Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 6/340
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30.06.2009 р. № 2а-3215/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
за позовомЗаступник прокурора Деснянського району міста Києва
до Закрите акціонерне товариство "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Бі Ай Ем"
простягнення штрафних санкцій у розмірі 500,00грн.
За участю представників сторін
позивача (прокуратури): Холянівська Н.Г.
позивача: Іванченко М.С.
відповідача: не прибув
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.06.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач –Заступник прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача –Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Бі Ай Ем»про стягнення коштів в сумі 500,00 грн.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що відповідач порушив вимоги ч.1 та ч. 2 ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23.02.2006 р. №3480-ІУ та п.2.6 «Положення про порядок розміщення, обігу та викупу цінних паперів інституту спільного інвестування»затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.2003 р. № 3, тобто несвоєчасне подання відповідачем звіту про результати розміщення цінних паперів пайового не диверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу «Стабільний фонд: інвестиції у нерухомість та будівництво». За виявлене порушення позивачем було застосовано штрафну санкцію в 500,00 грн. відповідно до п. 1.3 розділу 17 «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій»затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 р. № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 р. № 120/14811.
Відповідач –ЗАТ «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Бі Ай Ем», в судове засідання не з’явився, своїх представників не направив, заперечень проти позовних вимог не надав. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Закрите акціонерне товариство «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Бі Ай Ем»здійснює свою господарську діяльність у сфері торгівлі цінними паперами.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», особлива інформація про емітента - інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів. До особливої інформації належать відомості про прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу; прийняття рішення про викуп власних акцій; факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі; отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента; зміну складу посадових осіб емітента; зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій; рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв; рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу; порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію; рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента. Строки, порядок та форми подання особливої інформації про емітента встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з п.2.6 та п. 2.7 «Положення про порядок розміщення, обігу та викупу цінних паперів інституту спільного інвестування»затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.2003 р. № 3 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2003 р. № 92/7413, Компанія з управління активами ІСІ протягом трьох днів після закінчення строку, установленого для досягнення нормативів діяльності ІСІ, зобов'язана подати до Комісії звіт про результати розміщення цінних паперів ІСІ.
Звіт про результати розміщення цінних паперів ІСІ подається до Комісії за формою згідно з додатком 1 до цього Положення та засвідчується уповноваженою особою компанії з управління активами. Відповідальність за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірних відомостей у звіті про результати розміщення цінних паперів ІСІ несе компанія з управління активами, яка здійснює управління активами цього ІСІ відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Відповідачем надано зазначену інформацію до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 07.08.2008р. (за вхідним номером 316052), тобто в порушення терміну, визначеного законодавством.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в України»від 30.10.1996 р. № 448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
За порушення відповідачем ст. 8 Закону України № 448/96 в частині несвоєчасного надання звіту про результати розміщення цінних паперів пайового не диверсифікованого венчурного інвестиційного фонду закритого типу «Стабільний фонд: інвестиції у нерухомість та будівництво, позивачем було складено Акт № 19-ІД від 26.02.2008р. про правопорушення на ринку цінних паперів.
В зв’язку із виявленим порушенням, позивачем була винесена постанова № 921-ІД від 20.10.2008 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та накладено штраф в розмірі 500,00 грн. До розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів відповідач в письмових поясненнях зазначив, що Товариством були порушені строки подання копії фінансової звітності (пояснення в матеріалах справи).
Відповідно до п.11 ст.8 Закону України № 448/96, в разі виявлення правопорушення позивач надсилає матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення.
Крім того, відповідно з п.14 ст. 8 Закону України № 448/96, позивач має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ст.11 Закону України № 448/96, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:
1) розміщення цінних паперів без реєстрації їх випуску в установленому законом порядку - у розмірі від десяти до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або в розмірі до ста п'ятдесяти відсотків прибутку (надходжень), одержаних в результаті цих дій;
2) здійснення діяльності на ринку цінних паперів без спеціального дозволу (ліцензії), якщо законом передбачено одержання спеціального дозволу (ліцензії) для здійснення такої діяльності, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
3) ненадання інвестору в цінні папери (у тому числі акціонеру) на його письмовий запит інформації про діяльність емітента в межах, передбачених законом, або надання йому недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
4) несвоєчасне надання інформації інвесторам в цінні папери на їх письмовий запит -
у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
5) неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
6) нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
7) неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
8) невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
9) порушення емітентом чи професійним учасником ринку цінних паперів порядку ведення системи реєстру власників іменних цінних паперів, що призвело до втрати системи реєстру (її частини), а також ухилення від внесення змін або внесення завідомо недостовірних змін до системи реєстру або до системи депозитарного обліку -
у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
10) порушення емітентом порядку прийняття рішення про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів та/або порядку передачі ведення реєстру власників іменних цінних паперів -
у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із зупиненням перереєстрації прав власності на цінні папери такого емітента;
11) маніпулювання цінами під час здійснення операцій з цінними паперами -
у розмірі від десяти до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або в розмірі до ста п'ятдесяти відсотків прибутку (надходжень), одержаних в результаті цих дій;
12) незаконне використання інсайдерської інформації - у розмірі від десяти до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або в розмірі до ста п'ятдесяти відсотків прибутку (надходжень), одержаних в результаті цих дій.
Інформацією, яка опубліковується, розміщується у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або подається до Комісії, вважається регулярна інформація про емітента, особлива інформація про емітента, інформація про іпотечні цінні папери, інформація про власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій, інформація про облік іменних цінних паперів, інформація, яка подається уповноваженими рейтинговими агентствами, адміністративні дані учасників ринку цінних паперів.
Крім застосування фінансових санкцій за правопорушення, зазначені у цій статті, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку може зупиняти або анулювати ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, яку було видано такому професійному учаснику фондового ринку.
Крім застосування фінансових санкцій за правопорушення, зазначені у цій статті, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку може анулювати свідоцтво про реєстрацію об'єднання як саморегулівної організації фондового ринку, яке було видано такому об'єднанню.
Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Згідно зі ст.7 Закону України № 448/96, позивач здійснює захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідач повинен був перерахувати штраф на рахунок, відкритий в Управлінні Державного казначейства за місцезнаходженням платника, за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106, протягом 15 днів з моменту отримання постанови № 921-ІД від 20.10.2008 року і копію платіжного доручення направити до позивача. Однак, відповідач зазначені штрафні санкції не сплатив.
Згідно статті 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», до доходів Державного бюджету зараховуються надходження від штрафних санкцій. Отже, ненадходження суми спричиняє матеріальну шкоду інтересам держави.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається при їх обґрунтуванні.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Оскільки позивач, як суб’єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом примусового стягнення в рахунок погашення боргу з Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Бі Ай Ем» штрафну санкцію у розмірі 500,00 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Бі Ай Ем»(04112, м.Київ, вул. Оранжерейна, б.3, код ЄДРПОУ 34618273, р/р 26005547531 в ФДК ВАТ «Інпромбанк»МФО 322539) на користь державного бюджету України, стягувач Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві (03680, м. Київ. вул.. Горького, 51) кошти в сумі 500,00 грн. (п’ятсот грн.00 коп.) на рахунки відкриті в управліннях Державного казначейства за місцезнаходженням платника за балансовим рахунком 3111 «надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.