Рішення № 40319632, 26.08.2014, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
26.08.2014
Номер справи
911/3156/14
Номер документу
40319632
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26РІШЕННЯ

Іменем України

"26" серпня 2014 р. Справа № 911/3156/14

Суддя господарського суду Київської області Подоляк Ю.В., розглянувши справу

за позовом Антимонопольного комітету України, м. Київдо Товариства з обмеженою відповідальністю «Елсвік», Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петровськепро стягнення 200000000 грн.за участю представників:

позивача:Мазур І.О. - дов. від 28.02.2014р. № 300-122/01-1675 відповідача:не з'явились, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином. суть спору:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Антимонопольного комітету України (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Елсвік» (далі - відповідач) про стягнення 200000000 грн., з яких 100000000 грн. штраф та 100000000 грн. пеня.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не сплатив у встановлений термін штраф накладений відповідно до рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України «Про порушення законодавства економічної конкуренції та накладення штрафу» від 25.09.2013р. № 22-р/тк.

Присутній в судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити з мотивів викладених в позові.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надіслав, про причини неявки суд не повідомив.

Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ст. 75 ГПК України за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

Тимчасовою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України за результатами розгляду справи № 46-02/05.13 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції Товариством з обмеженою відповідальністю «Кло-Карта» прийнято рішення «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» № 22-р/тк від 25.09.2013р. (далі - рішення), яким визнано, дії Товариства з обмеженою відповідальністю «Кло-Карта», найменування якого змінено на Товариства з обмеженою відповідальністю «Елсвік», про що зазначено в статуті ТОВ «Елсвік», затвердженого протоколом загальних зборів товариства від 02.06.2014р. (копії яких містяться в матеріалах справи), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, а саме п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів), які проводились комунальним підприємством з утримання зелених насаджень Дніпровського району м. Києва у 2010 році згідно з оголошенням про проведення відкритих торгів № 47206, опублікованим 29.11.2010 в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель «Вісник державних закупівель» № 97 (453) та накладено на ТОВ «Кло-Карта» штраф у розмірі 100000000 грн.

Відповідно до п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є, зокрема, антиконкурентні узгоджені дії.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються, зокрема, потворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.

Статтею 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» передбачено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом. Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» рішення та розпорядження, що приймаються органами Антимонопольного комітету України, головами його територіальних відділень відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, надаються особам, які беруть участь у справі, у вигляді їх копій, посвідчених у порядку, встановленому законодавством. Особливості порядку надання та оприлюднення рішень, розпоряджень встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції.

Положеннями абз. 1 ч. 1 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Частиною 2 ст. 56 вказаного Закону рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Згідно супровідного листа Антимонопольного комітету України від 02.10.2013р. № 20-26-13/09-9670 рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України «Про порушення законодавства економічної конкуренції та накладення штрафу» від 25.09.2013р. № 22-р/тк було надіслано на адресу відповідача, який останній отримав 22.10.2013р. про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, завірена копія якого міститься в матеріалах справи.

Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу (ч. 2, 3 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Таким чином, відповідач мав сплатити штраф, накладений на нього згідно рішення № 22-р/тк від 25.09.2013р. до 23.12.2013р. включно (оскільки 22.12.2013р. припадає на неробочий день).

Відповідач зазначене рішення Антимонопольного комітету України оскаржив, шляхом подання відповідного позову до господарського суду міста Києва.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.12.2013 порушено провадження у справі № 910/24898/13 за позовом ТОВ «Кло-Карта» до Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення.

За результатами розгляду даної справи, рішенням господарського суду міста Києва від 26.03.2014 у задоволенні позову про визнання недійсним рішення Антимонопольного комітету України № 22-р/тк від 25.09.2013р. відмовлено повністю.

Не погодившись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач у даній справі звернувся з апеляційною скаргою, яка прийнята до розгляду ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 25.04.2014р.

За результатами розгляду апеляційної скарги, постановою Київського апеляційного господарського суду від 02.06.2014 рішення господарського суду міста Києва від 26.03.2014 у справі № 910/24898/13 залишено без змін.

Таким чином, рішення Антимонопольного комітету України № 22-р/тк від 25.09.2013р. на час розгляду даної справи є чинним.

Проте, відповідач всупереч згаданих приписів закону накладений на нього зазначеним рішенням штраф в розмірі 100000000 грн. не сплатив. Доказів сплати зазначеного штрафу відповідач суду не надав.

З метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені (ст. 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»).

Відповідно до ч. 7 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Враховуючи те, що рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України «Про порушення законодавства економічної конкуренції та накладення штрафу» від 25.09.2013р. № 22-р/тк на час розгляду даної справи є чинним, рішення органів Антимонопольного комітету України є обов'язковими до виконання, а також те, що станом на день прийняття рішення відповідач накладений на нього штраф не сплатив, вимога позивача про стягнення з відповідача 100000000 грн. штрафу є доведеною, обґрунтованою, відповідачем не спростована, а тому підлягає задоволенню.

Позивач також заявляє до стягнення з відповідача 100000000 грн. пені за прострочку сплати штрафу.

Частини 5 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду.

Відповідно до п. 20.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» від 26 грудня 2011 року № 15, яким визначено, що абзацами третім - п'ятим частини п'ятої статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено зупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Отже, тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції - від дня порушення провадження у справі до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій - від дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги до дня прийняття постанови), і в цей період не включається час знаходження матеріалів справи у суді, коли згадані розгляд чи перегляд не здійснювалися.

За порушення строку оплати штрафу, позивачем нарахована пеня за період з 27.03.2014р. по 24.04.2014р., за період з 03.06.2014р. по 22.07.2014р. та становить 100000000 грн.

Розрахунок пені здійснений позивачем з урахуванням зупинення періоду часу, протягом якого фактично здійснювався розгляд господарським судом м Києва справи № 910/24898/13 про визнання недійсним рішення, а саме з 23.12.2013 по 26.03.2014р. та перегляд Київським апеляційним господарським судом вказаної справи у період з 25.04.2014р. по 02.06.2014р.

Оскільки розмір пені, заявлений позивачем, відповідає вимогам встановленим ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», вимога позивача про стягнення з відповідача пені в сумі 100000000 грн. підлягає задоволенню.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 43, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Елсвік» (08141, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Петрівське, вул. Зоряна, 20, ідентифікаційний код 36291384) в дохід загального фонду Державного бюджету України (на рахунок УК у Солом'янському районі міста Києва, код ЄДРПОУ 38050812, Банк одержувача - ГУ ДКСУ у м. Києві, МФО 820019, рахунок 31118106700010, код класифікації доходів - 21081100, символ звітності 106) 100000000 (сто мільйонів) грн. штрафу та 100000000 (сто мільйонів) грн. пені.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Елсвік» (08141, Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Петрівське, вул. Зоряна, 20, ідентифікаційний код 36291384) в дохід Державного бюджету України 73080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн. витрат зі сплати судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.

Суддя Подоляк Ю.В.

Дата підписання рішення 01.09.2014р.