Постанова № 40296261, 27.08.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2014
Номер справи
809/2493/14
Номер документу
40296261
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" серпня 2014 р. Справа № 809/2493/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя: Остап'юк С.В.,

за участю секретаря: Руміша В.Я.,

представника позивача: Штигляна С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали адміністративної справи за позовом Івано-Франківського міського центру зайнятості до Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості про стягнення коштів в розмірі 24 705, 01 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

25.07.2014 року Івано-Франківський міський центр зайнятості (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (далі - відповідач) про стягнення незаконно виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 24 705, 01 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, в порушення норм статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», не повернув суму виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_2, поновленого на роботі за рішенням суду, за період з 03.07.2013 року до 01.06.2014 року в розмірі 23 146,55 гривень та 1 558, 43 гривень індексації на рівень інфляції.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з підстав вказаних в позовній заяві. Просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, без поважних причин та без повідомлення про причини неприбуття хоча, про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений. Правом подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався, а тому, у відповідності до положення частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд робить висновок, що даний адміністративний позов підставний та підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 працював у Івано-Франківському обласному державному об'єднанні спиртової та лікеро-горілчаної промисловості на посаді слюсара-ремонтника горілчаного цеху.

Наказом від 12.06.2013 року за №76 «По особовому складу» у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці на Івано-Франківському обласному державному об'єднанні спиртової та лікеро-горілчаної промисловості ОСОБА_2 звільнений і роботи, з 12.06.2013 року, на підставі пункту 1 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.

26.06.2013 року Івано-Франківським міським центром зайнятості надано ОСОБА_2 статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю з 03.07.2013 року.

20.01.2014 року Апеляційним судом Івано-Франківської області, за наслідками перегляду рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 20.11.2013 року, ОСОБА_2 поновлено на посаді слюсаря-ремонтника 5-го розряду горілчаного цеху №2 Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості з 12.06.2013 року.

02.06.2014 року наказом Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості за №02-03/45 «Про поновлення на роботі ОСОБА_2» поновлено ОСОБА_2 на посаді слюсаря-ремонтника 5-го розряду горілчаного цеху №2 Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості.

Наказом Івано-Франківського міського центру зайнятості за №237 від 12.06.2014 року «Про повернення коштів» вжито заходів щодо повернення відповідачем коштів в сумі 24 705, 01 гривень.

Позивачем, 12.06.2013 року, на адресу відповідача направлено листа за №2018-06/10-14 про повернення коштів виплачених ОСОБА_2 в розмірі 24 705, 01 гривень, з них 23 146, 55 гривень допомога по безробіттю за період з 03.07.2013 року до 01.06.2014 року, 1 558, 46 гривень індекс інфляції з такий період та копію наказу за №237 від 12.06.2014 року «Про повернення коштів».

Вказану суму коштів відповідачем не повернено.

Відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування розроблений Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», який визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Закон).

Відповідно частини 1 статті 3 Закону законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

У відповідності до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Частиною 3 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, які здійснювалися органами державної служби зайнятості відповідно до цього Закону, починаючи з 2013 року покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи.

Згідно частини 1 статті 18 Закону України "Про зайнятість населення" Державна служба зайнятості складається з державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Згідно статті 2 Закону страхування на випадок безробіття здійснюється за принципами, серед іншого, цільового використання коштів страхування на випадок безробіття.

Відповідно частини 1 статті 6 Закону право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.

У відповідності до частини 1 статті 7 Закону видами забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.

Частиною 1 статті 31 Закону встановлено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року за №307 затверджено Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, який, визначає механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу.

Згідно пункту 5.5 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду (з дня поновлення на роботі).

Згідно частини 4 статті 35 Закону із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Таким чином, частиною 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено відшкодування сум виплаченої роботодавцем допомоги по безробіттю у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

Як встановлено судом, ОСОБА_2 поновлено на роботі з 12.06.2013 року за рішенням Апеляційного суду Івано-Франківської області від 20.01.2014 року, виплату допомоги по безробіттю припинено з 01.06.2013 року, тобто з дати призначення на роботі, отже утримання суми виплаченої роботодавцем допомоги по безробіттю безробітному поновленого на роботі за рішенням суду настає з моменту призначення виплати такої допомоги.

Роботодавець в порушенні обов'язку встановленого частиною 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" добровільно не повернув позивачу виплачену ОСОБА_2 допомогу по безробіттю.

Івано-Франківським міським центром зайнятості виплачено ОСОБА_2 допомоги по безробіттю за період з 03.07.2013 року до 01.06.201.43 року в розмірі 23 146, 55 гривень, та 1 558, 46 гривень індексації на рівень інфляції за період з липня 2013 року до червня 2014 року, а тому у відповідності до частини 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченої допомоги по безробіттю безробітному ОСОБА_2 поновленого на роботі за рішенням суду, підлягає відшкодуванню роботодавцем Івано-Франківським обласним державним об'єднанням спиртової та лікеро-горілчаної промисловості.

Статтею 39 встановлено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості допомоги по безробіттю за період з 03.07.2013 року до 01.06.201.43 року в розмірі 24 705, 01 гривень, є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості (код ЄДРПОУ 00375409) на користь Івано-Франківського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 19390067) 24 705 (двадцять чотири тисячі сімсот п'ять) гривень 01 копійку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 29.08.2014 року.