, що, якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.
Пунктом 1 статті 7 Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків, підписаної 08.02.1995 та ратифікованої Законом України від 06.10.95 р. N 369/95-ВР, яка набрала чинності з 03.08.1999 (далі –Угода), встановлено, що прибуток від підприємницької діяльності прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується лише в цій Договірній Державі, якщо тільки це підприємство не здійснює підприємницьку діяльність у другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво. Якщо підприємство здійснює підприємницьку діяльність як вказано вище, прибуток підприємства оподатковується в другій Державі, але тільки в тій частині, яка стосується постійного представництва.
Відповідно до положень статті 5 Угоди, вираз "постійне представництво" означає постійне місце діяльності, через яке підприємство однієї Договірної Держави повністю або частково здійснює підприємницьку діяльність у другій Договірній Державі. Вираз "постійне представництво" зокрема включає філію (відділення). Незважаючи на попередні положення цієї статті, вираз "постійне представництво" не включає утримання постійного місця діяльності виключно з метою здійснення для підприємства будь-якої діяльності підготовчого чи допоміжного характеру.
Матеріалами справи підтверджено, що СФ ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" здійснює для ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" (Росія) діяльність виключно підготовчого (допоміжного) характеру, яка сприяє основної діяльності головного підприємства.
Довідками Міжрегіональної інспекції Федеральної податкової служби Федеральної податкової служби Міністерства фінансів Росії, прикладеними до матеріалів справи, підтверджується, що ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" (Росія) в 2005-2008 роках дійсно розглядається як особа з постійним місцем перебування в Російської Федерації з метою застосування Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків (а.с.76-79).
Таким чином, суд вважає, що висновки ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя про заниження податку на прибуток за період з 01.01.2006 по 21.12.2008 на суму 114582,15 грн. в наслідок не включення до складу валового доходу філіалу сум цільового фінансування, отриманого від головного підприємства ЗАТ "Комутаційні модулі "ТЕЛ" (Росія) необґрунтованими, оскільки зазначені грошові кошти не є доходом, оскільки філія не є самостійним суб’єктом господарської діяльності –юридичною особою.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірного повідомлення-рішення покладено на ДПІ у Гагарінському районі м.Севастополя.
В даному випадку відповідач не довів правомірність прийнятого їм податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Відповідно до частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.
Постанова складена та підписана в порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 30 червня 2009 року о 15-00.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м.Севастополя від 16.04.2009 №000008220/0 про визначення Севастопольської філії Закритого акціонерного товариства "Комутаційні модулі "ТЕЛ"суми податкового зобов’язання по податку на прибуток у сумі 173 685,36 грн., з яких 114 582,15 грн. –основний платіж, 59 103,21 грн. –штрафні (фінансові) санкції.
3. Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в ГУДКУ у м. Севастополі, одержувач Державний бюджет Ленінського району м.Севастополя 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Севастопольської філії Закритого акціонерного товариства "Комутаційні модулі "ТЕЛ"(99053 м.Севастополь, вул.Вакуленчука, 22, код ЄДРПОУ 26581951) витрати по сплаті судового збору в сумі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя підпис О.О.Єфременко
З оригіналом згідно
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.О.Єфременко