Ухвала суду № 40390037, 04.09.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2014
Номер справи
826/6744/14
Номер документу
40390037
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6744/14 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

04 вересня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,

при секретарі судового засідання Арсенійчук М.В.,

за участю представників сторін:

від позивача Ковтюк Ю.А.,

від відповідача Литвин В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Домобудівний комбінат № 3» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2014 року у справі за позовом Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «Домобудівний комбінат № 3» про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до публічного акціонерного товариства «Домобудівний комбінат № 3» про стягнення штрафу в сумі 85 000,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2014 року позов задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ст. 1832 КАС України справа судом першої інстанції була розглянута порядку скороченого провадження.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 10.10.2013 №2691-ЦД-1-Е встановлено факт порушення закритим акціонерним товариством «Концерн «Ессе» вимог пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 23.10.2013 №2617-ЦД-1-Е, якою до позивача за несвоєчасне виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 15.05.2013 №1138-ЦД-1-Е застосовано штраф у розмірі 5 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85 000,00 грн.

Постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового від 23.10.2013 №2617-ЦД-1-Е надіслано 25.10.2013 рекомендованим листом на адресу публічного акціонерного товариства «Домобудівний комбінат №3».

У зв'язку з несплатою публічним акціонерним товариством «Домобудівний комбінат №3» суми штрафу у добровільному порядку, Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку подано адміністративний позов про стягнення штрафу у примусовому порядку.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з відсутністю доказів щодо оскарження постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів 23.10.2013 №2617-ЦД-1-Е надіслано 25.10.2013 та доказів сплати відповідачем штрафу в розмірі 85 000,00 грн. у добровільному порядку, штраф підлягає стягненню судовому порядку.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для накладення на відповідача штрафу стало невиконання товариством вимог розпорядження відповідача про усунення порушень законодавства про цінні папери від 15.05.2013 №1138-ЦД-1-Е.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР (далі - Закон).

Положеннями Закону встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до статті 3 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Згідно ст. 5 Закону, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Положеннями статті 8 Закону врегульовано, що Комісія має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідач, обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, зазначає, що був позбавлений можливості виконати розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у встановлений строк, у зв'язку з чим звернувся до комісії із клопотання про продовження такого строку, в чому йому було відмовлено.

Наведені обставини не спростовують невиконання відповідачем розпорядження позивача, внаслідок чого контролюючим органом було прийнято постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів 23.10.2013 №2617-ЦД-1-Е, яку було отримано підконтрольним суб'єктом.

Таким чином, відповідачем правомірно застосовано до позивача санкції у вигляді накладення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до частини першої та другої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Виходячи з того, що позивачем постанову про накладення штрафу не оскаржено, а штраф не сплачено, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення відповідно до норм матеріального та процесуального права.

За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 183-2, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Домобудівний комбінат № 3» залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 липня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська Ухвалу в повному обсязі виготовлено 08.09.2014 року

.

Головуючий суддя Парінов А.Б.

Судді: Грибан І.О.

Губська О.А.