Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
24.06.09Справа №2а-456/09/2770
м. Севастополь
12 год. 20 хв.
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Водяхіна С.А.;
при секретарі - Сінгаєвській,
за участю представників:
представник прокуратури у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив;
представника заінтересованої особи - ДПІ Гагарінського району м. Севастополя, Резник Юлії Володимирівни, довіреність № 32.10-011/2007 від 31.10.2007 р., посвідчення № 026338 від 20.11.2007 р;
представника відповідача - ВАТ "Севастопольське підприємство "Ера" Жукової Євгенії Юріївни, довіреність № б/н від 08.01.2009 р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомСевастопольського транспортного прокурорав інтересах держави в особіДержавної податкової інспекції у Гагарінському районі м. СевастополядоВідкритого акціонерного товариства "Севастопольське підприємство "Ера" про стягнення суми заборгованості з земельного податку,
ВСТАНОВИВ:
Севастопольський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя звернувся до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Севастопольське підприємство "Ера" про стягнення заборгованості з земельного податку у розмірі 112459,86 грн. Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог Закону України “Про плату за землю”.
У судовому засіданні представник позивача на підставі ст.ст. 51, 137 КАС України подав заяву про зміну позовних вимог в частині суми що підлягає стягненню, через те що за час розгляду справи заборгованість відповідача зі сплати земельного податку збільшилась до 133701,88 грн., надав суду новий розрахунок позову та необхідні докази. Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсягу з підстав, що наведені в позові.
Представник відповідача первинний позов та вказану в ньому суму заборгованості зі сплати земельного податку 112459,86 грн. визнав у повному обсягу. Після зміни позивачем позовних вимог та збільшення суми позову до 133701,88 грн., проти наявності та суми боргу не заперечував, однак, на його думку, заборгованість, що виникла після подачі позову до суду не може бути включена в суму цього позову та повинна розглядатися судом лише за новим позовом.
Севастопольський транспортний прокурор у судове засідання не з’явився, про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, а тому суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність прокурора.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача який позов підтримав та представника відповідача, який позов визнав частково, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону “Про прокуратуру" на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.
Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 от 08.04.99 визначено, що прокурор або його заступник в кожному конкретному випадку самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення матеріальних або інших інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, обґрунтовує в позовної заяві необхідність їх захисту та визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Згідно вказаного рішення інтереси держави потребують здійснення загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання.
Пунктом 4 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинство України передбачено, що до компетенції адміністративних судів входить розгляд спорів за зверненням суб’єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Згідно ст.ст. 13, 14 Конституції України земля перебуває під особливою охороною держави.
Підставою звернення прокурора до адміністративного суду з цією позовною заявою є порушення економічних інтересів держави внаслідок невиконання відповідачем вимог Земельного кодексу України та Закону України “ Про плату за землю».
Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції в спірних відношеннях, є Державна податкова інспекція.
Відповідно до Закону України “Про Державну податкову службу в Україні” № 509 від 04.12.1990 р. з наступними змінами та доповненнями, завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
У статті 2 Закону України “Про плату за землю” вказане, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Пунктом «в»ч. 1 ст. 96 Земельного Кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов’язані своєчасно сплачувати земельний податок .
Згідно зі ст. 4 Закону України “Про плату за землю” розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів. Та відповідно до ст. 20 Закону України “Про плату за землю” платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.
Стаття 14 Зазначеного закону передбачає, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до вимог п.11 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України ”Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” ВАТ «СП «Ера»несе відповідальність за несвоєчасну сплату земельного податку у виді штрафних (фінансових) санкцій.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Севастопольське підприємство "Ера" згідно з рішенням Севастопольської міської адміністрації № 11 від 08.08.1963 користується земельною ділянкою за адресою м. Севастополь, вул. Індустріальна, 12 загальною площею 140071 м2 під розміщення виробничої бази.
Відповідно до наданих позивачем розрахунків земельного податку за 2008 та 2009 роки з додатками (а.с. 27-32) та облікової картки платника податків(а.с. 22-26), виходить що ВАТ «СП «Ера»самостійно обчислило земельний податок на 2008 рік та 05.01.2008 року надало до ДПІ Гагарінського району м. Севастополя податковий розрахунок земельного податку, відповідно до якого річна сума податку склала 293985,68 грн.
15.04.2008 року ВАТ «СП «Ера»до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя надало уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік, відповідно до якого податкове зобов'язання з земельного податку було збільшено самим платником на 58797,14 грн., та відповідно уточнюючого податкового розрахунку земельного податку загальна річна сума земельного податку склала 352782,82 грн., тобто щомісячне нарахування склало 29398,57 грн., а за листопад-грудень склало 29398,56 грн.
ВАТ "СП "Ера" до грудня 2008 року сплачувало суми земельного податку, але з порушенням встановленого законодавством терміну сплати, тому в порядку ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»№ 2181-III від 21.12.2000р. зі змінами та доповненнями на протязі року позивачем нараховувалась пеня. З грудня 2008 року підприємство взагалі припинило сплачувати земельний податок. Тобто, ВАТ "СП "Ера" залишились несплаченими суми земельного податку частково за листопад 2008 року в розмірі 324,30 грн. (з урахуванням переплати, яка малася на обліковій картці платника податку станом на 30.12.08 в розмірі 7074.27грн.) та за грудень 2008 року в розмірі 29398,55 грн.
Таким чином, у ВАТ "СП "Ера" виникла заборгованість перед бюджетом по сплаті земельного податку за листопад-грудень 2008 року в розмірі 51 722,85 грн.
Окрім того, у ВАТ «СП»Ера»мається заборгованість за 2008 рік по сплаті пені на загальну суму 882,30 грн.
Після чого, вище зазначена сума заборгованості з земельного податку частково була погашена в розмірі 3000,00 грн. Одночасно була нарахована пеня в порядку ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» в розмірі 68,65 грн. Після чого станом на 26.02.09 р. у ВАТ "СП "Ера" залишилась заборгованість по сплаті земельного податку в розмірі 49673,80 грн., у тому числі за основним боргом - 48722,85 грн. та з пені - 950,95 грн.
Крім того, 24.01.2009 року ВАТ «СП «Ера»до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя надало податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, згідно якого річна сума земельного податку склала 406401,99 грн., тобто щомісячне нарахування склало 33866,83 грн., а за січень 2009 року склало 22866,86 грн.
Згідно зазначеного податкового розрахунку 02.03.09 р. ВАТ "СП "Ера" було самостійно нарахований земельний податок за січень 2009 року в розмірі 33866,86 грн., який у встановленні законодавством термін сплачений не був. Тому станом на 02.03.2009 року на обліковій карти платника податку збільшилась недоїмка з земельного податку і заборгованість склала 83540,66 грн, у тому числі з основного боргу - 82589,71 та з пені 950,95 грн.(а.с. 23-26).
Вказана сума недоїмки частково була погашена відповідачем на суму 4000,00 грн., з якої відповідно до розподілу було погашено основного боргу на суму 3996,68 грн. та пені в розмірі 3,32. Крім того, 27.02.2009 року в порядку ст. 16 Закону України № 2181-ПІ позивачем було нараховано пеню в розмірі 137,18 за період прострочки з 31.12.08 р. по 27.03.09 р. Таким чином, станом на 27.03.2009 року виникла заборгованість в розмірі 79677,84 грн., в тому числі за основним боргом - 78593,03 грн. та з пені - 1084,81 грн.
Крім того, 30.03.2009 року позивачем самостійно було нараховано земельний податок за лютий 2009 року в розмірі 33866,83 грн. та 30.04.2009 року нараховано земельний податок за березень 2009 року в розмірі - 33866,83 грн. В результаті чого заборгованість з земельного податку збільшилась та склала 147411,50 грн., з яких за основним платежем - 146326,69 грн. та з пені - 1084,81 грн.
Вказана сума недоїмки частково була погашена в сумі 30000,00 грн., з якої відповідно до розподілу було погашено основний боргу на суму 29958,54 грн. та з пені в розмірі 41,46 грн. Крім того, 26.05.2009 року в порядку ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»відповідачу була нарахована пеня розмірі 888,92 грн. за період прострочки з 31.12.08 р. по 26.05.09 р.; в розмірі 658,03 грн. за період з 31.01.09 р. по 26.05.09 р.
Внаслідок чого, станом на 26.05.2009 року виникла заборгованість в розмірі 118958,45 грн., у тому числі за основним боргом - 116368,15 грн; пені-2590,30 грн.
Після чого, відповідачем знову було частково погашено заборгованість з земельного податку на суму 20000,00 грн., з якої відповідно розподілу було погашено основний борг в розмірі 19710,70 грн. та з пені в розмірі 289,30 грн. Крім того, 01.06.2009 року в порядку ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»була нарахована пеня в розмірі 699,14 грн. за період прострочки з 31.01.09 р. по 01.06.09 р.; в розмірі 177,46 грн. за період з 03.03.09 р. по 01.06.09 р. Таким чином, у відповідача станом на 01.05.2009 року виникла заборгованість в розмірі 99835,05 грн., у тому числі за основним боргом - 96657,45 грн. та з пені - 3177,60 грн.
01.06.2009 року відповідачем самостійно було нараховано земельний податок за квітень 2009 року в розмірі 33866,83 грн.
Таким чином, на час розгляду справи ВАТ "СП "Ера" має заборгованість перед бюджетом по сплаті земельного податку на загальну суму 133701,88 грн., у тому числі за основним боргом 130524,28 грн. та з пені 3177,60 грн.
Оскільки ВАТ "Севастопольське підприємство "Ера" у встановлений Законом України “Про плату за землю” строк 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця не сплачено земельний податок у повному обсязі, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, а сума у 133701,88 грн. підлягає стягненню з на користь ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя.
Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України, повний текст постанови складено, та постанова підписана 30.06.2009 р.
керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Севастопольського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя до Відкритого акціонерного товариства "Севастопольське підприємство "Ера" про стягнення суми заборгованості з земельного податку у розмірі 133701,88грн. задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Севастопольське підприємство "Ера" (99011. м. Севастополь, пр. Нахімова, 15, р/р 260083082202 в СФ ВАТ "Укрексимбанк", МФО 384986, ЄДРПОУ 14311057) на користь Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя (99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 24, ОКПО 24035612. р/р 33211811700006 в УДК м. Севастополя. МФО 824509) суму заборгованості з земельного податку у розмірі 133701,88 грн. (сто тридцять три тисячі сімсот одна грн. 86 коп.).
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя С.А. Водяхін