Ухвала суду № 40374190, 04.09.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2014
Номер справи
296/5195/14-а
Номер документу
40374190
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Адамович О.Й.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"04" вересня 2014 р. Справа № 296/5195/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

при секретарі Марчук Ю.А. ,

за участю позивача та його представника

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "17" липня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира про встановлення статусу інваліда війни ,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом та просив визнати протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира від 02.06.2014 року про встановлення статусу інваліда війни. Також, позивач просив зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира встановити статус інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 17 липня 2014 року задоволено позовні вимоги.

Визнано протиправною відмову управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира у встановленні статусу інваліда війни ОСОБА_4

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира встановити статус інваліда війни ОСОБА_4 відповідно до п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи та не узгоджую з вимогами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки Товариства з додатковою відповідальністю "Житомирського автотранспортного підприємства 11827" ОСОБА_4 працював водієм у Житомирському АТП 11827 (нині ТДВ "Житомирське АТП 11827") та був направлений в м. Чорнобиль Київської області для обслуговування комплексної експедиції при інституті енергетики ім. Курчатова з 1986 року по взаємній домовленості, обслуговуючи перевезення персоналу (а.с.5).

В червні 2014 року позивач отримав відмову управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира про встановлення йому статусу інваліда війни на підставі п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги дійшов висновків, що така відмова не узгоджується з нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та не відповідає приписам Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків інвалідів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 12.05.1994р., оскільки позивачем надано достатньо доказів на підтвердження статусу інваліда війни.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №1111, та Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року №90, формування Цивільної оборони, в тому числі невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

Таким чином, обов'язковими умовами за якими особу можна віднести до інвалідів війни згідно п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" є наявність у особи інвалідності, наявність доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Статус інваліда війни відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону установлюється у разі наявності архівних документів про залучення громадянина до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формування Цивільної оборони.

Згідно роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України (лист від 28.03.2006р. №146/0/15-06/014) підставою для визнання статусу інваліда війни відповідно до 9 частини другої статті 7 Закону особам, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, є зокрема довідка, що надана управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи про залучення особи до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС із зазначенням назви формування та терміну перебування в зоні відчуження та причинний зв'язок інвалідності з захворюванням, пов'язаних з цією аварією.

Єдиним формуванням Цивільної оборони в межах Житомирської області був зведений мобільний загін спеціального захисту, який був сформований на підставі рішення облвиконкому на базі підприємства «Хімволокно» та в період з 03.05.1986 року по 20.05.1986 року знаходився в підпорядкуванні оперативної групи Прикарпатського військового округу, місцем розташування якої було селище Діброва Поліського району Київської області.

Відповідач відмовляючи у встановленні статусу інваліда війни дійшов висновків, що у відповідача відсутні докази залучення його складу формування Цивільної оборони в межах Житомирської області.

Проте, такі твердження не узгоджуються з доказами, які було надано позивачем як до управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира так і до суду.

Так, рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 22.11.1993 року було встановлено факт участі ОСОБА_4 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - перевезенні мобільного загону цивільної оборони Житомирської області 3-4 травня 1986 року (а.с.8).

За змістом частини 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, факт участі ОСОБА_4 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - перевезенні мобільного загону цивільної оборони Житомирської області, є встановленим та не доказується при вирішенні інших справ.

Окрім того, участь позивача в перевезенні мобільного загону цивільної оборони Житомирської області в травні 1986 року підтвердили ОСОБА_5 та ОСОБА_6, допитані судом першої інстанції в якості свідків та які вказали, що загін формувався на заводі "Хімволокно" та був направлений в зону відчуження.

Таким чином, особа, інвалідність якої пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і яка залучена до складу формувань цивільної оборони у вказаний період, за наявності документів, підтверджуючих право на отримання статусу інваліда війни, має право отримати такий статус з видачею відповідного посвідчення.

Згідно пункту 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, посвідчення інваліда війни видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

З огляду на викладене, відповідач безпідставно відмовив ОСОБА_4 у встановленні статусу інваліда війни за наявності вищезазначених обставин.

Разом з тим, суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги та зобов'язуючи управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира встановити статус інваліда війни ОСОБА_4 відповідно до п.9 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не звернув уваги на приписи ч.2 ст.162 КАС України.

Зокрема, частиною 2 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Тобто, законодавець передбачив обов'язок суду примусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій суб'єкта владних повноважень, а тому резолютивна частина судового рішення щодо покладення на відповідача зобов'язання встановити позивачу статус інваліда війни підлягає зміні .

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира задовольнити частково.

Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "17" липня 2014 р. змінити в частині покладення на відповідача зобов'язання встановити позивачу статус інваліда війни.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира переглянути рішення про відмову у встановленні ОСОБА_4 статусу учасника інваліда війни та прийняти рішення згідно законодавчих актів України.

В іншій частині судове рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "04" вересня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10000

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира площа Польова,8,м.Житомир,10009

4-представник позивача ОСОБА_7 АДРЕСА_2 - ,