Рішення № 40400332, 09.09.2014, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
09.09.2014
Номер справи
904/6288/14
Номер документу
40400332
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.14р. Справа № 904/6288/14

за позовом Прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", м. Київ

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Красота О.І.

Представники:

від прокурора: Ягольник Г.В. посв. №01643 від 12.04.3013 року;

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Левченко О.А. дов. №252 від 11.12.2013 року ;

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська (далі-Прокурор) звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (далі-Позивач) до Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (далі-Відповідач) і просить суд:

- внести зміни до п. 1.3 Договору оренди земельної ділянки від 07.10.2002 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укртелеком", 07.10.2002 року посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрованого в реєстрі за №2964, державна реєстрація якого відбулась 22.10.2002 року за №2333, виклавши його у наступній редакції:

"1.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 06.08.2014 року становить 618 758,60 грн.";

- пункт 3.1 Договору оренди земельної ділянки від 07.10.2002 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укртелеком", 07.10.2002 року посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрованого в реєстрі за №2964, державна реєстрація якого відбулась 22.10.2002 року за №2333 - виключити;

- внести зміни до п. 3.2 Договору оренди земельної ділянки від 07.10.2002 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укртелеком", 07.10.2002 року посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрованого в реєстрі за №2964, державна реєстрація якого відбулась 22.10.2002 року за №2333, виклавши його у наступній редакції:

"3.2. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 18 562,76 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом".

Прокурор в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав.

Позивач у судове засідання не з'явився. Відзив на позов та документи витребувані ухвалою господарського суду до суду не надав. Клопотання про відкладення розгляду спору та письмові пояснення причин такої неявки на адресу суду не надходило.

Представник Відповідача у судовому засіданні посилаючись на відзив на позов, з позовними вимогами не погоджується, вважає відсутнім порушене право Позивача, просить суд в задоволенні позову відмовити.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника Позивача, оскільки останній повідомлений про час та місце судового засідання належним чином, а в матеріалах справи наявні документи необхідні для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу сторонами не подавалось.

В порядку ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора та представника Відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

07.10.2002 року між Позивачем (далі-Орендодавець) та Відповідачем (далі-Орендар) був укладений Договір оренди земельної ділянки, посвідчений 07.10.2002 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстровим 2964, зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 22.10.2002 року за №2333 (далі-Договір).

Відповідно до умов вказаного Договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду земельну ділянку площею 0,0844 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АНД район, вул. Людмили Мокієвської, 12-Б, для фактичного розміщення АТС-208, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 63191029 згідно з планом земельної ділянки, що додається. (п. 1.1 Договору).

Згідно пункту 1.2 Договору, підставою для передачі земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 19.06.2012 №269/2.

Пунктом 1.3 Договору передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладення Договору 186 525,16 грн.

Земельна ділянка передається до 19.06.2027 року. Після закінчення терміну Договору його дія скінчиться. (п. 2.1 Договору).

Сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 46 631,30 грн. (п. 3.1 Договору).

Відповідно до пункту 3.2 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем розташування земельної ділянки щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.

Розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку. (п. 3.3 Договору).

Пунктом 4.1 Договору передбачено, що цільове призначення земельної ділянки фактичне розміщення будівлі АТС-208.

Зміна умов Договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов Договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку. (п.п. 8.1, 8.2 Договору).

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст.288.5.1. вказаного кодексу (Підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 в редакції Закону № 1166-VII від 27.03.2014) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Прокурор вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди землі від 07.10.2002 року, що і стало причиною спору.

Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

З метою приведення раніше укладених договорів оренди земельних ділянок у відповідність до діючого законодавства, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011 р. (а.с. 18) "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства".

Пропозиція міського голови була також опублікована в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради (газета "Наше Місто" від 29.05.2014 №26 (3756) (а.с. 19) в офіційному повідомленні. Відповідно до повідомлення Відповідачу необхідно було у двотижневий строк, з моменту опублікування повідомлення (до 12.06.2014 року) звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладання додаткового договору. Проте у строк, визначений повідомленням, Відповідач відповіді на вказану вимогу не надав, додатковий договір не підписав.

На час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди земельної ділянки від 07.10.2002 року до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України сторонами суду не надано.

Згідно доданого Прокурором до позову витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянка, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,0844 га станом на 06.08.2014 року становить 618 758,60 грн. (а.с. 17).

З розрахунку річної орендної плати за землю за 2014 рік, виконаного ДПІ в АНД районі м.Дніпропетровська, за земельну ділянку, яку було передано в оренду Відповідачу, вбачається, що річна орендна плата за орендовану земельну ділянку становить 18 562,76 грн./рік.

Відповідно до частин 4 та 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно з законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно частини 2 статті 12 цього Закону нормативно-правові акти з проведення оцінки земель які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок в силу положень статті 13 названого Закону приводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормами статі 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Відповідно до положень статей 20 та 23 цього Закону за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативно грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки землі урегульований "Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", затвердженим спільним наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Українською академією аграрних наук від 27.01.2006р. за №18/15/21/11.

Пунктом 1.3 Порядку передбачено, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку… орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Стаття 33 Господарського кодексу України зобов'язує кожну сторону довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. В даному випадку вимоги прокурора про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зокрема до нормативної грошової оцінки можуть бути задоволені тільки на підставі виданого у відповідності з вимогами вищезазначеного Порядку витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Отже, наданий міською радою витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним доказом в розумінні ст. 34 ГПК України.

Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст.30 Закону України "Про оренду землі").

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в розмірі який не може бути менший 3 відсотків нормативної грошової оцінки, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до п.1.3 в частині встановлення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та до п.3.2 Договору, в частині встановлення терміну та часток розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, а також виключення з тексту Договору п.3.1.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Крім того, щодо правовідносин викладених у позовній заяві стосовно вказаного предмету спору, існує і правова позиція Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 27.12.2010 року по справі №27/15-10, та яка прийнята за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.

У відповідності до норм ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання стосовно стягнення судових витрат за вказаними позовними вимогами, суд враховуючи вимогу Позивача (Дніпропетровської міської ради) від 07.02.12р. за №7/22-325 "Про приведення договорів оренди землі до вимог законодавстваЙ, яка направлялась Відповідачу на підставі рішення міської ради за №216/8 від 02.02.11р. (а.с. 18), лист Відповідача за №42-638 від 16.03.2012 року на адресу Позивача, який разом з додатковими угодами (у тому числі і по спірній земельній ділянці) направлявся для урегулювання вказаного питання у добровільному порядку, отриманням 30.03.2012 року вказаного листа та додаткових угод Позивачем (поштове повідомлення 4910102396384) та не здійсненням Позивачем відповідних дій стосовно підписання вказаних додаткових угод, суд не вбачає підстав для покладення судових витрат саме на Відповідача, оскільки останнім приймались заходи щодо врегулювання вказаних спірних відносин між сторонами для приведення договорів оренди землі до вимог законодавства.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на Позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 34, 49, 82-85, 116-118, ст.111-28 ГПК України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни до п. 1.3 Договору оренди земельної ділянки від 07.10.2002 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 75, ЄДРПОУ 26510514) та Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" (01601, м. Київ, бул. Т.Шевченка, 18, ЄДРПОУ 21560766) посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрованого в реєстрі за №2964, державна реєстрація якого відбулась 22.10.2002 року за №2333, виклавши його у наступній редакції:

"1.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 06.08.2014 року становить 618 758,60 грн.";

Внести зміни до п. 3.2 Договору оренди земельної ділянки від 07.10.2002 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 75, ЄДРПОУ 26510514) та Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" (01601, м. Київ, бул. Т.Шевченка, 18, ЄДРПОУ 21560766) посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрованого в реєстрі за №2964, державна реєстрація якого відбулась 22.10.2002 року за №2333, виклавши його у наступній редакції:

"3.2. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 18 562,76 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим кодексом".

Виключити пункт 3.1 з Договору оренди земельної ділянки від 07.10.2002 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 75, ЄДРПОУ 26510514) та Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" (01601, м. Київ, бул. Т.Шевченка, 18, ЄДРПОУ 21560766), 07.10.2002 року посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 та зареєстрованого в реєстрі за №2964, державна реєстрація якого відбулась 22.10.2002 року за №2333.

Суддя О.І. Красота

Рішення підписано

09.09.14р.