Придніпровський районний суд м.Черкаси
року Справа № 711/5504/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2014 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
- головуючого - судді Михальченко Ю.В.
- при секретарі - Терезюк С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м.Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкаси Черкаської області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1, 02.06.2014 року звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що вона до 01.07.2011 року займала посаду заступника начальника відділу оподаткування фізичних осіб ДПС в Черкаській області і була звільнена у зв'язку із виходом на пенсію. 05.07.2011 року до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області були надані необхідні документи для призначення пенсії, однак, відповідачем була призначена пенсія без включення в розрахунок суми виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Звернувшись із заявою до відповідача про перерахунок пенсії з часу її призначення, включивши в розрахунок інші виплати, які входили в структуру заробітної плати позивачки та які відображені в довідці про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, зокрема, про виплати допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, отримано відповідь, що допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення не є складовими заробітної плати державного службовця, тому вони не можуть враховуватися при здійсненні нарахування пенсії. Позивачка у 2014 році звернулась повторно до відповідача, проте їй було відмовлено вдруге, відповідь була тотожною відповіді від 14.11.2011 року. Вважаючи таку відмову протиправною, позивачка змушена звернутися до суду з даним позовом, просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області незаконними та зобов'язати відповідача перерахувати їй пенсію з дати призначення з урахуванням нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплатити заборгованість за період часу з 14.11.2011 року з урахуванням раніше сплачених сум.
Позивачка в судовому засідані заяву підтримала в повному обсязі та просила задовольнити.
Представник Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області в судовому засіданні заперечив в повному обсязі, щодо задоволення позову, подав письмове запереченн.
Вислухавши сторони та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 05.07.2011 року перебуває на пенсійному обліку і з цього часу їй призначено пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 № 34).
Пенсія призначена при загальному страховому стажі роботи 36 років 7 місяці 8 днів, в тому числі стаж державного службовця - 31 роки 6 місяців 28 дні.
З відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області № 251/Р -10 від 28.05.2014 року вбачається, що розрахунок пенсії позивачу проведено із заробітної плати працюючого державного службовця на посаді заступника начальника відділу Державної податкової адміністрації в Черкаській області станом на 01.07.2011 року, яка становить 5760,26 грн. та складається із наступних виплат:
- оклад - 2074 грн.;
- надбавка за ранг - 120 грн.;
- надбавка за вислугу років (40 %) - 877 грн 60 коп.;
- 1152,86грн. - середньомісячна сума премій за 24 міс;
- 1535,80 грн. - середньомісячнасума надбавок за 24 міс.
Суд вважає не включення відповідачем при обчисленні пенсії таких видів виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на державній службі безпідставним, виходячи із наступного.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. ЗЗ Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.
Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.
Згідно зі ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Приймаючи до уваги, що з суми виплат допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони повинні враховуватися Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області при здійсненні нарахування (перерахунку) пенсії.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011року.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка зверталась до Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області стосовно проведення перерахунку призначеної пенсії, що включені до довідки, проте листом їй було відмовлено у проведенні перерахунку.
Разом з тим, ОСОБА_1 просить здійснити перерахунок пенсії починаючи з 14.11.2011 року.
Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Судом встановлено, що вищевказаний встановлений законом строк звернення до адміністративного суду позивачем пропущено. Проте, на думку суду, причини пропуску строку слід визнати поважними, оскільки позивач є пенсіонером, з заявою до УПФ звернулась 23.05.2014 року після того як дізналась про порушення своїх прав, а тому вимогу про поновлення такого строку слід задоволити.
Суд також зазначає, що оскільки позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 23.05.2014 року і 28.05.2014 року отримала відмову в перерахунку пенсії. Тому суд вважає за необхідне застосувати строк позовної давності та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 28.11.2013 року, з врахуванням інших виплат зазначених в довідці № 26211/05-054 від 04.11.2011 р.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, а тому суд вважає, що дана постанова має бути допущена до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст.12, 17, 19, 72, 99, 100, 159-162, 183-2,186. 256 КАС України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст.33,37 Закону України «Про державну службу», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Поновити строк звернення до суду.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати - протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 як державному службовцю, з урахуванням нарахованої та виплаченої допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань зазначених в довідці № 26211/05-054 від 04.11.2011 року, починаючи з 28 листопада 2013 року.
В решті позовнимх вимог відмовити.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Постанову допустити до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси в порядку та строки, встановлені законом. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови буде виготовлено 05 вересня 2014 року.
ГОЛОВУЮЧИЙ Ю.В.Михальченко