ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/15503/14 03.09.14
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС"
до 1) Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд"
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21"
про визнання договору недійсним
Суддя Гулевець О.В.
Представники сторін:
Від позивача: Смоляр О.Ю. (дов.)
Від відповідача 1: Власенко О.О. (дов.)
Від відповідача 2: Парицька Н.О. (дов.)
У судовому засіданні 03.09.2014р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі відповідно до положень ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд" (далі - відповідач 1), Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" (далі - відповідач 1) про визнання недійсним договору №1773/Ф від 25.09.2012р. про реалізацію проекту будівництва житлово-офісно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва, укладеного між Публічним акціонерним товариством "Холдингова компанія "Київміськбуд" та Товариством з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.07.2014 р. порушено провадження у справі № 910/15503/14 та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 12.08.2014р.
30.07.2014р. через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС" надійшли клопотання про долучення до матеріалів справи додатків до позовної заяви.
Представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС" в судовому засіданні 12.08.2014р. надав суду клопотання про відкладення розгляду справи.
Представник відповідача 1 - Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд" в судовому засіданні 12.08.2014р. надав суду клопотання про долучення до матеріалів справи документів, проте відзиву на позов не надав.
Представник відповідача 2 - Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" в судовому засіданні 12.08.2014р. відзиву на позов та інших витребуваних судом документів не надав.
В судовому засіданні 12.08.2014р. оголошено перерву до 19.08.2014р.
В судовому засіданні 19.08.2014р. представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС" заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи.
В судовому засіданні 19.08.2014р. оголошено перерву до 03.09.2014р.
03.09.2014р. через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС" надійшли документи по справі.
03.09.2014р. через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача 1 - Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд" надійшов відзив на позов.
03.09.2014р. через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача 2 - Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" надійшов відзив на позов.
Представник позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС" в судовому засіданні 03.09.2014р. надав суду пояснення по суті позовних вимог, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача 1 - Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд" в судовому засіданні 03.09.2014р. позовні вимоги заперечив з підстав викладених у відзиві та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача 2 - Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" в судовому засіданні 03.09.2014р. позовні вимоги заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи те, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, в судовому засіданні 03.09.2014р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши документи і матеріали, додані до позову, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, вислухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в обґрунтування позовних вимог посилається на відсутність прав відповідача 1 на земельну ділянку по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва, кадастровий номер: 8 000 000 000:79:067:0001, споруди на ній розташовані, рішень щодо їх знесення, відсутність у відповідача 1 - Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд" дозвільних документів на будівництво.
Позивач, також, вказує, що земельні ділянка відноситься до земель промисловості, вважає, що договір укладено в порушення встановленої Законом України "Про здійснення державних закупівель" обов'язкової процедури закупівлі, а також зазначає, що відповідач-1 не міг передати відповідачу-2 частину функцій замовника будівництва, оскільки сам отримав їх незаконно, так як, посадові особи Державного видавництва "Преса України" не мали відповідних повноважень на делегування цих функцій та укладання відповідних договорів.
Відповідач 1 - Публічне акціонерне товариство "Холдингова компанія "Київміськбуд" та відповідач 2 - Товариство з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" позовні вимоги заперечили та не визнали їх у повному обсязі, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість. Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідачі посилаються на те, що договір №1773/Ф від 25.09.2012р. укладено уповноваженими особами у повній відповідності до вимог закону. Також, відповідач 2 - Товариство з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" зазначає, що договір з боку відповідача 2 укладено уповноваженою особою.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному дослідженні в судовому засіданні з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи їх взаємний зв'язок, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню. При цьому господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договору.
25.09.2012р. між Публічним акціонерним товариством "Холдингова компанія "Київміськбуд" (сторона 1), в особі Голови правління - президента Кушніра Ігоря Миколайовича, який діє на підставі Статуту з однієї сторони та Товариством з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" (сторона 2) в особі Директора Виговського Руслана Миколайовича, який діє на підставі Статуту, укладено Договір №1773/Ф про реалізацію проекту будівництва житлово-офісно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва (далі - Договір №1773/Ф від 25.09.2012р.).
За змістом договору №1773/Ф від 25.09.2012р. об'єкт - це житлово - офісно - торговельно - розважальний комплекс на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва, на земельній ділянці. Характеристики Об'єкта (площа, цільове призначення, архітектурні та технічні характеристики, склад інженерних мереж тощо) та кошторисно-вартісні показники будівництва визначаються на підставі матеріалів проектно-кошторисної документації, затвердженої у встановленому чинним законодавством України порядку.
Земельна ділянка - земельна ділянка площею 3,1863 та, місце розташування: вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва, кадастровий номер: 8 000 000 000:79:067:0001, цільове призначення: для будівництва житлово - офісно - торговельно - розважального комплексу належить замовнику на праві постійного користування на підставі Рішення Київської міської ради від 15.11.2011. №924/7160 відповідно до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №389735, виданого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 02.03.2012р., зареєстрованого в книзі записів державних актів на право власності на землю та права постійного користування землею, договорів оренди землі №02-9-00137.
Сторона 1 - сторона по договору, яка при реалізації проекту відповідно до Договору від 01.08.2012р. забезпечує виконання частини функцій замовника будівництва Об'єкта, фінансування, організацію та здійснення усіх видів робіт, необхідних для будівництва об'єкта, та підставі цього договору передає частину зазначених функцій Стороні 2.
Пункт 1.1. договору №1773/Ф від 25.09.2012р. визначено, що його предметом є діяльність сторін по здійсненню ними комплексу практичних та юридичних дій (в тому числі організації фінансування, проектування, будівництва, прийняття в експлуатацію об'єкта, його передачі експлуатуючій організації тощо), спрямованих на досягнення мети - реалізації проекту відповідно до умов, передбачених цим договором.
Параметри об'єкта (техніко-економічні показники) визначаються сторонами в процесі виконання договору відповідно до затвердженої проектної документації.
Пункт 1.3. договору №1773/Ф від 25.09.2012р. встановлено, що сторона 1 відповідно до цього договору передає, а сторона 2 приймає частину функцій сторони 1, визначених договором від 01.08.2012 р., в тому числі функції замовника будівництва об'єкта, несучи при цьому відповідальність за виконання умов цього договору, в тому числі за повне фінансування та своєчасне будівництво об'єкта, прийняття його в експлуатацію.
Відповідно доп. 1.4. договору №1773/Ф від 25.09.2012р. будівництво об'єкта здійснюється на підставі погодженої та затвердженої проектної документації, дозволу на виконання будівельних робіт та у відповідності до вимог державних стандартів, будівельних норм і правил для даного виду будівництва.
Пункт 1.5. договору встановлено, що сторони, а також замовник через сторону 1, отримують право власності на відповідні частини об'єкта на умовах та в порядку, визначених цим договором.
Як вбачається з матеріалів справи, укладанню оскаржуваного договору №1773/Ф від 25.09.2012р. передувало укладання договору від 01.08.2012р. між Державним видавництвом "Преса України" Державного управління справами (замовник) в особі директора Бондаренка Романа Борисовича, який діє на підставі Статуту та Публічним акціонерним товариством "Холдингова компанія "Київміськбуд" (генеральний підрядник) в особі Голови правління - президента Кушніра Ігоря Миколайовича, який діє на підставі Статуту (далі - Договір від 01.08.2012р.) до якого протягом 2012-1014 р.р. було укладено ряд додаткових угод та на якій міститься посилання у оскаржуваному договорі.
Згідно договору від 01.08.2012р. з урахуванням змісту додаткових угод, замовник та генеральний здійснюють будівництво об'єкта на умовах цього Договору . На виконання цього Договору Генеральний підрядник забезпечує фінансування, організацію та здійснення згідно проектної документації та вимог Законодавства України усіх видів робіт, необхідних для будівництва об'єкту, а замовник виконує передбачені цим договором функції замовника будівництва об'єкту. Замовник передає Генеральному підряднику частину функцій замовника будівництва об'єкту, окрім зобов'язань замовника з одержання необхідних дозволів на виконання будівельних робіт та експертного звіту проекту будівництва (ст.2 договору).
За визначенням, наданим ст. 1 договору від 01.08.2012р., об'єкт (об'єкт будівництва) - житлово-офісно-торгівельно-розважальний комплекс по вул. Анрі Барбюса, 52/1, у ІІечерському районі м. Києва, будівництво якого має здійснюється у відповідності до умов цього договору у межах земельної ділянки. Орієнтовні характеристики об'єкта, у тому числі будівельний номер, визначені сторонами у додатку № 1 до цього Договору (п.1.1.11 договору). Будівельний майданчик - земельна ділянка, визначена у п.п. 1.1.8 цього договору, разом із розташованими на ній Об'єктами нерухомості, визначеними у п.п.1.1.12 договору (1.1.1.) . Земельна ділянка - частина земної поверхні, розташована за адресою: м. Київ, Печерський р-н, вул. Анрі Барбюса, 52/1, площею 3,1863 га (кадастровий номер 8000000000:79:067:0001), яка належить замовнику на праві постійного користування відповідно до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою (серія ЯЯ № 389735), виданого 02.03.2012, зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) в книзі записів необхідні для визначення кошторисної вартості будівництва за цим Договором та договірної ціни (п1.1.8.). Об'єкти нерухомості - об'єкти нерухомості, розміщені на земельній ділянці, перелік та вартість яких буде визначено сторонами у додатковій угоді до цього договору (1.1.12.).
Генеральний підрядник - юридична особа за законодавством України Публічне акціонерне товариство "Холдингова компанія "Київміськбуд", ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 23527052 (ліцензія серії АВ № 408372, видана Державною архітектурно - будівельною інспекцією 05.08.2008 р.), що забезпечує інвестування грошових коштів, матеріальних цінностей, робіт та послуг в будівництво Об'єкту та відповідає за виконання всього комплексу будівельних робіт, передбачених цим Договором, платник податків на загальних умовах (п.1.1.3.).
Замовник - юридична особа за законодавством України Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 05905668, що є користувачем земельної ділянки та реалізовує право на її забудову, платник податків на загальних умовах (п. 1.1.7.).
Будівництво об'єкта - комплекс усіх дій, спрямованих на будівництво Об'єкта, визначеного у п.п. 1.1.11 цього договору, зокрема (але не виключно): закупівля будівельних та інших матеріалів, забезпечення обладнанням, виконання будівельних, будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних, проектно-вишукувальних робіт тощо, а також здійснення Підготовчих робіт, визначених у п.п. 1.1.14 цього договору (п.1.1.2.). Підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки під забудову, вищукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування підїзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень(п.1.1.14.). Проектна документація - затверджені у встановленому порядку текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, а також кошториси Об'єкта на усіх стадіях проектування (передпроектна "ПП", проект "П", робоча документація "РД") (п.1.1.15.). Проектування будівництва об'єкта - комплекс усіх дій, пов'язаних із забезпеченням Будівництва Об'єкта усіма необхідними документами, зокрема (але не виключно): вихідними даними, технічними умовами, завданням на проектування, контрольно-геодезичною зйомкою, Проектною документацією на усіх стадіях проекту, проектно-вишукувальні роботи тощо (п.1.1.16.).
Для здійснення фінансування будівництва об'єкту генеральний підрядник використовує власні обігові кошти та залучені відповідно до законодавства України кошти (п.3.1.)
Обсяг участі сторін у будівництві об'єкту встановлений п. 3.2. договору. Обсяг участі замовника в будівництві включає: надання Генеральному підряднику права здійснити будівництво об'єкта на земельній ділянці, права здійснити будівництво об'єкта та залучити до цього підрядників, третіх осіб, надання проектної документації. Крім того, замовник здійснює функції землекористувача земельної ділянки. (п. 3.2.1.) Обсяг участі Генерального підрядника включає забезпечення самостійно, у повному обсязі та за власний рахунок: фінансування та здійснення будівництва об'єкта; виконання зобов'язань по сплаті пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва, пов'язаних з будівництвом об'єкта; відшкодування замовнику витрат на оплату комунальних послуг (водопостачання, водовідведення, електрозабезпечення, газопостачання тощо) щодо об'єкта з моменту укладення цього договору, або укладення та виконання договорів з постачальниками вказаних послуг; компенсацію витрат на оплату за користування земельною ділянкою з моменту укладення цього договору шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок замовника у розмірі, визначеному на підставі підтверджуючих документів, щомісяця до 10 (десятого) числа місяця, наступного за звітним; охорону об'єкта з моменту укладення цього договору; розробку та оплату та погодження проектної документації стадії робоча документація "РД". Крім того, Генеральний підрядник відшкодовує замовнику витрати, пов'язані з: - розробкою, отриманням, погодженням та затвердженням проектної документації, проведенням її державної експертизи; зміною цільового призначення земельної ділянки; отриманням усіх дозвільних документів, необхідних для будівництва об'єкта.
Результатом належного виконання цього Договору є завершений Будівництвом та прийнятий в експлуатацію Об'єкт (п. 3.5).
Пунктом 4.1. Договору Сторони встановили права замовника, зокрема, контролювати діяльність Генерального підрядника щодо виконання ним зобов'язань за цим Договором, отримати у власність частину об'єкта відповідно до умов цього договору, делегувати Генеральному підряднику окремі функції замовника.
Відповідно до п. 4.2. Замовник взяв наступні Зобов'язання, зокрема, виконувати функції Замовника в обсягах визначених виключно цим Договором, забезпечити доступ представників Генерального підрядника та проектних організацій на будівельний майданчик, отримати сертифікат або будь який інший документ, який засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта.
Права Генерального підрядника визначені п. 4.3. договору, зокрема, після завершення будівництва об'єкту та прийняття його в експлуатацію отримати частину об'єкта відповідно до умов цього договору, виконувати делеговані функції Замовника в порядку та на умовах, що визначені цим договором та чинним законодавством України, використовувати земельну ділянку виключно за цільовим призначенням. Укладати будь-які договори, пов'язані з виконанням цього договору (в т.ч. з третіми особами) і самостійно визначати їх умови.
Пункт 4.4. договору встановлено обв'язки генерального підрядника, зокрема, самостійно, у повному обсязі та за власний рахунок забезпечити: фінансування проектування будівництва об'єкта; виконання організаціями, що мають відповідні ліцензії на право виконання відповідних робіт по будівництву Об'єкта; виконання всіх робіт по будівництву об'єкту згідно вимог проектної документації, Законодавства України.
Додатковою угодою №1 до договору від 01.08.2012р. сторони підтвердили, що вартість об'єктів нерухомості, розміщених на земельній ділянці складає 55 000 000,00 грн. згідно звіту про оцінку майна. Додатковою угодою №5 від 24.05.2013р. до договору сторони домовились, що орієнтовна вартість будівництва об'єкту становить 1 013 446 340,00 грн., який може змінюватись (уточнюватись) у встановленому додатковою угодою порядку. Додатковою угодою №7 від 30.01.2014р. до договору сторони виклади у новій редакції додаток №1 до договору - характеристика об'єкта будівництва (житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва, додаток №2 до договору - календарний (директивний) графік будівництва, додаток №3 орієнтовні терміни введення в експлуатацію об'єкту.
Додатковою угодою №10 від 11.03.2014р. сторони домовились про здійснення розрахунків шляхом компенсації з боку генерального підрядника у сумі 67 343 125,94 грн. у т.ч. ПДВ 11 223 854,32 грн. з яких вартість об'єктів нерухомості, розміщених на земельній ділянці у розмірі 66 000 021,32 грн. у т.ч. ПДВ 11 000 003,55 грн. оплата права на забудову Земельної ділянки у розмірі 1 343 104,62 грн. у т.ч.223 850,77 грн., шляхом отримання Замовником грошових коштів та майнових прав на квартири у м. Києві. В свою чергу генеральний підрядник отримує у власність 100 % площ в об'єкті та майнові права на об'єкт в результаті реалізації цього Договору, передача (відчуження), в будь-який спосіб, в тому числі в заставу, реалізувати за договірними цінами за окремими договорами, неналежних генеральному підряднику майнових прав третім особам не потребує погодження іншою стороною договору.
Згідно ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.
Відповідно до п. 8.1. Статуту ПАТ "ХК "Київміськбуд", затвердженого загальними Зборами Протоколом №25.04.2012р. №14 органами управління Компанії є: Загальні збори акціонерів Компанії - вищий орган; Наглядова рада; Правління - колегіальний орган; Ревізійна комісія.
За змістом п.п. 8.4.1., 8.4.2. Статуту виконавчим колегіальним органом Компанії є Правління, яке здійснює управління поточною діяльністю Компанії та до компетенції якого, зокрема, відноситься прийняття рішення про укладання будь-яких правочинів (Угод, договорів, контрактів) на виконання робіт, надання послуг та придбання товарів (крім визначених п. 8.2.5. підпункті 22) та п. 8.3.4. підпункті 18).
Пп. 22 п. 8.2.5., пп. 18 п. 8.3.4. відносять до виключної компетенції Загальних зборів та Наглядової ради прийняття рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину перевищує 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності Компанії. При цьому у випадку неприйняття Наглядовою радою рішення про вчинення значного правочину, це питання може виноситись на розгляд Зборів.
Судом встановлено, що протоколом засідання Правління ПАТ "ХК "Київміськбуд" від 25.07.2012р. №25 погоджено та затверджено умови договору на будівництво з ДВ "Преса України" Державного управління справами житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на земельній ділянці площею 3,1863 по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у м. Києві.
Протоколом №33 від 12.09.2012р. засідання Правління ПАТ "ХК "Київміськбуд" погоджено та затверджено умови договору про реалізацію проекту будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на земельній ділянці площею 3,1863 по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у м. Києві з ТОВ "СПЕЦМЕХБУД 21".
Протоколом №36 від 03.10.2012р. засідання Наглядової ради ПАТ "ХК "Київміськбуд" схвалено укладений договір з ДВ "Преса України" Державного управління справами від 01.08.2012р., предметом якого є здійснення будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на земельній ділянці площею 3,1863 по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у м. Києві та погоджено укладання з ТОВ "СПЕЦМЕХБУД 21" про реалізацію проекту будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на земельній ділянці площею 3,1863 по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у м. Києві.
Також судом встановлено, що ТОВ "СПЕЦМЕХБУД 21" є юридичною особою одним з основних видів діяльності якої відноситься будівництво житлових та нежитлових будівель. Відповідно до Ліцензії Серія АА №588995 від 11.10.2011р. виданої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві, Товариство з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" має право на здійснення Господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (за переліком об'єктів згідно з додатком).
Згідно з п.10.6. статуту ТОВ "СПЕЦМЕХБУД 21" від 07.08.2012р. виконавчим органом товариства, що здійснює його поточну діяльність є директор. П. 10.6.4. Статуту надає директору право укладати угод, договори, контракти та чинити юридичні дії від імені товариства, давати доручення, відкривати та використовувати рахунки Товариства в установах банків.
Згідно протоколу Установчих Зборі Засновників (Учасників) ТОВ "СПЕЦМЕХБУД 21" №3 від 01.07.2007р. та наказу №16-к від 01.06.2007р. станом на 25.09.2012р. Директором Товариства був Виговський Р.М.
Крім того, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно п.1.1.Статуту Державного видавництва "Преса України" Державного управління справами, затвердженого Розпорядником Керівника Державного управління справами №33 від 16.02.2012р., Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами (Видавництво) засноване на державній формі власності відповідно до Указу президента України від 23.02.2000 №278 "Про Державне управління справами" та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.04.2000 №165 "Щодо передачі в управління Державному управлінню справами об'єктів державної власності" і підпорядковане Державному управлінню справами (Орган управління майном).
Відповідно до п.4.1. Статуту видавництво є державним підприємством та належить до сфери управління Органу управління майном. П. 4.8. Статуту передбачено, що видавництво має право укладати угоди, набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов'язки відповідно до чинного законодавства та з урахуванням положень Статуту.
П.п. 5.1., 5.2. Статуту зазначено, що майно Видавництва становлять основні (фонди) та оборотні кошти, а також цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі. Майно Видавництва є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, видавництво володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном з обмеженням правомочності щодо окремих видів майна за згодою Органу управління майном у випадках передбачених законодавством. Серед предмету діяльності видавництва, п. 3.2. Статуту містить ремонтно-будівельні, ремонтні, будівельні та монтажні роботи.
П. 5.6. Статуту передбачає право Видавництва за погодженням з Органом управління списувати з балансу належне йому майно. Відповідно до п. 5.7. Статуту видавництво здійснює володіння, користування землею відповідно до мети своєї діяльності й чинного законодавства.
П. 9.1. Статуту передбачено, що керівництво поточною фінансово-господарською діяльністю Видавництва здійснює його директор, який згідно п.9.3. Статуту діє без доручення від імені Видавництва і вирішує всі питання, крім віднесених до виключної компетенції Органу Управління.
До обов'язків Видавництва, визначених п. 7.2. Статуту, зокрема, входить: розробляти і подавати на розгляд Органу управління майном пропозиції щодо раціонального використання та розпорядження майном, яке перебуває на балансі Видавництва; інформувати Орган управління майном щодо укладання договорів, контрактів, угод та інших правочинів на суму понад 1 000 000,00 грн.
У відповідності до зазначеного, Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами Листом від 25.01.2012р. №103-26-к/м від 25.01.2012р. інформувало Державне управління справами про доцільність концентрації діяльності видавництва на двох виробничих комплексах у м. Києві: пр. Перемоги, 50 та вул. Героїв Космосу, безперспективність виробничої ділянки друкарні №2 по вул. Анрі Барбюса , 52/1, а також щодо проекту укладання договору з генеральним замовником будівництва житлово-офісно-торговельного комплексу на вул. Анрі Барбюса 52/1 з посиланням на Рішення Київської міської ради №924/7160 від 15.12.2011р. та №270/6486 від 06.10.2011р., ініціювання повернення ДП "Держпостачання" на баланс ДВ "Преса України" будівель та споруд по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у м. Києві.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням Керівника Державного управління справами від 28.04.2012р. №127 "Про передачу нерухомого майна" вирішено Державному підприємству "Держпостачання" передати з балансу, а Державному видавництву "Преса України" Державного управління справами прийняти на баланс нерухоме майно, що розташоване за адресою: м. Київ, вул. Анрі Барбюса, 52/1.
Листом №103-201-к/м від 02.08.2012р. (вх.№009/01/5589/16) Державне видавництво "Преса України" повідомило Державне управління справами про укладання між ним та Публічним акціонерним товариством "Холдингова компанія "Київміськбуд" Договору від 01.08.2014р. щодо забудови земельної ділянки по вул. Анрі Барбюса, 52/1 та надіслало копію цього договору з додатком.
Листами №103-98-к/м від 06.06.2013р., 103-116-к/м від 01.07.2013р., 103-10к/м/1 від 03.02.2014р., 103-28-к/м/1 від 19.03.2014р. Державне видавництво "Преса України" повідомляло Державне управління справами про укладання додаткових угод до Договору від 01.08.2014р. з наданням їх копій.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що договір від 01.08.2012р. між відповідачем-1 та Державним видавництвом "Преса України" укладено уповноваженими особами за наявності відповідних повноважень, а також погоджень з боку цих юридичних осіб. Крім того, договір від 01.08.2012р. було погоджено з Державним управлінням справами - органом управління майном Державного видавництва "Преса України" у передбачений статутом цього видавництва спосіб та за наявності відповідних попередніх погоджень.
Також судом встановлено, що договір №1773/Ф від 25.09.2012р. укладено між відповідачами за наявності відповідних повноважень голови правління відповідача-1 та директора відповідача 2, а також необхідних рішень та погоджень передбачених статутом відповідача -2.
Таким чином, твердження позивача про відсутність у посадових осіб Державного видавництва "Преса України" повноважень на делегування функцій замовника будівництва відповідачу 1 на підставі договору від 01.08.2012р. та, як наслідок, незаконність передачі останнім цих функцій відповідачу-2 на підставі договору №1773/Ф від 25.09.2012р. не знайшли свого документального підтвердження та спростовуються матеріалами справи.
Щодо твердження позивача про укладення оскаржуваного договору в порушення встановленої Законом України "Про здійснення державних закупівель" обов'язкової процедури закупівлі, суд зазначає наступне.
За визначенням п.21 ч.1 ст.1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" в редакції чинній станом на 01.08.2012. підприємства - це підприємства, утворені в установленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування та уповноважені на отримання державних коштів, взяття за ними зобов'язань і здійснення платежів, у тому числі державні, казенні, комунальні підприємства, а також господарські товариства, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їх дочірні підприємства, а також підприємства, господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків належить державним, у тому числі казенним, комунальним підприємствам та господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, об'єднання таких підприємств (господарських товариств);
Водночас, згідно ст.2. Закону України "Про здійснення державних закупівель", що визначає сферу застосування Закону, він застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень (у будівництві - 300 тисяч гривень), а робіт - 1 мільйон гривень, крім закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону, умови застосування якої встановлені розділом VIII 1 цього Закону.
Цей Закон застосовується до підприємств, визначених у пункті 21 частини першої статті 1 цього Закону, у разі якщо підприємства відповідають хоча б одній з таких ознак: 1) підприємство користується податковою пільгою, передбаченою податковим, митним законодавством України, - протягом користування такою пільгою; 2) підприємство відповідно до закону звільнено від обов'язку сплачувати заборгованість перед бюджетами, за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за зобов'язаннями перед фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування - протягом календарного року від дати такого звільнення; 3) отримує пряму або опосередковану бюджетну підтримку, в тому числі у вигляді компенсації частини витрат або відшкодування відсотків за кредитами, - протягом календарного року від дати одержання бюджетної підтримки.
Отже, за змістом ст. 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" від підлягає застосуванню до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів.
Втім, згідно умов Договору від 01.08.2012р. фінансування будівництва здійснюється відповідно до умов договору Генеральним підрядником - ПАТ "ХК "Київміськбуд" за рахунок власних або залучених коштів.
Суд враховує, що відповідно до роз'яснення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15.05.2012 р. №3302-04/18549-12 дія Закону "Про здійснення державних закупівель" не поширюється на ПАТ "ХК "Київміськбуд" у випадку, якщо підприємство не відповідає жодній з ознак, визначених у частині першій статті 2 Закону. Згідно з наданими відповідачем-1 відповідями Головного фінансового управління КМДА, Управління пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва, Окружної Державної податкової служби-центральний офіс з обслуговування великих платників податків,Державної митної служби України ПАТ "ХК "Київміськбуд" не відповідає жодній з ознак, визначених у частині першій статті 2 Закону.
Таким чином, договір від 01.08.2012р., між ПАТ "ХК "Київміськбуд" та ДВ "Преса України" не підлягав укладанню в порядку визначеному Законом України "Про здійснення державних закупівель".
Статтею 75 Господарського кодексу України в редакції чинній на 01.08.2012р. передбачає особливості господарської діяльності державних комерційних підприємств, зокрема, зазначає, що для закупівель товарів, робіт чи послуг державне комерційне підприємство застосовує процедури закупівель, визначені Законом України "Про здійснення державних закупівель". Державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати майнові об'єкти, що належать до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно належить, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені цим Кодексом та іншими законами.
Втім, як зазначалось вище, Закон України "Про здійснення державних закупівель" не регулює правовідносини щодо Договору від 01.08.2012р., а сам Договір не передбачає здійснення відчуження основних фондів та безоплатної передачі майна на користь юридичних осіб.
Крім того, відповідно до статті 74 Господарського кодексу України державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу. Майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання. Статутний капітал державного комерційного підприємства утворюється уповноваженим органом, до сфери управління якого воно належить. Розмір статутного капіталу державного комерційного підприємства встановлюється зазначеним уповноваженим органом.
ПАТ "ХК "Київміськбуд" не є державним комерційним підприємством у розумінні статті 74 Господарського кодексу України. Так, ПАТ ХК "Київміськбуд" є юридичною особою створеною у формі публічного акціонерного товариства, основним акціонером ПАТ "ХК "Київміськбуд" з пакетом 80% є територіальна громада в особі Київської міської Ради. Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
ПАТ "ХК "Київміськбуд" не є власником державного або комунального майна.
Крім того, укладання Договору від 01.08.2012р. не підпадає під дію Постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2012р. №296, якою затверджено Порядок укладання державними підприємствами, установами, організаціями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50 відсотків, договорів про спільну діяльність, договорів комісії, доручення та управління майном.
Так, Договір від 01.08.2012р. є Договором Генерального підряду у будівництві та не є договором про спільну діяльність, договорів комісії, доручення та управління майном. Крім того, ПАТ "ХК "Київміськбуд" не є господарським товариством, у статутному капіталі якого частка держави перевищує 50 відсотків, основним акціонером ПАТ "ХК "Київміськбуд" з пакетом 80% є територіальна громада в особі Київської міської Ради
Аналогічно, станом на 25.09.2012р. ст. 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" передбачала, що дія цього Закону поширюється на підприємства, визначені у п.21. ч.1.ст.1 цього Закону, лише у разі здійснення ними закупівель за рахунок державних коштів, визначених у п. 4 частини першої ст. 1 цього Закону.
Втім, як зазначалось вище на ПАТ "ХК "Київміськбуд", як сторону Договору від 25.09.2012р., а також на Товариство з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" дія Закону України "Про здійснення державних закупівель", ст. 74, 75 Господарського кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2012р. №296 не розповсюджується.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що укладанню договору від 01.08.2012р. передувало прийняття відповідного рішення щодо списання об'єктів державної власності, розташованих на земельній ділянці по вул. Анрі Барбюса 52/1 у м. Києві.
Механізм списання об'єктів державної власності, якими є об'єкти незавершеного будівництва (незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи), матеріальні активи, що відповідно до законодавства визнаються основними фондами (засобами) регламентований Порядком списання об'єктів державної власності, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. № 1314.
Дія цього Порядку поширюється на майно, що передане казенним підприємствам, державним комерційним підприємствам (їх об'єднанням), установам та організаціям, закріплене за підприємствами, установами та організаціями, які перебувають у віданні Національної академії наук і галузевих академій наук, майно, що не ввійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), але перебуває на їх балансі.
Порядком встановлено, що списання майна здійснюється суб'єктом господарювання, на балансі якого воно перебуває, на підставі прийнятого суб'єктом управління рішення про надання згоди на його списання. Рішення про надання згоди на списання майна оформлюється у формі розпорядчого акта. Для розгляду документів, підготовки пропозицій щодо списання майна суб'єкт управління утворює комісію з розгляду питань стосовно списання майна, склад, регламент роботи і повноваження якої затверджуються розпорядчим актом. Для встановлення факту непридатності майна і неможливості та /або неефективності проведення його відновного ремонту чи неможливості його використання іншим чином, а також для оформлення документів на списання майна утворюється комісія із списання майна.
П.п. 21, 22 Порядку встановлено, що розбирання та демонтаж майна, що пропонується до списання, проводиться тільки після прийняття відповідним суб'єктом управління рішення про надання згоди (згідно з цим Порядком) на списання майна (крім випадків пошкодження майна внаслідок аварії чи стихійного лиха). Розбирання, демонтаж та списання майна, а також відображення на рахунках бухгалтерського обліку фактів проведення відповідних господарських операцій згідно з цим Порядком забезпечується безпосередньо суб'єктом господарювання, на балансі якого перебуває майно.
Суб'єкти господарювання, на балансі яких перебувало майно, подають суб'єктам управління у місячний строк після закінчення процедури розбирання, демонтажу та оприбуткування звіт про списання майна (п. 28. Порядку). Процедура списання майна вважається закінченою з моменту подання суб'єктом господарювання суб'єкту управління звіту про списання майна (п. 29 Порядку).
Державне управління справами, листом від 03.07.2012р. №01-13/16.2/1359 проінформувало ДВ "Преса України", що на підставі висновків робочої групи комісією з розгляду питань стосовно списання об'єктів державної власності буде прийнято рішення щодо можливості погодження списання вказаного майна. Враховано Техніко-економічне обґрунтування необхідності списання нерухомого майна ДВ "Преса України", Експертний звіт №00-0940-12/КД щодо будівель та споруд ДВ "Преса України" Державного управління справами за адресою: м. Київ, вул. Анрі Барбюса, 52/1.
Протоколом №5/2012 від 25.07.2012р. засідання Комісії з розгляду питань стосовно списання об'єктів державної власності, які обліковуються на балансі державних підприємств, установ та організацій, що перебувають в управлінні Державного управління справами розглянуто звернення ДВ "Преса України" та погоджено списання основних засобів.
Розпорядженням Керівника Державного управління справами від 30.07.2012р. №219 "Про списання майна, що обліковується на балансі Державного видавництва "Преса України" на підставі ч.7 ст.75 Господарського кодексу України, Положення про Державне управління справами у редакції, затвердженій Указом президента України від 17.12.2002р. №1180, Порядку списання об'єктів державної власності, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. №1314, враховуючи рішення (протокол №25.07.2012р. №5/2012) Комісії з розгляду питань стосовно списання об'єктів державної власності, які обліковуються на балансі державних підприємств, установ та організацій, що перебувають в управлінні Державного управління справами, утвореної Розпорядженням Керівника Державного управління справами від 01.10.2009р. №230, вирішено надати згоду на списання майна, що обліковується на балансі ДВ "Преса України" Державного управління справами згідно переліку.
Актом від 01.08.2012р. приймання передачі будівель та споруд, що знаходяться за адресою вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва між ДВ "Преса України" Державного управління справами (Замовник) та ПАТ "Холдингова компанія "Київміськбуд" (Генеральний підрядник), діючи на підставі Договору від 01.08.2012р., Замовник передав, а Генеральний підрядник прийняв для проведення демонтажу будівлі та споруди.
До матеріалів справи надані акти здачі приймання виконаних робіт по демонтажу вищезазначених об'єктів.
Листом №401-109 к/м від 20.06.2013р. Державним видавництвом "Преса України" надіслано на адресу Державного управління справами Звіт про списання об'єктів державної власності.
Державне управління справами Листом №02-01/16.2/1429 від 09.09.2013р. направило на адресу ДВ "Преса України" витяг з протоколу №4/2013 засідання Комісії з розгляду питань стосовно списання об'єктів державної власності, які обліковуються на балансі державних підприємств, установ та організацій, що перебувають в управлінні Державного управління справами від 12.07.2013р., яким вищезазначений звіт прийнято.
Наведеним спростовується твердження позивача про відсутність рішень щодо знесення та списання об'єктів, що знаходяться на зазначеній ділянці у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2001р. №1314.
Ст. 35 Закону України від 17.02.2011р. "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачає, що після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням відповідної інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ч.1.). Підготовчі роботи з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень замовник здійснює на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт (ч.2). Виконання підготовчих робіт, у тому числі з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, може здійснюватися на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт.
У відповідності до зазначеного, ДВ "Преса України" отримано Декларацію про початок виконання підготовчих робіт, зареєстрованою Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві 16.05.2012р.
07.10.2013р. №01-02/3219 отримано висновок Державної інспекції сільського господарства в м. Києві.
22.08.2013р. за погодженням з територіальним управлінням державної служби гірничого нагляду та промислової та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві отримано Акт про відповідність виконаних підготовчих робіт вимогам безпеки і готовності об'єкта "Будівництво житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу по вул. Анрі Барбюса, 52/1 в Печерському районі м. Києва" до початку будівництва.
Актом прийому-передачі будівельного майданчика під будівництво житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва від 04.09.2012р. здійснено передачу зазначеного майданчика комісією ПАТ "ХК "Київміськбуд" Товариству з обмеженою відповідальністю "ТОВ "СПЕЦМЕХБУД 21" зокрема для виконання демонтажу будівель та споруд.
Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів регулюються Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Відповідно до ст.7 зазначеного Закону оцінка майна проводиться у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).
Згідно Звіту про оцінку активів Державного видавництва "Преса України" Державного управління справами: Будівель, споруд та передавальних пристроїв, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Анрі Барбюса, 51/2, у тому числі права користування земельною ділянкою площею 3,1863 га, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Анрі Барбюса, 52/1 від 06.12.2012р., виконану суб'єктом оціночної діяльності МПП "П.А.Н.", що діє на підставі Статут та Сертифікату ФДМ України суб'єкта оціночної діяльності№12345/11 від 11.08.2011р., справедлива ринкова вартість об'єкта оцінки на дату оцінки без ПДВ склала: НМА - право користування земельною ділянкою 175 389 000,00 грн.; земельні поліпшення, утому числі будівлі та споруди 52 291 112,00 грн.
Вих. №100-ЕР від 12.07.2012р. Українським товариством оцінювачів надано позитивну рецензію на зазначений звіт.
Суд зазначає, що за змістом звіту про оцінку вартість НМА - вартість права користування земельною ділянкою визначалась на основі аналізу ринкової інформації про пропозиції до продажу земельних ділянок з подальшим коригуванням на відсутність двох інших складових прав повної власності.
Згідно п. 3.2.1. договору від 01.08.2012р. обсяг участі замовника в будівництві включає надання генеральному підряднику права здійснити будівництво об'єкта на земельній ділянці при цьому здійснення функцій землекористувача земельної ділянки залишаються за замовником.
Таким чином, оскільки умовами договору від 01.08.2012р. не передбачено передачі, продажу прав на земельну ділянку від землекористувача - ДВ "Преса України" до будь-якої особи в тому числі і відповідача-1, сторонами правомірно не включено до компенсаційних сум, встановлену на підставі оцінки ринкову вартість права користування земельною ділянкою.
У відповідності до зазначеного, додатковою угодою №10 від 11.03.2014р. сторони домовились про здійснення розрахунків шляхом компенсації з боку генерального підрядника у сумі 67 343 125,94 грн. у т.ч. ПДВ 11 223 854,32 грн. з яких вартість об'єктів нерухомості, розміщених на земельній ділянці у розмірі 66 000 021,32 грн. у т.ч. ПДВ 11 000 003,55 грн. оплата права на забудову земельної ділянки у розмірі 1 343 104,62 грн. у т.ч.223 850,77 грн., шляхом отримання Замовником грошових коштів та майнових прав на квартири у м. Києві.
Тобто реалізація договору від 01.08.2012р. та договору №1773/ф від 25.09.2012р. не має наслідком завдання збитків Державному видавництву "Преса України" Державного управління справ.
Ст. 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт (ч.1). Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається (ч.).
Ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - органи державного архітектурно-будівельного контролю), - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
04.04.2013р. Державною будівельною інспекцією надано Дозвіл на виконання будівельних робіт №IY 114130940407, зміна даних у якому відбувалась Повідомленнями IY1251320584 від 24.07.2013р., IY320341330861 від 13.05.2014р.
Листом 08.04.2013р. №81 (вх.2741/1) повідомлено Печерську районну в місті Києві державну адміністрацію про отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Наказом №78-р/1 від 30.03.2012р. ДВ "Преса України" затверджено предпроектну документацію щодо будівництва житлово-офісно-торговельно розважального комплексу за адресою : вул. Анрі Барбюса, 52/1 в Печерському районі м. Києва.
16.10.2012р. отримано позитивний Експертний звіт №00-16-12/ЦБ ДП "Укрдержбудекспертиза" щодо розгляду проектної документації по проекту "Будівництво житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва.
17.10.2013р. Міністерством Культури України видано дозвіл №22-025/13з на проведення земляних робіт.
Наказом від 29.10.2012р. №185-р ДВ "Преса України" затверджено проектну документацію щодо будівництва житлово-офісно-торговельно розважального комплексу за адресою : вул. Анрі Барбюса, 51/1 в Печерському районі м.Києва.
28.05.2013р. отримано позитивний Експертний звіт №00-0407-13/ЦБ ДП "Укрдержбудекспертиза" щодо розгляду проектної документації по проекту "Будівництво житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва (коригування). 10.07.2013р. до якого було внесено доповнення.
Наведене свідчить про наявність необхідних дозволів на будівництво житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва.
Також суд відзначає, що Рішенням Київської міської ради від 06.10.2011р. №270/6486 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Державному видавництву "Преса України" Державного управління справами на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва для будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу" за результатами розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою Державному видавництву "Преса України" Державного управління справами, враховуючи лист Головного управління містобудування та архітектури від 23.08.2011 № 9483/0/18/27-11 на підставі ст.ст. 9, 123 Земельного кодексу України, п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішено надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Державному видавництву "Преса України" Державного управління справами на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва орієнтовною площею 3,19 га в постійне користування для будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу згідно з планом-схемою (додаток до рішення).
Судом встановлено, що рішенням Київської міської ради від 15.12.2011р. № 924/7160 "Про надання Державному видавництву "Преса України" Державного управління справами земельної ділянки для будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва" на підставі ст.ст. 92, 120, 123 Земельного кодексу України за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування, Київська міська рада вирішила: 1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Державному видавництву "Преса України" Державного управління справами для будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва. 2. Надати Державному видавництву "Преса України" Державного управління справами в постійне користування земельну ділянку площею 3,1863 га для будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва за рахунок земель, відведених відповідно до пункту 4 рішення Київської міської ради від 17.12.98 № 85/186 "Про оформлення права користування земельними ділянками", право користування якими посвідчено державним актом на право постійного користування землею від 30.12.99 № 79/4-00032.
Відповідно до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №9389735 від 02.03.2012р., зареєстрованого 02.03.2012р. за №02-3-00137, Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами є постійним землекористувачем земельної ділянки площею 3,1863 га за адресою: вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі міста Києва, кадастровий номер 8000000000:79:067:0001.
11.03.2013р. Київською міською державною адміністрацією прийнято розпорядження № 299 "Про виконання робіт з інженерної підготовки під забудову земельної ділянки на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі".
03.10.2013р. Київською міською державною адміністрацією прийнято розпорядження № 1771 "Про тимчасове зайняття тротуарів на вулицях Анрі Барбюса, Сидора Ковпака, Академіка Філатова у Печерському районі" відповідно до ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.6, 22, 23, 26 Закону України "Про дорожній рух".
02.04.2014р. Київською міською державною адміністрацією прийнято розпорядження №350 "Про будівництво інженерних мереж до житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вулиці Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі" відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про дорожній рух".
21.11.2013р. Київською міською державною адміністрацією прийнято розпорядження від 21.11.2013р. №2118 "Про надання публічному акціонерному товариству "Холдингова компанія "Київміськбуд" дозволу на видалення зелених насаджень на вулиці Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі".
30.04.2014р. Київською міською державною адміністрацією прийнято розпорядження № 540 "Про надання публічному акціонерному товариству "Холдингова компанія "Київміськбуд" дозволу на видалення зелених насаджень на вулиці Анрі Барбюса, вулиці Ковпака, вулиці Академіка Філатова, перетині вулиці Академіка Філатова та вулиці Саперне Поле, бульварі Дружби народів, перетині бульвару Дружби народів та Залізничного шосе у Печерському районі".
21.08.2012р. між ДВ "Преса України", ПАТ "ХК "Київміськбуд", ТОВ "СПЕЦМЕХБУД 21" підписано Акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:79:067:0001.
Відповідно до вимог ст. 36 Закону України "Про землеустрій" складено Технічний звіт щодо ґрунтового обстеження земельної ділянки, що перебуває в постійному користування у Державного видавництва "Преса "України" Державного управління справами у Печерському районі по вул. Анрі Барбюса, 52/1 міста Києва, затверджений ДП "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".
Отже, суд відзначає, що Рішенням Київської міської ради від 15.12.2011р. №924/7160 Державному видавництву "Преса України" Державного управління справами надано земельну ділянку для будівництва житлово-офісно-торговельно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва". На підставі зазначеного рішення видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №9389735 від 02.03.2012р.відповідно до якого Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами є постійним землекористувачем земельної ділянки площею 3,1863 га за адресою: вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі міста Києва, кадастровий номер 8000000000:79:067:0001.
Ст.123 Земельного кодексу України встановлено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування відповідно до якого надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Ст. 20 Земельного кодексу України регламентує встановлення та зміну цільового призначення земель. Так, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (ч.1). Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення (ч.2). Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою (ч.5).
Отже, зміна цільового використання земельної ділянки по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва відноситься до компетенції Київської міської ради.
У відповідності до зазначених норм права, що регулюють земельні правовідносини, Рішенням Київської міської ради від 15.12.2011р. №924/7160 земельну ділянку по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва віднесено до земель житлово-громадської забудови.
Також суд відзначає, що відповідно до висновку №33 від 29.02.2012р. КО "Інститут Генерального плану м. Києва зазначено, що функціональне призначення земельної ділянки по вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва відповідно до Генерального плану м. Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року - територія промисловості.
Відповідно до матеріалів проекту Генерального плану розвитку м. Києва та його приміської зони до 2025 року зазначена земельна ділянка - територія перспективної житлово-громадської забудови, земельна ділянка не відноситься до Переліку територій і обєктів природно-заповідного фонду".
З урахуванням рішення Київської міської ради від №270/6486 від 06.10.2011р. КО "Інститут генерального плану м. Києва" здійснено роботи з урахування розташування даного комплексу в частині зміни функціонального призначення на територію перспективної житлово-громадської забудови.
ТОВ "Консалтинговий центр "Маркон" на замовлення ДВ "Преса України" 07-08 липня 2012р. було проведено аналітичне дослідження оптимального та найбільш ефективного використання земельної ділянки площею 3,1863 за адресою: м. Київ, вул. Анрі Барбюса, 52/1 за висновком якого, виходячи з ресурсного потенціалу земельної ділянки, її розташування, площі, оточуючої інфраструктури стверджується, що найбільш ефективним є комерційне використання (офісно-торговій, житловий, торгово-розважальний комплекси), а не існуюче, повязане з промисловою діяльністю.
У цьому аспекті суд відзначає, що правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлено Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Ст.18. Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює, що план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ), плану земельно-господарського устрою та містобудівного кадастру з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Невід'ємною складовою плану зонування території (у складі генерального плану чи окремо) є проект землеустрою щодо впорядкування території населеного пункту.
План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови, ландшафтної організації території.
Ст. 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлює особливості регулювання земельних відносин при здійсненні містобудівної діяльності зазначає, що документація із землеустрою розробляється з урахуванням положень плану зонування та/або детального плану території (ч.1).
У разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється. (ч.3.)
Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється. (ч.4).
Разом з тим, відповідно до п.1 Розділу V (Прикінцеві положення) Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім: 1) частин третьої та четвертої статті 24, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.
Законом України від 17.11.2011 р. № 4052-VI, що вступив в силу 11.12.2011р. підпункт 1 пункту 1 розділу V із змінами, викладено у наступній редакції: 1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім: 1) частин третьої та четвертої статті 24, які набирають чинності з 1 січня 2013 року.
Таким чином, як на час прийняття рішення Київської міської ради від 15.12.2011р. №924/7160 і видачі державного акту, так і на час укладання Договору від 01.08.2012р. та Договору №1773/Ф від 25.09.2012р. заборона щодо зміни цільового призначення земельної ділянки без врахування плану зонування території та/або детальному плану території не набула чинності.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що спірний договір відповідає вимогам чинного законодавства України, а позов визнається судом необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до частин 1 та 3 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, відповідно до яких, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Згідно з ч. 3 ст. 215 ЦК України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Пунктом 2.10. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 11 від 29.05.2013р. "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними", якщо чинне законодавство прямо не визначає кола осіб, які можуть бути позивачами у справах, пов'язаних з визнанням правочинів недійсними, господарському суду для вирішення питання про прийняття позовної заяви слід керуватися правилами статей 1 і 2 ГПК. Отже, крім учасників правочину (сторін за договором), а в передбачених законом випадках - прокурора, державних та інших органів позивачем у справі може бути будь-яке підприємство, установа, організація, а також фізична особа, чиї права та охоронювані законом інтереси порушує цей правочин.
Отже, виходячи із наведених приписів, позивач, звертаючись до суду із даним позовом та вимагаючи визнати недійсним договір №1773/Ф від 25.09.2012р. про реалізацію проекту будівництва житлово-офісно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва, укладений між Публічним акціонерним товариством "Холдингова компанія "Київміськбуд" та Товариством з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21", не будучи його стороною, зобов'язаний довести, яким чином оспорюваний ним договір порушує (зачіпає) його права та законні інтереси.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Тобто, порушення або оспорювання прав та інтересів особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковими; обов'язком позивача, відповідно до ст. 33 ГПК України є доведення/підтвердження/ в установленому законом порядку наявності факту порушення або оспорювання його прав та інтересів.
Однак, позивачем не доведено в установленому порядку порушення його прав та інтересів внаслідок укладення оспорюваного договору.
Разом з тим, посилання позивача на можливість залучення Товариства з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС" до будівництва житлово-офісно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва є тільки припущенням позивача та не свідчить про порушення його прав.
Суд зазначає, що уявлення позивача про невідповідність оспорюваного договору нормам чинного законодавства та відсутності при цьому порушень прав та інтересів позивача, не є підставою для визнання такого договору недійсним в судовому порядку, оскільки, завданням суду є саме захист порушених або оспорюваних прав та інтересів особи.
Оскільки, спірний договір укладений у відповідності до вимог законодавства, позивач не є стороною договору №1773/Ф від 25.09.2012р. про реалізацію проекту будівництва житлово-офісно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва, обставин, які б свідчили про те, що укладення оспорюваного договору впливає на права та обов'язки відсутні, то суд дійшов висновку про безпідставність доводів позивача про порушення його прав та інтересів внаслідок укладення оспорюваного договору.
Статтею 4-3 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Враховуючи вищенаведене, те, що позивачем не доведено правомірності своєї позиції та враховуючи безпідставність заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з підстав зазначених в позовній заяві.
Підсумовуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС" до Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд", Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" про визнання недійсним договору №1773/Ф від 25.09.2012р. про реалізацію проекту будівництва житлово-офісно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва, укладеного між Публічним акціонерним товариством "Холдингова компанія "Київміськбуд" та Товариством з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21".
Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України покладається на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "СМ БУД-СЕРВІС" до Публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд", Товариства з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" про визнання недійсним договору №1773/Ф від 25.09.2012р. про реалізацію проекту будівництва житлово-офісно-розважального комплексу на вул. Анрі Барбюса, 52/1 у Печерському районі м. Києва, укладеного між Публічним акціонерним товариством "Холдингова компанія "Київміськбуд" та Товариством з обмеженою відповідальністю "СПЕЦМЕХБУД 21" відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено: 04.09.2014р.
Суддя О.В. Гулевець