Постанова № 40305772, 27.08.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2014
Номер справи
820/13632/14
Номер документу
40305772
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

27 серпня 2014 р. № 820/13632/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Полях Н.А.,

при секретарі судового засідання - Корнієнка А.Д.,

за участі:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Оганезової Р.А.,

представника третьої особи - Глущенко Є.В.,

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання незаконними дій,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просить суд, з урахуванням уточнень, визнати незаконними та скасувати записи включення до Єдиного державного реєстру фізичних осіб - підприємців від 25.01.2014 року за № 24801750000158890 та від 09.07.2014 року за № 24800060003158890; зобов'язати Реєстраційну службу Харківського міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців внести запис про припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) від 06.10.2000 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає дії відповідача з внесення запису про реєстрацію ОСОБА_1 фізичною особою - підприємцем від 25.01.2014 року протиправними та такими, що порушують її права, а запис таким, що підлягає скасуванню.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні.

Представник третьої особи поклався на розсуд суду.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у квітні 2014 року дізналася, що її пенсію було зменшено у зв'язку з тим, що 25.01.2014 року її зареєстрували як фізичну особу - підприємця, про що внесли запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Не погоджуючись із такими діями відповідача позивач листами звернувся до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, за результатами розгляду яких було надано відповіді від 22.05.2014 року, у якій зазначено, що ОСОБА_1 було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на підставі аналітичної інформації, та від 20.06.2014 року, у якій значиться, що 25.01.2014 року було проведено реєстраційну дію "включення відомостей про фізичну особу - підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію вважається недійсним".

09.07.2014 року відповідачем було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про припинення підприємницької діяльності на підставі власного рішення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа - підприємець 26.01.1995 року.

06.10.2000 року було скасовано державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, про що свідчить повідомлення, яке міститься в матеріалах справи. Зазначене також підтверджується листом Адміністрації Московського району Харківської міської ради.

Із заперечень, наданих представником відповідача, судом встановлено, що державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції було включено ОСОБА_1 як фізичну особу - підприємця на підставі аналітичної інформації, отриманої від тимчасових міжвідомчих спеціальних комісій з питань проведення інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Проте, суд не може погодитись із такими діями відповідача, виходячи з такого.

Порядок державної реєстрації фізичних осіб - підприємців та припинення підприємницької діяльності визначено Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно до статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Форми реєстраційних карток затверджуються Міністерством юстиції України.

Статтею 42 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця; нотаріально засвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника, або органу опіки та піклування, якщо заявником є фізична особа, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю. У разі подання електронних документів нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника, або органу опіки та піклування, якщо заявником є фізична особа, яка досягла шістнадцяти років і має бажання провадити підприємницьку діяльність, надсилається державному реєстратору поштовим відправленням. При цьому державному реєстратору електронним документом надсилаються відомості про реквізити поштового відправлення та подається опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі. У разі подання державному реєстратору електронних документів фізичної особи до них додається електронний документ, що засвідчує повноваження особи, пов'язані з підготовкою електронних документів фізичної особи.

Таким чином, судом встановлено, що підставою для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця є надання державному реєстратору пакета документів, передбачених статтею 42 Закону.

Такої підстави для внесення запису до Єдиного державного реєстру як "аналітична інформація" Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" не передбачено, а тому суду не зрозуміло, на підставі чого відповідач вніс запис до Єдиного державного реєстру від 25.01.2014 року № 24801750000158890 про державну реєстрацію як фізичної особи - підприємця щодо ОСОБА_1

Крім того, суд зауважує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 07.08.2012 року.

Законом України "Про зайнятість населення" передбачено, що в Україні до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно.

Таким чином, фізична особа - підприємець має статус працюючої особи.

Відповідно до ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Тому, суд зазначає, що відповідач своїми діями міг позбавити позивача належного йому перерахунку пенсії при встановленні нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Представник відповідача не довів суду, що він діяв правомірно та в межах закону, вносячи оскаржувані записи до Єдиного державного реєстру, а тому суд, виходячи з заявлених позовних вимог, положень чинного законодавства України та матеріалів справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання незаконними дій - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати записи включення до Єдиного державного реєстру фізичних осіб - підприємців від 25.01.2014 року за № 24801750000158890 та від 09.07.2014 року за № 24800060003158890.

Зобов'язати Реєстраційну службу Харківського міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців внести запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) від 06.10.2000 року.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код 37999628, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 73,08 (сімдесят три) грн. 08 коп..

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 01.09.2014 року.

Суддя Н.А. Полях