Рішення № 40383630, 08.09.2014, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
08.09.2014
Номер справи
926/1115/14
Номер документу
40383630
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" вересня 2014 р. Справа № 926/1115/14

За позовом прокурора Шевченківського району м. Чернівці в інтересах держави в особі Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради м.Чернівці

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Чернівці

про демонтаж рекламної конструкції

Суддя Дутка В.В.

Представники сторін:

від позивача - Дубова О.В., довіреність від 28.08.2014р.

від відповідача - не з'явився

від прокуратури - Нараєвська А.Ю.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор Шевченківського району м. Чернівці звернувся з позовом в інтересах держави в особі позивача до відповідача про демонтаж рекламної конструкції - світлодіодного екрану GS-OV розміром 3х4 метри, одностороннього, площею 12 кв. м, що розташований за адресою площа Філармонії (південно-західна ділянка) в м. Чернівці.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на припинення дії договору №940 про тимчасове користування місцями розташування рекламних носіїв від 28.05.2012р., однак відповідач продовжує незаконно користуватися місцями розміщення рекламних засобів за адресою: площа Філармонії, м.Чернівці, що є порушенням ст. 16 Закону України "Про рекламу", п. 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ № 2067 від 29.12.2003р., п. 1.4.6 Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами в місті Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 27.09.2012р. №629. Оскільки відповідач самостійно не демонтував рекламну конструкцію, позивач просить винести рішення про демонтаж рекламної конструкції.

Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Чернівецької області (судя Ковальчук Т.І.) від 28.07.2014р., розгляд справи в судовому засіданні призначено на 12.08.2014р.

Ухвалою від 12.08.2014р. розгляд справи відкладений на 28.08.2014р.

Розпорядженням від 28.08.2014р. у зв'язку із перебуванням судді Ковальчук Т.І. у черговій щорічній відпустці справу №926/1115/14 передано до провадження судді Дутки В.В.

Ухвалою від 28.08.2014р.розгляд справи відкладено на 08.09.2014р.

У судовому засіданні 28.08.2014р. прокурор, представник позивача, просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач відзиву на позов не подав, у судове засідання не з'явився, поштові конверти надіслані на його адресу: АДРЕСА_1 повернуті до господарського суду з відміткою "за зазначеною адресою не проживає".

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої ст. 64 та ст. 87 Господарського процесуального кодексу України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. (Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»)

Враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про судове засідання та те, що реалізація норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом у сторін документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб'єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права подавати та витребовувати через суд докази, а також враховуючи положення п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, який визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що судом в межах наданих повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.

Заслухавши прокурора, представника позивача, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, суд встановив таке.

Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 22.05.12 №326/11 «Про надання дозволів на встановлення зовнішньої реклами в м. Чернівцях» дозволено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 встановити світлодіодний екран GS - OV20 розміром 3x4 метри для трансляції телевізійних передач, культурних програм та розміщення реклами власного підприємства на південно-західній ділянці площі Філармонії, м. Чернівці.

На підставі даного рішення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 виданий дозвіл Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин на розміщення зовнішньої реклами №930 від 28.05.2012р. за адресою: площа Філармонії (південно-західна ділянка), а саме світлодіодного екрану GS - OV20 розміром 3x4 метри, одностороннього, площею 12 кв.м.

На виконання вищезазначеного рішення та на підставі дозволу між Департаментом та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 28 травня 2012р. укладений договір № 940 про тимчасове користування місцями розташування рекламних носіїв. Згідно п. 3.1. вказаний договір укладений строком на 1 (один) рік і діє по 28.05.13 включно.

Відповідно до п.3.8. дія цього договору припиняється у разі закінчення строку, на який його укладено.

Згідно вимог договору Рекламорозповсюджувач використовує надане місце виключно для розташування рекламних носіїв, здійснює плату за користування ним в порядку визначеним цим договором та забезпечує його утримання в належному санітарному та естетичному стані.

Відповідно до п.3.13. договору, у разі припинення дії договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних носії Рекламорозповсюджувач повинен протягом 5 (п'яти) робочих, днів демонтувати рекламні конструкції і передати департаменту місця розташування рекламних конструкцій в належному санітарному стані.

Статтею 1 Закону України "Про рекламу" встановлено, що зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Відповідно до вимог ст. 16 Закону України "Про рекламу", п.13 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п.3 «Типових правил розміщення зовнішньої реклами», затверджених постановою КМУ №2067 від 29.12.2003р., розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та у порядку встановленому цими органами.

Згідно п. 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003р. за № 2067 (надалі Типові правила) виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.

Відповідно до п. 1.4.6 Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами в місті Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 27.09.2012р. №629, підставою для розміщення конструкцій зовнішньої реклами, встановлення вивіски або інформаційної таблички на певний строк та у певному місці є у встановленому порядку виданий дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради.

Пунктом 2.4. рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від №743/23 «Про рекламну діяльність в м. Чернівцях та шляхи її вдосконалення на сучасному етапі» встановлена необхідність обмеження надання дозволів на розміщення рекламних конструкцій на території міста Чернівців у зв'язку з перенасиченням рекламоносіїв.

07.03.2013р. фізична особа-підприємець ОСОБА_1 письмово звернулась до директора Департаменту з вимогою продовжити терміну дії Дозволу на розміщення зовнішньої реклами №930 від 28.05.2012.

Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради №219/8 від 23.04.2013р. ОСОБА_1 відмовлено у продовженні з 01.04.2013р. до терміну дії дозволу на встановлення світлодіодного екрану GS - OV20 розміром 3x4 метри для трансляції телевізійних передач, культурних програм та розміщення реклами власного підприємства на південно-західній ділянці площі Філармонії, м. Чернівці у зв'язку із відсутністю правоустановчих документів.

Про відмову у наданні вищезазначеного дозволу Департамент повідомив ФОП ОСОБА_1 своїм листом від 09.07.13 №04/01-08/3-05/3/2380.

Відповідно до ч.1 ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Стаття 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що акти виконавчого комітету міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території.

Згідно п. 46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк.

У відповідності до п. 3.1.11. Положення про департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, затвердженого рішенням 10 сесії міської ради VI скликання від 28.07.2011, Департамент здійснює контроль за дотриманням Типових правил розміщення зовнішньої реклами на території міста відповідно до вимог чинного законодавства.

24.04.2014р. Департаментом скеровано відповідачу попередження № 04/01- 08/3-05/3/1677, в якому надано додатковий час на добровільний демонтаж встановленої конструкції, а саме до 12.05.14 року, що підтверджується реєстром рекомендованих листів № 5800207467736 з відбитком поштового штемпеля. Проте відповідач не вжив відповідних заходів для усунення порушення.

Відповідно до п. 12.1. Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Чернівцях, затвердженого рішенням міської ради VI скликання від №629, демонтаж означає комплекс заходів, які передбачають відокремлення рекламного засобу разом з основою від місця її розташування та транспортування на спеціально відведеній території для подальшого зберігання.

Пунктом 12.1.1. вищезазначеного Положення зазначено, що демонтаж рекламного засобу є засобом протидії порушенню прав територіальної громади м. Чернівців щодо надання у тимчасове користування місць для розміщення рекламного засобу, або усунення порушень договірних зобов'язань розповсюджувачами зовнішньої реклами за договорами про надання у тимчасове користування місць для розміщення рекламного засобу, які перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців власниками та/або законними користувачами рекламного засобу, а також засобом усунення порушень в інших випадках.

У відповідності до п.49 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, якими вони були встановлені.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що в певних умовах звичайно ставляться.

Ст.ст. 525, 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У процесі розгляду справи відповідачем у відповідності до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України не було надано суду жодних належних та допустимих доказів для спростування позовних вимог.

Отже, вимога позивача до відповідача про демонтаж рекламної конструкції є законною і обґрунтованою, та такою, що підлягає задоволенню.

У зв'язку з задоволенням позову судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1.Позов задовольнити.

2.Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) демонтувати рекламну конструкцію, а саме світлодіодний екран GS - OV20 розміром 3x4 метри, односторонній, площею 12 кв.м., що розташований за адресою: м.Чернівці, площа Філармонії (південно-західна ділянка).

3.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету судовий збір у сумі 1218,00 грн. (отримувач коштів ГУДКУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074, пункт 2.1.).

Повне рішення складено і підписано 09.09.2014р.

Суддя В.В.Дутка