Постанова № 40379532, 05.09.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2014
Номер справи
819/1638/14-а
Номер документу
40379532
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1638/14-a

"05" вересня 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баранюка А.З. розглянувши у письмовому провадженні в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі, третьої особи - Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Тернополі (надалі - відповідач), третьої особи - Управління Державної казначейської служби України у м. Тернополі в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Тернополі подати Управлінню Державної казначейської служби України у м. Тернополі подання про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2634,50 грн. під час нотаріального оформлення договору купівлі-продажу квартири.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач придбала квартиру АДРЕСА_1. При оформленні договору купівлі-продажу вказаної квартири позивачем сплачено 2634,50 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості. Позивач вважає, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна нею сплачувався безпідставно, оскільки вона придбала житло вперше, а тому відповідно до вимог чинного законодавства не є платником вищевказаного збору. Однак, після звернення із відповідною заявою, відповідач відмовив позивачу в поверненні їй помилково сплачену суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. У зв'язку з наведеним з наведеним позивач просить суд позов задовольнити.

Від відповідачем подано заперечення в якому він просить суд в задоволенні позову відмовити оскільки Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно та не може встановити придбання житла певною особою вперше.

Від третьої особи подано суду пояснення згідно якого у разі якщо суд встановить факт купівлі громадянином житла вперше, він має право зобов'язати відповідача сформувати відповідне подання про повернення коштів.

Від позивача та представника відповідача до суду подано клопотання про розгляд справи без їх участі. Представник третьої особи в судове засідання не з'явися, про час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає до задоволення враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 19 квітня 2013 року між позивачем - ОСОБА_1 та ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 було укладено договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1, який посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрований в реєстрі за № 526 (а.с. 6,7).

Перед укладенням договору купівлі - продажу позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу майна у розмірі 1% від його вартості, що складає 2635,50 грн. згідно квитанції № k22/J/71 від 19.04.2013 року (а.с. 8).

Вважаючи, що зазначений збір сплачено ним помилково, позивач звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі про повернення суми сплаченого збору, з тих підстав, що житло нею було придбано вперше.

Листом від 10.07.2014 року № 14285/02 управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі відмовило позивачу в повернені сплачених коштів (а.с. 14).

Відповідно до п.9 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Приписами п.15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 визначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно № 26367546 від 04.09.2014 року щодо параметрів запиту: ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, паспорт громадянина України НОМЕР_2 у реєстрі прав власності на нерухоме майно відомості відсутні.

Статтею 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платники збору, визначені пунктами 5 - 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно додатку постанови Кабінету міністрів України від 16.02.2011 року №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету", контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладено на Пенсійний фонд України.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивач 19 квітня 2013 року вперше придбала нерухоме майно (квартиру) по вищевказаній адресі за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 2634,50 грн., який підлягає поверненню позивачу, оскільки, відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», він не є платником зазначеного збору.

Тому, суд вважає, що управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі безпідставно відмовило позивачеві у поверненні збору на обов`язкове державне пенсійне страхування в сумі 2634,50 грн., сплаченого при придбані житла вперше на підставі договору купівлі-продажу від 19.04.2013 року.

У відповідності до п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затвердженого Наказом Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів" від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, лата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, всупереч вимогам зазначеної норми, відповідачами не надано жодного доказу, який відповідає вимогам ст.70 КАС України та свідчить про попереднє придбання позивачем житла, а відтак і про правомірність відмови в поверненні сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За наведених обставин суд приходить до переконання, що позивачем належними та допустимими доказами доведено придбання ним житла вперше, що не спростовано відповідачами по справі. Таким чином, суд приходить до переконання, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості придбаного житла позивачем сплачено помилково, у зв'язку з чим сплачені кошти підлягають поверненню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі (код ЄДРПОУ 21157094) надати ОСОБА_1 (інд. код НОМЕР_1) подання про повернення надміру сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 2634 (дві тисячі шістсот тридцять чотири) грн. 06 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.