КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/802/14-а
Провадження №2-а/319/21/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2014 року смт Куйбишеве
Суддя Куйбишевського районного суду Запорізької області Солодовніков Р.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізькій області, про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання призначити пенсію за віком,-
В С Т А Н О В И В :
До Куйбишевського районного суду Запорізької області 01 вересня 2014 року звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізькій області (далі - відповідач) щодо призначення пільгової пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку до 5 років.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988-1990 роках, що підтверджується його посвідченням та довідками про командирування його до зони відчуження. 04 серпня 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за віком, посилаючись на ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідач своїм рішенням відмовив йому у призначенні цієї пенсії. Враховуючи викладене, позивач вважає дії відповідача протиправними, просить зобов'язати відповідача призначити йому пільгову пенсію.
Представник відповідача проти позову заперечує, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що позивач звертався за призначенням пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як він працював на території радіоактивного забруднення в 1988 - 1989 роках. На підтвердження факту роботи надав посвідчення учасника в 1988 - 90 р. наслідків аварії на ЧАЕС, чотири довідки про направлення у відрядження для виконання робіт пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та про кількість відпрацьованих днів. Рішенням №2 від 06 серпня 2014 року відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відмова мотивована тим, що з наданих позивачем документів не був підтверджений факт того, що позивач у 1988 році фактично відпрацював не менше 30 днів, що дає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років.
Ухвалою Куйбишевського районного суду Запорізької області у цій справі від 02 вересня 2014 року за позовними вимогами ОСОБА_1 відкрито скорочене провадження.
Право позивача на оскарження бездіяльності відповідача, який згідно змісту п.7 ст.3 КАС України є суб'єктом владних повноважень, уповноважений державою на надання визначених Законом пільг, визначено ст.ст.4,6, п.1 ч.1 ст.17 КАС України.
Предметом спору у даній адміністративній справі є право позивача на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, передбачених ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» та захист цього права від порушень з боку органів пенсійного фонду як суб'єкта владних повноважень, уповноваженого державою на призначення та виплату визначеної вищезазначеним Законом пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтями 71,72 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом.
Суд, дослідивши матеріали справи, розглянувши надані докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, на підставі наступного:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988-90 роках, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 22 грудня 1992 року Запорізькою райдержадміністрацією (а.с.8).
Відповідно до записів у трудовій книжці, ОСОБА_1 з 1984 року по 1989 рік працював у Бердянському автотранспортному підприємстві №12306, а з 1989 року по 1995 рік у Пологівського автотранспортного підприємства №12337.
На підставі наказу Бердянського автотранспортного підприємства №12306 №К-31 від 18.20.1988 року позивач був направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та знаходився на цих роботах з 18 жовтня 1988 року по 18 листопада 1988 року в місті Чорнобиль.
За цей період йому була виплачена заробітна плата в 2-х кратному розмірі, відомість №11 від 28.11.88 року, що підтверджується довідкою від 17.11.1992 № 841, виданою Бердянським АТП №12306 (а.с. 20).
Згідно із довідкою Київського АТП -33027, командирований ОСОБА_1 за час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС з 18 по 31 жовтня 1988 року відпрацював 14 днів, 176 годин (а.с.11).
Факт роботи позивача у зоні відчуження у вказаний період також підтверджено довідкою Пологівського автотранспортного підприємства №12337 від 12.09.1991 року №70, відповідно до якої ОСОБА_1 був відряджений в 30-ти кілометрову зону Чорнобильської АЕС для проведення робіт пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в якості водія з 18.10.1988 р. по 18.11.1988 р. та з 12.12.1989 р. по 12.01.1990 р. (а.с.19).
Згідно із довідки АТП-13027 за час роботи з 12 по 31 грудня 1989 року відпрацьовано 20 днів, 235 годин (а.с.22).
На думку суду, надані ОСОБА_1 довідки про періоди роботи в зоні відчуження не мають суперечностей, оформлені на відповідних фірмових бланках, мають підписи посадових осіб та скріплені печатками.
З огляду на викладене вбачається, що ОСОБА_1 дійсно знаходився зоні відчуження ЧАЕС з 18 жовтня 1988 року по 18 листопада 1988 року та з 12 грудня 1989 р. по 12 січня 1990 р., де проводив роботи, що пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Стаття 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали … у 1988 році - не менше 30 календарних днів … встановлено зменшення пенсійного віку на 5 років.
У відповідності із ст.ст. 10, 14, 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів…
Постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій» відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції яка діяла на момент виникнення правовідносин між сторонами, пунктом 5 якого передбачено, що днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення пенсії.
Абзацом сьомим підпункту «ґ» пунктом 7 Положення визначено, що до заяви для призначення пенсії особа повинна надати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питань від 09.03.1988 № 122, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач 04 серпня 2014 року звернувся з заявою до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізькій області з питанням призначення йому пільгової пенсії, надав документи на підтвердження трудового стажу та документи, що підтверджують спеціальний статус заявника як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988-1990 роках (а.с.17-22).
Рішенням комісії №2 від 06 серпня 2014 року управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізькій області, позивачу було безпідставно відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС третьої категорії, з посиланням на те, що надані позивачем документи не підтверджують фактичну кількість відпрацьованих 30 днів (а.с.9).
Як встановлено судом, подані позивачем документи не викликають сумніву щодо його перебуванні у зоні відчуження у період роботи з 18 жовтня 1988 року по 18 листопада 1988 року (30 календарних днів) та з 12 грудня 1989 р. по 12 січня 1990 р. (30 днів), отже звернувшись за призначенням пенсії позивач надав усі необхідні документи та дотримався всіх вимог законодавства, отже рішення відповідача про відмову у призначення пенсії позивачу на пільгових умовах є незаконним, а тому позовні вимоги про визнання неправомірними дій та зобов'язання призначити пенсії на пільгових умовах є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В той же час, відповідно до приписів частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того, відповідно до п. 43 Постанови ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 року « Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій», право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію, а на Відповідача покладено обов'язок, у разі необхідності, проводити зустрічні перевірки, у тому числі, і уточнюючих довідок про стаж роботи, що прямо визначено пунктом 38 вказаного Порядку, а саме: при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Аналіз діючого законодавства свідчить про те, що коли у пенсійного органу виникають питання щодо неналежного оформлення необхідних для призначення пенсії документів, він вправі провести відповідну їх перевірку (здійснити запити за місцем роботи позивача, архіву, тощо).
Однак відповідачем така перевірка проведена не була, а відразу прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії без належного обґрунтування, односторонньо і нерозсудливо.
Відповідно до паспорту громадянина України, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 року виповнилося 55 років, в зв'язку з чим він має право на отримання пільгової пенсії за віком із зниженням пенсійного віку з моменту його звернення до відповідача, а саме з 04 серпня 2014 року.
Керуючись ст.ст.2,8-12,69,71,94,158-163,256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізькій області, про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання призначити пенсію за віком, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізькій області щодо відмови в призначення пільгової пенсії у відповідності до статті 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію відповідно до статті 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку з 04 серпня 2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 73,08 (сімдесят три грн 08 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі скарги через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Р.С.Солодовніков