Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 вересня 2014 р. № 820/12083/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,
при секретарі судового засідання - Малишевій І.М.,
за участю: представника позивача - Мєтєльова П.А.,
представника відповідача- Чебанної В.О.,
представника третьої особи - Глушко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до Куп 'янської міської ради Харківської області, третя особа Комунальне Підприємство "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп 'янської міської ради Харківської області, третя особа КП "Комсервіс" , в якому просить суд з урахуванням уточнень :
- стягнути з Куп'янської міської ради Харківської області суму податкового боргу КП "Комсервіс" у розмірі 789 672, 09 грн., а саме: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код б/к 14010100 у сумі 755 363,77 грн. на р/р 31119029700013;отримувач Куп'янське УДКСУ , код отримувача:37813292, МФО:851011, банк ГУДКСУ в Харківській області;
- плату за користування надрами для видобування води корисних копалин загальнодержавного значення, код б/к 13030100 у сумі 34 308, 32 грн. на р/р 33115366700013;код отримувача:37813292, МФО:851011, банк ГУДКСУ в Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскільки за станом на час звернення до суду у Комунального Підприємства "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області мається податковий борг у загальному розмірі 789,672, 09 грн., який виник на підставі несплати останнім у законодавчо встановлені строки самостійно узгодженої суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення то дана сума підлягає стягненню за рішенням суду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на підстави викладені у письмових запереченнях наданих до суду, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи в судовому засідання проти задоволення позову заперечував, посилаючись на обставини викладені письмових запереченнях.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, Куп'янська міська рада Харківської області перебуває на обліку як платник податків в Куп'янській ОДПІ з 24.11.2009 року за №13641. Куп'янська міська рада Харківської області є засновником та власником Комунального Підприємства "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області .
Комунальне Підприємство "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області перебуває на обліку у Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області з 22.11.2011 року за №25417.
Відповідачем надано до податкового органу податкові декларації з податку на додану вартість №9022399153 від 22.04.2014 року; №9028665239 від 20.05.2014 року №9035415510 від 20.06.2014 року, №9041958402 від 21.07.2014 року відповідно до яких підприємством було самостійно визначено суму податкового зобов'язання у сумі 476 041,82 грн.. В зв'язку з відсутністю факту своєчасної сплати податкового зобов'язання контролюючим органом було нарахована пеня у розмірі 35 751 45 грн.
Згідно із декларацією N 9026786014 від 13.05.2014, №9026786922 від 13.05.2014 року відповідачем самостійно було обраховано суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у розмірі 34 300,99 грн.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) відповідач в силу ч.1 ст.67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Водночас з цим, відповідач зобов'язаний дотримуватись також і приписів ч.1 ст.68 Конституції України, де вказано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Пунктом 30 статті 2 Бюджетного Кодексу України податкові органи визначені як органи стягнення, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Положеннями п.11 ст.56 Кодексу встановлено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно з п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому, відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, є податковим боргом платника податків.
Як було встановлено під час розгляду справи та підтверджується матеріалами справи, відповідачем у встановлені ПК України строки не було самостійно сплачено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
У зв'язку із несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, податковим органом в порядку ст..59 ПК України, відповідачу було направлено податкову вимогу форми «Ю» №1 від 08.01.2013 року.
Відповідно до п. 59.1. ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Доказів оскарження зазначеної вимоги відповідачем до суду не надано.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Куп'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області до Куп 'янської міської ради Харківської області було направлено подання від 17.03.2014 року №1078/9/20-26-25 про розгляд питання щодо розірвання контракту з керівником підприємства, який допустив податковий борг по платежах до бюджетів та державних цільових фондів та розглянути питання шляхів погашення податкової заборгованості ЖКП №1. (а.с. 20, зворотній бік). Але відповіді на зазначений лист отримано не було.
Також Куп'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області до Куп 'янської міської ради Харківської області 20.03.2014 року було направлено лист №1110/9/20-26-25, щодо вчинення дій відповідно до положень п.96.1 ст. 96 ПК України, для прийняття одного з рішень.
Отже згідно з положеннями п.96.1 ст.96 ПК України погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств:
- у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;
Ніяких дій Куп 'янською міською радою Харківської області, с приводу вищезазначених листів вчинено не було.
Куп'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Харківській області було прийнято рішення за №1 про опис майна у податкову заставу від 24.01.2013 року.(а.с.23)
Пунктом 95.1 ст.95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Станом на день розгляду справи загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом, складає 789 672 грн. 09 коп.
Наявність спірної суми заборгованості підтверджується також наявною в матеріалах справи роздруківкою картки особового рахунку, яка за правилами ст.70 КАС України та Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (затверджено наказом ДПА України від 18.07.2005р. №276, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.08.2005р. за №843/11123) є належним та допустимим доказом невиконаного податкового обов'язку з боку відповідача.
Відповідачем на підставі вимог ч. 1 ст. 71 КАС України не було надано доказів відсутності суми заборгованості.
Таким чином, суд дійшов висновку, що податковим органом було здійснено заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, однак вони не призвели до погашення в повному обсязі податкового боргу.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порушень з боку суб'єкта владних повноважень приписів ст.ст.129-132 Податкового кодексу України при обчисленні заявленої до стягнення суми пені судом в ході розгляду справи не виявлено. Докази виконання платником податків обов'язку по оплаті сум пені з урахуванням положень ст.132 Податкового кодексу України в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення суми заборгованості у загальному розмірі 789 672грн. 09 коп. яка виникла внаслідок несплати у встановлений строк суми узгодженого податкового зобов'язання.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області до Куп 'янської міської ради Харківської області, третя особа Комунальне Підприємство "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Куп'янської міської ради Харківської області суму податкового боргу Комунального Підприємства "Комсервіс" Куп'янської міської ради Харківської області у розмірі 789 672, 09 грн., ( сімсот вісімдесят дев'ять тисяч шістсот сімдесят дві грн. 09 коп. ) а саме: податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код б/к 14010100 у сумі 755 363,77 грн. на р/р 31119029700013;отримувач Куп'янське УДКСУ , код отримувача:37813292, МФО:851011, банк ГУДКСУ в Харківській області, плату за користування надрами для видобування води корисних копалин загальнодержавного значення, код б/к 13030100 у сумі 34 308, 32 грн. на р/р 33115366700013; отримувач Куп'янське УДКСУ, код отримувача:37813292, МФО:851011, банк ГУДКСУ в Харківській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 11 вересня 2014 року.
Суддя Нуруллаєв І.С.