ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
03 вересня 2014 року 14 год. 30 хв. Справа № 808/4616/14 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., за участю: секретаря судового засідання Філоненко Ю.М., представника позивача - Крамаренка А.А. (довіреність від 30 грудня 2013 року), представника відповідача - Клочка О.М. (довіреність від 03 серпня 2012 року), розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряжувальних машин» до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та скасування розрахунку фактичних витрат.
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряжувальних машин» (далі іменується - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо складання розрахунку №2287/02 від 11.06.2014 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з червня 2014 року на суму 20087 грн. 92 коп.; скасувати розрахунок №2287/02 від 11.06.2014 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з червня 2014 року на суму 20087 грн. 92 коп. складений відповідачем.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що особи, зазначені у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій мають право на пільгову пенсію відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за положеннями частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні. Також позивач посилається на те, що відповідачем неправомірно включено до зазначеного розрахунку надбавки, суми доплат та підвищень до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Ухвалою судді від 21.07.2014 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні 03.09.2014 представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити та надав пояснення на його обґрунтування, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав у повному обсязі, про що подав заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій складений відповідно до вимог законодавства, особи, щодо яких складено розрахунок, набули право на пенсію після введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відповідно отримують пенсію на підставі статті 13 зазначеного Закону, у зв'язку з чим, вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Публічне акціонерне товариство «Завод будівельно-опоряжувальних машин», пройшов процедуру державної реєстрації, а відтак набув правового статусу суб'єкта господарювання в розумінні статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 15.05.2003 №755-IV, є платником збору та страхувальником згідно приписів статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97 (далі іменується - Закон України №400/97), та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України №400/97, статтею 1 якого встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Судом встановлено, що громадянці ОСОБА_3 на підставі протоколу №159772 від 12.08.2009 з 04.08.2009 призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_3 працювала у позивача на роботах, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах та має відповідний заліковий стаж у розмірі 6 років. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №1414/02 від 11.04.2014 становить 1129 грн. 27 коп.
Громадянину ОСОБА_4 розпорядженням №138487 від 22.09.2055 з 07.09.2005 призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_4 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №075, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 1 рік 9 місяців 5 днів. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 17,64%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 409 грн. 80 коп.
Громадянці ОСОБА_5 на підставі протоколу №1229 від 19.11.2003 з 05.11.2003 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_5 працювала у позивача на роботах, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №12/1094, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 7 років 6 місяців. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 1111 грн. 36 коп.
Громадянину ОСОБА_6 на підставі протоколу №73 від 20.04.2005 з 16.03.2005 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_6 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №12/330, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 9 років 10 місяців 5 днів. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 98,47%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 1698 грн. 78 коп.
Громадянину ОСОБА_7 на підставі протоколу №252 від 18.10.2006 з 03.10.2006 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_7 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №12/720, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 10 років. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 1501 грн. 18 коп.
Громадянці ОСОБА_8 на підставі протоколу №1410 від 11.04.2007 з 15.02.2007 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_8 працювала у позивача на роботах, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №12/205, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 3 роки 9 місяців 12 днів. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 75,67%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 672 грн. 98 коп.
Громадянці ОСОБА_9 на підставі протоколу №255 від 19.10.2007 з 01.10.2007 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_9 працювала у позивача на роботах, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах та має відповідний заліковий стаж у розмірі 4 роки. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 1092 грн. 96 коп.
Громадянці ОСОБА_10 на підставі протоколу №81 від 22.01.2008 з 07.12.2007 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_10 працювала у позивача на роботах, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №018, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 7 років 6 місяців. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 998 грн. 10 коп.
Громадянину ОСОБА_11 на підставі протоколу № 277 від 17.09.2009 з 17.09.2009 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_11 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №506, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 9 років. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 1691 грн. 85 коп.
Громадянину ОСОБА_12 на підставі протоколу № 2319 від 19.10.2009 з 03.10.2009 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_12 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/593, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 10 років. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 2482 грн. 31 коп.
Громадянину ОСОБА_13 на підставі протоколу №122 від 22.04.2010 з 18.04.2010 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_13 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №060, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 5 років. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 1766 грн. 55 коп.
Громадянину ОСОБА_14 на підставі протоколу №421 від 25.06.2011 з 29.06.2011 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_14 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/366, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 10 років. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 2305 грн. 89 коп.
Громадянину ОСОБА_15 на підставі протоколу від №367 25.11.2011 з 21.11.2011 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_15 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах та має відповідний заліковий стаж у розмірі 1 рік 8 місяців 27 днів. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 17,42%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 524 грн. 43 коп.
Громадянину ОСОБА_16 на підставі протоколу №19 від 10.04.2013 з 28.03.2013 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_16 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/77, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 10 років. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 2303 грн. 24 коп.
Громадянину ОСОБА_17 на підставі протоколу №357 від 04.12.2013 з 19.10.2013 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №1. ОСОБА_17 працював у позивача на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №053, та має відповідний заліковий стаж у розмірі 1 рік 3 місяці 21 день. Частка сплати позивача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 12,30%. Загальна сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за червень 2014 року за розрахунком №2287/02 від 11.06.2014 становить 318 грн. 02 коп.
Представник позивача у судовому засіданні вказав, що в частині призначення пенсій по пенсіонерам: ОСОБА_3, ОСОБА_9 та ОСОБА_15, позивач згоден з розрахунком.
Пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 (далі Закон № 1788-ХІІ) передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Розмір сум і порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований розділом 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі іменується - Інструкція №21-1).
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції №21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України №1058-ІV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Пункт 6.5 визначає, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Тобто, нормативно правовим актом на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок визначати розмір відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Пунктом 6.8 Інструкції №21-1 зазначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Посилання представника позивача на те, що пенсія громадянам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_16 та ОСОБА_17 мала бути призначена відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд вважає необґрунтованими з наступних підстав.
Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Разом з тим, абзацом четвертим статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що статтею 100 даного Закону визначається порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 06.12.1991 №1931-ХІІ, Закон України «Про пенсійне забезпечення» введений в дію з 1 січня 1992 року - в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 1 квітня 1992 року - в повному обсязі.
З матеріалів справи вбачається, що колишнім працівника позивача ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_16 та ОСОБА_17 були призначені та виплачувались пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що підтверджується наявними у матеріалах справи та зазначеними вище копіями протоколів та розпоряджень про призначення пенсії.
Зайнятість зазначених пенсіонерів на роботах за списком №1 підтверджується наявними у матеріалах справи копіями довідок позивача, уточнюючих особливий характер роботи та умови праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, та які були надані представником позивача, а саме: довідка №075, з якої вбачається, що ОСОБА_4 працював ковалем-штампувальником з 09.10.1986 по 13.07.1988; довідка №12/1094, з якої вбачається, що ОСОБА_5 працювала машиністом кранів (кранівником) з 01.08.1985 по 22.09.1987 та з 01.08.1988 по 31.05.1995; довідка №12/330, з якої вбачається, що ОСОБА_6 працював майстром дільниці ковальсько-пресового виробництва з 13.07.1981 по 07.05.1984, з 11.10.1986 по 30.09.1993; довідка №12/720, з якої вбачається, що ОСОБА_7 працював машиністом на молотах, пресах та маніпуляторах ковальсько-пресового виробництва з 25.01.1984 по 26.03.1984 та ковалем-штампувальником ковальсько-пресового виробництва з 27.03.1984 по 01.06.2002; довідка №12/205, з якої вбачається, що ОСОБА_8 працювала машиністом крану (кранівником) з 12.08.1986 по 12.05.1991; довідка №018, з якої вбачається, що ОСОБА_10 працювала на роботах згідно списку №1 з 03.05.1982 по 21.01.2003; довідка №506, з якої вбачається, що ОСОБА_11 працював слюсарем контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, ремонту ртутних приладів на котельній з 19.01.1983 по 24.02.1993; довідка №09/593, з якої вбачається, що ОСОБА_12 працював на роботах за списком №1 з 23.07.1981 по 17.09.1990 та з 10.01.1991 по 22.04.1992; довідка №060, з якої вбачається, що ОСОБА_13 працював ковалем-штампувальником ковальсько-пресового цеху з 10.07.1986 по 31.05.1992; довідка №09/366, з якої вбачається, що ОСОБА_14 працював ковалем-штампувальником на штампувальних молотах і пресах ковальсько-пресового цеху з 16.09.1982 по 28.03.2010; довідка №09/77, з якої вбачається, що ОСОБА_16 працював термістом на нагріваючих печах з 10.04.1986 по 30.11.2004; довідка №053, з якої вбачається, що ОСОБА_17 працював ковалем-штампувальником ковальсько-пресового цеху з 14.03.1985 по 31.08.1993.
Видаючи довідку про підтвердження пільгового стажу ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_16 та ОСОБА_17, позивач тим самим підтвердив наявність у зазначених громадян пільгового стажу.
Зазначені громадяни на час прийняття Закону України «Про пенсійне забезпечення» не мали відповідного повного стажу на зазначених роботах для призначення пенсії та віку (в 1992 році вищезазначені пенсіонери не досягли віку з якого можливе призначення пенсії), а призначення пенсії відбулося не раніше 2003 року.
Посилання позивача, що до розрахунку №2287/02 від 11.06.2014 відповідачем включено до відшкодування пільгові пенсії з урахуванням надбавок, суми доплат та підвищень до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж, суд також вважає необґрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 6.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Як вбачається з розрахунку №2287/02 від 11.06.2014, в графі «загальний місячний розмір пенсії» міститься інформація щодо загального місячного розміру пенсії та окремо графа «розмір пенсії» та «надбавки, доплати, підвищення з інших джерел» (графи № 7-9). В графі 15 - «частка плати даного підприємства (%)» визначено у відсотковому значенні частку, яку повинно відшкодовувати відповідне підприємство, та в графі 18 визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, який повинен сплатити платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до зазначеного розрахунку особам, яким нараховані надбавки, доплати, підвищення з інших джерел, є: ОСОБА_8, ОСОБА_10, ОСОБА_13 Проте, зазначені надбавки не входять до остаточної суми відшкодувань підприємством розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсії (графа 18), оскільки в графі 10-11 зазначено саме розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, який не включає в себе надбавки, доплати, підвищення з інших джерел.
Твердження позивача, що правові підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам, які працювали на роботах за списком №1 та отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до 01.01.2004 суд вважає необґрунтованим з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
При цьому, виходячи зі змісту Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначений Закон регулює лише порядок виплати пенсій, а не змінює порядок відшкодування, та не звільняє підприємства, зазначені в статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058 в разі досягнення пенсійного віку та при наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто, зазначений вище порядок відшкодування.
Суд зазначає, поняття «підвищення пенсії» та поняття «підвищення (доплати) до пенсії» не є тотожними, оскільки останнє визначення включає в себе доплати, надбавки та інше, які є додатковими по своїй суті доплатами.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що позивач як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених працівникам позивача, а тому суд вважає розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №2287/02 від 11.06.2014, таким, що не суперечить вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги про його скасування не підлягають задоволенню.
Враховуючи положення статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір», з урахуванням сплаченого позивачем судового збору у розмірі 182 грн. 70 коп., стягненню з позивача підлягає сума судового збору у розмірі 1644 грн. 30 коп.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 11, 17, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Стягнути із Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряжувальних машин» (код ЄДРПОУ 04689323) до Державного бюджету України (р/р 31215206784006, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби у Запорізькій області, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, код 35450335) суму судового збору у розмірі 1644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М. Недашківська