Справа № 614/925/14-а
2-а/614/31/14
Категорія 45
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2014 року Борівський районний суд Харківської області в складі :
головуючого судді Федченко В.М.
при секретарі Стрілець Л.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в смт. Борова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації про стягнення про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату одноразової допомоги до 5-го травня та щорічну компенсацію на оздоровлення,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Борівського районного суду з адміністративним позовом, в якому вказав, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 10.02.1993 р. виданий Харківською обласною державною адміністрацією, також є інвалідом 2-ої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 06.04.1998 р. видане УПСЗН Борівської РДА.
17.07.2014 р. позивач звернувся з заявою до УПСЗН Борівської РДА, в якій просив зробити перерахунок та виплати на його користь недоплачену щорічну разову допомогу до 05 травня за 2014 рік та на оздоровлення за 2014 рік на момент виплати, що гарантовані Конституцією України, але відповідач листом від 04.08.2014 р. №08-25/928 відмовив у задоволенні питання порушеного у заяві від 17.08.2014 р., з чим ОСОБА_1 не згоден та вважає дії відповідача протиправними.
ОСОБА_1 в своєму позові просить суд визнати дії УПСЗН Борівської РДА Харківської ОДА в частині недоплати щорічної разової грошової допомоги інвалідам війни до 05 травня та на оздоровлення у 2014 р. протиправними, зобов'язати УПСЗН Борівської РДА зробити перерахунок та виплати недоплаченої разової грошової допомоги інвалідам війни до 05 травня 2014 р. у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком на момент її виплати, недоплачену щорічну компенсацію на оздоровлення за 2014 р. в розмірі 5 мінімальних заробітних плат на момент її виплати.
Представник відповідача УПСЗН Борівської РДА надала до суду заперечення, в якому просила в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, мотивуючи тим, що відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідачу була виплачена щорічна допомога на оздоровлення за 2014 р. у розмірі 120 грн. в березні 2014 р. у відповідності до Закону України «Про державний бюджет на 2014 р.», щорічна разова грошова допомога до 05 травня виплачена як інваліду війни 2 групи в квітні 2014 р. в розмірі 2250 грн. відповідно по постанови КМУ №102 від 16.04.2014 р. Порушення термінів виплати відповідачем допущено не було.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, підтвердив вищевикладене та просив суд позов визнати в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав заявлене ним заперечення та просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 10.02.1993 р. є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії (а.с.6), йому встановлена 2 група інвалідності, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 06.04.1999 р.(а.с.7) та має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: на отримання щорічної разової грошової допомоги до 05 травня та на щорічну допомогу на оздоровлення.
17.07.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахування та виплату на його щорічної разової грошової допомоги до 05 травня та щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, передбаченому ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з розрахунку 8 мінімальних заробітних плат та ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 5 мінімальних заробітних плат (а.с.8). Проте, Управління соціального захисту населення Борівської РДА у листі від 04.08.2014 року № 08-25/928 відмовило у здійсненні перерахунку і вказало, що ОСОБА_1 нарахована та сплачена допомога на оздоровлення відповідно до постанови КМУ №562 від 12.07.2005 р. в розмірі 120 грн., а щорічна разова грошова допомога до 05 травня виплачена відповідно до Постанови КМУ № 102 від 16.04.2014р. «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" як інваліду ІІ групи в розмірі 2250 грн. (а.с.9).
Відповідно із ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок чорнобильської катастрофи", позивач має право на отримання щорічної разової допомоги на оздоровлення 5 мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога, для інвалідів 2 групи - вісім мінімальних пенсій за віком.
Положення даної статті були змінені п. 20 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», за яким: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України у межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Зі змісту п. 2 Розділу ІІІ вказаного вище Закону Розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діяв до 31.12. 2008 року.
Разом із тим, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05. 2008 року, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі щодо внесення змін до статей 12,13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнано неконституційними.
Тобто, діючою та чинною є редакція ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідно до якої, щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога, для інвалідів 2 групи - вісім мінімальних пенсій за віком.
Крім цього, Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16 березня 2014 року «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» передбачена виплата разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам 2 групи в розмірі 2250,00 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 р. усупереч Закону № 796-Х11 (який встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати) установлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій cyмі й, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії - 120 гривень.
3 моменту прийняття постанови № 562 встановлені нею розміри щорічної допомоги на оздоровлення залишалися незмінними, у той час як Верховною Радою України неодноразово змінювався розмір мінімальної заробітної плати, щорічно затверджувався державний бюджет.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, Закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Разом із тим, Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» (п.1 Прикінцевих положень Закону) не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок чорнобильської катастрофи", а також Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями визначати розмір соціальних виплат, які підлягають виплаті громадянам.
Таким чином, на період виникнення спірних правовідносин наявні нормативно-правові акти, які по різному встановлюють розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни та допомоги на оздоровлення.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З урахуванням загально-правових засад пріоритетності закону над урядовими нормативними актами, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування до спірних правовідносин ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок чорнобильської катастрофи", як нормативно-правовові акти, що мають вищу юридичну силу у порівнянні з Постановами Кабінету Міністрів України № 102 від 16.04.2014 року та № 562 від 12.07.2005 р., якими власне істотно звужено обсяг встановлених законом прав позивача щодо отримання щорічної разової допомоги до 5 травня та допомоги на оздоровлення.
Крім того, на час виплати допомоги, зміни до вказаний статей Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок чорнобильської катастрофи" Верховною Радою не вносились, вони не визнані неконституційними, будь-яких інших законодавчих актів щодо визначення розміру разової щорічної допомоги до 05 травня та допомоги на оздоровлення не приймалось.
Розмір мінімальної пенсії за віком передбачено ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і встановлено у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» на 2014 рік встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність у розмірі 949 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на необхідність визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Борівської РДА в частині недоплати щорічної разової допомоги інвалідам війни до 5 травня та на оздоровлення у 2014 році протиправними, відповідачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Борівської РДА зробити перерахунок, дорахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 05 травня 2014 рік, з урахуванням проведеної виплати в сумі 2250 грн. та щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік, з урахуванням проведеної виплати в сумі 120 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок чорнобильської катастрофи», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації про стягнення про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату одноразової допомоги до 5-го травня та щорічну компенсацію на оздоровлення - задовольнити
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації Харківської області в частині недоплати щорічної разової допомоги інвалідам війни до 5 травня та на оздоровлення у 2014 році - протиправними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації Харківської області зробити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2014 рік у розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, встановлених на час виплати, з урахуванням фактично виплаченої суми у розмірі 2550 (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят) грн.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації Харківської області зробити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену щорічну компенсацію на оздоровлення за 2014 рік у розмірі 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат, встановлених на час виплати, з урахуванням фактично виплаченої суми у розмірі 120 (сто двадцять) грн.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Борівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня отримання копії постанови
Головуючий суддя Федченко В. М.