ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Прищепа Т.П.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"28" серпня 2014 р. Справа № 277/245/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Хаюка С.М.,
при секретарі Степанській А.В. ,
за участю
представників позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Рембудсервіс" на постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від "06" червня 2014 р. у справі за позовом Приватного підприємства "Рембудсервіс" до Ємільчинської селищної ради Ємільчинського району Житомирської області, за участю третьої особи Відділу Держземагенства в Ємільчинському районі Житомирської області про скасування рішення ,
ВСТАНОВИВ:
ПП "Рембудсервіс" звернулося до суду з адміністративним позовом до Ємільчинської селищної ради про скасування рішення двадцять першої сесії 6 скликання Ємільчинської селищної ради від 25 грудня 2013 року № 762.
Позов обґрунтовано тим, що рішенням 21 сесії 6 скликання Ємільчинської селищної ради від 25.12.2013 року № 762 "Про внесення змін до земельно-облікових документів" було внесено зміни в державну статистичну звітність за формою 6-зем та 2-зем, при цьому знято з обліку земельні ділянки користувачів загальною площею 5,6 га. з земель громадської забудови в межах населених пунктів, а саме ВАТ "Спецмонтажбуд", Ємільчинська БДМ "Укрдержактивізаціябуд" та ПП "Рембудсервіс" площею 4,20 га. в зв'язку з неоформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, як таких що порушують Земельне законодавство України. Вищевказані земельні ділянки переведено до земель резерву смт. Ємільчине.
Постановою Ємільчинського районного суду від 06.06.2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, ПП "Рембудсервіс" звернулося до суду із апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 29.08.2003 року проведена державна реєстрація приватного підприємства "Рембудсервіс". Відповідно до статуту ПП "Рембудсервіс", підприємство є юридичною особою, має круглу печатку із зазначенням ідентифікаційного коду, штампів із своєю назвою і емблемою та інші атрибути. ПП "Рембудсервіс" є правонаступником Ємільчинського районного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" об'єднання Житомироблагробуд. Статутний фонд підприємства створено в розмірі 300 тис. грн. за рахунок майна, переданого Засновнику зборами засновників Ємільчинського "Райагробуду" від 18.03.2003 року, протокол № 1, та зборами колективу "Райагробуду" протокол від 13.08.2003 року. Розділом "облік господарської діяльності" статуту ПП "Рембудсервіс" передбачено, що підприємство проводить оперативний, бухгалтерський облік та звітність перед державними органами і фондами у відповідності з вимогами законодавства України.
Рішенням двадцять першої сесії Ємільчинської селищної ради від 25.12.2013 року № 762 "Про внесення змін до земельно-облікових документів", внесено зміни в державну статистичну звітність за формою 6-зем та 2-зем, при цьому знято з обліку земельні ділянки користувачів громадської забудови в межах населених пунктів ПП "Рембудсервіс" по вул. Жовтня площею 4,20 га. в зв'язку з не оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, як таких, що порушують Земельне законодавство України та переведено до земель резерву смт. Ємільчине.
Не зважаючи на те, що у мотивувальній частині рішення зазначено зовсім інші його мотиви прийняття, фактично воно прийнято у зв'язку з не оформленням позивачем правовстановлюючих документів на земельні ділянки, як такі, що порушують земельне законодавство України.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції посилався на те, що порушень законодавства Ємільчинською сільрадою при прийнятті рішення щодо внесення змін в державну статистичну звітність за формою 2-зем та 6-зем. не було, а тому позовні вимоги ПП "Рембудсервіс" не підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Суб'єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт.
З матеріалів справи вбачається, що ПП "Рембудсервіс" є правонаступником Ємільчинського районного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" об'єднання Житомир облагробуд, тому до позивача крім прав та обов'язків даного підприємства перейшло право постійного користування землею у розмірі 4,20 га., яка була надана реорганізованому підприємству для виробничих потреб на підставі рішення Ємільчинської селищної ради Ємільчинського району Житомирської області народних депутатів від 25.04.1996 р., про що виданий державний акт на право постійного користування землею серії ЖТ 14-12 №00019 від 04.06.1996 р. Дана земельна ділянка використовується ПП "Рембудсервіс" для реалізації своїх цілей та завдань.
Крім того, матеріали справи свідчать, що відповідно до Земельного Кодексу України, ЗУ "Про підприємства", ЗУ "Про плату за землю" підприємство з 1996 р. за користування земельною ділянкою сплачувало земельний податок, дотримуючись свого обов'язку як землекористувач. Даний факт відповідачем не заперечувався.
Згідно ст. 92 ЗК України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіти і користуватися земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку, а права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Пунктом 6 розділу 10 Земельного Кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 01.01.2008р переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
При переоформленні право постійного користування земельними ділянками, наданими для ведення селянських (фермерських) господарств, у довгострокову оренду строк оренди визначається селянським (фермерським) господарством відповідно до закону.
Положення п.6 розділу 10 Земельного Кодексу України втратили чинність, як такі, що не відповідають Конституції Україні в частині зобов'язання переоформити право постійного користування земельного ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення на підставі рішення Конституційного суду України №5-рп/2005 від 22.09.2005 р.
Отже, ст.92 Земельного Кодексу України не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установлених законодавством порядку до його переоформлення.
Граничних термінів переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право оренди або власності законодавство не встановлює.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відсутність у ПП "Рембудсервіс" правовстановлюючих документів на користування спірною земельною ділянкою не може розглядатися як відсутність у нього права землекористування взагалі, адже право користування земельною ділянкою набуто ним, як правонаступником Ємільчинського районного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" об'єднання Житомироблагробуду, якому була надана вказана земельна ділянка на праві постійного користування, що оформлено Державним актом на право постійного користування спірною земельною ділянкою.
Крім того, норми законодавства, на які в своєму рішення послався відповідач, не надають йому права вносити зміни до державної статистичної звітності, також зазначеними нормами не надано відповідачу права переводити зайняті земельні ділянки до земель запасу.
Порядок ведення статистичної звітності за формою 6-зем та 2-зем визначено Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою Наказом Державного комітету статистики України від 05.11.1998 року №377.
Поняття земель запасу визначено у ч.2 ст.19 ЗК України, яка передбачає, що до земель запасу можуть бути віднесені виключно земельні, які не надані у власність або у користування громадян чи юридичних осіб.
Частиною 3 статті 24 визначено, що за рішенням відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування земельні ділянки переводяться до земель запасу або надаються іншим громадянам та юридичним особам для використання за їх цільовим призначенням лише у разі ліквідації підприємства, установи, організації, які мали ці земельні ділянки у постійному користуванні.
Невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, а так само порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення згідно ст.202 КАС України.
Враховуючи викладене, судове рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового - про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Рембудсервіс" задовольнити, постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від "06" червня 2014 р. скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати Рішення 21 сесії Ємільчинської селищної ради Ємільчинського району Житомирської області від 25.12.2013 №762 щодо внесення змін у державну статистичну звітність, зняття з обліку земельних ділянок, переведення земельних ділянок до земель запасу в частині земельної ділянки користувача ПП "Рембудсервіс" площею 4.20 га.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч
судді: (підпис) І.Ф.Бондарчук
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя _______ Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "02" вересня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Приватне підприємство "Рембудсервіс" вул.Жовтня,37,смт.Ємільчине,Ємільчинський район, Житомирська область,11200
Представник ОСОБА_4 АДРЕСА_1.
3- відповідачу/відповідачам: Ємільчинська селищна рада Ємільчинського району Житомирської області вул. Леніна, 55,смт.Ємільчине,Ємільчинський район, Житомирська область,11200
4-третій особі: Відділ Держземагенства в Ємільчинському районі Житомирської області - вул.Блюхера,9,смт.Ємільчине,Ємільчинський район, Житомирська область,11201,