УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2014 року Справа № 2776/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Каралюса В.М., Матковської З.М.,
за участі секретаря судового засідання Корнієнко О.А.,
представника відповідача Чайнюк О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.12.2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МІ-Стар» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «МІ-Стар» звернулося до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення.
Львівський окружний адміністративний суд постановою від 27.12.2012 року позов задовольнив повністю.
Відповідач оскаржив рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, просить скасувати постанову та винести нове рішення про відмову в позові.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що у позивача не було підстав не надавати витребувану податковим органом інформацію, навіть за умови оскарження у судовому порядку рішення та дій податкової інспекції щодо законності проведення перевірки. Тому рішення суду першої інстанції винесене з порушенням норм матеріального права.
Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, яка просила апеляційну скаргу задовольнити, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «МІ-СТАР» зареєстроване як юридична особа 07.10.2009 року, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців на бланку серії АА № 073004 від 29.08.2012 року та взято на облік як платник податків у Тернопільській ОДПІ, а також зареєстроване платником податку на додану вартість.
05.09.2012 року начальником Тернопільської ОДПІ винесено наказ № 2094 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «МІ-СТАР», код ЄДРПОУ 36688284». На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпунктів 78.1.1, 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України прийнято рішення провести документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «МІ-СТАР» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року, термін перевірки з 25.09.2012 року тривалістю 10 робочих днів.
Тернопільською ОДПІ направлялись директору ТзОВ «МІ-СТАР» запити від 28.08.2012 року № 173833/7/22-50, від 05.09.2012 року № 18378, від 05.09.2012 року № 18442/7/15-20, від 11.09.2012 року № 18942/5/22-50.
На вказані запити Тернопільської ОДПІ позивачем надані відповіді, зокрема, від 10.09.2012 року № 10/09/12, 19.09.2012 року № 19/09/12, 21.09.2012 року № 21/09/12, 26.09.2012 року № 26/09/12-1.
01.10.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Мі-Стар» отримало податкове повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби форми «Р» № 0000972210 від 26 вересня 2012 року, згідно із яким Товариству збільшено грошове зобов'язання за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 510 грн.
Оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акту перевірки від 26.09.2012 року № 184/22-10/36688284.
Як вбачається із змісту рішення та розрахунку штрафних санкцій, податковим органом встановлено порушення позивачем абз. 1 п. 85.2 ст. 85 Податкового Кодексу України - ненадання платником податків посадовим особам органів державної податкової служби у повному обсязі документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
Документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «Мі-Стар» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року, результати якої оформлено актом від 10.10.2012 року № 4382/22-10/36688284 призначена керівником Тернопільської ОДПІ на підставі наказу від 25.09.2012 року № 2094 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар», який отримано Товариством 25.09.2012 року.
Судом першої інстанції встановлено, що після ознайомлення зі змістом даного Наказу та вважаючи, що дії Тернопільської ОДПІ з ініціювання перевірки та, відповідно, прийнятий нею Наказ є незаконними, ТОВ «Мі-Стар» звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом від 27.09.2012 року № 27/09/12 про скасування незаконного Наказу та визнання протиправними дій Тернопільської ОДПІ щодо проведення позапланової виїзної перевірки Товариства на підставі даного Наказу, про що повідомлено Тернопільську ОДПІ про пред'явлення до суду адміністративного позову про оскарження Наказу та неможливість надання документів до перевірки.
25.09.2012 року Тернопільською ОДПІ на адресу ТОВ «Мі-Стар» направлено лист № 20113/22-10, який отриманий Товариством 01.10.2012 року, щодо представлення до позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Мі-Стар» за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року документів згідно переліку, або письмових пояснень у разі їх відсутності.
У відповідь на отриманий лист ТОВ «Мі-Стар» листом від 08.10.2012 року № 08/10/12 повідомило Тернопільську ОДПІ, що дії Тернопільської ОДПІ з ініціювання перевірки та, відповідно, прийнятий нею Наказ є незаконними, оскільки рішення про проведення перевірки прийнято з порушенням вимог законодавства та за відсутності будь-якої правової підстави для цього, а відтак вимоги Тернопільської ОДПІ щодо витребування документів є неправомірними.
ТОВ «МІ-Стар» звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання незаконним наказу про проведення перевірки. За даною позовною заявою Тернопільським окружним адміністративним судом 28.09.2012 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду на 11.10.2012 року.
Не зважаючи на факт оскарження позивачем наказу Тернопільської ОДПІ щодо проведення позапланової виїзної перевірки Товариства в судовому порядку та отримання копії ухвали про відкриття провадження по справі уповноваженим представником податкового органу, Тернопільською ОДПІ 10.10.2012 року складено Акт перевірки.
Повно та правильно встановивши обставини справи, суд першої інстанції дійшов висновків, які відповідають встановленим обставинам, та вірно застосував положення матеріального права.
Зокрема, Згідно із пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
У відповідності із пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПКУ - документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
З цими нормами кореспондується п. 2 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року № 984, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.01.2011 року за № 34/18772.
Пунктом 83.1 статті 83 ПК України визначено, що для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: 83.1.1. документи, визначені цим Кодексом; 83.1.2. податкова інформація; 83.1.3. експертні висновки; 83.1.4. судові рішення; 83.1.5. виключено; 83.1.6. інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.
У відповідності з пп. 14.1.171 п. 14.1 ст. 14 ПК України, поняття «податкова інформація» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про інформацію».
Згідно з ч. 1, 2 ст. 16 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 року № 657-XII - податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.10.2012 року по справі № 2а-1970/3478/12 задоволено в повному обсязі адміністративний позов Товариства та визнано:
- протиправним та скасовано наказ Тернопільської ОДПІ № 2094 від 25.09.2012 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 09.10.2009 року по 30.06.2012 року;
- протиправними дії Тернопільської ОДПІ щодо проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Мі-Стар» на підставі наказу № 2094 від 25.09.2012 року.
Не дивлячись на факт прийняття судом рішення про визнання протиправним наказу про проведення перевірки, податковим органом 26.10.2012 року приймається оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Законність рішення суду першої інстанції про неправомірність виданого відповідачем наказу про проведення перевірки підтверджена ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.07.2013 від 22.10.2012 року.
Таким чином, висновки податкового органу про порушення Товариством податкового законодавства, а саме про незабезпечення платником податків зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках встановлених Податковим кодексом, що потягнуло накладення штрафу на позивача в розмірі 510 грн. є помилковими.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Тернопільською ОДПІ прийнято неправомірне податкове повідомлення-рішення, які підлягає скасуванню, а поданий позивачем адміністративний позов задоволенню.
Тому підстави для зміни та скасування апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Тернопільській області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.12.2012 року у справі № 2а-1970/4257/12 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді В.М. Каралюс
З.М. Матковська
Повний текст виготовлено 22.08.2014