Справа № 694/1528/14-а
2-а/694/58/14
ПОСТАНОВА
іменем України
11.09.2014 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд Черкаської області в складі: головуючої - судді Нестерук Т.М., при секретарі - Некречій Н.Я., з участю представника позивача Шпильової Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Черкаській області, третя особа головний державний виконавець відділу ДВС Головного управління юстиції в Черкаській області Яжук С.С. про визнання протиправними дій головного державного виконавця та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,
в с т а н о в и в:
Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі звернулось до суду з позовом, в якому просить зупинити виконання постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Черкаській області Яжука С.С. від 24.07.2014 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 44190074 за виконавчим листом Звенигородського районного суду Черкаської області № 2-а-6243/11 від 22.04.2014 року до розгляду заяви управління УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області про перегляд постанови Звенигородського районного суду Черкаської області від 04.10.2011 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2012 року у справі № 2-а-6243/11 за ново виявленими обставинами. Визнати дії головного державного виконавця ВПВР УДВС ГУЮ в Черкаській області Яжука С.С. з винесення постанови від 24.07.2014 року ВП № 44190074 про відкриття виконавчого провадження у справі 2-а-6243/11 неправомірними та скасувати цю постанову.
Позовні вимоги мотивує тим, що 24.07.2014 року головний державний виконавець Яжук С.С. виніс постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 44190074 за виконавчим листом Звенигородського районного суду Черкаської області № 2-а-6243/11 від 22.04.2014 року. Згідно з цим документом УПФУ в Звенигородському районі зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 19.03.2011 року по 22.07.2011 року з урахуванням проведених виплат. В цей же день державний виконавець Яжук С.С. виніс постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №44190255 за виконавчим листом Звенигородського районного суду Черкаської області № 2-а-500/2011 від 22.04.2014 року, за яким позивач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з тих же підстав за період з 01.08.2010 року з урахуванням проведених виплат. Позивач не може виконати два рішення по одному і тому ж предмету, за один і той же період, оскільки ним здійснено перерахунок по справі 2-а-500/2011 за весь період з 01.08.2010 по 22.07.2011 року.
В судовому засіданні представник позивача Шпильова Т.В. позов підтримала та просила його задовольнити. Пояснила, що на даний час на виконання постанови ВП № 44190255 від 24.07.2014 року ОСОБА_3 здійснено перерахунок пенсії за період з 01.08.2010 року по 22.07.2011 року, який становить 42539 грн. 93 коп. Виплату не проведено в зв'язку з відсутністю коштів. Виконати постанову ВП № 44190074 від 24.07.2014 року УПФУ в Звенигородському районі не може, оскільки за період з 19.03.2011 року по 22.07.2011 року вже здійснено перерахунок.
Представник відповідача, який є суб'єктом владних повноважень, та третя особа в судове засідання не з'явились. Про день та час розгляду справи повідомлені належним чином. Причини неявки суду не повідомили, а тому суд вважає, що відповідно до ч. 4 ст. 128 та ч. 5 ст. 181 КАС України справу може бути вирішено за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.07.2014 року головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГУЮ в Черкаській області Яжуком С.С. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 44190074 за виконавчим листом, виданим Звенигородським районним судом Черкаської області 22.04.2014 року на виконання постанови суду від 04.10.2011 року у справі № 2-а-6243/11 за позовом ОСОБА_3 до УПФУ в Звенигородському районі про зобов'язання здійснити перерахунок та випалу пенсії по інвалідності.
Також, 24.07.2014 року головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГУЮ в Черкаській області Яжуком С.С. було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 44190255 за виконавчим листом, виданим Звенигородським районним судом Черкаської області 22.04.2014 року у справі № 2-а-500/2011 за аналогічним позовом ОСОБА_3
Вказані постанови державного виконавця отримані позивачем 19.08.2014 року.
26.08.2014 року УПФУ в Звенигородському районі подало до Звенигородського районного суду Черкаської області заяву про перегляд постанови Звенигородського районного суду Черкаської області від 04.10.2011 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2012 року по справі № 2-а-6243/11 за нововиявленими обставинами.
Ухвалою Звенигородського районного суду Черкаської області від 11.09.2014 року заява про перегляд за нововиявленими обставинами вказаних рішень була залишена без задоволення.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999 року (далі - Закон).
Відповідно до ст. 1 Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Виконавче провадження відкривається державним виконавцем на підставі виконавчого документа, зокрема, виконавчих листів, що видаються судами, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу (ст. 17 Закону).
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Закону встановлено, що державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до вимог ст. 25 Закону державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Постанова про відкриття виконавчого провадження виноситься у 3-денний строк з дня надходження виконавчого документа. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 26 Закону державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі: пропуску встановленого строку пред'явлення документів до виконання; неподання виконавчого документа, зазначеного у статті 17 цього Закону, та неподання заяви про відкриття виконавчого провадження у випадках, передбачених цим Законом; якщо рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної (юридичної) сили, крім випадків, коли воно у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання; пред'явлення виконавчого документа до органу державної виконавчої служби не за місцем або не за підвідомчістю виконання рішення; якщо не закінчилася відстрочка виконання рішення, надана судом, яким постановлено рішення; невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону; офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; якщо виконавчий документ повернуто стягувачу за його заявою, крім виконавчих документів про стягнення аліментів та інших періодичних платежів; наявності інших передбачених законом обставин, що виключають здійснення виконавчого провадження.
Аналіз наведених правових норм в їх сукупності свідчить, що відкриття виконавчого провадження за заявою стягувача та на підставі виконавчого документа, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання та він відповідає вимогам Закону і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби, є обов'язком державного виконавця.
З огляду на встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що у відповідача не було підстав для відмови у відкритті виконавчого провадження. Приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв у межах та в спосіб, передбачений нормами чинного законодавства, а неправомірність його дій позивачем не доведена.
Враховуючи викладене, а також взявши до уваги ч.5 ст.124 Конституції України, якою закріплений принцип обов'язковості виконання судових рішень, враховуючи, що ч.1 ст.11 Закону «Про виконавче провадження» передбачено обов'язок державного виконавця вживати всі заходи для примусового виконання рішень, передбачені цим Законом, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова від 24.07.2014 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 44190074 є правомірною, а позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 8, 11, 128, 159, 160-163, 181 КАС України, ст. ст. 1, 6, 11, 36, 39, 47, Закону України «Про виконавче провадження», суд,
п о с т а н о в и в:
В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Черкаській області, третя особа головний державний виконавець відділу ДВС Головного управління юстиції в Черкаській області Яжук С.С. про визнання протиправними дій головного державного виконавця та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 24 липня 2014 року - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Київського апеляційного адміністративного суду через Звенигородський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Т.М. Нестерук