Справа № 761/22389/14-к
Провадження №1-кп/761/840/2014
У Х В А Л А
іменем України
02 вересня 2014 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Козятник Л.Г.
при секретарі Медицькій У.І.,
провівши в приміщенні Шевченківського районного суду м. Києва підготовче судове засідання в кримінальному провадженні № 32013110110000453 щодо
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Полтави, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, маючого на утриманні двох малолітніх дітей, працюючого директором Департаменту з питань бухгалтерського обліку - головним бухгалтером ПАТ «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2, раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора Леська С.В.
обвинуваченого ОСОБА_1
захисника ОСОБА_2,
в с т а н о в и в :
прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтриманням державного обвинувачення Генеральної прокуратури України радником юстиції Андрусишиною С.Я. внесено до суду клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, у зв'язку зі сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою.
Згідно з клопотанням, ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні злочину за наступних обставин.
ОСОБА_1, працюючи на посаді заступника директора Департаменту з питань бухгалтерського обліку та контролю - заступника головного бухгалтера ПАТ «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» (ПАТ «Промінвестбанк») (код ЄДРПОУ 00039002, юридична та фактична адреса: м. Київ вул. Шевченка № 12), у період часу з 01 липня 2009 року по 17 грудня 2011 року (призначений на посаду згідно наказу від 01 липня 2009 року № 360-к) та на посаді директора Департаменту бухгалтерського обліку - головного бухгалтера ПАТ «Промінвестбанк» з 17 грудня 2011 року по теперішній час (виконував обов'язки згідно наказу від 17 грудня 2011 року № 1633-к та призначений на посаду на постійно згідно наказу від 01 червня 2012 року № 1581-к) був зобов'язаний у зв'язку з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративних функцій службової особи: згідно ст. 67 Конституції України - сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом; згідно ст. 36.5 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) - відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи; згідно Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV - відповідальність за організацію бухгалтерського обліку підприємства.
Так, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді заступника директора Департаменту з питань бухгалтерського обліку та контролю - заступника головного бухгалтера, а згодом виконувача обов'язків директора та директора Департаменту з питань бухгалтерського обліку та контролю - головного бухгалтера, відповідно до своїх посадових інструкцій та положення про департамент бухгалтерського обліку та контролю ПАТ «Промінвестбанк», був зобов'язаний: здійснювати складання і подання у встановлені строки фінансової, статистичної та податкової звітності відповідно до порядку, встановленого внутрішніми документами Банку; забезпечувати правильне застосування норм чинного законодавства України і організаційно-розпорядчих документів Банку; здійснювати податковий облік по банківських операціях центрального апарату та складання звітності по них; здійснювати контроль за правильністю відображення доходів та витрат в фінансовому обліку філій Банку.
Таким чином, у зв'язку з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій ОСОБА_1 за період діяльності січень 2010 року - грудень 2012 року виконував обов'язки та був службовою особою ПАТ «Промінвестбанк», на яку покладено відповідальність за правильність нарахування та своєчасність сплати податків та обов'язкових зборів до бюджету.
Однак, ОСОБА_1, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх злочинних дій, передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків, вчинив умисний злочин проти встановленого законодавством порядку оподаткування при обставинах зазначених нижче.
Так, ОСОБА_1, діючи в порушення вказаних вимог законодавства та посадових інструкцій, бажаючи при цьому настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді несплати податків до бюджету, знаходячись в приміщенні ПАТ «Промінвестбанк» за адресою: м. Київ вул. Шевченка № 12, за період діяльності з вересня 2010 року по грудень 2012 рік занизив податкові зобов'язання з податку на додану вартість на суму 1081656 грн. 80 коп. по операціям з приводу отримання послуг, наданих Компанією-нерезидентом «Visa International Service Assoiation» (США).
В ході досудового розслідування встановлено, що між ПАТ «Промінвестбанк» та Компанією-нерезидентом «Visa International Service Assoiation» (США) 01 березня 1996 року укладено договір про членство та надання ліцензій на торгові марки на загальну суму 5624884 грн. 05 коп.
Відповідно до вказаного договору, Користувач (ПАТ «Промінвестбанк») бажає стати членом Власника («Visa International Service Association») та брати участь у програмах в Україні, яка буде країною місцезнаходження Користувача, а також користуватись Марками Visa в рамках таких Програм.
Пунктом 1.4 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР (далі по тексту - Закон № 168) визначено, що поставка послуг - це будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, у тому числі промислової власності.
Відповідно до п. «а» ст. 186.3 Податкового кодексу України місцем надання майнових прав інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання. Таким чином надання вказаних послуг відбулося на території України.
ОСОБА_1, розуміючи, що місцем надання послуг є місце реєстрації ПАТ «Промінвестбанк» (Україна м. Київ вул. Шевченка № 12) та операції з надання послуг компанією-нерезидентом «Visa International Service Association» є об'єктом оподаткування податком на додану вартість по результатах діяльності за вересень 2010 року - грудень 2012 року, не включив до декларації з податку на додану вартість суми ПДВ, які підлягають сплаті в бюджет по вказаних операціях.
В результаті вказаних дій, ОСОБА_1 також були порушені: п.п. «д» п. 6.5 ст. 6 Закону України № 168, яким передбачено, що місцем поставки послуг, які надаються нерезидентом вважається місце реєстрації покупця або його постійного представництва, а за відсутності такого місця реєстрації - місце постійної адреси або постійного проживання, у разі надання послуг з: надання послуг консультантами, адвокатами, бухгалтерами, аудиторами та інших аналогічних послуг, а також з обробки даних та надання інформації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем; Абз. «а» п. п. 14.1.185 Податкового кодексу України, яким передбачено, що постачання послуг - це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності; п. 180.2 ст. 180 Податкового кодексу України, яким передбачено, що особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг; п. «а» п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України, яким передбачено, що об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 занизив податкові зобов'язання з податку на додану вартість по операціям з приводу отримання послуг, наданих Іноземною компанією «Visa International Service Association» за період з вересня 2010 року по грудень 2012 року на суму 1081656 грн. 80 коп.
Реалізуючи свої злочинні дії, безпосередньо направлені на ухилення від сплати податків, заступник директора Департаменту з питань бухгалтерського обліку та контролю - заступник головного бухгалтера, а згодом виконуючий обов'язки директора та директор Департаменту з питань бухгалтерського обліку та контролю - головний бухгалтер ПАТ «Промінвестбанк» ОСОБА_1, достовірно усвідомлюючи, що до податкових декларацій підприємства за період діяльності вересень 2010 року - грудень 2012 року не включено податкові зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 1081656 грн. 80 коп. з приводу отримання послуг, наданих Іноземною компанією «Visa International Service Association», підписав та забезпечив їх подання в податкову інспекцію за місцем реєстрації підприємства, що призвело до ухилення від сплати податку на додану вартість на вказану суму.
Продовжуючи свої умисні злочинні дії, направлені на ухилення від сплати податків, ОСОБА_1, будучи службовою особою ПАТ «Промінвестбанк», яка відповідає за нарахування та сплату податків, не нарахував та не сплатив збір за забруднення навколишнього природного середовища в частині розміщення відходів у спеціально визначених місцях чи на об'єктах за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року на суму 1081656 грн. 80 коп.
Так, у 2010 році Банк уклав з ТОВ «Елга» договір б/н від 03 червня 2010 року. Згідно зазначеного договору, ПАТ «Промінвестбанк» здійснював передачу відпрацьованих люмінесцентних ламп для їх вивезення та знешкодження. Однак встановлено, що банківською установою облік люмінесцентних ламп не ведеться.
Відповідно до актів прийому-передачі банківською установою передано на демеркурізацію люмінесцентні лампи за 2010 рік у кількості 2347 штук.
Банківською установою за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року збір за забруднення навколишнього природного середовища в частині розміщення відходів та тимчасового зберігання небезпечних відходів у спеціально визначених місцях чи на об'єктах усупереч чинному законодавству не нараховувався та не сплачувався, що вказує на порушення ОСОБА_1 вимог посадової інструкції та діючого законодавства.
Так, відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303 «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» (зі змінами та доповненнями) (далі по тексту - Порядок) та п. 1.4 розділу 1 наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 19 липня 1999 року N 162/379 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі по тексту - Інструкція) збір за забруднення справляється, зокрема, за розміщення відходів.
Суми збору, який справляється за розміщення відходів, обчислюється платниками самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку року на підставі затверджених лімітів, виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, нормативів збору та корегуючи коефіцієнтів, наведених у таблицях 2.4, 2.5 додатка 2 Порядку, п. 6.4 Інструкції та абзацу другого п. 4 Порядку № 303. Згідно абзацу третього п.6 Порядку № 303 ліміти розміщення відходів визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 Порядку нормативи збору за викиди стаціонарними джерелами забруднення та скиди, а також нормативи збору за розміщення відходів встановлюються відповідно до виду забруднюючих речовин та класу небезпеки відходів, наведених у таблицях 1.1, 1.7 і 1.9 додатка 1 до Порядку № 303.
Відповідно п. 8 Порядку у разі відсутності у платника збору затверджених у встановленому порядку лімітів скидів та розміщення відходів чи допущення понадлімітних обсягів скидів та розміщення відходів, збір обчислюється в установленому порядку у п'ятикратному розмірі, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року № 1050 збір обчислюється в установленому порядку у десятикратному розмірі.
Таким чином, у діях ОСОБА_1, встановлено порушення п. 2, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303 «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» (зі змінами та доповненнями) з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 20 червня 1995 року № 440 «Про затвердження Порядку одержання дозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин» та Постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 року № 1218 «Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів» в частині розміщення та тимчасового зберігання відходів за перевірений період на суму 1109568 грн. 80 коп.
На підставі вищевикладеного, в результаті умисних протиправних дій ОСОБА_1 до бюджету не сплачено податок на додану вартість у сумі 1081656 грн. 80 коп. та збір за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1109568 грн. 80 коп., загальна сума яких складає 2191225 грн. 06 коп.
Таким чином, ОСОБА_1 ухилився від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету коштів у великих розмірах, чим вчинив злочин, передбачений ч. 2 ст. 212 КК України.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_1 просив суд звільнити його від кримінальної відповідальності, оскільки ПАТ «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» в повному обсязі сплачено податкові зобов'язання, при цьому, зазначив, що йому роз'яснено та зрозуміло суть підозри, підставу для звільнення від кримінальної відповідальності, його право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Захисник вважав за необхідне задовольнити клопотання прокурора та звільнити від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, оскільки останнім до притягнення до кримінальної відповідальності сплачено податки та збори, а також відшкодовано шкоду державі їх несвоєчасною сплатою.
Прокурор підтримав клопотання та просив звільнити від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, у зв'язку з відшкодуванням завданих державі збитків, а кримінальне провадження стосовно останнього закрити.
Вислухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши надані в розпорядження суду матеріали кримінального провадження, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Як убачається з наявних в розпорядженні суду матеріалів, 30 травня 2014 року у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15 жовтня 2013 року за № 32013110110000453, ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчинені злочину, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, а саме в умисному ухиленні від сплати податків, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах.
Згідно з платіжними дорученнями № 33620 від 19 вересня 2013 року на суму 1109568 грн. 80 коп., № 1 від 19 вересня 2013 року на суму 1306202 грн. 15 коп., № 33617 від 19 вересня 2013 року на суму 277392 грн. 20 коп., ПАТ «Промінвестбанк» в повному обсязі сплачено податок на додану вартість, збір за забруднення навколишнього природного середовища та штрафні санкції.
Таким чином, до притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_1, ПАТ «Промінвестбанк» сплачено податок на додану вартість, збір за забруднення навколишнього природного середовища, а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції), тому директор Департаменту з питань бухгалтерського обліку - головний бухгалтер ОСОБА_1 ПАТ «Промінвестбанк» підлягає звільненню від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Керуючись ст. ст. 284, 314, 369-372 КПК України, суд
У Х В А Л И В :
звільнити ОСОБА_1 підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження щодо ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, внесеного в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 32013110110000453, - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва протягом 7 (семи) днів з дня її оголошення через Шевченківський районний суд м. Києва.
Ухвала набирає законної сили на наступний день після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя