Постанова № 40296401, 21.08.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.08.2014
Номер справи
826/11644/14
Номер документу
40296401
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 серпня 2014 року № 826/11644/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Качура І.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до ПАТ «Чинбар» про застосування заходів реагування.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (надалі - позивач) з позовом до ПАТ «Чинбар» (надалі також - відповідач), в якому просило: - застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи ПАТ «Чинбар» (код: 00307856) за адресою: вул. Куренівська, 21 у Оболонському районі в м. Києві; визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2004 за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері приміщень ПАТ «Чинбар» за адресою: вул. Куренівська, 21, у Оболонському районі в м. Києві.

В обґрунтування позовних вимог покликався на те, що в ході перевірки встановлено, що відповідач функціонує з порушеннями правил та норм пожежної і техногенної безпеки, а відтак вбачаються правові підстави для застосування заходів реагування.

Відповідачем пояснень (чи заперечень) щодо заявлених позовних вимог не виклав, а відтак справу розглянуто в порядку скороченого провадження за наявними у ній доказами та матеріалами.

Як слідує із матеріалів справи, на підставі наказу Оболонського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі - Оболонське РУ ГУ ДСНС України у м. Києві) від 04.07.2014р. № 111, та з метою перевірки ступеню виконання порушень ПАТ «Чинбар» вказаних в приписі про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 04.02.2014 року, головному інспектору відділу ОЗНС та ЦЗ Оболонського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві капітану служби цивільного захисту Молчанову Я.В., доручено в період 07.07.2014 - 18.07.2014рр. здійснити перевірку ПАТ «Чинбар» за адресою: вул. Куренівська, 21, у Оболонському районі в м. Києві щодо ступеню виконання вимог розпорядчих документів органів ДСНС України.

На підставі наказу Оболонського РУ ГУ ДСНС України у м. Києві від 04.07.2014р. №111 та посвідчення від 04.07.2014р. № 618 в період 07.07.2014-18.07.2014рр. позивачем здійснено позапланову перевірку суб'єкта господарювання.

При перевірці був присутній директор суб'єкта господарювання ПАТ «Чинбар» - Сітак Л.В.

В ході перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту було встановлено, що ПАТ «Чинбар» функціонує з порушеннями правил та норм пожежної і техногенної безпеки, а саме:

- п. 5.1.9. НАПБА.01.001-2004 - дозволяється експлуатація тимчасових дільниць електромережі;

- п. 5.1.7. НАПБА.01.001- 2004 - з'єднання, відгалуження та окінціювання жил проводів і кабелів у приміщеннях будівель не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- п. 5.1.29. НАПБ А.01.001-2004 - електросвітильники в приміщеннях із зберіганням горючих та негорючих матеріалів в горючий упаковці необладнані захисними плафонами;

- п. 5.1..27. НАПБА.01.001- 2004 - електричні розетки, встановлені на горючій основі без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити електроприладу на 1 см з кожного боку;

- п. 5.1.29. НАПБА.01.001-2004 - дозволяється підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні жили проводів;

- п. 5.1.29. НАПБА.01.001-2004 - у складських (підсобних) приміщеннях встановлені люмінесцентні світильники з розсіювачами виготовленими з горючих матеріалів;

- п. 4.3.9. НАПБА.01.001- 2004 - евакуаційні виходи адмінбудівлі не позначені світловими покажчиками «ВИХІД» білого кольору на зеленому фоні, підключені до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення;

- п. 6.1.2. дод. В НАПБА.01.001- 2004, ДБН В.2.5- 56-2010 - приміщення складів, офісів та виробництва не дообладнані системою пожежної сигналізації;

- п.п.4.2.3., 6.1.3. НАПБА.01.001-2004 - існуюча система пожежної сигналізації знаходиться в неробочому стані;

- п.п. 6.2.3.1,6.2.3.3, 6.2.3.5 п.п. 17., 18 дод. Г - НАПБА.01.001- 2004, ДБН В.2.5- 56-2010 - приміщення будівель та територія не обладнані системою оповіщення про пожежу;

- п. 4.2.4 НАПБ А.01.001-2004 - отвори в протипожежних стінах, перегородках та перекриттях не обладнані захисними пристроями проти поширення вогню та продуктів горіння (протипожежні двері, ворота, вікна);

- п. 4.3.1., п. 5.13. НАПБА.01.001- 2004, ДБН В. 1.1- 7-2002 - з кожного поверху починаючи з другого не влаштовано два евакуаційних виходи (Лабораторія, СТФ);

- п. 4.3.4. НАПБ А.01.001-2004 - двері на шляхах евакуації з адміністративного корпусу не перенавішені з урахуванням їх відчинення по ходу евакуації;

- п. 4.2.14. НАПБ А.01.001-2004 - глухі грати на вікнах приміщень, де перебувають люди не виконані розпашними або легкозйомними;

- п. 4.2.6. НАПБ А.01.001- 2004 - дерев'яні конструкції горищного приміщення адмінбудівлі та виробничих будівель не піддані вогнезахисній обробці;

- п. 4.3.11. НАПБА.01.001-2004 - запасний вихід з приміщень поверху адмінбудівлі не забезпечений замками, що легко відчиняються;

- п.п. 6.4.8., 6.4.9. НАПБ А.01.001-2004 - приміщення не забезпечені нормативною кількістю первинних засобів пожежогасіння;

- п.п. 6.4.18., 6.4.20. - НАПБ А.01.001-2004 - існуючі вогнегасники не пройшли технічне обслуговування та не перезаряджені згідно норм заводу-виготовлювача;

- п. 6.3.1.5. НАПБ А.01.001-2004 - з метою контролю працездатності мережі зовнішнього протипожежного водопостачання не проведено випробування на тиск та витрату води;

- п. 6.3.2.6. НАПБА.01.001-2004 - пожежні крани не перевірені на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів у журналі обліку технічного обслуговування. Перевірки виконувати не рідше одного разу на шість місяців;

- п. 4.1.4., п.1 дод 3.1 НАПБА.01.001- 2004, ДБН 360- 92 - між існуючими будівлями не забезпечено протипожежний розрив згідно вимог будівельних норм (МПП «Тексвер» та Обробний цех);

- п. 4.1.1 НАПБ А.01.001-2004 - територія підприємства захаращена сміттям, горючими відходами (деревина, ганчір'я);

- п.п. 6.4.13.,6.4.14. НАПБ А.01.001- 2004 - пожежні щити не укомплектовані первинними засобами пожежогасіння згідно вимог правил пожежної безпеки;

- п. 3.1.1. наказ МНС України від 15.08.2007р. №557, наказ МНС України від 23.02.2006р. №98 - відсутня ідентифікація об'єкту.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).

За результатами позапланової перевірки позивачем складено акт від 18.07.2014р. №642 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту (далі - акт № 642), який без зауважень підписаний та отриманий директором суб'єкта господарювання Сітак Л.В. 18.07.2014р., про що свідчить підпис останньої в акті перевірки.

Як вбачається з Акту №642, відповідач функціонує із порушеннями правил та норм пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

З огляду на вищевикладені обставини, позивач звернувся з даним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Вирішуючи спір, суд виходив із наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) регламентовані положеннями Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, а також повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності врегульовані Кодексом цивільного захисту України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно з ст. 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставою для здійснення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органу державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 1 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Фактичні обставини справи свідчать, що в ході перевірки встановлені наступні порушення: - приміщення будівель та територія не обладнані системою оповіщення про

пожежу; - пожежні щити не укомплектовані первинними засобами пожежогасіння згідно вимог правил пожежної безпеки; - отвори в протипожежних стінах, перегородках та перекриттях не обладнані захисними пристроями проти поширення вогню та продуктів горіння (протипожежні двері, ворота, вікна); - приміщення будівель та територія не обладнані системою оповіщення про пожежу; - електросвітильники в приміщеннях із зберіганням горючих та негорючих матеріалів в горючий упаковці необладнані захисними плафонами; - з'єднання, відгалуження та окінціювання жил проводів і кабелів у приміщеннях будівель не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначені в акті перевірки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Пунктом 12 частини 1 статі 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;

Згідно з ч. 2. ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.п. 1, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно з вимог ст.ст. 67, 68, 70 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до пунктів 6.2., 6.4. Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів (затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004р. № 130, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 08.11.2004р. за № 1416/10015), постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію.

Зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, експлуатації будівель, споруд, випуску пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного призначення шляхом знеструмлення може здійснюватися в присутності спеціаліста служби енергонагляду району (міста), а відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі - за присутності енергетика (електрика) відповідного об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід. При залученні спеціаліста служби енергонагляду району (міста) посадова особа органу держпожнагляду, якій доручено приведення постанови в дію, направляє на адресу керівництва, де працює спеціаліст, відповідний лист із зазначенням дати та часу приведення постанови в дію.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Окрім того, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 183-2, 183-6, 256, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи ПАТ «Чинбар» (код: 00307856) за адресою: вул. Куренівська, 21 у Оболонському районі в м. Києві.

Визначити спосіб виконання судового рішення у порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2004 за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері приміщень ПАТ «Чинбар» за адресою: вул. Куренівська, 21, у Оболонському районі в м. Києві.

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 183-2, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Качур І.А.