Постанова № 40432175, 12.09.2014, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
12.09.2014
Номер справи
591/4808/14-а
Номер документу
40432175
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/4808/14-а Провадження № 2-а/591/344/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2014 року м. Суми

Зарічний районний суд м. Суми у складі: головуючого - судді Міліціанова Р.В., при секретарі - Бузовій Т.І., за участю представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Горяєва А.І., представника третьої особи Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради - Кузченко Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Міського голови м. Суми Лисенко Олександра Миколайовича, треті особи Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, Виконавчий комітет Сумської міської ради, Прокуратура м. Суми, Сумська міська рада про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Міського голови м. Суми Лисенко О.М., в якому вважає незаконним притягнення його до дисциплінарної відповідальності та оголошення догани за неналежне виконання службових обов'язків. Тому, просить скасувати Розпорядження Міського голови м. Суми №210-к від 23.06.2014р.

Представники позивача та Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача, Виконавчого комітету Сумської міської ради, Сумської міської ради проти задоволення позову заперечувала.

Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши докази та матеріали справи, встановив наступне.

06 лютого 2014 року ОСОБА_4 було призначено на посаду Директора Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, що підтверджується відповідним Розпорядженням Міського голови м. Суми №57-к (а.с.91) та присвоєно дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад (а.с.92).

До повноважень позивача, згідно Положення про Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, затвердженого Рішенням Сумської міської ради від 29.01.2014 року (а.с.38-40) віднесено керівництво діяльністю Департаменту та покладено персональну відповідальність за невиконання покладених на Департамент завдань, покладено обов'язок з контролю за станом трудової та виконавської дисципліни.

08.05.2014 року на адресу Виконавчого комітету Сумської міської ради надійшло подання прокурора м. Суми від 06.05.2014 року за № 120-3867 «Про усунення порушень вимог Закону України «Про адміністративні послуги» (а.с.10).

За змістом даного подання вбачається, що прокуратура м. Суми здійснила перевірку додержаня вимог Закону України «Про адміністративні послуги» щодо своєчасності та повноти надання адміністративних послуг, сплати коштів за їх надання органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Зокрема, встановлено наступні порушення: не забезпечено наявність у Центрі надання адміністративних послуг у м. Суми кваліфікованих спеціалістів Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради; позиція директора Департаменту ОСОБА_4, викладена в листі від 08.04.2014р. вих. №146/220123 направлена на порушення вимог закону.

Як встановлено судом вказаний лист (а.с.11) стосувався пропозиції до проекту Закону України «Про перелік адміністративних послуг та плату (адміністративний збір за їх надання) за їх надання».

Крім того, Начальником управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» у службовій записці від 18.06.2014р. (а.с.36) повідомлено про грубе, на її думку, порушення Департаментом містобудування та земельних відносин Сумської міської ради норм Закону України «Про адміністративні послуги» та не надання через Центр семи видів адміністративних послуг.

З пояснень представника відповідача судом встановлено, що при застосуванні дисциплінарного стягнення, крім подання прокурора та службової записки, оглядався журнал обліку та контролю надання адміністративних послуг у м. Суми, згідно якого надання послуг через центр Департаментом востаннє здійснювалось 18.09.2012 року (а.с.128-131).

23.06.2014р. Розпорядженням Міського Голови м. Суми №210-к Директора Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради ОСОБА_4 було притягнуто до дисциплінарної відповідальності та оголошено догану за неналежну організацію роботи підрозділу, незабезпечення надання адміністративних послуг у сфері земельних відносин через управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми».

Аналізуючи правомірність винесення даного розпорядження суд виходить з наступного.

Позивач наполягає на скасуванні розпорядження з кількох підстав: позивачем вжито заходів для організації надання адміністративних послуг через Центр, стягнення накладено з пропуском визначеного законом строку для притягнення до адміністративної відповідальності; перед винесенням розпорядження у позивача не відібрано письмові пояснення.

Відповідно до ч.1 ст.148 КЗпП України, дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.

Судом встановлено, що порушення встановлено 08.05.204р., коли прокурором складено постанову за результатами перевірки. Згідно Розпорядження Міського Голови м. Суми №124-13 від 25.04.2014р. ОСОБА_4 по 30 травня 2014 року перебував у відпустці без збереження заробітної плати.

Тому, даний час не може зараховуватись до строку застосування дисциплінарного стягнення.

Оскільки, позивач приступив до роботи 02.06.2014р. (перший робочий день після припинення відпустки), розпорядження винесено 23.06.2014 року, то відповідачем дотримано визначеного ч.1 ст.148 КЗпП України строку застосування дисциплінарного стягнення.

На підставі ч.1 ст.149 КЗпП України, до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.

15.05.2014р. Виконавчим комітетом Сумської міської ради направлено позивачу лист № 2331/02.02.02-15 (а.с.87) з проханням надати письмові пояснення в порядку ст.149 КЗпП України.

23.05.2014р. ОСОБА_4 надано такі письмові пояснення з посиланням на ст.149 КЗпП України, що підтверджено листом Департаменту (а.с.33).

Таким чином, відповідачем дотримано визначеної ч.1 ст.149 КЗпП України процедури.

Отже, позов не може бути задоволений з підстав пропуску відповідачем строку притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності або не відібрання письмових пояснень до застосування дисциплінарного стягнення.

З приводу незабезпечення ОСОБА_4 надання адміністративних послуг у сфері земельних відносин через управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» судом встановлено, що відповідно до ч.6 ст.12 Закону України «Про адміністративні послуги», перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

Таким чином, затвердження переліку адміністративних послуг, які повинні надаватись через управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми», віднесено до компетенції Сумської міської ради чи її виконавчого комітету.

Рішенням Сумської міської ради №173 від 17.04.2012 року (а.с.51) затверджено перелік адміністративних послуг, що надаються державними органами, органами місцевого самоврядування, установами, організаціями в управлінні «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми».

Згідно п.3 Додатку №1 Управлінням земельних ресурсів Сумської міської ради, яке в подальшому було включено до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради надаються десять видів адміністративних послуг.

18.09.2012р. Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради №537 (а.с.54) внесено зміни до попереднього рішення, виключено п.3 Додатку №1 з тексту Рішення Сумської міської ради №173 від 17.04.2012 року.

Відповідачем не надано доказів скасування Рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради №537 від 18.09.2012р. або наявності іншого відомчого акта, який встановлює перелік обов'язкових до надання через Центр, адміністративних послуг.

Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_6 (Начальник Центру надання адміністративних послуг) ОСОБА_7 (заступник начальника) підтвердили, що рішення з приводу затвердження переліку адміністративних послуг у сфері земельних відносин органом місцевого самоврядування, після внесення змін до попереднього рішення, не приймалося.

Стосовно написання службової записки щодо ненадання Департаментом земельних відносин послуг через центр, ОСОБА_6 пояснила, що вона неодноразово зверталась з листами до Сумської міської ради з приводу затвердження переліку таких послуг, а також - до Департаменту з метою направлення спеціалістів. Однак, її звернення залишались без уваги.

Свідки в своїх показах не змогли підтвердити, що Департамент зобов'язаний надавати послуги саме через центр, громадяни, які звертались за отриманням послуг у сфері земельних відносин, направлялись безпосередньо до Департаменту.

Таким чином, Сумською міською радою на виконання вимог ч.6 ст.12 Закону України «Про адміністративні послуги» не затверджено перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг та не доведено його до відома Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради.

Крім того, адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг (ч.1 ст.9 Закону).

Центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ виконавчого органу міської, селищної ради або Київської, Севастопольської міської державної адміністрації, районної, районної у містах Києві, Севастополі державної адміністрації, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг (ч.1 ст.11 Закону).

Згідно зі ст.13 Закону України «Про адміністративні послуги», суб'єкт звернення для отримання адміністративної послуги в центрі надання адміністративних послуг звертається до адміністратора - посадової особи органу, що утворив центр надання адміністративних послуг, яка організовує надання адміністративних послуг шляхом взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг.

Адміністратор призначається на посаду та звільняється з посади особою, яка очолює орган (керівником органу), що прийняв рішення про утворення відповідного центру надання адміністративних послуг. Кількість адміністраторів визначається органом, який прийняв рішення про утворення відповідного центру надання адміністративних послуг.

Основними завданнями адміністратора є: надання суб'єктам звернень вичерпної інформації та консультацій щодо вимог та порядку надання адміністративних послуг; прийняття від суб'єктів звернень документів, необхідних для надання адміністративних послуг, їх реєстрація та подання документів (їх копій) відповідним суб'єктам надання адміністративних послуг не пізніше наступного робочого дня після їх отримання; видача або забезпечення направлення через засоби поштового зв'язку суб'єктам звернень результатів надання адміністративних послуг (у тому числі рішення про відмову в задоволенні заяви суб'єкта звернення), повідомлення щодо можливості отримання адміністративних послуг, оформлених суб'єктами надання адміністративних послуг; організаційне забезпечення надання адміністративних послуг суб'єктами надання адміністративних послуг; здійснення контролю за додержанням суб'єктами надання адміністративних послуг термінів розгляду справ та прийняття рішень; надання адміністративних послуг у випадках, передбачених законом.

Таким чином, особою, яка безпосередньо надає послуги через центр є адміністратор, а не працівник Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради.

В силу Положення про управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми», затвердженого Рішенням Сумської міської ради від 29.05.2014р. (а.с.79, 80), саме до повноважень Центру віднесено обов'язок з контролю за діяльністю адміністраторів та наявність особи, яка уповноважена вчиняти передбачені законом дії щодо прийняття заяв громадян, видачі документів у сфері земельних відносин через Центр.

З пояснень представника відповідача судом встановлено, що підставою для ненадання послуг та відсутності компетентного державного реєстратора стало небажання департаменту направляти своїх працівників до Центру.

Однак, законодавством не передбачено обов'язкової присутності в центрі спеціалістів суб'єкта надання адміністративних послуг, обов'язок з формування персонального складу центру віднесено до компетенції органу місцевого самоврядування чи начальника управління.

Тому, позиція відповідача, як підстава для притягнення до адміністративної відповідальності, відносно порушення ОСОБА_4 трудової дисципліни шляхом не забезпечення наявності у Центрі надання адміністративних послуг у м. Суми кваліфікованих спеціалістів Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, суперечить вимогам закону.

Водночас, судом встановлено, що позивач вживав заходів спрямованих на надання адміністративних послуг через управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми».

Так, 01.04.2014р. було винесено Наказ №24 (а.с.34), яким визначено графік представництва Працівниками Департаменту в Центрі надання адміністративних послуг та затверджено перелік відповідальних осіб, які є спеціалістами в сфері земельних відносин та архітектури (а.с.46, 47).

06.02.2014р. та 04.04.2014 р. Департаментом до Центру надання адміністративних послуг направлялись витяги з Рішень Сумської міської ради.

Учасниками процесу не заперечувалась присутність визначених в наказі спеціалістів у Центрі, відповідачем, всупереч ст.71 КАС України, даного факту не спростовано.

Обов'язок з присутності спеціалістів в Центрі визначено згідно Наказу

Позиція ОСОБА_4 викладена в листі від 08.04.2014р. вих. №146/220123 є лише думкою з приводу доцільності прийняття закону, який регулює питання надання адміністративних послуг, та не може свідчити про вчинення дисциплінарного проступку.

Обставини викладені в службовій записці Начальника управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» ОСОБА_6 не підтверджені жодними доказами та спростовні в ході судового розгляду.

В силу ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На виконання вказаної норми суд враховує, що оскаржуване розпорядження не містить конкретного опису правопорушення (в чому саме полягала незабезпечення надання послуг через Центр), період його вчинення (протягом якого послуги не надавалися), положення норм закону, які було порушено ОСОБА_4, негативні наслідки, до яких призвело таке порушення.

Перевірка діяльності центру особисто Міським головою м. Суми не проводилась, проведена прокурором лише станом на 05.05.2014р., що підтверджено доповідною запискою (а.с.123-127) і виключно в приміщенні Центру.

Тобто, не перевірено обставин надання послуг безпосередньо Департаментом за його місцезнаходження, не встановлено чи дотримано позивачем вимог ст.ст.6-8 Закону України «Про адміністративні послуги».

Вирішення даних витань виходить за межі судового розгляду, оскільки порушення даних вимог не було підставою для оголошення догани.

Суду не доведено, що громадяни зверталися з метою отримання через центр послуг у сфері земельних відносин, скаржились на неможливість отримання даних послуг, не надано доказів, що адміністратором Центру приймались запити щодо надання послуг та передавались до Департаменту, та що на такі запити несвоєчасно надавались відповіді або послуги взагалі не надавались.

Тобто, не доведено наявності складу дисциплінарного правопорушення: протиправного діяння, наслідків та причинно-наслідкового зв'язку між ними.

Отже, позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч.1 ст.94 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 73,08грн. підлягають присудженню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9,10, ст.ст. 69, 70, 71, 128, 158 - 163, 167 КАС України суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Міського Голови м. Суми №210-к від 23.06.2014р. про притягнення до дисциплінарної відповідальності та оголошення догани Директору департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради ОСОБА_4.

Стягнути з Місцевого бюджету м. Суми на користь ОСОБА_4 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 73 грн. 08 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. Для осіб, які не приймали участі у судовому засіданні, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.

Для суб'єкта владних повноважень десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Р.В. Міліціанов