ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1522/28316/12
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Золотнікова О.С., Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 20 березня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
06.12.2012 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУПФУ в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату та згідно уточнень до позову просив визнати відмову управління в перерахунку його пенсії з 01.09.2008 року безпідставною та просить визнати протиправною бездіяльність відповідача під час проведення перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу відповідно до наказу МОУ № 377 від 28.07.2008 року з урахуванням виплачених сум з 01.04.2012 року.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 20 березня 2013 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУПФУ в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язано ГУПФУ в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 року, наказом Міністра оборони України №377 «Про затвердження схем посадових розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 28.07.2008 року з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та наукового-педагогічного складу навчальних закладів з 06 червня 2012 року та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів по час фактичного розрахунку.
В решті позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми процесуального та матеріального права та просить скасувати постанову Приморського районного суду м.Одеси від 28.03.2013 р., прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та /або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, сповіщених належним чином про дату, час і місце судового розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
17.12.1998 року позивач звільнився з категорії особового складу військовослужбовців-викладацького складу військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України. Йому призначено пенсію, розмір якої станом на липень 2008 року становив 1391,75 грн., не враховуючи соціальних надбавок.
Позивач звернувся до військового комісара Одеського обласного комісаріату про надання йому довідки про розмір посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців викладацького складу відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року станом на 01.09.2008 року та до керівника Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок його пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року.
Крім того, позивач надав до суду довідку з Військового інституту Одеського Національного політехнічного університету, з якої вбачається, що офіцери, які перебувають на посаді, відповідної посади позивача, мають з 01.09.2008 року підвищення посадового окладу відповідно до вимог наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року.
Вирішуючи справу по суті та задовольняючи позов, суд 1-ї інстанції виходив з того, що постановою КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 надано право Міністру оборони України затверджувати схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців певних категорій, до яких відносився позивач до звільнення.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, цілком погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 ст. 51 цього Закону. Ця норма Закону України є нормою прямої дії. Тому суд першої інстанції дійшов висновку, що виконання цієї правової норми, є обов'язком відповідача, а не його правом.
Також, згідно ч.1, підпункту 1, пункту 5, постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» була передбачена можливість прийняття Міністром Оборони України нормативного акту щодо встановлення (зміни) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, розмірів посадових окладів військовослужбовців, в тому числі і військових навчальних закладів. На виконання даної постанови Міністром Оборони України був виданий наказ № 377 від 28.07.2008 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". Згідно цього наказу посадовий оклад відповідної позивачу посади категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів збільшився.
Згідно з пунктом 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Отже за таких обставин, збільшення розміру посадового окладу, відповідно до Закону, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.
Разом з тим, згідно з положеннями пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Цей спір зводиться до встановлення наявності або відсутності обов'язку перерахувати пенсію за обставин, коли рішення про збільшення розміру посадового окладу прийнято не КМУ, а Міністром оборони України.
Так, Наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року №377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України відповідно до переліку, що додається.
Також, цей Наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом п'ятим зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.
Колегія суддів виходить з того, що підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців відбулось на підставі чинного наказу Міністра оборони України, прийнятого на реалізацію повноважень, наданих КМУ, та зареєстрованого у встановленому законом порядку.
Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ пов'язує перерахунок пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, а не вказує на конкретне рішення суб'єкта владних повноважень, та оскільки таке підвищення є беззаперечним, позивач має право на перерахунок пенсії на підставі Наказу № 377.
Такої правової позиції додержується й Верховний суд України у своїй постанові від 24.04.2012 року у справі № 21 - 84а/12.
Разом з цим, вимоги позивача щодо необхідності сплати даної заборгованості з визначенням конкретної суми посадового окладу задоволенню не підлягають, оскільки визначення конкретного розміру посадового окладу та визначення конкретної суми перерахованої пенсії належить до компетенції пенсійного органу.
Колегія суддів вважає, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, а тому суд апеляційної інстанції може визнати такі дії чи бездіяльність протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум допомоги відповідно до закону за конкретні періоди, а не визначати конкретні суми пенсії
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції грубих порушень матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційної інстанції, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст.195,197,198,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду м.Одеси від 20 березня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.В. Осіпов
Судді: О.С. Золотніков
В.О. Скрипченко