ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2014 року
(14 год. 15 хв.)
Справа № 808/5208/14
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за поданням: Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, м. Запоріжжя
до: Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЦ ПЛЄС», м. Запоріжжя
про: стягнення коштів за податковим боргом, -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Запорізькому районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі – заявник або ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області) звернулась із поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЦ ПЛЄС» (далі – підприємство або ТОВ «ОРЦ ПЛЄС»), в якому заявник просить суд стягнути кошти з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЦ ПЛЄС» в рахунок погашення податкового боргу зі сплати земельного податку в сумі 2 257,80 грн.
Вимоги подання заявник обґрунтовує положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI та зазначає, що за ТОВ «ОРЦ ПЛЄС» рахується податковий борг зі сплати земельного податку в сумі 2 257,80 грн., який виник в результаті несплати у встановлені чинним законодавством строки узгоджених грошових зобов’язань, згідно поданої підприємством до ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 08.02.2014. Вказує, що заявником вживались, передбачені нормами Податкового кодексу України, заходи щодо стягнення з підприємства заборгованості, однак, направлена на адресу підприємства податкова вимога від 19.05.2014 № 167-25, залишилась без виконання. Враховуючи, що на сьогодні заборгованість підприємства залишається не погашеною до бюджету, ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області просить стягнути її в судовому порядку.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2014 було відкрито провадження за поданням та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 15.08.2014.
Представник заявника в судове засідання не з’явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Судова повістка отримана уповноваженою особою ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області, що підтверджується долученим до матеріалів справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
15.08.2014 представником ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області подано до суду заяву (вх. № 31498) про розгляд справи без участі заявника. Вимоги подання підтримує повністю.
В судове засідання представник ТОВ «ОРЦ ПЛЄС» також не з’явився. Про дату, час та місце розгляду справи підприємство повідомлялось судом належним чином, шляхом надсилання тексту судової повістки телефонограмою в порядку передбаченому ст. 38 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Причини неявки суду не відомі. Будь-яких клопотань або заяв від представника ТОВ «ОРЦ ПЛЄС» до суду не надходило.
Згідно ч. 8 ст. 183-3 КАС України, у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
Розгляд подання відбувається за участю органу доходів і зборів, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено.
Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
Керуючись положеннями статей 41, 128, 183-3 КАС України, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду подання за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі доказів у письмовому провадженні, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає вимоги подання такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 № 020923, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОРЦ ПЛЄС» (код ЄДРПОУ 36014903) зареєстроване як юридична особа 04.07.2008 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, номер запису в Єдиному державному реєстрі про реєстрацію юридичної особи – 1 103 102 0000 023314, за адресою: 69014, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Радистів, буд. 58.
Підприємство перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя з 07.07.2008 за № 11761, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія довідки форми 4-ОПП від 07.07.2008 № 11761 про взяття на облік платника податків.
Згідно п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Податковий кодекс України), платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов’язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Як передбачено ст. 67 Конституції України та п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За приписами п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Як передбачено ст. 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.2 ст. 286 платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
З матеріалів справи судом встановлено, що 08.02.2014 підприємством подано до ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), згідно якої ТОВ «ОРЦ ПЛЄС» самостійно визначено податкове зобов’язання з земельного податку на 2014 рік в сумі 4 515,59 грн. Розмір щомісячних платежів земельного податку за період з січня 2014 року по листопад 2014 року становить 376,30 грн. та за грудень 2014 року – 376,29 грн.
Згідно п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобов’язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Як зазначено в пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг – це сума грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.
Враховуючи, що у передбачений законом термін, підприємство не сплатило до бюджету самостійно задекларовану суму податкового зобов’язання з земельного податку за період з лютого 2014 року по липень 2014 року (включно), то відповідач має податковий борг за вказаний період в сумі 2 257,80 грн.
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога – це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання.
Пунктом 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов’язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом з’ясовано, що 19.05.2014 ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області сформовано податкову вимогу форми «Ю» № 167-25 на загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов’язаннями у розмірі 752,60 грн., яка 13.06.2014 направлена на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Проте, поштова кореспонденція повернулась до податкового органу з відміткою відділення поштового зв’язку – «за закінченням терміну зберігання».
Пунктом 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З урахуванням положень п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України, податкова вимога вважається врученою підприємству належним чином.
На даний час податкова вимога форми «Ю» від 19.05.2014 № 167-25 в порядку визначеному ст. 60 Податкового кодексу України заявником не відкликана, оскільки з моменту її винесення заборгованість, яка обліковується за підприємством залишається не погашеною, що підтверджується обліковою карткою платника податків та довідкою ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області від 15.08.2014 № 738/09/25-014 про заборгованість ТОВ «ОРЦ ПЛЄС».
Згідно з пп. 95.1 – 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Під час розгляду справи, підприємством не було надано суду доказів повного або часткового погашення заборгованості, нормативно та документально обґрунтованих заперечень проти подання, а також доказів, які б спростовували доводи заявника.
Таким чином, податковий борг підприємства зі сплати земельного податку за період з лютого 2014 року по липень 2014 року в сумі 2 257,80 грн. залишається не погашеним до бюджету.
На підставі викладеного, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що подання ДПІ у Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 14, 71, 86, 159-163, 183-3 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Подання Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЦ ПЛЄС» про стягнення коштів за податковим боргом, – задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЦ ПЛЄС» (69014, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Радистів, буд. 58, код ЄДРПОУ 36014903) на користь Місцевого бюджету Розумівської сільської ради Запорізького району (код ЄДРПОУ 38025393, р/р 33215811700138, код платежу 13050100, банк - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг зі сплати земельного податку в сумі 2 257,80 (дві тисячі двісті п’ятдесят сім гривень 80 коп.) грн.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України –з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко