Постанова № 40427451, 29.08.2014, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
29.08.2014
Номер справи
554/9816/14-а
Номер документу
40427451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 554/9816/14-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

Дата документу 29.08.2014

Октябрський районний суд м.Полтави в складі:

головуючого судді - Антонова С.В.,

при секретарі - Плаксюк І.Ю.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Октябрського районного суду м.Полтави справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання та встановлення факту протиправності дій, зобов`язання вчинити дії та стягнення грошових коштів, -

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 у червні 2014 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в якому прохав: визнати незаконною відмову відповідачів у нарахуванні і виплаті йому щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі 5 мінімальних заробітних плат на момент виплати; визнати за ним право на щорічну допомогу на оздоровлення, що передбачене Законом України № 796 - XII в розмірі 5 мінімальних заробітних плат на момент виплати; стягнути з відповідача на його користь щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік в розмірі 5 мінімальних заробітних плат на момент виплати; встановити судовий контроль за діями заявлених у позові осіб по забезпеченню виконання рішення суду із виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік; зобов`язати відповідачів нарахувати та надати йому розрахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік та вказати підстави такого розрахунку; зобов`язати провести перерахування коштів на його особистий рахунок за рахунок відповідача та стягнути на його користь моральну шкоду в розмірі 25000 гривень.

В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав у повному обсязі, прохав його задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної в м. Полтаві ради, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, до суду не з`явився, звернувшись із заявою про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову заперечував у повному обсязі у зв`язку із тим, що позивач не є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і тому права на отримання допомоги на оздоровлення не має (а.с. 15-16, 23).

Представник відповідача Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в судове засідання також не з`явився, надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову заперечував у повному обсязі, так як ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачена виплата допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ядерному об`єкті (а.с. 22).

Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та має інвалідність II групи, яка пов'язана з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідками аварії на ядерному об`єкті, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 15 січня 2010 року, вкладкою до нього НОМЕР_2 с та довідкою МСЕ №0016736 від 30 грудня 2009 року (а.с. 7, 27, 29).

Ч. 1 ст. 1 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що вказаний закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного та соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Постановою Кабінету Міністрів № 674 від 02 грудня 1992 року затверджено Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно п. 1 цей порядок визначає умови віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а також громадян, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, до 1, 2, 3 категорії, встановлених ст. 14 Закону України №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У відповідності до п. 2 Порядку громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться: до 1 категорії - інваліди з числа учасників ліквідації ядерних аварій, ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з відповідною аварією.

П. 4 Порядку передбачено видачу особам, зазначеним в п. 2 цього Порядку посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії.

Таким чином, аналізуючи положення Закону України №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року та Постанови Кабінету Міністрів № 674 від 02 грудня 1992 року вбачається, що ОСОБА_1, будучи ліквідатором наслідків радіаційної аварії на військовому об'єкті прирівняний до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому має право на відповідний соціальний захист.

Ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» установлено, що у 2014 році норми і положення ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуюються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

У відповідності до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Враховуючи, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційними зміни від 28.12.2007 року в ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд приходить до висновку, що застосуванню підлягає саме ч. 4 ст. 48 вказаного Закону (у редакції від 01 липня 1992 року із відповідними змінами).

Отже, ОСОБА_1, маючи статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на отримання в 2014 році щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат із розрахунку розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати, встановлених Законами України про Державний бюджет на відповідний рік.

У зв`язку із вище викладеним, суд приходить до висновку, що відповідачами порушено право позивача на отримання грошової допомоги на оздоровлення у розмірі, встановленому ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в 2014 році.

Зважаючи на це, відмова Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві ради від 11.01.2014 року в нарахуванні і виплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік, передбачена ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - є незаконною.

Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 56 Конституції України гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншими порушеннями прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір.

Згідно з ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В судовому засіданні позивач уточнив, що саме незаконними діями Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві ради щодо відмови в нарахуванні і виплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік йому було заподіяно моральну шкоду, яка полягає в тому, що він відчуває приниження, втрату довіри органів влади, часто відчуває нервове напруження, головний біль та безсоння. У зв'язку з цим, просив стягнути з відповідача на його користь 25 000 гривень в рахунок відшкодування моральної шкоди.

При вирішенні питання відшкодування завданої моральної шкоди позивачу, суд враховує характер незаконних дій відповідача, глибину фізичних і моральних страждань позивача, його вік, вимушені зміни в його житті. Виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, суд вважає, що цивільний позов в цій частині підлягає частковому задоволенню в сумі 2000 гривень, вважаючи таку суму співрозмірною з тим стражданням, якого зазнав позивач у результаті вчинення протиправних дій відповідачем.

Оскільки попереднє рішення суду щодо зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік залишилось невиконаним, суд вважає за можливе, у відповідності до ст. 267 КАС України, встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради та Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області не пізніше трьох місяців з моменту вступу постанови в законну силу подати суду звіт про виконання судового рішення.

Позовна вимога щодо зобов`язання відповідачів надати позивачу розрахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік із зазначенням підстав такого розрахунку, задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не надано доказів того, що він звертався із відповідною заявою до відповідачів та у видачі такого розрахунку йому було відмовлено.

Вимога позивача про здійснення перерахування коштів з рахунку відповідача на рахунок ОСОБА_1 за рахунок першого, не є обґрунтованою, зважаючи на необхідність відповідачів зробити перерахунок, нарахувати та сплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі саме 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленої на момент виплати.

Керуючись ст. ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.6-14, 71 Кодексу адміністративного судочинства України , суд , -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області - задовольнити частково.

Визнати незаконною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві ради від 11.01.2014 року в нарахуванні і виплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік, передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Визнати за ОСОБА_1 право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві ради зробити перерахунок та нарахувати ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік, передбачену ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат, з розміру мінімальної заробітної плати встановленої на момент виплати.

Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести відповідні виплати.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві ради на користь ОСОБА_1 заподіяну позивачу моральну шкоду в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області не пізніше трьох місяців з моменту вступу постанови в законну силу подати суду звіт про виконання судового рішення.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не брали участі в судовому розгляді - в цей же строк з дня отримання її копії.

СуддяС.В. Антонов