Постанова № 4043013, 18.06.2009, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2009
Номер справи
2-а-3897/08
Номер документу
4043013
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2-а-3897/08-

категорія 23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2009 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Попової О. Г. ,

при секретарі - Снігірьовій О.С. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Вишевицького сільського споживчого товариства

до Державної податкової інспекції у Радомишльському районі

про визнання нечинним рішення,-

встановив:

Позивач звернувся з позовом до адміністративного суду в якому проситьвизнати нечинним рішення Державної податкової інспекції в Радомишльському районі №000012320/0 від 15.01.2008 року про застосування до Вишевицького сільського споживчого товариства штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 172650,75 грн. Вимоги мотивує тим, що зазначене рішення позивач отримав 18.01.2008 року, яке було винесено на підставі акта перевірки №1/2320/01749148 від 09.01.2008 року. В акті зазначено, що працівником ДПІ у Радомишльському районі на підставі направлення № 175 від 21.12.2007 року, було проведено (з 21.12.2007 року по 09.01.2008 року) виїзну планову перевірку Вишевицького ССТ. Позивач не погоджується з вказаним твердженням і зазначає, що відповідачем взагалі ніякої перевірки не здійснювалось, оскільки останнім, в передбачений законом термін, не було повідомлено позивача про намір проведення вказаної планової виїзної перевірки 21.12.2007 року. Також зазначає, що всупереч вимог чинного законодавства, відповідачем не дотримано терміни її проведення, так як така перевірка повинна здійснюватись не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року. Вважає, що нарахування відповідачем штрафних санкцій у сумі 172650,75 грн. здійснено з порушеннями вимог чинного законодавства, тому прийняте на його підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій вважається незаконним і не підлягає виконанню.

В судовому засіданні представник позивача змінив підстави адміністративного позову, про що подав заяву. Пояснив, що при проведенні виїзної планової перевірки Вишевицького ССТ податковим інспектором для визначення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів в господарській одиниці (магазині), розташованій в с. Вишевичі, взято період із серпня 2006 року по червень 2007 року (включно), що є неправильним, так як згідно діючого законодавства річний обсяг розрахункових операцій це обсяг розрахункових операцій в межах календарного року з січня по грудень місяць відповідного року. Просив визнати неправомірним оскаржуване рішення та відшкодувати витрати на правову допомогу в сумі 8500 грн. та витрати, пов"язані з розглядом справи: прибуття позивача до суду в розмірі 978,50 грн.

В наступних судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги в частині визнання неправомірним рішення ДПІ у Радомишльському районі № 0000012320/0 від 15.01.2008 року.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила. Свої заперечення мотивує тим, що Вишевицьким ССТ в порушення вимог ст. п.1,2 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, проводились розрахунки із споживачами без застосування реєстратора розрахункових операцій. Вишевицьким ССТ, станом на 01.07.2007 року, перевищено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів, у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов"язковим. Згідно реєстрів сум виторгу за звітний період серпень 2006 року по червень 2007 року, по магазину розташованому в с. Вишевичі, мало місцем перевищення річного обсягу в розмірі 75000 грн. Для встановлення перевищення береться будь-який період, що становить 12 місяців. Зазначене перевищення має контролювати сам платник податку.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: на підставі направлення від 21.12.2007 року № 175 державним податковим інспектором проведено виїзну планову перевірку Вишевичі ССТ по питанню дотримання вимог положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні та порядку ведення розрахунків із споживачами за готівку, ліцензування та патентування за період з 01.08.2006 року по 30.11.2007 року, про що складено акт №1/2320/01749148 від 09.01.2008 року.

На підставі вказаного акта ДПІ в Радомишльському районі винесено рішення №000012320/0 від 15.01.2008 року про застосування до Вишевицького сільського споживчого товариства штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 172650,75 грн.

В акті перевірки зазначено, що при проведенні перевірки позивач в порушення вимог Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі Закон), проводив розрахунки із споживачами без застосування реєстратора розрахункових операцій. В господарській одиниці (магазині) розташованій в с. Вишевичі, що належить відповідачу, станом на 01.07.2007 року перевищено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів, у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов"язковим. Загальна сума розрахунків без використання РРО після перевищення граничного обсягу розрахункових операцій, з урахуванням місячного терміну на впровадження, складає 34530,15 грн.

Судом встановлено, що позивач проводить діяльність у сфері торгівлі, а саме: займається роздрібною торгівлею споживчої кооперації.

Відповідно до ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суб”єкти підприємницької діяльності зобов”язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Статтею 17 п.1 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що до суб"єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари, застосовуються фінансові санкції у п"ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарі (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання.

Відповідно до ст.10 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов’язковим, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України „Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” пунктом 1 затверджено перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

Відповідно до п. 4 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій, з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, дозволена роздрібна торгівля та громадське харчування на території села, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації.

Пунктом 2 зазначеної Постанови встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов’язковим для форм та умов проведення діяльності, визначених у пунктах 4 і 7 переліку, 75000 гривень на один структурний (відокремлений) підрозділ.

Зазначений період, при перевищенні якого є обов"язковим застосування реєстраторів розрахункових операцій, прямо визначений ст. 10 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та в п. 2 Постанови КМУ №1336 від 23.08.2000 року (з відповідними змінами), і становить річний обсяг розрахункових операцій з продажу товарів.

Кабінет Міністрів України своєю Постановою №507 від 16.03.2000 року „Про роз”яснення Указу Президента України від 03.07.1998 року №727" в частині періоду перевищення обсягу виручки роз”яснив, що під словом рік розуміється календарний рік.

Таким чином застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов’язковим при перевищення саме річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів понад 75000 гривень на один структурний (відокремлений) підрозділ, який складає календарний рік.

Судом встановлено, що при проведенні вказаної перевірки для встановлення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів, податковою інспекцією брався період з серпня 2006 року по червень 2007 року, що суперечить вимогам Закону. Згідно реєстру сум виторгу по магазину - додаток № 1 до акту перевірки, позивачем не було перевищеного річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів в 2006 чи в 2007 роках.

З урахуванням всіх обставин по справі суд вважає, ДПІ в Радомишльському районі неправомірно застосувала до споживчого товариства штрафні санкції в розмірі 1722650,72 грн., а тому рішення №0000332302 від 15.01.2008 року визнає неправомірним.

Керуючись Законом України „Про державну податкову службу в Україні”, Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Постановою КМУ №507 від 16.03.2000 року „Про роз”яснення Указу Президента України від 03.07.1998 року №727", ст. ст. 86, 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити .

Визнати протиправним рішення ДПІ у Радомишльському районі №0000332302 від 15.01.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлений 23.06.2009 року.