печерський районний суд міста києва
Справа № 757/23109/14-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 серпня 2014 року м. Київ
Суддя Печерського районного суду міста Києва Батрин О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Печерському районі м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
12 серпня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва про визнання дій протиправними при розрахунку розміру пенсії державного службовця та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи тим, що з 28 квітня 2014 року позивач отримує через Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва пенсію згідно із Законом України «Про державну службу». Але при призначенні вказаної пенсії позивачу не було включено всі виплати, на які нараховувались страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2013 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме не включено виплачену матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій (у тому числі до державних, професійних та ювілейних свят). У зв'язку з цим позивач отримує пенсію в меншому розмірі. На звернення позивача включити вказані виплати до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, відмовив у цьому відповідач. Тому, позивач звернулась з вказаним позовом до суду та просила: визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з 28 квітня 2014 року - неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва включити провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 28 квітня 2014 року у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці № 17.2-979 від 28 квітня 2014 року, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій (у тому числі до державних, професійних та ювілейних свят).
Ухвалою суду від 18 серпня 2014 року відкрито скорочене провадження у вказаній справі.
До суду надійшли письмові заперечення від відповідача, відповідно до яких позов не визнають, оскільки розмір пенсії позивачу було обчислено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2013 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державний службовців складається з посадових окладів, премій, надбавок за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не включається до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, то відповідачем правильно було визначено складові заробітної плати, необхідні для призначення пенсії позивачу.
Враховуючи наведене та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебувала на державній службі.
23 червня 2014 року позивач звернулась до відповідача Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва із заявою про призначення їй пенсії у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі відповідно до довідки Державного управління справами від 28 квітня 2014 року № 17.2-979 про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до довідки Державного управління справами від 28 квітня 2014 року № 17.2-979 про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» вбачається, що позивачу за період з квітня 2009 року по квітень 2014 року нараховувались та виплачувались матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, винагорода за сумлінну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій (у тому числі до державних, професійних та ювілейних свят) згідно зі ст. 33 та ст. 35 Закону України «Про державну службу».
На вказані види виплат нараховувались страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2013 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії обчислюється із заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2013 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Разом з тим, відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державний службовців складається з посадових окладів, премій, надбавок за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
У зв'язку з цим відповідачем було відмовлено позивачу у включенні до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, оскільки такі виплати не включається до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії (а.с. 8).
Проте, з такою відмовою відповідача суд не погоджується, виходячи з наступного.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу». Відповідно до частини другої статті 37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам» (Юридичний вісник України, 06.2008, № 23).
У судовому засіданні було встановлено та не заперечувалось сторонами, що з таких виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У зв'язку з цим, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року визначено, що неврахування складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили Закону України «Про державну службу», Постанові Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865.
Вказаною постановою суду постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність Постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року залишена без змін.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
За таких підстав, суд дійшов висновку про визнання дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з моменту призначення складових оплати праці «Інші виплати»: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій (у тому числі до державних, професійних та ювілейних свят) згідно зі ст. 33 та ст. 35 Закону України «Про державну службу» з, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - неправомірними та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва включити в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) складові заробітної плати на підставі довідки Державного управління справами від 28 квітня 2014 року № 17.2-979 року «Інші виплати»: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, винагороду за сумлінну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премії (у тому числі до державних, професійних та ювілейних свят) згідно зі ст. 33 та ст. 35 Закону України «Про державну службу», на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити перерахунок пенсії і її виплату з 28 квітня 2014 року.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, то судові витрати в розмірі 73 грн. 08 коп. відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 35 Закону України «Про державну службу», ст. 26 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 та ст.ст. 2, 9, 69-71, 89, 94, 97, ст. 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Печерському районі м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з моменту призначення складових оплати праці «Інші виплати»: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій (у тому числі до державних, професійних та ювілейних свят) згідно зі ст. 33 та ст. 35 Закону України «Про державну службу» з, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва включити в розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) складові заробітної плати на підставі довідки Державного управління справами від 28 квітня 2014 року № 17.2-979 року «Інші виплати»: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, винагороду за сумлінну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премії (у тому числі до державних, професійних та ювілейних свят) згідно зі ст. 33 та ст. 35 Закону України «Про державну службу», на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та здійснити перерахунок пенсії і її виплату з 28 квітня 2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва.
Суддя Батрин О.В.