ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" вересня 2014 р.Справа № 916/2495/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Л.В. Поліщук,
суддів С.В. Таран, В.Б. Туренко,
при секретарі судового засідання - І.М. Станковій,
за участю представників сторін:
від ДП "Одеський механічний завод": Н.В. Орєшкова,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ліквідатора Державного підприємства "Одеський механічний завод"
на ухвалу господарського суду Одеської області від 18.07.2014р. про відмову в порушенні провадження у справі про банкрутство
№ 916/2495/14
за заявою голови ліквідаційної комісії Державного підприємства "Одеський механічний завод" про порушення провадження у справі про банкрутство у порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"
за участю ліквідатора - Подоряна Дмитра Вікторовича,
встановив:
Ліквідатор Державного підприємства "Одеський механічний завод" звернувся до господарського суду Одеської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Одеський механічний завод" в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (із застосуванням процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником), посилаючись на неможливість погашення кредиторської заборгованості у розмірі 904 701,33грн. в процедурі самостійної ліквідації.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.07.2014р. відмовлено в порушенні провадження у справі про банкрутство ДП "Одеський механічний завод" з огляду на відсутність для цього підстав, оскільки заявником не надано доказів проведення всіх передбачених статтями 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, статтею 60 Господарського кодексу України дій, які повинні передувати зверненню ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме: не вжито заходів щодо виявлення кредиторів, письмового повідомлення органу державної податкової служби та кредиторів про припинення юридичної особи, розгляду претензій кредиторів, розрахунків з кредиторами та черговість задоволення вимог кредиторів, не надано доказів наявності у ДП "Одеський механічний завод" майна, достатнього для покриття судових витрат.
Не погодившись з ухвалою суду, ліквідатор ДП "Одеський механічний завод" звернувся із апеляційною скаргою, в якій просив ухвалу скасувати, справу передати на розгляд місцевого господарського суду, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права; неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених в ухвалі, обставинам справи. Апеляційна скарга мотивована тим, що відмова в порушенні провадження у справі про банкрутство здійснена судом без достатніх підстав, оскільки ліквідатором проведено всі передбачені чинним законодавством дії, необхідні для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Заслухавши представника скаржника, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.
24.11.2010р. Міністерством транспорту та зв'язку України прийнято наказ №848 "Про припинення шляхом ліквідації ДП "Одеський механічний завод" (а.с.19).
Листом Міністерства інфраструктури України від 21.04.2011р. №3351/16/10-11 ліквідатору ДП "Одеський механічний завод" рекомендовано здійснювати ліквідацію підприємства відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у зв'язку із недостатністю у ДП "Одеський механічний завод" коштів для погашення заборгованості перед кредиторами (а.с.22).
27.09.2011р. проведено реєстраційну дію з внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення про припинення ДП "Одеський механічний завод" (а.с.14-18).
06.10.2011р. у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації "Бюлетень державної реєстрації" №192 (27) здійснено публікацію щодо припинення ДП "Одеський механічний завод" (а.с.23).
Після спливу строку, встановленого для пред'явлення вимог кредиторів, 01.02.2012р. складено проміжний ліквідаційний баланс (а.с.24-26).
Наказом Міністерства інфраструктури України від 21.10.2013р. №817 "Про внесення зміни до наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.11.2010р. №848" ліквідатором ДП "Одеський механічний завод" призначено Подоряна Дмитра Вікторовича (а.с.21).
В подальшому, ліквідатором для встановлення майна підприємства були направлені відповідні запити до Управління Державтоінспекції ГУ МВС України в Одеській області, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області, якими надано інформацію про відсутність зареєстрованих за ДП "Одеський механічний завод" транспортних засобів та речових прав на будь-яке нерухоме майно (а.с.28-29, 30, 31).
Крім того, ліквідатором для встановлення кредиторських вимог направлено відповідні запити до Державної податкової інспекції у Суворовському районі м.Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області від 28.04.2014р. №57, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Одесі від 28.04.2014р. №56, Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси від 28.04.2014р. №59 (а.с.38, 40, 42).
Вищевказаними органами надані відповідні листи-відповіді про наявність перед ними заборгованості ДП "Одеський механічний завод" (а.с.41, 43, 45).
За результатами перевірки зобов'язань ліквідатором встановлено наявність документально підтвердженої кредиторської заборгованості на загальну суму 904 701,33грн., а саме:
- заборгованості перед Державною податковою інспекцією у Суворовському районі м.Одеси в розмірі 1 020,00грн.;
- заборгованості перед Управлінням пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси в розмірі 382 516,05грн.;
- заборгованості перед Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м.Одесі у розмірі 484 915,55грн.;
- заборгованості перед фізичною особою - ОСОБА_4 у загальному розмірі 36 249,73грн.
При цьому наявність зазначеної заборгованості підтверджується наявними в матеріалах справи судовими рішеннями та постановами виконавчої служби про відкриття виконавчих проваджень (а.с. 46-132).
31.05.2014р. ліквідатором складено акт інвентаризації активів та зобов'язань ДП "Одеський механічний завод", відповідно до якого встановлено відсутність в останнього основних засобів, інших необоротних активів, в тому числі нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, запасів, незавершеного виробництва, незавершеного капітального будівництва і незавершеного ремонту, витрат майбутніх періодів, забезпечень та резервів майбутніх витрат і платежів, грошових коштів і документів, дебіторської заборгованості (а.с. 133-137).
31.05.2014р. ліквідатором складено ліквідаційний баланс (а.с. 139-140).
Крім того, ліквідатором ДП "Одеський механічний завод" проведено аналіз активів і пасивів підприємства, в результаті якого складено звіт про фінансовий та майновий стан, з якого вбачається неможливість задоволення виявлених вимог кредиторів (а.с. 144-145).
У зв'язку з вищенаведеними обставинами ліквідатор ДП "Одеський механічний завод" звернувся до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство ДП "Одеський механічний завод" в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі-Закон №2343-ХІІ).
Частиною 5 статті 11 Закону №2343-ХІІ передбачено, що боржник зобов'язаний звернутись до господарського суду у разі, якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.
Статтею 95 Закону №2343-ХІІ урегульовано особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.
Згідно із частиною 1 вказаної статті якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Частинами 2 - 6 статті 105 Цивільного кодексу України передбачено, що після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову ліквідаційної комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Відповідно до вимог статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До затвердження проміжного ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Згідно із положеннями частини 3 статті 110 Цивільного кодексу України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Зазначені законодавчі положення дають підстави для висновку, що після проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна; аналізу пасивів боржника з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості шляхом публікації оголошення про припинення юридичної особи, а також повідомлення явних кредиторів у письмовій формі про ліквідацію юридичної особи боржника, у тому числі по податках, зборах (обов'язкових платежах); складення проміжного ліквідаційного балансу; повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, можливо з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів та звернення у зв'язку з цим до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону №2343-ХІІ.
Судом першої інстанції не враховано того, що наявні в матеріалах справи документи свідчать про дотримання заявником порядку добровільної ліквідації юридичної особи, визначеного статтями 105, 110, 111 Цивільного кодексу України (у тому числі вчинення таких дій як вжиття заходів щодо виявлення кредиторів, письмового повідомлення органу державної податкової служби та кредиторів про припинення юридичної особи, розгляду претензій кредиторів), а також про недостатність вартості майна боржника, необхідної для повного погашення кредиторської заборгованості, а, відтак, наявні підстави для порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Одеський механічний завод" із застосуванням процедури, встановленої статтею 95 Закону №2343-ХІІ. Причому неподання доказів наявності у боржника майна, достатнього для покриття судових витрат, не має наслідком відмову в порушенні провадження у справі про банкрутство згідно із частиною 7 статті 16 Закону №2343-ХІІ.
За таких обставин ухвалу суду про відмову в порушенні провадження у справі про банкрутство слід скасувати, апеляційну скаргу - задовольнити.
Керуючись ст.ст. 99, 105, 106 Господарського процесуального кодексу
України, суд -
постановив:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Ухвалу господарського суду про відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство №916/2495/14 скасувати, справу передати на розгляд господарського суду Одеської області.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови підписано 05.09.2014р.
Головуючий суддя Л.В. Поліщук
Суддя С.В. Таран
Суддя В.Б. Туренко