Ухвала суду № 40396717, 04.09.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2014
Номер справи
2а-1903/11/1370
Номер документу
40396717
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2014 року Справа № 9104/106902/11

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Яворського І.О.,

суддів: Кухтея Р.В., Клюби В.В.

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.

з участю осіб:

позивача по справі: представника Завалишин Ю.О.

відповідача по справі: представника Сойми І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ужгороді на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2011 року по справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції в м. Ужгороді третя особа Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» (далі - ДТГО «Львівська залізниця»), в червні 2011 року звернулося в суд з позовом до Державної податкової інспекції в м. Ужгороді третя особа Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові та просило визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 31 січня 2011 року №0000212341/0.

В обґрунтування своїх вимог, позивач вказує на те, що ВП «Ужгородський фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив» належить до категорії «відокремлений підрозділ підприємства залізничного транспорту», а тому не може бути самостійним платником податку на прибуток, оскільки відповідно до положень пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року (чинного на період за який проводилась перевірка), платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи. Таким чином, відокремлені підрозділи управління залізниці не можуть бути самостійними платниками податку на прибуток, оскільки не мають статусу підприємства залізничного транспорту, а належать до його структурних підрозділів.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2011 року в справі №2а-1903/11/1370 адміністративний позов було задоволено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Державною податковою інспекцією в м. Ужгороді подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2011 року в справі №2а-1903/11/1370 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт, посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, вказав на неправильне тлумачення норм матеріального права та вважає, що прибуток, одержаний від операцій, не пов'язаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ужгороді необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.

Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді проведено документальну невиїзну перевірку ВП «Ужгородський фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив» на предмет правильності нарахування та сплати податку на прибуток не від господарської діяльності за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року.

Результати перевірки оформлені актом № 70/23-1/22111243 від 19.01.2011 року.

Як вбачається з акту, податковий орган прийшов до висновку про порушення Відокремленим підрозділом «Ужгородський фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив» ДТГО "Львівська залізниця" пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР від 28.12.1994 року.

На підставі вказаного акту ДПІ у м. Ужгороді прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000212341/0 від 31.01.2011 року, яким визначено грошове зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1311 грн. 25 коп., з яких: 1049,00 грн. основний платіж, 262 грн. 25 коп. штрафна (фінансова) санкція.

Як встановлено судом згідно Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородський фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив» ДТГО "Львівська залізниця", останній є відокремленим підрозділом ДТГО "Львівська залізниця" без прав юридичної особи.

Відповідно до пункту 2.2 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (далі - Закон № 334/94-ВР) платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1.32 статті 1 Закону № 334/94-ВР господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

За змістом підпункту 2.1.3 пункту 2.1 статті 2 цього Закону платниками податку є: філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку (з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами), що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади.

Платник податку, який має такі філії, може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок до бюджетів територіальних громад за місцезнаходженням філій, а також до бюджету територіальної громади за своїм місцезнаходженням.

Водночас, прийнятою на виконання пункту 2.2 статті 2 Закону № 334/94-ВР постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 року № 173 (чинною на час виникнення спірних відносин) затверджено Перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, хоча вищезгаданою нормою права передбачалось визначити перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності і не передбачалось відокремлення на рівні підзаконного акта "основної" діяльності залізничного транспорту.

Аналіз вищезгаданих норм дає підстави вважати, що визначення в питанні суб'єкта (платника) податку закон пов'язує з отриманням прибутку від господарської чи не від господарської діяльності та організаційної визначеності самого управління залізниці. Відповідно, закон не пов'язує вирішення цього питання з терміном "основна" діяльність залізничного транспорту.

За визначенням статті 1 Закону України "Про залізничний транспорт" залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.

Частиною 5 статті 4 вказаного Закону передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.

Отже, наведені норми розрізняють поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи» і «структурні підрозділи залізниці».

Пунктом 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 262, визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом.

За визначенням статті 62 Господарського кодексу України підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до частин 3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Як вже зазначалось вище «Ужгородський фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив» є відокремленим підрозділом ДТГО "Львівська залізниця", а тому суд першої інстанції зробив вірний висновок про протиправність податкового повідомлення-рішення.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 16 квітня 2013 року №21-88а13.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на наведене апеляційні вимоги Державної податкової інспекції в м. Ужгороді є неаргументованими та в їх задоволенні необхідно відмовити.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Ужгороді залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07 червня 2011 року в справі №2а-1903/11/1370 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий І.О. Яворський

Судді Р.В. Кухтей

В.В. Клюба