Постанова № 40384907, 04.09.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2014
Номер справи
265/4652/14-а
Номер документу
40384907
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Козлов Д.О.

Суддя-доповідач - Попов В.В.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2014 року справа №265/4652/14-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого: Попова В.В.

суддів: Геращенка І.В.

Блохіна А.А.

розглянувши у порядку

письмового провадження

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України

в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя

Донецької області

на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя

Донецької області

від 31 липня 2014 року

по адміністративній справі № 265/4652/14-а (суддя Козлова Д.О.)

за позовом ОСОБА_3

до Управління Пенсійного фонду України

в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя

Донецької області

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання

здійснити нарахування та виплату державної пенсії та

додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю,

відповідно до Закону України «Про статус і

соціальний захист громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з

1 січня 2014 року, -

ВСТАНОВИВ :

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 31 липня 2014 року задоволені позовні вимоги позивача, внаслідок чого, визнані неправомірними дії відповідача та зобов'язано управління здійснити перерахунок та виплату позивачу основної державної пенсії у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі не менше 50% мінімальної пенсії за віком як інваліду 3 групи, по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статей 49, 50 частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, що встановлена частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 1 січня 2014 року по 31 липня 2014 року включно, з відрахуванням фактично проведених виплат (арк. справи 19-20).

Вирішуючи спір та ухвалюючи рішення у справі, суд першої інстанції виходив з наявності на момент звернення позивача із заявою до управління та вирішення справи по суті правових підстав для виплати основної та додаткової пенсії відповідно до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погоджуючись з висновком суду першої інстанції, відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти постанову про відмову в задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Апелянт доводить відсутність підстав для збільшення розміру основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як громадянину, постраждалому від наслідків Чорнобильськой катастрофи та посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 .

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, інвалідом 3 групи по захворюванню, що пов'язане з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 9 серпня 2011 року (арк. справи 7).

Отже позивач, як особа 1 категорії, має право на користування компенсаціями та пільгами, передбаченими статтями 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 грудня 2007 року № 796-XII (надалі - Закон № 796-XII).

Позивач звернувся до управління з вимогами про перерахунок додаткової пенсій відповідно до вимог статей 49, 50, 54 Закону № 796-ХІІ. Проте, управлінням відмовлено у перерахунку додаткової пенсії.

Спірні правовідносини врегульовані Законом № 796-ХІІ та Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про затвердження порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Закон № 796-ХІІ визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з частиною четвертою статті 54 цього Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

За вимогами статті 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

19 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14 червня 2011 року №3491-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Отже, з прийняттям Верховною Радою України зазначеного Закону, визначення порядку та розмірів виплат вказаній категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання вимог вищезазначених Законів Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 6 липня 2011 року №747 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» (набрала чинності 23 липня 2011 року), якою визначені, у тому числі, розміри пенсій, передбачені статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ.

Рішенням Конституційного Суду України від 23 грудня 2011 року №20-рп/2011 та від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри пенсійних виплат.

У 2012 році відповідно до пункту 3 «Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та у 2013 році відповідно до пункту 4 «Прикінцевих положень» Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» також передбачено застосування норм і положень статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.

1 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Постанова №1210)

З матеріалів справи вбачається, що управлінням з урахуванням вимог вказаної постанови проведено перерахунок пенсії позивачу.

Відповідно до постанови №1210 мінімальний розмір пенсії по ІІІ групі інвалідності становить 145% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Щомісячна додаткова пенсія інвалідам ІІІ групи становить 284,70 грн.

25 січня 2012 року Конституційним Судом України прийнято рішення у справі № 3-рп/2012 за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96,пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України (далі Рішення).

Резолютивною частиною Рішення встановлено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та Законів України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.

Тобто, визначення порядку та розмірів виплат вказаній категорії громадян було делеговано Кабінету Міністрів України.

Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 27 березня 2014 року № 1165, який набрав чинності з 3 квітня 2014 року, розділ «Прикінцеві положення» був доповнений пунктом 7, що надав Кабінету Міністрів України приймати законодавчі акти, які стосуються соціальних стандартів та їх фінансової забезпеченості. Також, за результатами щоквартального виконання Державного бюджету України в 2014 році Кабінету міністрів України було надано право вносити пропозиції про підвищення соціальних стандартів та їх фінансового забезпечення.

Враховуючи викладене, Кабінет Міністрів України має всі достатні правові підстави врегулювати питання здійснення соціальних виплат та допомоги в межах фінансових ресурсів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».

Тобто, положення статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України на 2014 рік.

Кабінет Міністрів України з 24 квітня 2014 року ввів в дію Постанову № 112 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України за питаннями пенсійного забезпечення", яким було внесено зміни до Постанови № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення".

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України за питаннями пенсійного забезпечення" було внесено зміни в Постанову Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210. В тому числі, до порядку розрахування пенсій особам, постраждалим внаслідок чорнобильської катастрофи.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що управлінням проводиться нарахування основної та додаткової пенсії позивачу в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначене позбавляє можливості залишення без змін постанови суду першої інстанції.

З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не повно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, має місце недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що є підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 31 липня 2014 року у справі № 265/4652/14-а - задовольнити.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 31 липня 2014 року у справі № 265/4652/14-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити нарахування та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 1 січня 2014 року відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Постанова складена та підписана 4 вересня 2014 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: В. В. Попов

Судді: І. В. Геращенко

А. А. Блохін