Постанова № 40296331, 27.08.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2014
Номер справи
820/13983/14
Номер документу
40296331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 серпня 2014 р. №820/13983/14

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді -Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання Ільницької І.Л.

представників : позивача - Бондаренко В.Ю., відповідача - не прибув, прокурора - Захарова Ф.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Першого заступника прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Експерементальний завод залізобетонних шпал" про стягнення штрафу ,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Перший заступник прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі Східного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку , з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Експерементальний завод залізобетонних шпал", в якому просить суд, стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Експерементальний завод залізобетонних шпал" на рахунок Управління Державної казначейської служби України в дохід Державного бюджету України штраф в сумі 306000 грн.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.08.2014 року замінено первинного позивача - Східне територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на належного позивача Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що за вчинене відповідачем правопорушення на ринку цінних паперів винесено постанови про накладення санкції в загальному розмірі 306000,00 грн. Враховуючи, що відповідач добровільно не сплатив суму штрафних санкцій, позивач звернувся до суду про стягнення коштів у примусовому порядку.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання повторно свого представника не направив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань та заперечень не надав.

Враховуючи викладене, беручи до уваги, що відповідач не з'явився в судове засідання повторно, причин неявки суду не повідомив, є належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами.

Суд, заслухавши прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996, № 448/96-ВР встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до положень статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Уповноваженими особами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: Голова та члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; уповноважені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадові особи.

Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право: безперешкодно входити до підприємства, в установи, організації за службовим посвідченням та мати доступ до документів та інших матеріалів, необхідних для проведення перевірки; вимагати необхідні документи та іншу інформацію у зв'язку з реалізацією своїх повноважень; залучати за погодженням з відповідними центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевої влади та самоврядування, підприємствами та об'єднаннями їх спеціалістів, депутатів місцевих рад (за їх згодою) для проведення перевірок та ревізій; відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ставити питання перед органами Прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства; вимагати в межах своєї компетенції в посадових осіб підприємств, установ, організацій надання письмових пояснень.

Відповідно до положень пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до положень п.14 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Згідно п 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 1 статті 12 цього Закону встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Згідно положень розділу VІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 N 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 р. за N 1855/22167, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. Постанова за справою про правопорушення повинна містити вказівку про порядок та строк її оскарження. Постанова за справою про правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється гербовою печаткою. У справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень:1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів;2) про закриття справи. Постанова у справі про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення. Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати її винесення.

З матеріалів справи вбачається, що актами від 14.11.2013 року №3364-ЦД-1-Е, №3365-ЦД-1-Е , №3366-ЦД-1-Е Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено невиконання відповідачем у встановлений термін вимог розпоряджень від 21.03.2013 року № 427-ЦД-1-Е, № 428-ЦД-1-Е, № 429-ЦД-1-Е, що є порушенням пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні". Також в актах зазначено, що дані порушення є повторними, оскільки за невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери у відношенні ВАТ "Експерементальний завод залізобетонних шпал" винесено постанови про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів за вчинення тих самих дій. Як вбачається з відмітки на актах відповідач для підписання актів не з'явився.

19.11.2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якими розгляд справи призначено на 04.12.2013 року.

За результатами розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою комісії винесено постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 04.12.2013 року №3367-ЦД-1-Е , №3368-ЦД-1-Е, №3369-ЦД-1-Е, якими було застосовано штрафні санкції у загальному розмірі 306000 грн. за невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Вказані постанови та розпорядження від 04.12.2013 року №3182-ЦД-1-Е, №3183-ЦД-1-Е, №3184-ЦД-1-Е були направлені на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням 09.12.2013 року, що підтверджується фіскальними чеками "Укрпошта" та реєстрами поштових відправлень, копії яких наявні в матеріалах справи.

Згідно п. 14 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Відповідно до частини 4, 5 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Доказів оскарження відповідачем постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №3367-ЦД-1-Е від 04.12.2013 року, №3368-ЦД-1-Е від 04.12.2013 року, №3369-ЦД-1-Е від 04.12.2013 року до суду не подано.

У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ч. 3 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні")

При вирішенні справи суд погоджується з тим, що наведені прокурором у позові мотиви представництва інтересів Держави узгоджуються зі ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" і є достатніми для захисту її інтересів шляхом вчинення процесуальної дії по зверненню до суду.

Доказів сплати вказаних сум, скасування або невідповідності закону та фактичним обставинам постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №3367-ЦД-1-Е від 04.12.2013 року, №3368-ЦД-1-Е від 04.12.2013 року, №3369-ЦД-1-Е від 04.12.2013 року відповідачем не надано, а судом самостійно при виконанні приписів статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України у частині офіційного з'ясування всіх обставин у справі не встановлено.

З огляду на викладене, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №3367-ЦД-1-Е від 04.12.2013 року, №3368-ЦД-1-Е від 04.12.2013 року, №3369-ЦД-1-Е від 04.12.2013 року, яими на відповідача накладено штраф у загальному розмірі 306000 грн., прийнята в порядку та спосіб, визначений Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", в судовому порядку не оскаржені, а тому є обов'язковими для виконання.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу (ч. 1 ст. 71 КАС України)

Відповідач доказів на спростування вимог позивача суду не надав, штраф за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 306000 грн. не сплатив.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та з Відкритого акціонерного товариства "Експерементальний завод залізобетонних шпал" підлягає стягненню на користь Державного бюджету України штраф у сумі 306000 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Першого заступника прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Експерементальний завод залізобетонних шпал" про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Експерементальний завод залізобетонних шпал" (ЄДРПОУ 01056296, адреса пр-т. Перемоги, 59, м.Харків, 61174,) до Державного бюджету України (на рахунок Управління Державної казначейської служби України № 31116106700412, по коду УДКСУ 37846857, банк отримувача - ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф в сумі 306000 (триста шість тисяч) грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 29 серпня 2014 року.

Суддя Волошин Д.А.