Постанова № 40413401, 02.09.2014, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
02.09.2014
Номер справи
242/2700/14-а
Номер документу
40413401
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №242/2700/14-а

Провадження № 2-а/242/168/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2014 року Селидівський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Кідрон О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в якому зазначила, що вона є матір»ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває на обліку в УПСЗН Селидівської міської ради як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. УПСЗН їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахованій особі у розмірі 130 грн. Вважає дії відповідача щодо призначення допомоги в такому розмірі, неправомірними. Просить суд, визнати неправомірними дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати не в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2014 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі меншому за встановлений статтею 43 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням»; стягнути з УСЗН Селидівської міської ради на її користь недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2014 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 5412 грн., згідно до статті 43 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» з урахуванням виплачених сум та підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму; стягнути на її користь витрати, пов»язані з розглядом справи.

Позивач в судове засідання не з»явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Надала заяву, в якій просить розглянути справу без її участі.

Представник відповідача в судове зсідання не з»явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Надала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги не визнає. В письмовому запереченні зазначила, що ОСОБА_1 було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно ст..15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-ХІІ. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв»язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб»єктів підприємницької діяльності. Відповідно до ч.1 ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Ця норма діє з 1 січня 2008 р. в наведеній редакції на період 2013 р. не зупинялася, неконституційною не визнавалася. Та редакція ст.. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-ХІІ припинила свою дію з 1 січня 2008 року. Крім того, зазначив, що УПСЗН не є органом, який здійснює виплати допомоги по догляду за дитиною застрахованим особам з коштів Фонду, а призначає та виплачує кошти з Державного бюджету України. Відповідно до ч.1, ч.4 ст.48 Бюджетного кодексу України УПСЗН може брати бюджетні зобов»язання(перераховувати) та здійснювати платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, і будь-які зобов»язання, взяті УПСЗН без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України(рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов»язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов»язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов»язань не здійснюються. Просить суд, відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог та звільнити УСЗН від сплати судових витрат.

У зв'язку з вищевикладеним, згідно ст.ст.41, 122 ч.4 КАС України, суд розглядає справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Судом встановлено, що позивач є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і має право отримувати допомогу по догляду за дитиною у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року. Перебуває на обліку в УПСЗН Селидівської міської ради з серпня 2012 року як одержувач державних допомог відповідно ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Рішенням УПСЗН Селидівської міської ради від 06.08.2012 р. ОСОБА_1 було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст..15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.12.1993 № 2811-ХІІ(із змінами, внесеними із Законом № 107-VІ від 28.12.2007) та постанови Кабінету Міністрів України»Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» від 27.12.2001 № 1751. Вона отримує допомогу по догляду за дитиною - дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку з 29.08.2012 р. по ІНФОРМАЦІЯ_2. у розмірі 130,00 грн. щомісячно.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Тобто, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції з 01.01.2002 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законами України "Про державний бюджет України" на 2009-2010 роки передбачалося, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Законом України "Про державний бюджет України на 2011 рік", Законом України "Про державний бюджет України на 2012 рік",Законом України "Про державний бюджет України на 2013 рік" та Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік"взагалі не було передбачено жодних обмежень щодо призначення та виплати вказаного виду допомоги.

Згідно абз. 1 п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, з наступними змінами, відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Відповідно до ч. 4 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ч. ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 25 грудня 2012 року.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Разом з тим, судом приймається до уваги, що згідно Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", з 01 липня 2014 року внесено зміни до Закону України "про державну допомогу сім"ям з дітьми" та виключено розділ ІV цього Закону "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку".

Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

З урахуванням наведеного, вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне позов задовольнити та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 включно, зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 включно, в розмірі передбаченому ст.15 Закону України «Про державну допомогу дітям з дітьми», а також зобов'язати відповідача нараховувати та проводити виплату позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі передбаченому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» до змін в законодавстві України з даних питань.

На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.19, ч.2 ст.152 Конституції України, ст.ст.2, 6, 8, 9, 11, 41, 69, 104, 122 ч.3,159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 включно.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 включно, в розмірі передбаченому ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області нараховувати та проводити виплату ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку в розмірі передбаченому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» до змін в законодавстві, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 включно.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Суддя