Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
09 вересня 2014 р. №820/14461/14
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області, з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" , в якому просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ „Харківрегіонгаз", ЄДРПОУ 36224035, м. Харків, Червонозаводський район, вул. Безлюдівська буд. 1, шляхом повного зупинення експлуатації газовикористовуючих установок, а саме: котлів „Е1/09ГН-2" - 5 шт., та „ Атон-96" - 1 шт., які знаходяться на Менській ГНС Менської дільниці Чернігівського УСГ, яка розташована за адресою: Чернігівська область, м. Мена, вул. Леніна, 163, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у період з 09.07.2014 по 11.07.2014 проведено планову перевірку Менської ГНС Менської дільниці Чернігівського УСГ ТОВ „Харківрегіонгаз" за адресою: Чернігівська область, м. Мена, вул. Леніна, 163, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час перевірки ТОВ „Харківрегіонгаз" виявлено 25 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 5 (п.п. 4-8 ) створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Враховуючи норми Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, позивач вважає, що є підстави для повного зупинення експлуатації на ТОВ „Харківрегіонгаз" газовикористовуючих установок, а саме: котлів „Е1/09ГН-2" - 5 шт., та „ Атон-96" - 1 шт., які знаходяться на Менській ГНС Менської дільниці Чернігівського УСТ, яка розташована за адресою: Чернігівська область, м. Мена, вул. Леніна, 163. У зв'язку із чим позивач просив позов задовольнити у повному обсязі.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення та отримана ним 26.08.2014 року, згідно поштового повідомлення про вручення, наявного в матеріалах справи. Відповідач в десятиденний строк 05.09.2014 року надав письмові заперечення, зазначивши, що ТОВ «Харківрегіонгаз» були підготовлені документи, які необхідні для проведення технічної експертизи устаткування підвищеної небезпеки (газовикористовуючого обладнання - котлів) з метою подальшого отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно Постанови КМУ від 26.10.2011 р. № 1107. Дозвіл планується отримати 01.11.2014 р. (до початку опалювального періоду 2014-2015 рр.).Експлуатувати у вищезазначеному опалювальному періоді планується два котли Е-1,0-0,9ГН-2 (зав. №№ 2670, 2664, реєстр. №№ 2324, 2325) та відповідне технологічне устаткування до них. Відповідно буде проводитись технічна експертиза та отримуватись дозвіл тільки на вищевказане технологічне обладнання. В експлуатації котлів Е-1,0-0,9ГН-2 №№ 1, 4, 5 за реєстровими №№ 2323, 2322, 2326 відповідно - немає виробничої необхідності. Також 15.08.2014 р. був укладений договір за № 335 між ТОВ «Харківрегіонгаз» та спеціалізованою організацією - Публічним акціонерним товариством по газопостачанню і газифікації «Чернігівгаз» на технічне обслуговування та поточний ремонт газового устаткування, автоматики безпеки та проведення налагоджувальних робіт котельним установкам, що встановлені в котельній Менської ГНС. Котли Е-1,0-0,9ГН-2 зав. №№ 2670. 2664. реєстр. №№ 2324. 2325. які будуть експлуатуватися у опалювальному періоді 2014-2015 рр. пройшли періодичне технічне опосвідчення із залученням спеціалізованої організації Дії Чернігівський експертно технічний центр Держгірпромнагляду України у Чернігівській області з наступним терміном чергового опосвідчення не пізніше 22.10.2017 р.. Враховуючи викладене відповідач просив відмовити в задоволені позову повністю.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом вентральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно підпункту 7 пункту 4 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об’єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання;
Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 18.06.2014 № 13 головним державним газотехнічним інспектором Ковалем І.І. у період з 09.07.2014 р. по 11.07.2014 р. проведено планову перевірку Менської ГНС Менської дільниці Чернігівського УСГ ТОВ «Харківрегіонгаз», код ЄДРПОУ 36224035, м. Харків, Червонозаводський район, вул. Безлюдівка буд. 1, яка розташована за адресою: Чернігівська область, м. Мена вул. Леніна, 163, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час перевірки ТОВ «Харківрегіонгаз», серед іншого було встановлення порушення нормативно-правових актів, а саме:
п.4 - не одержаний дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (газокористувального обладнання - котлів) - ст. 21 Закону України „Про охорону праці", Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (затверджено ПКМУ від 26.10.2011 № 1107);
п.5 - відсутні затверджені керівником підприємства графіки технічного обслуговування і ремонту газопроводів котельні і газокористувального обладнання - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 4.6.9 НПАОП 0.00-1.20-98 „Правила безпеки систем газопостачання України" (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України 01.10.1997 № 254, зареєстровано в Мін'юсті України 15.05.1998 за № 318/2758);
п.6 - не складена угода на технічне обслуговування і ремонт газокористувального обладнання котелень із спеціалізованими організаціями - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п.п. 4.2.9, 4.2.10 НПАОП 0.00-1.20-98 „Правила безпеки систем газопостачання України" (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України 01.10.1997 № 254, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.05.1998 за № 318/2758);
п.7 - газокористувальні установки (Е1/09ГН2) потребують налагоджувальних робіт з оформленням технічного звіту - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 4.6.43 НПАОП 0.00-1.20-98 „Правила безпеки систем газопостачання України" (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України 01.10.1997 № 254, зареєстровано в Мін'юсті України 15.05.1998 за №318/2758);
п.8 - котли (Е1/09ГН2) № 1, реєстраційний № 2323, № 4, реєстраційний № 2322, № 5, реєстраційний № 2326 не проходили періодичне технічне опосвідчення - ст. 13 Закону України „Про охорону праці", п. 10.2.1 НПАОП 0.00-1.60-66 „Правила будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів" (затверджені Держгіртехнаглядом СРСР 30.08.1966).
За результатами перевірки було складено акт перевірки від 11.07.2014 року №57, який підписаний представником відповідача без зауважень.
Суд вказує, що відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 ( далі Положення від 11.08.2011 № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження ї конання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення від 11.08.2011 № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З письмових пояснень відповідача вбачається, що дозволи на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки не отримано.
Отже відповідачем на час розгляду справи судом не надано належних доказів усунення виявлених позивачем порушень, а доводи адміністративного позову не спростовано,
Щодо наданих до суду представником відповідача копій паспортів на котли „Е1,0-09ГН-2" зареєстровані за №2324 та №2325 від 13.10.1992 року, суд зазначає, що зазначені паспорти не спростовують висновки порушень викладених в п. 8 розділу V акту, які стосуються проведення технічного опосвідчення котлів реєстраційний № 2323, № 2322, № 2326.
Враховуючи вищезазначене, у зв'язку з відсутністю дозволів на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, на думку суду, є підстави для повного зупинення експлуатації газовикористовуючих установок, а саме: котлів „Е1/09ГН-2" - 5 шт., та „ Атон-96" - 1 шт., які знаходяться на Менській ГНС Менської дільниці Чернігівського УСГ, яка розташована за адресою: Чернігівська область, м. Мена, вул. Леніна, 163, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
На підставі викладених положень та обставин, суд прийшов до висновку, що позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
2.Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" (код 36224035, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Безлюдівська, буд. 1) шляхом повного зупинення експлуатації газовикористовуючих установок, а саме: котлів „Е1/09ГН-2" - 5 шт., та „ Атон-96" - 1 шт., які знаходяться на Менській ГНС Менської дільниці Чернігівського УСГ, яка розташована за адресою: Чернігівська область, м. Мена, вул. Леніна, 163, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
3.Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
4.Постанова суду підлягає негайному виконанню.
5.Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волошин Д.А.