Справа № 638/1958/14 - А
Номер провадження 2 - А/638/177/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.08.2014 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Штих Т. В.
за участю секретаря Кондратюк І. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася 07.02.2014 р. до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовною заявою, в якій просить суд дії УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова при щомісячному обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 та при відмові їй 27.01.2014 р. в проведенні перерахунку пенсії за вислугою років - визнати протиправними, як такими, що суперечать ч. 3 ст. 53 ЗУ „Про пенсійне забезпечення" та постанові КМУ від 10.02.2000 р. № 264 „Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації". Зобов'язати УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова здійснити з 13.01.2013 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. З ст. 53 ЗУ „Про пенсійне забезпечення", постанови КМУ від 10.02.2000 р. № 264 „Про порядок обчислення заробітку для призначення пенсій особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації" та п. п. „б" ч. 4 пункту 7 „Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації", затвердженого постановою КМУ № 418 від 21.07.1992 р., виключно по заробітку згідно довідки про заробітну плату за період роботи з листопада 1995 р. по жовтень 1997 р. та із застосуванням показника середньої зарплати одного штатного працівника по економіці України в цілому за грудень 201З р. - в розмірі 3619,23 грн., з урахуванням раніше проведених виплат. Допустити негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за 1 місяць з 01.02.2013 р. по 28.02.2013 р. Відшкодувати ОСОБА_1 судові витрати у розмірі судового збору 73,08 грн.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 11.03.2014 р. позовні вимоги позивача залишені без розгляду за період з 13.01.2013 р. по 06.08.2013 р.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що з 30.09.1986 р. по 04.03.1997 р. вона працювала на посаді льотчика - інструктора, 31.10.1997 р. вийшла на пенсію за вислугою років. 13.01.2014 р. вона звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії, але їй було відмовлено в перерахунку пенсії, у зв'язку з чим вона вважає дії відповідача протиправними.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2, який діє на підставі довіреності, підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили суд задовольнити позов та тих підставах, які в ньому викладені.
В судовому засіданні представник управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова - Маматказін Кирил Олексійович, який діє на підставі довіреності від 18.06.2014 р. № 8755 - 07/26, вимоги позову не визнав, просила суд відмовити в його задоволенні. Він пояснив, що позивачу не відмовляли в перерахунку пенсії, а лише запропонували надати додаткові документи, після чого управління повернеться до розгляду питання про перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом в ході розгляду справи встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
13.01.2014 р. ОСОБА_1 звернулася із заявою до начальника управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якій просила керуючись ч. 2 ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» провести перерахунок її пенсії з 13.01.2013 р. відповідно до Постанови Верховного Суду України від 24.06.2008 р. № 08/143, як особі льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації.
27.01.2014 р. за № 10/Ю - 11 управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова надало відповідь ОСОБА_1, в якій зазначається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 20.11.1997 р. та отримуєте пенсію за вислугу років, як працівник льотного складу, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
ОСОБА_1 працювала з 30.09.1986 р. по 01.02.1994 р. на посаді льотчика - інструктора, з 02.02.1994 р. по 04.03.1997 р. та з 11.03.1997 р. по 31.10.1997 р. на посадах льотчика - інструктора та командира повітряного судна інструктора у Богодухівському учбовому авіаційному центрі ДОСААФ СРСР, який 01.02.1994 р. було переформовано у військову частину А - 3945. Вищевказані періоди роботи зараховані до стажу у подвійному розмірі.
Відповідно до ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії обчислюються лише працівникам льотно - випробного складу авіації та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації, які виконують спеціальні роботи в польотах.
Пенсії за вислугу років відповідно до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно - випробного складу цивільної авіації призначаються працівникам льотно-випробного складу, безпосередньо зайнятих у льотних випробуваннях дослідної та серійної авіаційної, аерокосмічної, повітроплавальної і парашутно - десантної техніки, незалежно від відомчої належності підприємств, організацій, де вони працюють.
При обчисленні пенсії відповідно до ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам льотного екіпажу повітряних суден цивільної авіації основним документом для підтвердження роботи в якості особи льотного екіпажу повітряного судна цивільної авіації є:
- свідоцтво члена екіпажу повітряного судна цивільної авіації;
- льотна книжка з відповідними записами про фах, тип повітряного судна, наліт годин та види робіт, що виконувались.
Згідно ст. 15 Повітряного кодексу України повітряне судно є цивільним, якщо воно зареєстровано у державному реєстрі цивільних повітряних суден та має реєстраційне посвідчення.
Враховуючи вищевикладене, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно ч. 3 ст.53 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не має можливості, оскільки матеріали її пенсійної справи не містять документів, які підтверджують роботу в якості особи льотного екіпажу повітряного судна цивільної авіації або льотно - випробного складу. У разі надання нею документів та заяви встановленого зразка про переведення пенсії на пенсію згідно ч. 3 ст. 53 вищевказаного Закону управління повернеться до розгляду цього питання.
Пенсію призначено відповідно вимог чинного законодавства, виплачується вчасно та у повному обсязі.
І саме цю відмову в перерахунку пенсії оскаржує позивач.
Відповідно до ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788 - XII перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цього Закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цього Закону.
На підставі ч. 2 ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788 - XII позивач просила провести перерахунок її пенсії, при цьому до своєї заяви вона не подавала ніяких додаткових документів. Саме про це і зазначає відповідач в своїй відповіді, тобто ОСОБА_1 було запропоновано надати ці документи, після чого управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова повернеться до розгляду питання про перерахунок пенсії. Тобто ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова не відмовляло в перерахунку пенсії, а лише запропонувало надати додаткові документи, як це передбачено в ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788 - XII.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Оскільки позивачу ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова не було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі ч. 2 ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788 - XII, а було лише запропоновано надати додаткові документи, які нею не було надано, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788 - XII, керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 11, 17, 69 - 71, 159 - 163 КАС України, суд
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: