Рішення № 40354161, 05.09.2014, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
05.09.2014
Номер справи
927/40/14
Номер документу
40354161
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

=====

Іменем України

РІШЕННЯ

05 вересня 2014 року справа № 927/40/14

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго",

вул. Д.Галицького, 27. м. Рівне, 33027

Відповідач: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1,

АДРЕСА_1, 14030

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог

на предмет спору, на стороні позивача: Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради, вул. Д.Галицького, 27. м. Рівне, 33027

Предмет спору: про розірвання договору

Суддя Моцьор В.В.

Представники сторін:

від позивача: Коленченко О.О. (довіреність №03-05/2084/1603 від 24 вересня 2013 року),

від відповідача: не з'явився,

від третьої особи: не з'явився.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" подано позов до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про розірвання договору про надання юридичних послуг №01/13 від 01 жовтня 2013 року. Позовні вимоги обґрунтовані, зокрема, тим, що відповідач неналежним чином виконав свої зобов'язання за укладеним сторонами договором по наданню юридичних послуг, що є підставою для розірвання цього договору.

Ухвалою суду від 23 січня 2014 року за клопотанням представника позивача було залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради та відкладено розгляд справи.

Третя особа в письмових поясненнях з додатками від 03 лютого 2014 року №01-02/29 не погоджується з висновками викладеними у звіті по договору про надання юридичних послуг №01/13 від 01 жовтня 2013 року, акту прийому-передачі виконаних робіт/наданих послуг від 31 жовтня 2013 року, оскільки вважає їх такими, що не відповідають первинним документам, податковій та бухгалтерській звітності і взагалі дійсним обставинам справи та нормам діючого бухгалтерського та податкового законодавства.

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 23 січня 2014 року позовних вимог не визнав, просив суд у позові відмовити.

Ухвалою суду від 05 лютого 2014 року провадження у справі №927/40/14 було зупинено у зв'язку з призначенням у справі судово-економічної експертизи за клопотанням представника позивача.

Ухвалою суду від 11 серпня 2014 року провадження у справі було поновлено у зв'язку з надходженням на адресу суду висновку експертів за результатами проведення судово-економічної експертизи.

Ухвалами суду від 21 серпня 2014 року та від 28 серпня 2014 року розгляд справи відкладався.

Третя особа в письмових поясненнях від 26 серпня 2014 року №153, зокрема, зазначила, що з висновками судово-економічної експертизи КП РМР "Теплотранссервіс" згодне і підтримує позовні вимоги позивача у повному обсязі. Також третя особа просить суд розглянути справу без участі їх представника.

Представник позивача у письмових поясненнях від 28 серпня 2014 року, зокрема, зазначив, що з висновками судово-економічної експертизи ТОВ "Рівнетеплоенерго" погоджується, зауваживши, що вказаний висновок є доказом, який підтверджує ту обставину, що висновки викладені в Звіті по Договору №01/13 від 01 жовтня 2013 року, Акту прийому-передачі виконаних робіт/наданих послуг від 31 жовтня 2013 року не відповідають первинним документам, податковій та бухгалтерській звітності та нормам діючого бухгалтерського та податкового законодавства, а як наслідок при виконанні Договору №01/13 від 01 жовтня 2013 року зі сторони відповідача було допущено істотні порушення, що на думку позивача є підставою для його розірвання.

02 вересня 2014 року від відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому відповідач просив суд розглянути справу за його відсутності і вирішити спір на основі вже наявних у справі документальних доказів та інших матеріалів, також відповідач зауважив, що при вирішенні справи по суті цілковито покладається на розсуд суду, процесуальні наслідки подання даного клопотання відповідачу відомі та зрозумілі.

Третя особа представника в судове засідання не направила, про дату, час та місце проведення судового засідання була повідомлена належним чином.

У судовому засіданні 05 вересня 2014 року суд перейшов до розгляду справи по суті.

Присутній у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві.

Зважаючи на дотримання розумного строку вирішення господарського спору, господарський суд доходить висновку про можливість у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглянути справу та вирішити спір за наявними у справі доказами.

Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, суд встановив наступне.

26 червня 2012 року Рівненська міська рада своїм рішенням №2159 (а/с73, т.2) прийняла пропозицію ТОВ "Рівнетеплоенерго" щодо передачі об'єкта централізованого теплопостачання - цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 30841056) в оренду та доручила Управлінню комунальною власністю спільно з Управлінням житлово-комунального господарства в строк не більше трьох місяців з дати прийняття цього рішення провести організаційно-технічну підготовку до передачі в оренду цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради.

Рішенням Рівненської міської ради №2383 від 20 вересня 2012 року (а/с76, т.2) продовжено строк на організаційно-технічну підготовку до 01 грудня 2012 року.

27 грудня 2012 року Рівненська міська рада рішенням №2662 (а/с 62, т.2) оголосила конкурс на право оренди об'єкта централізованого теплопостачання - цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради. Вищезазначеним рішенням Рівненської міської ради було також затверджено висновок про вартість майна цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради для цілей оренди в сумі 142000000грн. без ПДВ.

Згідно Рішення Рівненської міської ради "Про визнання переможця конкурсу на право оренди об'єкта централізованого теплопостачання - цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради та скасування попередньо ухваленого з цього питання рішення" №3159 від 04 липня 2013 року (а/с115-119, т.2), Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" визнано переможцем конкурсу на право оренди об'єкта централізованого теплопостачання - цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради. У відповідності до вказаного рішення був затверджений висновок про вартість об'єкта оренди - цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради, згідно з експертною оцінкою станом на 31 травня 2013 року в сумі 149566856 (сто сорок дев'ять мільйонів п'ятсот шістдесят шість тисяч вісімсот п'ятдесят шість) гривень (без податку на додану вартість).

Між Рівненською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" (орендар) укладено договір оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року (далі - Договір) (а/с 53-59, т.2).

За умовами даного Договору (п. 1.1.) Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування (оренду) об'єкт централізованого теплопостачання, розташований за юридичною адресою: 33027, м. Рівне, вул. Данила Галицького, 27, цілісний майновий комплекс Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради (надалі - Об'єкт).

Об'єкт належить на праві комунальної власності територіальній громаді м. Рівного, на підставі свідоцтва про право власності №6782826 від 24 липня 2013 року, виданого державним реєстратором Данилевич І.Є реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області (п. 1.2. Договору).

Ринкова вартість об'єкта оренди визначена згідно зі звітом про оцінку майна станом на 31 травня 2013 року становить 149566856 гривень (без ПДВ) (п. 1.3. Договору).

Об'єкт оренди передається в оренду на підставі рішення Рівненської міської ради №3159 від 04 липня 2013 року (п.1.5. Договору).

В розділі 2 Договору визначені умови передачі та повернення орендованого об'єкта.

Орендар вступає у строкове платне користування Об'єктом у термін, вказаний у Договорі, але не пізніше ніж через шість місяців з дня набрання чинності Договором і не раніше одержання орендарем ліцензії на відповідний вид діяльності. Про передачу Об'єкта в оренду представниками Орендодавця та Орендаря складається відповідний акт приймання-передачі Об'єкта (п. 2.1. Договору).

Згідно п.2.2. вказаного договору, передача в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на нього, Орендар користується ним протягом строку оренди. Територіальна громада м. Рівного зберігає право власності на переданий в оренду Об'єкт централізованого теплопостачання, в тому числі реконструйований або технічно переоснащений орендарем за рахунок амортизаційних відрахувань.

Передача Об'єкту в оренду здійснюється за вартістю, визначеною шляхом здійснення незалежної оцінки (п.2.4 Договору).

Як випливає з Акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради від 21 серпня 2013 року з додатками (а/с 120-141, т.2), підписаного від імені Рівненська міська рада (надалі- Орендодавець) та ТОВ "Рівнетеплоенерго" (надалі - Орендар), передача об'єкта оренди здійснюється згідно передавального балансу, складеного станом на 31 травня 2013 року та скоригованого передавального балансу з урахуванням змін активів та пасивів за поточними операціями, складеного на день підписання цього акту приймання передачі цілісного майнового комплексу:

I. Нематеріальні активи: 60256,37грн.,

II. Незавершені капітальні інвестиції: 19565805,53грн.,

III. Основні засоби: 176881952,49грн.,

IV. Малоцінні необоротні активи: 214897,72грн.

V. Сукупність оборотних активів, отриманих у складі цілісного майнового комплексу на загальну вартість: 63980596,83грн., у тому числі: виробничі запаси, готова продукцію, товари: разом з ПДВ 3836086,55грн., в тому числі ПДВ 639347,76грн., без ПДВ 3196738,79грн.; дебіторська заборгованість в розрізі контрагентів на загальну суму 22731159,11грн.; дебіторська заборгованість в розрізі контрагентів на загальну суму 51338272,44грн.; резерв сумнівних боргів на загальну суму 13924921,27грн.

VI. Сукупність поточних зобов'язань, отриманих у складі цілісного майнового комплексу 115475212,97грн.

01 жовтня 2013 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" (ЗАМОВНИК, позивач) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (ВИКОНАВЕЦЬ, відповідач) було укладено договір №01/13 про надання юридичних послуг(а.с. 18-22 т.1).

Відповідно до предмету вказаного договору (п. 2.1 Договору) за даним Договором ВИКОНАВЕЦЬ зобов'язується здійснити юридичне інформаційно-консультаційне обслуговування ЗАМОВНИКА, та надати юридичну допомогу в обсязі і на умовах, передбачених даним Договором, а ЗАМОВНИК зобов'язується прийняти надані йому ВИКОНАВЦЕМ послуги і здійснити їх оплату у порядку, визначеному даним Договором.

Згідно з п. 3.1 Договору ВИКОНАВЕЦЬ бере на себе виконання наступної правової роботи:

3.1.1. Здійснити правовий аналіз питання щодо підписання Акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" до договору оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року та відповідно правові підстави для передачі ЦМК з балансу КП РМР "Теплотранссервіс" на баланс ТОВ "Рівнетеплоенерго".

3.1.2. Здійснити правовий аналіз питання щодо правомірність проведення двох оцінок в серпні 2012 року (142 млн. грн..), в травні 2013 року (149 млн. грн.) при проведенні конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс".

3.1.3. Здійснити правовий аналіз відповідності вимогам діючого законодавства відображення в обліку ТОВ "Рівнетеплоенерго" передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року.

3.1.4. Здійснити аналіз відповідності діючому законодавству України відображення операцій передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року в бухгалтерському обліку та податковому обліку з ПДВ, податку на прибуток ТОВ "Рінетеплоенерго", а саме:

* передача нематеріальних активів;

* передача капітальних інвестицій;

* передача основних засобів;

* передача малоцінних необоротних активів;

* передача виробничих запасів, готової продукції, товарів;

* передача дебіторської заборгованості за виданими авансами, дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги, субвенції;

* передача кредиторської заборгованості НАК "Нафтогаз України", ДК "Газ України".

3.1.5. Здійснити правовий аналіз щодо нарахування ТОВ "Рівнетеплоенерго" в бухгалтерському та податковому обліку амортизаційних відрахувань за орендованими нематеріальними активами, основними засобами у складі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року.

3.1.6. Здійснити правовий аналіз питання щодо визначення (нарахування) орендної плати за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року.

Відповідно до п. 5.1 Договору за послуги, надані ВИКОНАВЦЕМ, ЗАМОВНИК зобов'язаний сплатити першому суму коштів у розмірі 50000грн., яка також зазначається в акті прийому-передачі наданих послуг за цим Договором, у термін до 5-ти банківських днів після підписання Сторонами такого акта прийому-передачі наданих послуг.

Відповідачем позивачу було надано Звіт по Договору №01/13 від 01 жовтня 2013 року, Акту прийому-передачі виконаних робіт/наданих послуг від 31 жовтня 2013 року та Акт прийому-передачі виконаних робіт/наданих послуг від 31 жовтня 2013 року (а.с. 23-34 т.1).

Також позивачем було отримано від відповідача претензію від 20 грудня 2013 року з вимогою сплатити 50000грн. за надані послуги відповідно до Договору №01/13 від 01 жовтня 2013 року (а.с. 35-36 т.1).

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ст. 907 ЦК України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін.

Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.

Згідно з п. 9.7 Договору №01/13 про надання юридичних послуг від 01 жовтня 2013 року зазначено, що даний договір може бути розірваний між сторонами шляхом укладення додаткової угоди до даного Договору про це. Відмова сторін від даного договору в односторонньому порядку не допускається. У випадку недосягнення згоди щодо розірвання Даного Договору та/або Додаткових угод до нього сторони мають право звертатися за встановленою підвідомчістю та підсудністю до відповідного суду про розірвання Даного Договору.

Позивач вважає, що відповідачем під час виконання Договору №01/13 від 01 жовтня 2013 року було допущено істотні порушення, в зв'язку з чим позивач став позбавленим того на що він розраховував при укладенні договору, а саме наданні консультацій та роз'яснень на підставі чинного законодавства України та відповідності таких консультацій чинному законодавству України.

Так, у вказаному звіті по Договору №01/13 від 01 жовтня 2013 року зазначено наступне.

По питанню правового аналізу питання щодо підписання Акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" до договору оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25.07.2013 року та відповідно правові підстави для передачі ЦМК з балансу КП РМР "Теплотранссервіс" на баланс ТОВ "Рівнетеплоенерго" (1 питання у звіті) відповідачем зазначено, зокрема, наступне: враховуючи, що у ТОВ "Рівнетеплоенерго" на момент проведення конкурсу були в наявності всі необхідні ліцензії для провадження господарської діяльності з вироблення, транспортування та постачання теплової енергії та враховуючи приписи п. 2.1 договору оренди об'єкта теплопостачання, акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП "Теплотранссервіс" РМР повинен був підписуватися сторонами одночасно з підписанням договору оренди об'єкта теплопостачання, а саме 25.07.2013 року, а не 21.08.2013 року.

А тому підписання акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП "Теплотранссервіс" РМР 21.08.2013, а не 25.07.2013 року є порушенням приписів ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та ч. 3 ст. 13 Закону України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності".

Проте, суд вважає, що такі висновки відповідача є такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, виходячи з такого.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності" об'єкт, що передається в оренду, має бути переданий орендареві не пізніше ніж через шість місяців з дня набрання чинності договором, але не раніше одержання орендарем ліцензії на відповідний вид діяльності. Про передачу об'єкта в оренду представниками орендодавця та орендаря складається відповідний акт.

Висновок відповідача про те, що вказана стаття пов'язує можливість відстрочення підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди в оренду лише в зв'язку з відсутністю у переможця конкурсу ліцензій на відповідний вид господарської діяльності та необхідності отримання вказаних ліцензій у порядку передбаченому чинним законодавством України, спростовується самою вказаною статтею.

У вказаній статті чітко встановлюється, що об'єкт, що передається в оренду, має бути переданий орендареві не пізніше ніж через шість місяців з дня набрання чинності договором. Вказана стаття не кореспондується з приписами ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" щодо негайного складання первинного документа, в даному випадку акту приймання-передачі в оренду ЦМК КП "Теплотранссервіс" РМР, оскільки Закон України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності" є спеціальним законом по відношенню до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", в тому числі і щодо порядку та строків складання первинних бухгалтерських документів. Ч. 3 ст. 13 Закону України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності" не заборонено, а навпаки, дозволено, сторонам відтерміновувати у часі момент передачі об'єкта централізованого теплопостачання в оренду взагалі, а не лише з наявністю чи відсутністю у орендаря належним чином отриманих ліцензій на відповідний вид господарської діяльності.

І навпаки, у вказаній статті вказано, що забороняється передання об'єкту централізованого теплопостачання в оренду до отримання орендарем необхідних ліцензій на провадження господарської діяльності, що чітко кореспондується з забороною суб'єктам господарювання здійснювати господарську діяльність, яка підлягає ліцензуванню до моменту отримання такого дозволу (ліцензії) (ст. 22 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".

Враховуючи, що у позивача, навіть на момент початку конкурсу, були наявними ліцензії на право здійснення господарської діяльності з виробництва теплової енергії, транспортування її магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, то сторони договору оренди мали право у відповідності до приписів ч. 3 ст. 13 Закону України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності" підписувати акт приймання-передачі об'єкту централізованого теплопостачання, протягом шести місяців з моменту набрання чинності договором оренди.

Окрім того, як випливає з матеріалів справи, в періоді з 31 травня 2013 року по дату підписання Акту-приймання передачі від 21 серпня 2013 року на КП "Теплотранссервіс" здійснювалася господарська діяльність по виробництву, транспортуванню, постачанню теплової енергії та інші види діяльності, підприємством здійснювалася поставка товарів, робіт, послуг і придбання товарно-матеріальних цінностей, проведення поточних та капітальних ремонтів, списання ТМЦ, погашення дебіторської та кредиторської заборгованості, виплата заробітної плати, нарахування та сплата податків тощо.

У відповідності до п.1.2 наказу Мінфіну від 16.12.1993р. №109 "Про затвердження Порядку бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних з приватизацією та орендою державних підприємств", цей Порядок охоплює операції, що підлягають обов'язковому відображенню в бухгалтерському обліку на стадіях передачі в оренду цілісних майнових комплексів.

За п. 1.4 Наказу Мінфіну від 16.12.1993р. №109 "Про затвердження Порядку бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних з приватизацією та орендою державних підприємств", підприємства за результатами оцінки майна та операцій щодо визначення розмірів викупної (продажної) ціни складають на дату оцінки акт оцінки майна та передаточний баланс з відображенням у відповідних розмірах майна, статутного фонду (капіталу) і зобов'язань.

При цьому, слід констатувати, що у відповідності до п.1.6 наведеного Порядку, усі зміни, які відбулися в майновому стані підприємства з моменту складання заключного балансу до моменту його реєстрації, повинні знайти відображення в обліку і звітності підприємства, що приватизується. В нашому випадку зміни відбулися в майновому стані підприємства з моменту складання балансу (31 травня 2013 року) до моменту фактичної передачі і складання балансу 21 серпня 2013 року, і такі зміни мають знайти відображення в обліку і звітності підприємства, що передає цілісний майновий комплекс.

Згідно з матеріалами справи:

стандартизована оцінка цілісного майнового комплексу проведена станом на 31 травня 2013 року;

передавальний баланс на підставі даних оцінки сформовано станом на 31 травня 2013 року;

Договір оренди цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради укладено 25 липня 2013 року,

Акт приймання-передачі до Договору складено 21 серпня 2013 року,

скоригований передавальний баланс з урахуванням змін активів та пасивів за поточними операціями (за період з червня по 21 серпня 2013 року) складено на день підписання цього Акту, оскільки власником комунального підприємства не прийнято Рішення про зупинення господарської діяльності підприємства у зв'язку з передачею ЦМК в оренду, то й відповідно здійснювався рух майна в період між датою оцінки (31 травня 2013 року) і датою передачі майна ЦМК (21 серпня 2013 року).

Враховуючи вищенаведене, операції з приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП "Теплотранссервіс" мають відображатися в бухгалтерському обліку у сторони, що передає КП "Теплотранссервіс" та у сторони, що приймає ТОВ "Рівнетеплоенерго" на підставі скоригованого передавального балансу з урахуванням змін активів та пасивів за поточними операціями та відповідно до Акту приймання-передачі від 21 серпня 2013 року.

Окрім того, як вбачається з матеріалів справи, зокрема з Додатку №7 (а.с. 137 т.2) до Акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" від 21 серпня 2013 року "Розшифровка дебіторської заборгованості КП РМР "Теплотранссервіс" переданих Рівненською міською радою ТОВ "Рівнетеплоенерго" згідно Договору оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року у складі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" вбачається, що на ТОВ "Рівнетеплоенерго" передано дебіторську заборгованість КП "Теплотранссервіс" на загальну суму 51338272,44грн., в тому числі:

- дебіторська заборгованість КП РМР "Теплотранссервіс" за надані послуги централізованого опалення та підігріву води категорії споживачів - населення (кількість особових рахунків 37390) в сумі 23236844,48грн.;

- заборгованість бюджету з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджуються та/або погоджуються органами місцевої влади чи місцевого самоврядування за 2012 рік (не відшкодована) в сумі 9524295,72грн.;

- заборгованість бюджету з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджуються та/або погоджуються органами місцевої влади чи місцевого самоврядування за січень-липень 2013 року в сумі 18138323,00грн.;

- заборгованість бюджету з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджуються та/або погоджуються органами місцевої влади чи місцевого самоврядування за 2008 року в сумі 438809,24грн.

Слід зазначити, що у Додатку №7 до Акту приймання-передачі (а.с. 137 т.2) зазначено, що сума дебіторської заборгованості з різниці в тарифах в розмірі 28101427,96грн. (9524295,72 + 18138323,00 + 438809,24) за датою підписання Акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" від 21 серпня 2013 року не передається з балансу КП РМР "Теплотранссервіс" на баланс ТОВ "Рівнетеплоенерго" у зв'язку з продовженням строку процедури погашення заборгованості з різниці в тарифах з використанням механізмів передбачених Законом України №2711 "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та буде передана відповідно результатів проведення процедури погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, про що між КП РМР "Теплотранссервіс" та ТОВ "Рівнетеплоенерго" буде підписано акт приймання-передачі.

В Додатку №9 (а.с. 141 т.2) до Акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" від 21 серпня 2013 року "Кредиторська заборгованість у розрізі контрагентів, яка передається Рівненською міською радою ТОВ "Рівнетеплоенерго" у складі цілісного майнового комплексу, згідно договору оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25.07.2013 року" зазначено, що кредиторська заборгованість в сумі 32007393,91грн. на дату підписання Акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" від 21 серпня 2013 року з балансу КП РМР "Теплотранссервіс" на баланс ТОВ "Рівнетеплоенерго" не передається у зв'язку з продовженням строку процедури погашення заборгованості з різниці в тарифах з використанням механізмів передбачених Законом України №2711 "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та буде передана відповідно результатів проведення процедури погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а також відповідно до проведення НАК "Нафтогаз" перерахунку кредиторської заборгованості згідно Рішення Держпідприємництва від 29.10.2012р. №6, яким зупинено дію Наказу Мінпалива та енергетики України від 15.07.2010р. №288 "Про затвердження методики визначення обсягів природного газу".

Згідно протоколу №36/13 засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу від 27.09.2013 року, комісією було погоджено заборгованість за 2012 рік та 7 місяців 2013 року з різниці в тарифах в обсязі 28101427,96 грн.

У відповідності з нормами ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004р. №1875-ІV (надалі - Закон №1875-ІV), комунальні послуги - це централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо.

Ст. 8 вказаного Закону передбачено, що стандарти, нормативи, норми і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

У відповідності з нормами ст.ст. 13 та 14 Закону №1875-ІV житлово-комунальні послуги, залежно від функціонального призначення поділяються на комунальні послуги - централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо.

Статтею 31 Закону №1875-ІV визначено Порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, згідно з яким:

1. Порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп (п. 1 та п. 2 ч. першої ст. 14 цього Закону ) визначає Кабінет Міністрів України;

2. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку;

3. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво;

4. У разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг;

5. Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відповідно, сільська, селищна, міська рада, передбачає у відповідному місцевому бюджеті;

6. Затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво без відповідного відшкодування не допускається і може бути оскаржено в суді;

7. Центральні органи виконавчої влади несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень;

8. У разі зміни цін/тарифів на послуги/товари центральними органами виконавчої влади, які призвели до непередбачених витрат виконавців/виробників, центральні органи виконавчої влади зобов'язані відшкодувати в повному обсязі збитки, зумовлені такими змінами, протягом поточного фінансового року та до затвердження нового бюджету.

На підставі ст.1 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005р. №2633-IV, тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання.

У відповідності до ст.10 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" №2479-VI від 09.07.2010р., тарифи на комунальні послуги формуються суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках відповідно до порядків (методик), встановлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, відповідно до цього Закону.

Таким чином, різниця в тарифах являє собою невідповідність економічно обґрунтованих тарифів для населення запроваджених в установленому порядку фактичній вартості теплової енергії для надання послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, а також фактичній вартості послуг з водопостачання та водовідведення без урахування податку на додану вартість.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування" від 11 червня 2012 р. №517 визначений порядок погашення різниці в тарифах по населенню і фактично понесеними витратами, описує документи, якими підтверджуються понесені витрати, склад витрат.

Відповідно до п.3 Порядку 2012, перерахування субвенції здійснюється на суму заборгованості, яка утворилася на 1 грудня 2012 року і не погашена на дату складання довідки про суму заборгованості.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку та умов надання у 2013 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування" від 20.03.2013р. №167 затверджено Порядок та умови надання у 2013 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.

На підставі п.6 Порядку 2013, обсяг заборгованості визначається надавачами послуг як різниця між фактичними витратами на теплову енергію, що виробляється, транспортується та постачається населенню, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення і фактичними нарахуваннями згідно з тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, з урахуванням витрат, пов'язаних з провадженням інвестиційної діяльності, та відрахуванням проведених перерахунків за низькоякісні і надані не в повному обсязі послуги та дотації місцевих бюджетів, отриманої надавачами послуг для відшкодування різниці в тарифах, і фактично погашеної заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення за рахунок субвенції, отриманої за минулі роки.

Відповідно до п. 4. Порядку та умов надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2014 р. N30 підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію населенню або надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні під час здійснення розрахунків за придбану/реалізовану на оптовому ринку електричну енергію та відступлення прав вимоги щодо заборгованості за природний газ на користь Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору. Примірний договір про організацію взаєморозрахунків наведений у додатках 2 і 3 (у разі проведення взаєморозрахунків за рахунок джерел, визначених пунктом 5 статті 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", залучених до спеціального фонду державного бюджету відповідно до пункту 2 статті 16 даного Закону).

Відповідно до п. 6 Порядку 2014 року обсяг заборгованості визначається надавачами послуг як різниця між фактичними витратами на теплову енергію, що виробляється, транспортується та постачається населенню, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення і фактичними нарахуваннями згідно з тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, з урахуванням витрат, пов'язаних з провадженням інвестиційної діяльності, та відрахуванням проведених перерахунків за низькоякісні і надані не в повному обсязі послуги та трансфертів з державного та місцевих бюджетів, отриманих надавачами послуг для відшкодування різниці в тарифах, і фактично погашеної заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за рахунок субвенції, отриманої за минулі роки.

10 лютого 2014 року між КП "Теплотранссервіс" РМР та іншими учасниками розрахунків було підписано договір №30/30 про організацію взаєморозрахунків (а.с. 193-196 т.23), відповідно предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до пункту 24 ст. 14 та п. 2 ст. 16 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" і Порядку та умов надання у 2014 року субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2014 р. №30.

За вказаним договором було погашено різниці в тарифах в сумі 3447849,68 грн.

Також 10 лютого 2014 року між КП "Теплотранссервіс" РМР та іншими учасниками розрахунків було підписано договір №29/30 про організацію взаєморозрахунків (а.с. 189-192 т.23), відповідно предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до пункту 24 ст. 14 та п. 2 ст. 16 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" і Порядку та умов надання у 2014 року субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2014 р. N30.

За вказаним договором було погашено різниці в тарифах в сумі 13196388,92 грн.

А разом, за обома договорами, 16644238,60 грн.

Залишок непогашеної суми з різниці в тарифах склав 11457189,36грн. (28101427,96 - 16644238,60).

Рішенням Рівненської міської ради від 15 травня 2014 року за №4062 "Про припинення Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради" (а.с. 201-203) було вирішено припинити Комунальне підприємство "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 30841056) шляхом його ліквідації. Утворити комісію з ліквідації Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради і затвердити її склад згідно з додатком. Визначити таке місцезнаходження ліквідаційної комісії: 33027, м. Рівне, вул. Данила Галицького, 27. Відповідній ліквідаційній комісії провести необхідні ліквідаційні процедури з припинення Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради.

З урахуванням проведених взаєморозрахунків з різниці в тарифах за договорами лютого 2014 року та з урахуванням застережень сторін у додатках №7 та №9 до Акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" від 21 серпня 2013 року, 04 липня 2014 року між КП "Теплотранссервіс" РМР та ТОВ "Рівнетеплоенерго" було підписано Акт приймання-передачі дебіторської та кредиторської заборгованості в складі орендованого цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс", яка виникла у зв'язку з відсутністю субвенції державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію (що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню), яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування для КП РМР "Теплотранссервіс" (а.с. 199-200 т.23), згідно якого КП РМР "Теплотранссервіс" передало, а ТОВ "Рівнетеплоенерго" прийняло заборгованість КП РМРМ "Теплотранссервіс" перед НАК "Нафтогаз України", яка виникла на підставі договору купівлі-продажу природного газу № 13/2718-ТЕ-28 від 25.12.2012 року на загальну суму 11457189,36 грн. та заборгованість з різниці в тарифах на теплову енергію (що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню), яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування для КП РМР "Теплотранссервіс", що підтверджена протоколом засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу №36/13 від 27.09.2013 року на загальну суму 11457189,36грн., які станом на дату підписання даного акта не є погашеними.

За загальним правилом ч. 7 ст. 11 "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності" припинення діяльності (у тому числі ліквідація) підприємства комунальної власності, що здійснювало експлуатацію відповідного об'єкта до його передачі в оренду, не тягне за собою приєднання такого підприємства до орендаря чи правонаступництва орендаря щодо такого підприємства.

Але, відповідно до ст. 22 Закону України "Про теплопостачання" зміна форми власності або перехід права власності на відповідні об'єкти з виробництва, постачання та транспортування теплової енергії, яка здійснюється в порядку, передбаченому законами України, не повинна призводити до погіршення умов та якості теплопостачання споживачам.

У разі якщо суб'єкту господарювання надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс (індивідуально визначене майно) з вироблення теплової енергії, такий суб'єкт стає правонаступником за борговими зобов'язаннями з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання, що виникли у суб'єкта господарювання, який раніше використовував зазначене майно (володів або користувався ним).

Таким чином, з огляду на приписи ст. 22 Закону України "Про теплопостачання", з моменту передачі від КП РМР "Теплотранссервіс" до ТОВ "Рівнетеплоенерго" кредиторської заборгованості у розмірі 11457189,36грн., та заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію на загальну суму 11457189,36грн., яка забезпечує погашення вказаної кредиторської заборгованості, ТОВ "Рівнетеплоенерго" в цій частині стало правонаступником як за кредиторською заборгованістю так і за різницею в тарифах у вищевказаних сумах.

Щодо правового аналізу 2 питання у звіті щодо правомірності проведення двох оцінок в серпні 2012 року (142 млн. грн.), в травні 2013 року (149 млн. грн.), то відповідачем зазначено наступне.

Як вбачається з укладеного між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та Рівненською міською радою договору оренди об'єкта централізованого теплопостачання (п. 1.3 договору) ринкова вартість об'єкта оренди визначена згідно зі звітом про оцінку майна, виконаного суб'єктом оціночної діяльності - приватним підприємством фірмою "Експерт-Рівне" і станом на 31 травня 2013 року становить 149566856 (сто сорок дев'ять мільйонів п'ятсот шістдесят шість тисяч вісімсот п'ятдесят шість) гривень без включення податку на додану вартість.

Згідно з абзацом 2 ч. 17 ст. 7 Закону України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності" умови договору, що укладається з переможцем конкурсу, не повинні відрізнятися від тих умов конкурсу, які стали підставою для визнання його переможцем.

Як вказувалося вище, вартість об'єкта оренди є однією з умов конкурсу і така вартість (умова конкурсу) не повинна була відрізнятися від вартості об'єкта оренди визначеного на момент проведення організаційно-технічної підготовки (142000000грн. без ПДВ) з вартістю об'єкта оренди вказаної в договорі оренди об'єкта централізованого теплопостачання укладеного між ТОВ "Рівнетеплоенерго" та Рівненською міською радою.

Проте, така позиція відповідача не ґрунтується на нормах чинного законодавства України, виходячи з такого.

Так, Законом України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності" (надалі - Закон №2624) передбачено певну процедуру порядку проведення конкурсу на право оренди об'єктів теплопостачання, яка з урахуванням вимог та встановлених в ст. 5-7 вказаного Закону строків складає не менше як 210 днів до моменту оголошення переможця конкурсу та укладення договору оренди об'єкта теплопостачання.

При цьому, господарська діяльність цілісного майнового комплексу, який пропонується в оренду не зупиняється, внаслідок чого така діяльність призводить за вказаний проміжок часу до значних змін активів та пасивів такого підприємства, а як наслідок і кінцевої вартості об'єкта централізованого теплопостачання ЦМК КП "Теплотранссервіс" РМР на момент укладення договору оренди вказаного об'єкту централізованого теплопостачання.

Так у відповідності до ч. 2 ст. 2 Закону №2624 зазначені у частині першій цієї статті відносини у частині, не врегульованій цим Законом, регулюються Цивільним, Господарським, Земельним кодексами України, законами України "Про концесії", "Про оренду державного та комунального майна", іншими законодавчими актами.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону №2624 організаційно-технічна підготовка об'єкта централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебуває у комунальній власності, до передачі в оренду чи концесію включає: визначення вартості об'єкта шляхом здійснення незалежної оцінки, при цьому видом вартості визначається ринкова вартість. Оцінка об'єкта, який передається в оренду чи концесію, здійснюється відповідно до законодавства про оцінку майна і майнових прав та професійну оціночну діяльність.

Згідно зі ст. 11 Закону України "Про оренду держаного та комунального майна" оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди.

Відповідно до п. 6-10 Методики оцінки об'єктів оренди затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року №629 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 січня 2003 року №3), оцінка цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу проводиться у такій послідовності:

- укладення договору про проведення незалежної оцінки майна;

- проведення незалежної оцінки основних засобів, довгострокових біологічних активів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, оборотних матеріальних засобів (запасів) відповідно до положень (національних стандартів) оцінки майна;

- рецензування звіту про оцінку майна;

- відображення результатів незалежної оцінки в бухгалтерському обліку підприємства (у разі проведення оцінки з метою укладення договору оренди - з подальшим складенням передавального балансу);

- проведення стандартизованої оцінки цілісного майнового комплексу на підставі даних передавального балансу з урахуванням аудиторського висновку і складення акта встановленого зразка (додаток 1);

- рецензування і затвердження акта оцінки цілісного майнового комплексу.

Інвентаризація проводиться відповідно до Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються, а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 1993 року №158, та положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Належність майна до необоротних та оборотних засобів визначається згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", 8 "Нематеріальні активи", 9 "Запаси", 12 "Фінансові інвестиції".

Оцінка цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу здійснюється станом на останнє число місяця, на яке проводиться інвентаризація майна та складається передавальний баланс. До 15 числа місяця, що настає після дати інвентаризації, комісії з інвентаризації подають протокол інвентаризації, передавальний баланс, затверджені керівником підприємства, та інші дані, необхідні для оцінки майна, до комісії (зазначений строк може бути продовжений за рішенням орендодавця, але не більш як на 15 днів).

Згідно з п. 16 вказаної Методики акт оцінки цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, що передається в оренду, затверджується керівником відповідного органу, визначеного у абзацах другому і третьому статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

А відповідно до п. 18 вказаної Методики у разі виявлення майна, яке не відображене в матеріалах інвентаризації, на вимогу однієї із сторін договору оренди або органу, уповноваженого управляти цим майном, повинна бути здійснена дооцінка об'єкта оренди і внесені відповідні зміни до акта оцінки і відповідних договорів, укладених з орендарем.

Як вказувалося вище господарська діяльність цілісного майнового комплексу, який пропонується в оренду не зупиняється, внаслідок чого така діяльність призводить за вказаний проміжок часу до значних змін активів та пасивів такого підприємства, а як наслідок і кінцевої вартості об'єкта централізованого теплопостачання ЦМК КП "Теплотранссервіс" РМР на момент укладення договору оренди вказаного об'єкту централізованого теплопостачання, оскільки на момент укладення такого договору оренди з'являються активи, які не були відображені в матеріалах інвентаризації.

А тому, з урахуванням приписів п. 18 Методики оцінки об'єктів оренди сторонами договору оренди правомірно було проведено дооцінку цілісного майнового комплексу КП "Теплотранссервіс" РМР та саме вказану вартість такого об'єкту включено до договору оренди від 25 липня 2013 року на підставі вказаних приписів чинного законодавства України.

З огляду на викладене, спростовуються також твердження відповідача у своєму звіті (6 питання звіту), щодо того, що орендна плата мала би нараховуватися не з суми вартості об'єкта оренди 149566856грн. без ПДВ (вартість включена до договору оренди від 25.07.2013 року), а з суми вартості об'єкта у розмірі 142000000грн. без ПДВ (оцінка на дату проведення інвентаризації).

Відносно відповідності вимогам діючого законодавства відображення в обліку ТОВ "Рівнетеплоенерго" передачі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року (3 питання звіту) відповідачем в звіті зазначено наступне.

Згідно п. 5 Постанови КМУ від 10.08.1995р. №629 "Про затвердження Методики оцінки об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів", оцінка цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу проводиться після закінчення підготовчого етапу, під час якого:

- проводиться інвентаризація майна підприємства на визначену орендодавцем дату оцінки;

- комісією на підставі поданих матеріалів інвентаризації визначається склад майна, що передається в оренду (або перебуває в оренді - у разі проведення оцінки з метою продовження (поновлення) договору оренди), на утримання або зберігання орендарю, надається орендареві на умовах кредиту, викуповується орендарем;

- визначається суб'єкт оціночної діяльності - суб'єкт господарювання для проведення незалежної оцінки.

За п.6 Методики, оцінка цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу проводиться у такій послідовності:

укладення договору про проведення незалежної оцінки майна;

проведення незалежної оцінки основних засобів, довгострокових біологічних активів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, оборотних матеріальних засобів (запасів) відповідно до положень (національних стандартів) оцінки майна;

рецензування звіту про оцінку майна;

відображення результатів незалежної оцінки в бухгалтерському обліку підприємства (у разі проведення оцінки з метою укладення договору оренди - з подальшим складенням передавального балансу);

проведення стандартизованої оцінки цілісного майнового комплексу на підставі даних передавального балансу з урахуванням аудиторського висновку і складення акта встановленого зразка;

рецензування і затвердження акта оцінки цілісного майнового комплексу

Як випливає з наданих документів (Акт незалежної оцінки, Договір оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25.07.2013 року, Акт приймання передачі ЦМК, передавальний баланс, тощо) та норм чинного законодавства, ТОВ "Рівнетеплоенерго" у складі цілісного майнового комплексу має прийняти на баланс станом на 31.05.2013року:

активи КП "Теплотранссервіс":

- нематеріальні активи на загальну суму 5991148,00грн.,

- незавершені капітальні інвестиції на суму 21328066,00грн.,

- основні засоби на суму 177067926,00грн.,

- довгострокові фінансові інвестиції в розмірі 1,00грн.,

- виробничі запаси на суму 347000,00грн.,

- готову продукцію на суму 41000,00грн.,

- товари на загальну суму 308000,00грн.,

- дебіторську заборгованість за товари, роботи, послуги на загальну суму 45118929,00грн.

- дебіторську заборгованість за розрахунками 1837000,00грн.,

- іншу поточну дебіторську заборгованість в розмірі 2168555,00грн.,

- грошові кошти та їх еквіваленти в сумі 174000,00грн.,

- інші оборотні активи в розмірі 14567000,00грн.,

- витрати майбутніх періодів на суму 12000,00грн.

пасиви КП "Теплотранссервіс":

- кредиторську заборгованість за товари, роботи, послуги в розмірі 115115773грн.;

- поточні зобов'язання за розрахунками з оплати праці на загальну суму 1686648,00грн.;

- інші поточні зобов'язання на суму 5714348,00грн.

Згідно наданих документів КП "Теплотранссервіс" передав, а ТОВ "Рівнетеплоенерго" прийняв цілісний майновий комплекс за статтями балансу не за датою 31 травня 2013 року, а на дату 21 серпня 2013 року з урахуванням коригуючих проводок за рахунок яких відбулися зміни активів і пасивів, що не відповідає нормам діючого законодавства.

Проте, з такими доводами відповідача суд не погоджується виходячи з такого.

Стандартизована оцінка цілісного майнового комплексу на підставі даних передавального балансу проведена станом на 31 травня 2013 року, Договір оренди укладено 25 липня 2013 року, Акт приймання-передачі до Договору 21 серпня 2013 року і оскільки власником комунального підприємства не прийнято Рішення про зупинення господарської діяльності підприємства у зв'язку з передачею ЦМК, то відповідно здійснювався рух майна за період між датою оцінки (31 травня) і початком оренди. За законодавчими нормами перехід на оренду може затягнутися.

У відповідності до п.1.2 наказу Мінфіну від 16.12.1993р.№109 "Про затвердження Порядку бухгалтерського обліку операцій, пов'язаних з приватизацією та орендою державних підприємств", цей Порядок охоплює операції, що підлягають обов'язковому відображенню в бухгалтерському обліку на стадіях:

оцінки вартості об'єктів приватизації;

нагромадження та використання коштів покупцем - юридичною особою;

акціонування підприємства та викупу його акцій;

прийняття на баланс новим власником - юридичною особою майна, що придбане на аукціоні, за конкурсом або шляхом викупу;

виділення окремого структурного підрозділу державного підприємства, що приватизується, як самостійного майнового комплексу;

передачі в оренду цілісних майнових комплексів.

Згідно п. 1.4 наведеного Порядку, підприємства за результатами оцінки майна та операцій щодо визначення розмірів викупної (продажної) ціни складають на дату оцінки акт оцінки майна та передаточний баланс з відображенням у відповідних розмірах майна, статутного фонду (капіталу) і зобов'язань.

За п.1.6 цього Порядку, усі зміни, які відбулися в майновому стані підприємства з моменту складання заключного балансу до моменту його реєстрації, повинні знайти відображення в обліку і звітності підприємства, що приватизується.

Як вказувалося вище, за період з 31 травня 2013 року по дату підписання Акту-приймання передачі на КП "Теплотранссервіс" здійснювалася господарська діяльність по виробництву, транспортуванню, постачанню теплової енергії, інші види діяльності, то підприємством здійснювалася поставка товарів робіт, послуг і відповідно придбання товарно-матеріальних цінностей, проведення поточних ремонтів, списання ТМЦ, погашення дебіторської та кредиторської заборгованості, виплата заробітної плати, нарахування та сплата податків тощо.

А тому КП "Теплотранссервіс" правомірно передано з балансу, а ТОВ "Рівнетеплоенерго" прийнято на баланс цілісний майновий комплекс за Актом приймання-передачі цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради у відповідності до скоригованого передавального балансу з урахуванням змін активів та пасивів за поточними операціями, складеного на день підписання цього Акту.

Відносно 4 питання звіту, відповідачем зазначено наступне.

За нормами Постанови КМУ від 10.08.1995р. №629 "Про затвердження Методики оцінки об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів» під час проведення оцінки визначається вартість майна, що:

- передається в оренду;

- надається орендареві на умовах кредиту;

- передається на утримання або зберігання орендареві;

- викуповується орендарем.

За п. 11 Методики, вартість майна, що передається в оренду, визначається шляхом підсумовування всіх активів, які входять до цілісного майнового комплексу підприємства, структурного підрозділу підприємства, крім оборотних засобів та довгострокових фінансових інвестицій. Вартість основних засобів та нематеріальних активів визначається за результатами незалежної оцінки.

Згідно п.13 наведеної Методики, вартість майна, що надається орендареві на умовах кредиту відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", визначається шляхом підсумовування балансової вартості цінних паперів і залишку коштів у касі, на розрахункових рахунках у банках, дебіторської заборгованості за вирахуванням кредиторської заборгованості.

Якщо кредиторська заборгованість перевищує суму залишку коштів у касі та на розрахункових рахунках у банках, суму дебіторської заборгованості, в кредит надаються лише цінні папери за балансовою вартістю, а у разі їх відсутності сума залишку коштів у касі та на розрахункових рахунках у банках передається орендареві для погашення кредиторської заборгованості підприємства без укладення договору кредиту на підставі внесення відповідної умови до договору оренди.

У відповідності до п.14, вартість оборотних матеріальних засобів (запасів), що викуповуються орендарем, визначається за результатами незалежної оцінки.

З вартості оборотних матеріальних засобів (запасів), що викуповуються орендарем, вираховується кредиторська заборгованість, яка виникла у зв'язку з придбанням підприємством оборотних матеріальних засобів (запасів), у тому числі робіт і послуг, які включені у собівартість готової продукції, та залишків незавершеного виробництва, і не врахована під час визначення суми кредиту, що надається орендареві.

Операції з передачі (отримання) основних i оборотних засобів, взятих (переданих) в оренду у складі цілісного майнового комплексу, відображаються орендарем i орендодавцем відповідно до Порядку відображення в бухгалтерському обліку i звітності операцій, пов'язаних з приватизацією та орендою державних підприємств, затвердженого наказом Мінфіну України від 16.12.1993 р. №109.

Згідно з п. 3 наказу Мінфіну України від 30.11.99 р. №291 норми зазначеного Порядку в частині, що містить кореспонденцію рахунків бухгалтерського обліку, повинні застосовуватися з урахуванням норм (кореспонденції рахунків) Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань i господарських операцій підприємств i організацій, затвердженої наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. № 291.

Відповідно до зазначеної Інструкції орендовані цілісні майнові комплекси, що віднесені до складу основних засобів, нематеріальних активів, капітальних інвестицій відображаються відповідно за дебетом рахунку 10 "Основні засоби", 12 "Нематеріальні активи", 15 "Капітальні інвестиції" із зазначенням, що ці об'єкти є орендованими, i кредитом субрахунку 425 "Інший додатковий капітал" на загальну суму відповідно 177067926,00грн., 5991148,00грн. та 21328066,00грн.

Вартість оборотних матеріальних засобів, що отримані у складі цілісного майнового комплексу для викупу, відображаються за дебетом рахунків обліку запасів (20, 22, 26, 28) i кредитом рахунку 68 "Розрахунки за іншими операціями" на загальну суму 3819000,00грн. (3470000 + 41000 + 308000).

В бухгалтерському обліку ТОВ "Рівнетеплоенерго" має обліковуватися цілісний майновий комплекс КП "Теплотранссервіс" на загальну суму 149566856грн. станом на 31 травня 2013 року.

Передача майна в оренду не припиняє права власності орендодавця на це майно, оскільки орендар лише користується майном. При цьому орендар викуповує частину підприємства у вигляді грошових коштів та цінних паперів з урахуванням дебіторської та кредиторської заборгованості та оборотних матеріальних засобів, тобто відповідно до нього переходить право власності на такі викуплені заборгованість та оборотні засоби.

За п.п. 153.15.1 ПКУ, не включається до складу доходу платника податку - правонаступника сума коштів, боргових вимог, вартість матеріальних та нематеріальних активів, отриманих від юридичної особи, що припиняється у зв'язку із проведенням реорганізації.

Об'єкти основних засобів та нематеріальних активів юридичної особи, що припиняється у зв'язку з проведенням реорганізації, включається до складу відповідних груп основних засобів та нематеріальних активів платника податків - правонаступника за балансовою вартістю на дату затвердження передавального акта та підлягає амортизації в порядку, визначеному цим Кодексом.

Собівартість запасів, що обліковуються в обліку юридичної особи, що припиняється, включається до складу собівартості запасів правонаступника на дату затвердження передавального акта.

За п.п. 196.1.7 ПКУ, до операцій, що не є об'єктом оподаткування віднесено реорганізацію (злиття, приєднання, поділ, виділення та перетворення) юридичних осіб.

За нормами податкового законодавства операція з передачі цілісного майнового комплексу КП "Теплотранссервіс" загальною вартістю 149566856грн. не відображається в податковому обліку КП "Теплотранссервіс" та ТОВ "Рівнетеплоенерго".

Проте, такі висновки відповідача викладені в Звіті не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України та не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки позивачем отримано цілісний майновий комплекс загальною вартістю 149134261,23грн. і саме така вартість ЦМК має обліковуватися на балансі позивача і не може обліковуватися майно, яке йому не могло бути передане.

При передачі ЦМК в оренду здійснюється реорганізація платника податку.

Отриманий в оренду ЦМК повинен включатися до балансу орендаря. Це підтверджує Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.1999 р. №291. У цій інструкції зазначено, що рахунок 10 "Основні засоби" передбачений для узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах фінансового лізингу об'єктів і орендованих цілісних майнових комплексів, віднесених до складу основних засобів.

Крім того, майно ЦМК складається не тільки з основних засобів. До цілісного майнового комплексу включаються необоротні активи, оборотні матеріальні цінності, кошти і цінні папери з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованості. Необоротні активи передаються в оренду, оборотні матеріальні цінності підлягають викупу орендарем, кошти та цінні папери з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованості надаються орендареві в кредит.

При відображенні в обліку операцій з оренди ЦМК слід керуватися Порядком відображення в бухгалтерському обліку і звітності операцій, пов'язаних із приватизацією та орендою державних підприємств, затвердженим наказом Мінфіну України від 16.12.1993р. №109, Методичними рекомендаціями з перенесення сальдо рахунків і субрахунків попереднього Плану рахунків бухгалтерського обліку виробничо-господарської діяльності об'єднань, підприємств і організацій на рахунки і субрахунки Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженими наказом Мінфіну України від 30.11.99 р. №291, а також Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Майно, що передається в оренду - це основні засоби за вартістю за вирахуванням зносу, нематеріальні активи за вартістю за вирахуванням зносу, відновна (переоцінена) вартість незавершеного будівництва, необоротні малоцінні активи.

Вартість такого майна орендар зараховує за вартістю оцінки на баланс за такими бухгалтерськими проводками:

- Д-т 10 "Основні засоби" К-т 131 "Зношення основних засобів" - на суму зношення, нарахованого на дату передачі в оренду;

- Д-т 10 "Основні засоби" К-т 425 "інший додатковий капітал" - на суму їх залишкової вартості.

- Д-т 12 "Нематеріальні активи" К-т 133 "Зношення нематеріальних активів" на суму зношення, нарахованого на дату передачі в оренду.

- Д-т 12 "Нематеріальні активи" К-т 425 "інший додатковий капітал" - на суму їх залишкової вартості.

- Д-т 11 "Малоцінні необоротні активи К-т 425 "інший додатковий капітал" - на суму їх оціночної вартості (в даному випадку без зносу).

- Д-т 15 "Незавершені капітальні інвестиції" К-т 425 "інший додатковий капітал" - на суму їх оціночної вартості.

Майно, що викуповується орендарем - це виробничі запаси, готова продукція, товари, малоцінні та швидкозношувані предмети.

Викуп майна орендарем здійснюється згідно з договором купівлі-продажу майна, що укладається одночасно з договором оренди.

При цьому, має виконуватися така вимога: у випадках, коли кредиторська заборгованість перевищує суму виробничих запасів, незавершеного виробництва, готової продукції, товарів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, витрат майбутніх періодів, то такі оборотні активи надаються підприємству без сплати грошових коштів до бюджету, а для погашення такої кредиторської заборгованості. Як вбачається з матеріалів справи договір купівлі-продажу не укладався, оскільки кредиторська заборгованість перевищує вартість оборотних матеріальних активів.

Вартість оборотних матеріальних активів (виробничі запаси, готова продукція, товари, малоцінні та швидкозношувані предмети), отримані у складі ЦМК проводяться наступним чином:

Д-т 20 "Виробничі запаси", 22 "Малоцінні та швидкозношувані предмети", 28 "Товари", 26 "Готова продукція" К-т 685 "Розрахунки з іншими кредиторами" - на суму виробничих запасів, готової продукції, товарів, малоцінних та швидкозношуваних предметів, отриманих у складі ЦМК .

Д-т 6415 "Розрахунки з бюджетом по ПДВ" К-т 685 "Розрахунки з іншими кредиторами" на суму ПДВ.

За нормами діючого законодавства до позивача переходить право власності на викуплені оборотні матеріальні активи і у КП "Теплотранссервіс" виникають в бухгалтерському та податковому обліку з податку на прибуток доходи, з податку на додану вартість податкові зобов'язання і відповідно у ТОВ "Рівнетеплоенерго" виникає право на витрати в бухгалтерському та податковому обліку з податку на прибуток і право на податковий кредит за виданою податковою накладною.

Майно, що передається орендареві на умовах кредиту - це дебіторська заборгованість за вирахуванням резерву сумнівних боргів.

При цьому, має виконуватися така вимога: у випадках, коли кредиторська заборгованість перевищує суму грошових коштів і дебіторської заборгованості, в кредит передаються тільки цінні папери.

А якщо цінні папери відсутні, тоді залишок коштів (на рахунках і у касі) та дебіторська заборгованість передаються орендарю для погашення кредиторської заборгованості. І у такому випадку договір не укладається.

За матеріалами справи вбачається, що кредиторська заборгованість КП "Теплотранссервіс" перевищує дебіторську заборгованість і у КП "Теплотранссервіс" відсутні цінні папери, тому кредитний договір між орендодавцем та орендарем не укладався.

Передача дебіторської заборгованості в складі ЦМК відображається в обліку орендаря наступним чином:

Д-т 377 "Розрахунки з іншими дебіторами" К-т 532 "Зобов'язання з оренди цілісних майнових комплексів" в розрізі контрагентів.

За переданими заборгованостями ТОВ "Рівнетеплоенерго" укладено Договори з КП "Теплотранссервіс" на переведення права вимоги.

В бухгалтерському обліку доходів та витрат переведення права вимоги повинен визнаватися тільки фінансовий результат від проведення такої операції.

Що стосується податкового обліку, то порядок формування доходів та витрат при здійсненні операцій з продажу або придбання права вимоги зобов'язань врегульовано п.153.5 ст.153 Податкового кодексу України, згідно з яким платник податку з метою оподаткування має вести облік фінансових результатів від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи, зобов'язань за фінансовими кредитами, а також за іншими цивільно-правовими договорами.

Орендар, використовуючи не стільки свої майбутні ресурси, такі як гроші від продажу теплової енергії на устаткуванні, що входить до орендованого ЦМК, скільки наявні ресурси - гроші в касі, на банківських рахунках, отримані у складі ЦМК, а також гроші, що надходять від погашення дебіторської заборгованості орендодавця, зобов'язаний погашати кредиторську заборгованість, отриману у складі ЦМК.

ТОВ "Рівнетеплоенерго" викуповує частину підприємства КП "Теплотранссервіс" у вигляді оборотних матеріальних засобів, дебіторської заборгованості з урахуванням кредиторської заборгованості, і відповідно, до нього переходить право власності на такі викуплені оборотні активи.

Отже, підприємство-орендар ТОВ "Рівнетеплоенерго" є правонаступником комунального підприємства КП "Теплотранссервіс" в тій частині комунального підприємства, яка була ним викуплена і на яку, відповідно, він отримує право власності, тобто щодо дебіторської заборгованості й оборотних матеріальних засобів та кредиторської заборгованості.

Відносно 5 питання зазначеного у звіті: здійснення правового аналізу щодо нарахування ТОВ "Рівнетеплоенерго" в бухгалтерському та податковому обліку амортизаційних відрахувань за орендованими нематеріальними активами, основними засобами у складі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25.07.2013 року, відповідачем зазначено наступне.

Згідно п. 5 ст.11 Закону України "Про особливості оренди об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності, поточний ремонт орендованого об'єкта централізованого тепло-, водопостачання і водовідведення" проводить орендар за власний рахунок. Капітальний ремонт орендованого об'єкта проводиться у визначені договором оренди строки орендарем за рахунок амортизаційних відрахувань.

Законодавство з оренди, обліку та оподаткування не встановлює чітких та зрозумілих суб'єктам господарювання нормативних вимог щодо обліку та оподаткування операцій з оренди ЦМК, включаючи облік орендної плати, інших витрат на відновлення та підтримання орендованих об'єктів ЦМК в робочому стані.

П(С)БО 14 "Оренда", затверджене наказом Мінфіну від 20.07.2000р. №181 не поширюється на угоди щодо оренди цілісних майнових комплексів, їх структурних підрозділів, будівель, споруд.

Податковий кодекс України (ПКУ) не містить спеціальних норм з обліку амортизації та витрат щодо орендованого ЦМК, їх структурних підрозділів, будівель, споруд, а вводить тільки окремі поняття.

Згідно з нормами п. 144.1 ст. 144 ПКУ, амортизації підлягають витрати на придбання основних засобів для використання в господарській діяльності.

Відповідно п. 146.17.2 ПКУ, до придбання прирівнюються операції з отримання основних засобів у складі орендованого цілісного майнового комплексу.

Аналіз норм діючого законодавства дає підстави для висновку, що:

- нематеріальні активи, основні засоби, орендовані у складі ЦМК обліковуються орендарем на балансі із зазначенням, що це майно є орендованим (нематеріальні активи на суму 5991148,00грн., основні засоби в сумі 177067926,00грн.)

- амортизаційні відрахування від залишкової вартості майна (5991148грн. та 177067926грн.) нараховує орендар, залишає в своєму розпорядженні та використовує на їх відновлення.

- амортизаційні відрахування за таким майном відображаються ТОВ "Рівнетеплоенерго" в бухгалтерському та податковому обліку у складі витрат за нормами П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів від 31.12.1999р. №318 та Податкового кодексу України.

Проте, така позиція відповідача є необґрунтованою, оскільки фактично у складі ЦМК КП "Теплотранссервіс" передано з балансу на баланс ТОВ "Рівнетеплоенерго" основні засоби за ринковою вартістю на загальну суму 176881952,49грн., нематеріальні активи загальною вартістю 60256,37грн.

Нарахування амортизаційних відрахувань по нематеріальним активам від залишкової вартості 5991148грн., по основним фондам від 177067926грн. призведе до безпідставного завищення витрат в бухгалтерському (у складі собівартості виготовленої продукції, наданих робіт (послуг), адміністративних витрат, тощо) та податковому обліку, і як наслідок до заниження податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету.

Вищезазначені обставини підтверджені і в висновку експертів за результатами проведення судово-економічної експертизи від 31 липня 2014 року за № 699-706/14-24.

Відповідно до пункту 4.14 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98р. №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 30.12.04р. №144/5), якщо редакція питання в постанові (ухвалі) не відповідає Науково-методичним рекомендаціям з питань підготовки і призначення судових експертиз, але зміст завдання експертові зрозумілий, то він може викласти питання в редакції, що відповідає згаданим Рекомендаціям, не змінюючи його змісту.

У вищезазначеному висновку експертів експертами питання були викладені в наступній редакції:

Перше питання: Чи у відповідності до вимог діючого законодавства ТОВ "Рівнетеплоенерго" відобразило в бухгалтерському та податковому обліку операції з отримання цілісного майнового комплексу від КП РМР "Теплотранссервіс" за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року?

Друге питання: Чи у відповідності до вимог діючого законодавства КП РМР "Теплотранссервіс" відобразило в бухгалтерському та податковому обліку операції з передачі ТОВ "Рівнетеплоенерго" цілісного майнового комплексу за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року ?

Третє питання: Чи підтверджується документально та нормативно нарахування амортизаційних відрахувань в бухгалтерському та податковому обліку ТОВ "Рівнетеплоенерго" за нематеріальними активами та основними засобами, отриманими у складі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року ?

Четверте питання: Чи підтверджується документально та нормативно врахування у складі витрат податкового та бухгалтерському обліку ТОВ "Рівнетеплоенерго" сум орендних платежів за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року ?

Відповідно до висновків експертів за результатами проведення судово-економічної експертизи від 31 липня 2014 року за № 699-706/14-24:

По першому питанню

В межах наданих на дослідження документів КП РМР "Теплотранссервіс" відобразило в бухгалтерському та податковому обліку операції з передачі ТОВ "Рівнетеплоенерго" цілісного майнового комплексу за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року у відповідності до вимог діючого законодавства.

По другому питанню

В межах наданих на дослідження документів у відповідності до вимог діючого законодавства ТОВ "Рівнетеплоенерго" відобразило в бухгалтерському та податковому обліку операції з отримання цілісного майнового комплексу від КП РМР "Теплотранссервіс" за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року.

По третьому питанню

За результатами дослідження документально та нормативно підтверджується нарахування амортизаційних відрахувань в бухгалтерському та податковому обліку ТОВ "Рівнетеплоенерго" за нематеріальними активами та основними засобами, отриманими у складі цілісного майнового комплексу КП РМР "Теплотранссервіс" за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року.

По четвертому питанню

Врахування у складі витрат податкового та бухгалтерському обліку ТОВ "Рівнетеплоенерго" сум орендних платежів за договором оренди об'єкта централізованого теплопостачання від 25 липня 2013 року документально та нормативно підтверджується.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що викладені в звіті відповідача висновки є такими, що не відображають правдивої та неупередженої інформації щодо порядку передачі в оренду ЦМК КП "Теплотранссервіс".

Посилання відповідача у відзиві на позовну заяву про необхідність обов'язкового досудового врегулювання спору, шляхом надіслання пропозиції від позивача відповідачу розірвати договір від 01 жовтня 2013 року №01/13 про надання юридичних послуг, не приймаються судом до уваги, оскільки чинним законодавством України не встановлено такого обов'язку позивача, а тому позивач має право у будь-який час звертатися з позовом про розірвання договору в незалежності від наявності чи відсутності домовленості сторін щодо такого розірвання.

Вищевикладені фактичні дані вказують на те, що відповідач неналежним чином виконав договір від 01 жовтня 2013 року №01/13 про надання юридичних послуг, що є істотним порушенням вказаного договору, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати Договір від 01 жовтня 2013 року № 01/13 про надання юридичних послуг, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1.

3. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14030, р/р НОМЕР_2 в ПАТ "Ерсте Банк", МФО 380009, ІН ДРФО НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго" (вул. Д. Галицького, 27, м. Рівне, Рівненська обл., 33027, р/р 26001000820040 в Банку "Демарк", МФО 353575, код за ЄДРПОУ 36598008) 1218,00грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя В.В. Моцьор

.