Постанова № 40291372, 26.08.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2014
Номер справи
821/2047/14
Номер документу
40291372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2047/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Циганій С.І.,

при секретарі: Вітічак О.Р.,

за участю представників позивача - Руснака С.І., Шиняєвої Т.П., представників відповідача - Ляха В.І., Григорової О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національного природного парку "Олешківські піски" до Державної фінансової інспекції в Херсонській області про визнання дій протиправними,

встановив:

Національний природний парк (далі - позивач, НПП «Олешківськи піски») звернувся до суду із позовом до Державної фінансової інспекції в Херсонській області (далі - відповідач, ДФІ), в якому просить: - визнати протиправною та скасувати вимогу №44-13/1088 від 23.05.2014р.; визнати дійсною, існуючу кредиторську заборгованість по КПКВ 2401270 «Здійснення природоохоронних заходів», КПКВ 3110 "Придбання обладнання і предметів довгострокового обладнання" Національного природного парку «Олешківські піски» перед ПП «Перспектива» на загальну вартість 155800,00 в т.ч. ПДВ 25967 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності НПП «Олешківські піски» відповідачем зроблені висновки про порушення позивачем вимог законодавства, а саме внаслідок допущення порушень у звіті про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами (ф-4-3д,4-3м) за 2013р. по КПКВ 2401270 завищено фактичні видатки на 155800,00 грн. та у звіті про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) на 01.01.2014р., 01.02.2014р. та на 01.03.2014р. завищено кредиторську заборгованість по КПКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» на 158800,00 грн., що є порушенням ч.1 ст.3 Закону України Закон України від 16.07.1999 № 996-XV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі- Закон №996), п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012р. №44.

На адресу НПП «Олешківськи піски» надійшов лист-вимога від 23.05.2014р. №44-13/1088 щодо усунення виявлених порушень, які зазначені в акті перевірки від 22.04.2014р. за №44-44/39.

В судовому засіданні представники позивача повністю підтримав позовні вимоги та просили позов задовольнити.

Представники відповідача заперечували проти задоволення позову.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі направлення від 19.03.2014р. №47 заступником начальника Голопристанської міжрайонної державної фінансової інспекції Сєровою О.М., головним державним фінансовим інспектором Голопристанської міжрайонною державної фінансової інспекції Григоровою О.В. проведено перевірку державних закупівель і НПП «Олешківські піски» за період з 01.01.2013р. по 19.03.2014р., за наслідками якої складено акт перевірки державних закупівель від 22.04.2014р. №44-44/39.

На думку відповідача, внаслідок допущення порушень у звіті про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами (ф-4-3д,4-3м) за 2013р. по КПКВ 2401270 завищено фактичні видатки на 155800,00 грн. та у звіті про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) на 01.01.2014р., 01.02.2014р. та на 01.03.2014р. завищено кредиторську заборгованість по КПКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» на 158800,00 грн., що є порушенням ч.1 ст.3 Закону України Закон України від 16.07.1999 № 996-XV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012р. №44.

На підставі акту ревізії відповідачем надіслано на адресу позивача лист-вимогу від 23.05.2014р. №44-13/1088, якої позивача зобов'язано усунути виявлені ревізією порушення.

Відповідно до ст.ст.1, 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993р. №2939-XII (далі - Закон № 2939-XII), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Згідно із пунктом 7 статті 10 Закону № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Зі змісту акту від 22.04.2014р. №44-44/39 вбачається, що роблячи висновки про завищення кредиторської заборгованість по КПКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» на 158800,00 грн. позивача, відповідач виходив з того, що первинні документи передбачені п.12 Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою КМУ від 11.11.2009р. №1200 (далі -Порядок №1200), порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2009р. № 1371 (далі - Порядок №1371) та п.п.6.8 п.6 договору №1 про закупівлю товарів за державні кошти від 17.12.2013р. (далі-Договір), при продажі автомобіля лісопатрульний ТК V 212140 ЛП не оформлялися, а саме: акт приймання-передачі, транзитні номери встановленої форми продавцем ПНН «Олешківські піски» не видавалась та відповідно державна реєстрація автомоюбля в органах Державтоінспекції не здійснювалась.

Дослідивши усі докази, суд не погоджується з таким висновком відповідача.

Законодавство надає визначення первинного документу, а саме ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. №996-XIV встановлено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Пунктами 1 та 2 ст.9 вищезазначеного Закону визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи має бути складено під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть складатися на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Зі змісту наведених правових норм можна зробити висновок, що ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» не вимагає дотримання певної форми первинних документів, а тому, виходячи з принципу бухгалтерського обліку - «превалювання сутності над формою» (ст.4 цього Закону), продавець може скласти або отримати від покупця первинний документ будь-якої форми (якщо окремі форми імперативно не встановлені законодавством), про який сторони домовилися в договорі, з вмістом будь-якої інформації щодо господарської операції з встановленим Законом набором реквізитів.

Ці питання також урегульовані нормами «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88 (далі - Положення №88).

У відповідності із п.п.1.1-1.2 Положення №88, встановлюється порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності (надалі - підприємства), установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету (надалі - установи).

Господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.

Згідно з п.2 Положення №88 первинні документи - це документи, створені в письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі - первинні документи).

Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.

Первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватись із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.

Додаткові вимоги до порядку створення первинних документів про касові і банківські операції, рух цінних паперів, товарно-матеріальних цінностей та інших об'єктів майна передбачаються іншими нормативно-правовими актами.

НПП «Олешківські піски» 17.12.2013р. уклав договір № 1 на придбання спеціалізованого автомобіля (далі- спец. автомобіля) лісопатрульного ТК-V-212140 ЛП.

20.12.2013р. ПП «Перспектива» надало позивачу документи для оплати цього автомобіля.

Відповідно до наказу Державної казначейської служби України №68 від 29 квітня 2013 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо переліку підтверджуючих документів для реєстрації бюджетних зобов'язань та проведення платежів» та відповідно до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України» затвердженого наказом Міністерства фінансів України 02.03.2012р. № 309 (підпункт 1 пункту 2.1 глави 2), 27 грудня 2013 року УДКС у Цюрупинському районі зареєструвало бюджетні та фінансові зобов'язання по КПКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування».

Зобов'язання були зареєстровані при наявності фінансування та відкритих асигнувань в Управлінні Державної казначейської служби у Цюрупинському районі, про що свідчить виписка банку за 28.11.2013 року. Зареєструвавши ці зобов'язання Цюрупинська ДКСУ повинна була перерахувати кошти за придбання спец автомобіля на протязі двох днів. Але перерахування Цюрупинською ДКСУ не було здійснене тому що не було коштів на єдиному казначейському рахунку.

Згідно Положення з бухгалтерського обліку необоротних активів бюджетних установ , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 26.03.2013 року №611, накладної ПП «Перспектива» №3 від 20 грудня 2013 року та враховуючи той факт, що були зареєстровані бюджетні та фінансові зобов'язання в УДКСУ Цюрупинського району, було зроблено господарську операцію на загальну вартість 155800,00, в т.ч. на оприбуткування - 129833,00 грн. без ПДВ.

20.12.2013р. на Пулінця Ю.А. (працівника НПП «Олешківські піски») була виписана довіреність на придбання спец. автомобіля і за яку він розписався в журналі реєстрації довіреностей, про що свідчить запис в цьому журналі прошнурованому та пронумерованому з відбитком гербової печатки.

У зв'язку з тим,що УДКСУ Цюрупинського району не оплатило фінансові зобов'язання в дводенний термін та згідно Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-6 (п.п. 14.1.32) був укладений договір відповідального зберігання спец. автомобіля з ПП «Перспектива» на термін - до повного розрахунку та підписаний Акт прийому передачі майна на відповідальне зберігання №1 від 20 грудня 2013 року де вказано № кузова - 2107409 та № двигуна - 9964506 даного автомобіля, а також виписана довіреність №6 від 20 грудня 2013 року на директора ПП «Перспектива», який приймає вищезазначений спец. автомобіль на відповідальне зберігання.

Відповідно до п 6.8. договору №1 від 17.12.2013 року всі документи які підтвердять право власності та потрібні для реєстрації спец автомобіля, а саме сервісну книжку, акт прийому-передачі товару, який підтверджує факт купівлі, акт прийому-передачі транспортного засобу (за формою відповідно до Додатку 6 Правил реєстрації ДТЗ ) та інші документи, які є підставою для реєстрації транспортного засобу в органах ДАЇ надаються після оплати товару.

28.11.2013 року були відкриті асигнування в УДКСУ Цюрупинського району по КПКВ 3110 на придбання спец автомобіля, але у зв'язку з тим, що процедура проведення тендеру займає певний час та з закінченням бюджетного року вносити зміни до кошторису на 2013 рік на перереєстрацію спец. автомобіля було вже пізно. Таким чином перереєструвати спец. автомобіль в органах ДАЇ з правом набуття права власності на НПП «Олешківські піски» не було можливості. А згідно з п.7 Порядку державної реєстрації №1371 перереєструвати спец. автомобіль позивач повинен буі протягом 10 діб.

Враховуючи вищевикладене та відповідно до ч.1 ст.3 Закону № 996 п.1.2. Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 року № 44 і враховуючи той факт, що вищезазначений спец автомобіль є в наявності і знаходиться на відповідальному зберіганні, НПП «Олешківські піски» зареєстрував кредиторську заборгованість в УДКСУ Цюрупинського району, а ПП «Перспектива» відобразила в своєму бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість, про що свідчить Акт порівняння розрахунків №37929917.

За таких обставин висновки відповідача про наявність порушень є безпідставними, а вимога від 23.05.2014р. №44-13/1088 - незаконна і такою, що підлягає скасуванню.

Отже, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання дійсною, існуючої кредиторської заборгованості по КПКВ 2401270 «Здійснення природоохоронних заходів», КПКВ 3110 "Придбання обладнання і предметів довгострокового обладнання" Національного природного парку «Олешківські піски» перед ПП «Перспектива» на загальну вартість 155800,00 в т.ч. ПДВ 22967 грн., суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню через необгрунтованість та відсутністю порушення прав діями відповідача. До того ж скасування вимоги відповідача є достатнім заходом для захисту порушених прав позивача.

Судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача, відповідно до приписів ст.94 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами правове обґрунтування позовних вимог і не доведено правомірності свого рішення, оформленого у вигляді листа-вимоги.

З огляду на це позов НПП «Олешківськи піски» підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов Національного природного парку "Олешківські піски" задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної фінансової інспекції в Херсонській області №44-13/1088 від 23.05.2014р.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Державної фінансової інспекції в Херсонській області на користь Національного природного парку "Олешківські піски" судові витрати у розмірі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 29 серпня 2014 р.

Суддя Циганій С.І.

кат. 9.5