Рішення № 40375805, 02.09.2014, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
02.09.2014
Номер справи
920/1011/14
Номер документу
40375805
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02.09.2014 Справа № 920/1011/14

за позовом: Конотопського прокурора з нагляду за додержанням законів у

транспортній сфері в інтересах держави в особі Міністерства

інфраструктури України в особі Державного територіально -

галузевого об'єднання "Південно - західна залізниця", м. Київ

до відповідача: Вирівської сільської ради Конотопського району Сумської області

про зобов'язання вчинити дії

СУДДЯ ДЖЕПА Ю.А.

За участю представників:

від позивача: Гурін О.К., довіреність № 657-ню від 12.12.13

від відповідача: не з'явився

прокурор Маркіна І.С.

При секретарі судового засідання Малютіній М.С.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор в інтересах держави в особі Міністерсва інфраструктури України в особі Державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця» просить суд зобов'язати Вирівську сільську раду Конотопського району Сумської області прийняти у комунальну власність територіальної громади села Вирівка об'єкт права державної власності - гуртожиток, що розташований за адресою: Сумська область, Конотопський район, селище Питомник, вул. Батуринський шлях, 15.

У судове засідання 02.09.2014 р. надійшли додаткові пояснення від позивача в обґрунтування позовних вимог, а саме позивач посилається на те, що нормами Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», які підлягають застосуванню в силу приписів ст.3 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», зокрема передбачено, що об'єкти житлового фонду, у тому числі - гуртожитки, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації(корпоратизації), підлягають передачі з державної до комунальної власності територіальних громад селищ за наявності згоди відповідних селищних рад, яка має бути надана, виходячи з п.51 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», шляхом прийняття рішення, якщо інше не передбачено законом. Тобто, обов'язковою умовою передачі об'єктів житлового фонду, у тому числі - гуртожитків з державної до комунальної власності територіальних громад селищ є прийняття відповідними селищними радами рішення про згоду на таку передачу. Також позивач зазначає про те, що Постановою Конотопського міськрайонного суду у справі № 577/3696/14 визнано протиправним та скасовано як незаконне рішення 44 сесії 6 скликання Вирівської сільської ради від 24.02.2014 р. про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади села гуртожитку, в частині обумовлення ліквідації протирадіаційного укриття у підвалі будівлі гуртожитку.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача заявлені вимоги підтримали в повному обсязі.

Відповідач, в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, але надав відзив на позовну заяву №187 від 01.07.14 р., в якому проти позову заперечує. В обґрунтування своїх заперечень проти позовних вимог відповідач посилається на те, що Вирівською сільською радою неодноразово розглядалось звернення Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» щодо передачі із державної у комунальну власність об'єкту права державної власності- гуртожитока , на 18 сесії 6 скликання від 29.02.2012р. та на 44 сесії 6 скликання від 26.02.2014р. «Про звернення начальника БМЕУ-5 Барладяна Є.М.» (копії є в матеріалах справи 3 920/1011/14), де вказано перелік документів відповідно до вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1995 р. № 891, необхідних для передачі нерухомого майна із державної власності у комунальну, але позивачем не виконано цю постанову і тому фактично Вирівська сільська рада не має змоги поставити на свій баланс об'єкт права державної власності - гуртожиток, що розташований за адресою: Сумська область, Конотопський район, селище Питомник, вул. Батуринський шлях,15.

11.08.2014 року, до господарського суду надійшло клопотання прокурора про зупинення провадження у справі № 920/1011/14 до завершення розгляду по суті позову Конотопської спеціалізованої прокуратури про визнання протиправним та скасування рішення 44 сесії 6 скликання Вирівської сільської ради Конотопського району Сумської області від 26 лютого 2014 року. В задоволенні клопотання прокурора про зупинення розгляду справи суд відмовляє, оскільки позивачем надано суду копію постанови Конотопського міськрайонного суду від 14.08.2014 р. про визнання протиправним та скасування як незаконного рішення 44 сесії шостого скликання Вирівської сільської ради від 26.02.2014 р. в частині обумовлення ліквідації протирадіаційного укриття у підвалі будівлі гуртожитку, яка в апеляційному порядку оскаржена не була та набрала законної сили.

Відповідач в судове засідання 02.09.2014 р. не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, тому суд здійснює розгляд справи за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, дослідивши наявні докази, які мають суттєве значення для вирішення спору по суті, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Як вбачається з матеріалів справи,

24 лютого 2014 року Вирівська сільська рада своїм рішенням 44 сесії 7 скликання надала згоду на прийняття у комунальну власність територіальної громади села гуртожиток, що розташований за адресою: Сумська область, Конотопський район, селище Питомник, вул. Батуринський шлях,15, за умови ліквідації протирадіаційного укриття у підвалі будівлі даного гуртожитку. Водночас, проектною документацією на гуртожиток передбачено вказане протирадіаційне укриття, яке є невідємною частиною житлового комплексу гуртожитку. Крім того, відповідно до листа Конотопського міськрайонного відділу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області № 294 від 21.03.2014 р. ( копія міститься в матеріалах справи), цілісні майнові комплекси підприємств, житлові будинки, інше нерухоме майно передаються з державної у комунальну власність, а об'єкти права комунальної власності у державну власність, разом із захисними спорудами, які перебувають у їх складі, без зміни їх функціонального призначення.

14 серпня 2014 р. згідно постанови Конотопського міськрайонного суду у справі № 577/3696/14 визнано протиправним та скасовано як незаконне рішення сорок четвертої сесії шостого скликання Вирівської сільської ради від 24.02.2014 р. про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади села гуртожитку, що розташований за адресою Сумська область, Конотопський район, селище Питомник, вул. Батуринський шлях, 15, в частині обумовлення ліквідації протирадіаційного укриття у підвалі будівлі гуртожитку. Дана постанова суду в апеляційному порядку не оскаржувала ся та набрала законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що неодноразові звернення позивача з проханням прийняти гуртожиток у комунальну власність територіальної громади позитивних результатів не дали. Направлена 21.03.2014 року до Вирівської сільської ради претензія позитивних результатів не дала.

Конотопська міська рада ухиляється від прийняття гуртожитку у комунальну власність.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" сфера дії цього Закону поширюється на гуртожитки, які є об'єктами права державної та комунальної власності, крім гуртожитків, що перебувають у господарському віданні чи в оперативному управлінні військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до закону, Міністерства внутрішніх справ України та державних навчальних закладів.

Гуртожиток за адресою: Сумська область, Конотопський район, селище Питомник, вул. Батуринський шлях, 15 є об'єктом права державної власності, на який поширюється дія Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитку".

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" всі гуртожитки, на які поширюється дія цього Закону, підлягають передачі у власність територіальних громад.

Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" передача гуртожитків у власність територіальних громад відповідно до цього Закону має бути здійснена в строки, передбачені державною програмою передачі гуртожитків у власність територіальних громад.

Метою Програми є передача гуртожитків у власність територіальних громад для забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків.

Відповідно до п. 3 ст. 3 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" передача гуртожитків згідно із цим Законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону (п. 3 ст. 3 Закону).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій. Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України примусове виконання обов'язку в натурі є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів.

Частиною 2 ст. 20 Господарського кодексу України передбачено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі.

Відповідно до п. 6 ст. 3 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" видатки, пов'язані з капітальним ремонтом гуртожитків (їх цілісних майнових комплексів), що передаються у власність територіальних громад згідно з цим Законом, здійснюються за рахунок передбачених на це відповідно до державної програми передачі гуртожитків у власність територіальних громад коштів державного та місцевих бюджетів.

Згідно зі ст. 4-2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" видатки, пов'язані з капітальним ремонтом об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, що передаються в комунальну власність (крім видатків, пов'язаних з капітальним ремонтом об'єктів соціальної інфраструктури, які передаються в комунальну власність відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"), відшкодовуються з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, районних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя, бюджетів районів у містах та бюджетів місцевого самоврядування за рахунок коштів, передбачених у відповідних бюджетах на ці цілі, та пайової участі підприємств, господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у розмірі по 50 відсотків суми витрат, необхідних для проведення капітального ремонту цих об'єктів. Обсяг витрат визначається комісією з питань передачі об'єктів.

Порядок залучення і використання коштів або інших матеріальних активів підприємств, господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що спрямовуються на капітальний ремонт об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, визначається в договорах, які укладаються між підприємствами, господарськими товариствами, створеними у процесі приватизації (корпоратизації), та відповідними органами місцевого самоврядування.

Видатки, пов'язані з утриманням об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, відшкодовуються з відповідних місцевих бюджетів починаючи з бюджетного періоду, що настає за роком передачі їх у комунальну власність, відповідно до законодавства.

З огляду на вищевикладене, господарський суд вважає вимоги позивача про зобов'язання відповідача прийняти об'єкт права державної власності - гуртожиток за адресою Сумська область, Конотопський район, селище Питомник, вул. Батуринський шлях,15 у комунальну власність територіальної громади села Вирівка правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Вирівську сільську раду Конотопського району Сумської області (Сумська область, Конотопський район, с. Вирівка, вул. Будьонного, 36) прийняти у комунальну власність територіальної громади села Вирівка об'єкт права державної власності - гуртожиток, що розташований за адресою: Сумська область, Конотопський район, селище Питомник, вул. Батуринський шлях, 15.

Повне рішення складене 08.09.2014 р.

Суддя Ю.А. Джепа