ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2014 року м. Київ К/9991/87499/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова
на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2011 року
у справі № 2а-3960/11/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кофеїн»
до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кофеїн» (далі - ТОВ «Кофеїн»; позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова (далі - ДПІ у Московському районі м. Харкова; відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001802303 від 07 квітня 2011 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
Рішення суду першої інстанції мотивовано правомірністю прийняття оскаржуваного акту індивідуальної дії.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2011 року апеляційну скаргу ТОВ «Кофеїн» задоволено частково. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року скасовано в частині відмови в задоволенні позову про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001802303 від 07 квітня 2011 року в частині застосування до ТОВ «Кофеїн» суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 23 818,00 грн. Прийнято в цій частині нову постанову, якою позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення № 0001802303 від 07 квітня 2011 року в частині застосування до ТОВ «Кофеїн» суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 23 818,00 грн. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року залишено без змін.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням у справі, відповідач оскаржив його в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В поданій касаційній скарзі, з посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права ставиться питання про скасування постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2011 року та залишення в силі постанови Харківського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2011 року.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи в межах доводів касаційної скарги відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, виходячи з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що посадовими особами Державної податкової адміністрації у Харківській області проведено перевірку кафе, що належить позивачу, з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт № 2174/20/40/23/32869162 від 24 березня 2011 року.
Перевіркою, зокрема, встановлено порушення ТОВ «Кофеїн» пункту 12 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 265/95-ВР) з огляду на незабезпечення ведення обліку товарно-матеріальних цінностей за місцем їх реалізації на загальну суму в розмірі 11 909,00 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001802303 від 07 квітня 2011 року, яким до позивача за порушення пункту 12 статті 3 Закону № 265/95-ВР застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 23 818,00 грн.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону № 265/95-ВР передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
За змістом частини 3 статті 2 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» суб'єкти підприємницької діяльності, яким відповідно до законодавства надано дозвіл на ведення спрощеного обліку доходів і витрат, ведуть бухгалтерський облік і подають фінансову звітність у порядку, встановленому законодавством про спрощену систему обліку і звітності.
Дозвіл на ведення спрощеного обліку доходів і витрат надано суб'єктам господарювання Законом України від 19 жовтня 2000 року № 2063-III «Про державну підтримку малого підприємництва» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та Указом Президента України від 03 липня 1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Указ № 727/98).
Так, відповідно до статті 4 Указу № 727/98 суб'єкт малого підприємництва-юридична особа зобов'язана вести книгу обліку доходів та витрат і касову книгу.
Водночас форма книги обліку доходів і витрат згідно із додатком № 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21 квітня 1993 року № 12 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), не передбачає ведення обліку товарних запасів.
Аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку про те, що обов'язок ведення обліку товарних запасів не міг бути покладений на суб'єктів малого підприємництва, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування відповідно до Указу № 727/98.
З огляду на викладене та враховуючи те, що позивач на час проведення перевірки був платником єдиного податку, що засвідчується наявним в матеріалах справи Свідоцтвом № 2034111342 від 23 грудня 2010 року, у контролюючого органу були відсутні правові підстави для застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій за порушення пункту 12 статті 3 Закону № 265/95-ВР.
За наведених обставин, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2011 року такою, що прийнята з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до її зміни чи скасування.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова відхилити, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 08 листопада 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Рибченко А.О.
Судді Голубєва Г.К.
Карась О.В.