ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2014 року м. Львів № 813/4810/14
12 год. 01 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Бобик Л.В.;
відповідача: ОСОБА_2;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Бродівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Бродівський районний центр зайнятості (далі - Бродівський РЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2) про стягнення коштів в сумі 11562,68 грн. Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач з 12.02.2010 року по 06.02.2011 року і з 21.02.2012 року по 14.02.2013 року перебував на обліку у Бродівському РЦЗ та незаконно отримував допомогу по безробіттю протягом зазначених періодів, оскільки одночасно був зареєстрований як фізична особа-підприємець, але про ці обставини центру зайнятості не повідомив. В результаті, з 12.02.2010 року по 06.02.2011 року і з 21.02.2012 року відповідачу безпідставно виплачувалась допомога по безробіттю на загальну суму 11562,68 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов повністю з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні щодо обов'язку сплати зазначених коштів не заперечував.
Суд заслухав пояснення позивача та відповідача, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, на підставі його заяв від 12.02.2010 року та від 21.02.2012 року, було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. Згідно довідок Бродівського РЦЗ від 03.07.2014 року за період з 12.02.2010 року по 06.02.2011 року і з 21.02.2012 року по 14.02.2013 року за час перебування на обліку відповідачем отримано допомогу по безробіттю на загальну суму 11562,68 грн.
28.02.2014 року Бродівським РЦЗ проведено розслідування страхових випадків та обґрутованості виплат матеріального забезпечення відповідача відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». За результатами розслідування складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, яким встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 03.02.1997 року.
На підтвердження цього факту, позивачем долучено копію Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №18255416 від 27.02.2014 року, з якого вбачається, що ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа - підприємець 03.02.1997 року Реєстраційною службою Рівненського міського управління юстиції Рівненської області. Крім цього, згідно листа №02.4-06/37 від 17.06.2014 року, ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа - підприємець Бродівською районною державною адміністрацією Львівської області 31.10.2001 року.
Судом встановлено, що підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 було припинено лише 16.05.2014 року (Реєстраційною службою Рівненського міського управління юстиції Рівненської області) та 28.07.2014 року (Реєстраційною службою Бродівського районного управління юстиції Львівської області).
Отже, під час перебування на обліку у центрі зайнятості відповідач належав до категорії зайнятого населення, тому не мав права отримувати допомогу по безробіттю. Приховування відповідачем факту реєстрації фізичної особи-підприємця зумовило безпідставну виплату йому допомоги в сумі 11562,68 грн.
07.03.2014 року Бродівський РЦЗ надіслав ОСОБА_2 претензію про відшкодування коштів №471/07/11 про необхідність повернення безпідставно отриманих коштів у зв'язку з безробіттям. Даний лист відповідач отримав 18.03.2014 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення. Втім, ОСОБА_2 зазначену вимогу позивача не виконав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із ст.ст. 1, 2 Закону України «Про зайнятість населення» в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які, зокрема, самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю. Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших, передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості, як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що одним з видів забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Відповідно до вимог пп. 2, 3 ст. 36 вищезазначеного Закону, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних (постанова Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року №219 - діяла на час реєстрації відповідача), передбачено, що для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах.
Проте відповідач у заявах про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю зазначив, що «як суб'єкт підприємницької діяльності не зареєстрований» та власноручно підписався.
Згідно п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним №60/62 від 13.02.2009 року, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, Закон відносить до зайнятого населення. У зв'язку з чим, вони не можуть бути зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Станом на дату судового розгляду справи відповідачем не надано доказів добровільної сплати коштів в сумі 11562,68 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.
Частиною 3 ст. 112 КАС України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову. Враховуючи пояснення відповідача та визнання ним адміністративного позову повністю, докази, долучені до матеріалів справи та досліджені у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтовані і підлягають задоволенню.
З урахуванням положень ст. 94 КАС України судові витрати у формі судового збору у даній справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 112,122, 128, 136, 160-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Бродівського районного центру зайнятості кошти в сумі 11562 (одинадцять тисяч п'ятсот шістдесят дві) грн. 68 коп. на р/р 37175301900022 в УДКСУ у Бродівському районі Львівської області, МФО 825014, код ЗКПО 23966573, ЄДРПОУ 20848943.
Судовий збір зі сторін стягувати не слід.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 11.09.2014 року.
Суддя Клименко О.М.