Справа № 234/129/14-а
Провадження № 2-а/234/125/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2014 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Клімова В.В.,
при секретарі Ткачовій А.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Яресько К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання неправомірним відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання до її перерахунку та виплати, -
В С Т А Н О В И В:
08.01.2014 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ у м.Краматорську про визнання неправомірним відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання до її перерахунку та виплати.
25.01.2014 року ухвалою Краматорського міського суду позовну заяву ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання неправомірним відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання до її перерахунку та виплати повернено позивачу у зв'язку з не усуненням недоліків.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.03.2014 року ухвалу Краматорського міського суду від 25.01.2014 року про повернення позовної заяви скасовано та справу направлено до суду першої інстанції для подальшого розгляду.
09.04.2014 року ухвалою Краматорського міського суду по справі відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду.
Згідно позову, ОСОБА_3 з 31.01.2013 року є інвалідом ІІІ групи, встановленої у зв'язку з виконанням ним службових обов'язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ст.ст.50,54 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому повинна нараховуватися та виплачуватися державна пенсія: основна пенсія - в розмірі не нижче від 6 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, - в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. УПФУ у м.Краматорську ігнорує вищевказані норми Закону та проводить нарахування та виплату пенсії позивачу в меншому розмірі на підставі постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210. Позивач просить суд визнати такі дії неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплати йому основну та додаткову пенсію з 31.01.2013 року в розмірі відповідно до ст.ст.50,54 ч.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності та участі його представника за довіреністю, на позовних вимогах наполягає та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача УПФУ у м.Краматорську позов не визнала та суду пояснила, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснюється згідно ст.63 Закону за рахунок коштів державного бюджету, а також згідно ст.87 Бюджетного кодексу України - у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду державного бюджету в межах призначень, передбачених у Державному бюджеті України. З 01.01.2012 року набула чинності та діє постанова КМУ №1210 від 23.11.2011 року, якою затверджено порядок та механізм обчислення пенсії особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Відповідно до вказаної постанови розмір пенсії ОСОБА_3 з 31.01.2013 року складає 2011.50 грн. (225% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого у розмірі 894 грн. згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік»), з 01.01.2014 року складає 2135,25 грн.(225% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого у розмірі 949 грн. згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік»). Таке нарахування та виплату пенсії відповідач вважає правильним, у зв'язку з чим в позові просить відмовити.
Суд, вислухавши думку сторін, дослідивши надані сторонами докази, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є інвалідом ІІІ групи безстроково, призначеної згідно з Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії (а.с.42-43).
ОСОБА_3 перебуває на обліку в УПФУ у м.Краматорську, як одержувач пенсії по інвалідності 3 групи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В задоволені заяви ОСОБА_3 про перерахунок та виплату йому державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно ст.ст.50,54 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", листом УПФУ у м.Краматорську від 01.07.2014 року було відмовлено з посиланням на положення постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року (а.с.44-48).
Розмір пенсії ОСОБА_3 з 31.01.2013 року складає 2011.50 грн. (225% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого у розмірі 894 грн. згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік»), з 01.01.2014 року складає 2135,25 грн.(225% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого у розмірі 949 грн. згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік») (а.с.53-54).
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Ст.49 вказаного Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 1 ст.50 вказаного Закону визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 3 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Частиною 4 ст.54 вказаного Закону передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 3 групі інвалідності, - 6-ти мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років.
Пунктом 13 Порядку встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 3 групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії виплачується в розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, на даний час існують два чинних нормативно-правових акта, якими по різному визначено розмір пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Якщо у 2011 році Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" №3491-VI від 14.06.2011 року було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік;
а також ч.3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" було встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік;
а також ч.4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" було встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік;
то зазначені положення Законів були об'єктивною підставою для обґрунтованого застосування у вказаних роках при обчисленні пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року.
Однак Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема статей 50, 54 вказаного Закону, якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю.
Зі змісту вимог ч.2 ст.19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч.4 ст.9 КАС України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві з 01.01.2014 року застосуванню підлягає не постанова КМУ №1210 від 23.11.2011 року, а норми ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" затверджено нові розміри соціальних стандартів. Так, мінімальний розмір пенсій, призначених відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначається виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2014 року - 949 грн., з 01.07.2014 року - 974 грн., з 01.10.2014 року - 1014 грн.
Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, провадиться перерахунок, зокрема, - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (ст.50); - мінімальних розмірів пенсії по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС, призначених відповідно до ст.54 вказаного Закону.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню та права ОСОБА_3 слід поновити, визнавши неправомірним нарахування та виплату останньому управлінням ПФУ у м.Краматорську державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також слід зобов'язати УПФУ у м.Краматорську провести перерахунок та виплатити з 01.01.2014 року ОСОБА_3, як інваліду 3-ї групи, 1-ї категорії, державну пенсію на підставі ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі не нижче від 6-ти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі 50% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих сум.
Відповідно до ст.94 ч.5 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.4-15,94,159-163,183-2, 185-186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання неправомірним відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання до її перерахунку та виплати,- задовольнити частково.
Визнати неправомірним нарахування та виплату останньому управлінням ПФУ у м.Краматорську державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також слід зобов'язати УПФУ у м.Краматорську провести перерахунок та виплатити з 01.01.2014 року ОСОБА_3, як інваліду 3-ї групи, 1-ї категорії, державну пенсію на підставі ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі не нижче від 6-ти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі 50% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих сум.м".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області провести перерахунок та виплатити з 01.01.2014 року ОСОБА_3, інваліду 3-ї групи, 1-ї категорії, державну пенсію на підставі ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі не нижче від 6-ти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі 50% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих ним сум.
В іншій частині позову відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Краматорського
міського суду: В.В.Клімов