Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/5189/14-а
Провадження № 6-а/711/90/14
У Х В А Л А
Іменем України
05 серпня 2014 рокум. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - Позарецької С.М.
при секретарі - Терезюк С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси заяву Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (правонаступник Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області) про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, -
в с т а н о в и в :
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції у Черкаській області ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (правонаступник Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області) про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності. Свою заяву мотивує тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області перебуває виконавче провадження № 42733350, з виконання виконавчого листа № 2-а-1019/11, виданого 20.03.2014 Придніпровським районним судом м. Черкаси, про зобов'язання УПФУ в Придніпровському районі м. Черкаси здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, як інваліду III групи, потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, пенсії по інвалідності в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії відповідно до ст. 50, 54, 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 17.07.10 року. Боржнику надано строк для самостійного виконання рішення.
Боржником рішення суду у строк встановлений для самостійного виконання не виконано в цілому. Тобто боржником виконано рішення лише в частині здійснення перерахунку доплати до пенсії та нараховано доплату до пенсії в сумі 44 828,61 грн., але зазначені грошові кошти не виплачені. Невиконання рішення суду боржником в частині виплати нарахованої суми пенсії обумовлено наступним: фінансування витрат пов'язаних з реалізацією вищевказаних виплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету - виплата вищезазначеної допомоги буде здійснена при надходженні коштів з Державного бюджету на ці витрати.
Статтею 2 зазначеного закону визначено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу" ( 202/98-ВР ) (далі - державні виконавці).
З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI, який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.
Зазначеним законом визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу. Статтею 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено особливості виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії. Так, виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення. Статтею 3 визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Таким чином, на думку державного виконавця, зазначений виконавчий документ не може бути скерований до органу Державної казначейської служби України для виконання в порядку гарантії держави щодо виконання судових рішень у зв'язку з тим, що рішення прийнято про зобов'язання вчинити певні дії, а не про стягнення коштів.
Також, зазначає, що 06.02.2013 року набрав чинності у новій редакції Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45), який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Пунктом 3. Порядку визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Виходячи з викладеного, просить суд змінити спосіб і порядок виконання постанови суду, на підставі якої Придніпровським районним судом видано виконавчий лист № 2-а1019/11 від 20.03.2014, про зобовязання УПФУ в Придніпровському районі м. Черкаси здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, як інваліду III групи, потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, пенсії по інвалідності в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю в розмірі 50 % мінімальної пенсії відповідно до ст. 50, 54, 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 17.07.10 року., шляхом винесення рішення про стягнення нарахованої Управлінням ПФУ суми перерахунку 44 828,61 грн. на користь стягувача.
В судове засідання головний державний виконавець Вакуленко С.М. не зявився, надавши до суду заяву про розгляд заяви за його відсутності.
В судовому засіданні стягувач ОСОБА_2 повністю заперечив проти задоволення подання (заяви) державного виконавця..
В судовому засіданні представник управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області за довіреністю ОСОБА_3 заперечувала проти задоволення заяви державного виконавця.
Заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у розгляді справи, дослідивши матеріали заяви та адміністративної справи №2а-1019/11, суд вважає, що заява державного виконавця не підлягає до задоволення за таких підстав:
встановлено, що постановою Придніпровського районного суду м.Черкаси від 13 квітня 2011 року визнана неправомірною відмова УПФУ в Придніпровському районі м.Черкаси щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії по інвалідності, відповідно до положень ст.ст. 50,54,67 ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; зобовязано УПФУ в Придніпровському районі м. Черкаси здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 як інваліду 3 групи, потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, пенсії по інвалідності в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю в розмірі 50% мінімальної пенсії відповідно до вказаного ЗУ, починаючи з 17 липня 2010 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.06.2012 року вказане судове рішення залишено без змін.
Постановою державного виконавця Вакуленко С.М. від 28 березня 2014 року відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №2а-1019/11, виданим Придніпровським райсудом м. Черкаси 20.03.2014 року., за яким зобовязано УПФУ в Придніпровському районі м.Черкаси здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 як інваліду 3 групи, потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, пенсії по інвалідності в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю в розмірі 50% мінімальної пенсії відповідно до вказаного ЗУ, починаючи з 17 липня 2010 року.
На виконання судового рішення від 13.04.2011 року та виконавчого листа №2а-1019/11 Управлінням ПФУ в м. Черкасах Черкаської області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2, за період з 17.07.2010 року по 22.07.2011 року в сумі 44828,61, що підтверджується листом УПФУ від 14.04.2014 року на адресу органів ДВС.
Відповідно до вимог ст. 263 КАСУ, в разі, якщо маються обставини, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Тобто, підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення.
Між тим, головний державний виконавець Вакуленко С.М. в своїй заяві, яка надійшла до суду 26 травня 2014 року, не навів жодних доводів, які б свідчили про неможливість виконання судового рішення від 13.04.2011 року., яке набрало законної сили 04.06.2012 року відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду.
Крім того, суд звертає увагу, що 14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3491-VI Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік, який набрав чинності 19.06.2011 року.
Пунктом 7 частини І зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, статті 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни, статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року, яка вступила в законну силу 23.07.2011 року, Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету (п.6) встановлено розміри виплат вказаній категорії громадян.
Тобто, Верховною Радою України надано право Кабінету Міністрів України, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок і розміри соціальних виплат та допомоги, яка фінансується за рахунок Державного бюджету України, що за рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011р. (№ 20-рп2011) та від 25.01.2012р. (№3-рп/2012) не суперечить Конституції України та діючому законодавству.
Отже, заява державного виконавця Вакуленко С.М. не підлягає до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 2, 7, 14, 160, 255, 263, 258 КАС України, ЗУ Про виконавче провадження, ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, суд, -
у х в а л и в:
У задоволенні заяви Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси (правонаступник Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області) про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляції протягом 5 днів з дня винесення ухвали.
СуддяС.М. Позарецька