Ухвала суду № 40432382, 28.08.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2014
Номер справи
806/1529/14
Номер документу
40432382
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"28" серпня 2014 р. Справа № 806/1529/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

при секретарі Кратюк А. О. ,

за участю

представника позивача,

представника відповідача,

представників третіх осіб: Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит",

Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області,

від третьої особи Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності: не з"явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АГНІ "ЛТД" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" червня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГНІ "ЛТД" до Відділу Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції треті особи: Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит" , Житомирське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності , Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АГНІ" ЛТД" звернулося до адміністративного суду з позовом, у якому просило визнати протиправною бездіяльність Відділу Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції з приводу невинесення постанов про закінчення виконавчого провадження за виконавчими документами про стягнення заборгованості з товариства; зобов"язати Відділ Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції винести постанови про закінчення виконавчого провадження за виконавчими документами про стягнення заборгованості з товариства; зобов'язати Відділ Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції винести постанову про зняття арешту з рахунків, рухомого та нерухомого майна, яке належить товариству; зобов'язати Відділ Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції передати ліквідатору ТОВ "АГНІ" ЛТД" виконавчі документи щодо стягнення заборгованості з товариства в порядку статті 67 Закону України "Про виконавче провадження".

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 червня 2014 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "АГНІ" ЛТД" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю. В апеляційній скарзі позивач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що на виконанні у Відділі Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції перебуває зведене виконавче провадження № 37173521 з примусового виконання виконавчих документів про стягнення заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГНІ" ЛТД".

17 грудня 2012 року загальними зборами учасників ТОВ "АГНІ" ЛТД" прийнято протокольне рішення № 1/12 про припинення господарської діяльності ТОВ "АГНІ" ЛТД" в результаті ліквідації. Призначено головою ліквідаційної комісії Дятла В.І.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ТОВ "АГНІ" ЛТД" перебуває в стані припинення, за рішенням засновників.

28 лютого 2014 року представником ТОВ "АГНІ" ЛТД" було подано до Відділу державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції заяву про повернення оригіналу виконавчого листа № 2-590, виданого 03.03.2011 року Житомирським районним судом про стягнення з товариства солідарно з ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на користь ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" заборгованості в сумі 1998345,80 грн. та зняти арешт з майна ТОВ "АГНІ" ЛТД".

Листом від 17.03.2014 року за № 3518 в.о. начальника Відділу державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції було повідомлено ТОВ "АГНІ" ЛТД" про відсутність підстав для закінчення виконавчого провадження та направлення виконавчих документів голові ліквідаційної комісії ТОВ "АГНІ" ЛТД" Дятлу В.І. При цьому зазначивши, що виконавчі документи можуть бути передані до суду лише після визнання товариства банкрутом, а рішення про закінчення виконавчого провадження може бути винесене державним виконавцем у разі офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження".

Частиною 1 статті 1 Закону встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України (ч. 1 ст. 2 Закону).

Державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб (ч. 1 ст. 6 Закону).

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Статтею 17 Закону визначено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Згідно статті 30 Закону, державний виконавець провадить виконавчі дії з виконання рішення до завершення виконавчого провадження у встановленому цим Законом порядку, а саме:

закінчення виконавчого провадження - згідно із статтею 49 цього Закону;

повернення виконавчого документа стягувачу - згідно із статтею 47 цього Закону;

повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадовій особі), який його видав, - згідно із статтею 48 цього Закону.

Статтею 49 Закону визначено підстави закінчення виконавчого провадження.

Про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копія постанови у триденний строк надсилається сторонам і може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.

Постанова про закінчення виконавчого провадження у разі офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури виноситься державним виконавцем не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини. При цьому виконавчий документ надсилається до господарського суду, який прийняв постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Таким чином, у зв'язку з внесенням змін до Закону України "Про виконавче провадження" значно звузився перелік підстав для закриття виконавчого провадження.

За приписами ч. 2 ст. 67 Закону, у разі ліквідації боржника - юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку. У разі надходження виконавчого документа до ліквідаційної комісії (ліквідатора) арешт з майна боржника знімається за постановою державного виконавця, затвердженою начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований.

У разі якщо виконавчий документ надіслано ліквідаційній комісії (ліквідатору), виконавче провадження підлягає закінченню в порядку, встановленому цим Законом (ч. 3 ст. 67 Закону).

Згідно частин 1, 2 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується:

1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;

2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади;

3) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.

Згідно ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України, з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Статтею 59 Господарського кодексу України встановлено, припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.

Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.

Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься лише після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу та подання головою ліквідаційної комісії або уповноваженою ним особою документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Згідно статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відповідно до с. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

У відповідності із нормами ч.ч. 1, 3 ст. 7 вказаного Закону, до боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства як розпорядження майном боржника; мирова угода; санація (відновлення платоспроможності) боржника; ліквідація банкрута.

Спрощений порядок застосовується під час ліквідації банкрута без застосування процедур розпорядження майном та санації.

Судом першої інстанції з'ясовано, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АГНІ" ЛТД" у встановленому законом порядку не визнано банкрутом.

Також, представником позивача не надано доказів внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення ТОВ "АГНІ" ЛТД".

Таким чином, станом на час звернення позивача до Відділу державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції з заявою від 28.02.2014 року та станом на час подання даного позову до суду, ТОВ "АГНІ" ЛТД" не є ліквідованим чи припиненим.

На підставі викладеного суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що в силу приписів вищезазначених норм у відповідача відсутні правові підстави для закінчення виконавчого провадження, в зв'язку із прийняттям рішення про ліквідацію ТОВ "АГНІ" ЛТД" та створення ліквідаційної комісії. Такої підстави для закінчення виконавчого провадження, як прийняття боржником рішення про ліквідацію товариства та створення ліквідаційної комісії Законом України "Про виконавче провадження" не передбачено.

Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 50 Закону України "Про виконавче провадження", у разі закінчення виконавчого провадження (крім направлення виконавчого документа за належністю іншому органу державної виконавчої служби, офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закінчення виконавчого провадження за рішенням суду, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій), повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, арешт, накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв'язку із завершенням виконавчого провадження. Завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

У разі якщо у виконавчому провадженні державним виконавцем накладено арешт на майно боржника, у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, державний виконавець зазначає про зняття арешту, накладеного на майно боржника.

У разі закінчення виконавчого провадження внаслідок офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури виконавчі документи можуть бути повторно пред'явлені до виконання у визначені статтею 22 цього Закону строки, якщо у зв'язку із припиненням провадження у справі про банкрутство вимоги, підтверджені такими документами, не були задоволені повністю або частково та не вважаються погашеними (списаними, прощеними) відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Оскільки у державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції були відсутні підстави для закінчення виконавчого провадження у зв'язку із прийняттям ТОВ "АГНІ" ЛТД" рішення про ліквідацію останнього та створенням ліквідаційної комісії, тому також були відсутні і підстави для зняття арешту з майна, рахунків позивача.

Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції , що не підлягає задоволенню вимога позивача щодо зобов'язання органу ВДВС передати виконавчі документи ліквідаційній комісії ТОВ "АГНІ" ЛТД", як похідна вимога від попередньої - на підставі ч.ч. 2, 3 ст. 67 Закону України "Про виконавче провадження".

Також, суд першої інстанції вірно зазначив, що в силу приписів ч.ч. 2, 4 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження", не передбачено надсилання органом ВДВС до ліквідаційній комісії боржника виконавчого документа у разі закінчення виконавчого провадження.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність у відповідача правових підстав для надсилання всіх виконавчих документів до ліквідаційної комісії ТОВ "АГНІ" ЛТД" у зв'язку із перебуванням останнього у процесі ліквідації за рішенням засновника (власника).

Статтею 11 Закону України "Про виконавче провадження" визначено вичерпний перелік прав та обов'язків державних виконавців. Таким чином, позивач, звертаючись до суду з вимогою зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції винести постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового стягнення з ТОВ "АГНІ" ЛТД", фактично просить суд виконати обов'язки державного виконавця. Тому позов в частині зазначеної вимоги не підлягає задоволенню.

З огляду на зазначене, як вважає судова колегія, суд попередньої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність у діях відділу державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції порушень вимог Закону України "Про виконавче провадження", а тому правомірно визнав позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Підсумовуючи вищевикладене, слід вказати, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Підстави для скасування постанови відсутні, а тому апеляційний суд залишає її без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АГНІ "ЛТД" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" червня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

Т.В. Іваненко

Повний текст cудового рішення виготовлено "28" серпня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю "АГНІ "ЛТД" вул.Незнайка,105,с.Станишівка,Житомирський район, Житомирська область,12430

ОСОБА_6 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Відділ Державної виконавчої служби Житомирського районного управління юстиції вул. Черняховського,12-а,м.Житомир,10014

4-третій особі: Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит" - вул. Перемоги,33,м.Житомир,10000,

Житомирське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - вул. Перемоги,7,м.Житомир,10003,

Управління Пенсійного фонду України в Житомирському районі Житомирської області - пл. Польова, 8,м.Житомир,10009,